Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Listopad 2013

Švýcarské vánoční pečivo - BRUNSLI

25. listopadu 2013 v 21:00 | © Šárka Škachová / www.gurmanka.cz |  Sladká kuchyně


ŠVÝCARSKÉ BRUNSLI
Občas o nich někdo řekne, že jsou to švýcarské brownies, ale Baselčané vědí, že Brunsli tu byly dříve než nějaké brownies a hned začnou listovat ve starých kuchařkách na důkaz jejich tvrzení. Jak mi chutnají Brunsli? V chuti tmavých sušenek se snoubí neloupané mandle s hořkým kakaem, ale až teprve špetka skořice a hřebíčku vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru po švýcarsku. Brunsli se pečou nejen ve švýcarských domácnostech, ale slávu si na nich zajistili i místní cukráři. Protože se toto pečivo poprvé upeklo v Basileji, ke které mám osobní vztah, rozhodla jsem se publikovat jeden z tradičních receptů, který pochází z originální basilejské kuchařské knížky. Když ji otevřu, jako bych tam zase byla zpátky. A nakonec jsou tu zase Vánoce a s nimi startují přípravy na vánoční pečení. Není na škodu provětrat všechny tradiční rodinné recepty a začít se chystat na vánoční sladké poselství, které budou u štědrovečerní tabule všichni obdivovat. A když zbude chuť a čas, není špatné mít v záloze nějaký nový recept k vyzkoušení. Všimněte si, že zde se nepoužívá žádná mouka.

Švýcarské Brunsli z Basileje

Potřebujeme:

· 250 g neloupaných mletých mandlí
· 250 g moučkového cukru
· 50 g jemného neslazeného kakaového prášku (nejlépe holandského)
· 2 bílky
· 2 lžíce třešňovice (Basler Kirsch)
· 1 špetka hřebíčku
· 1 špetka skořice
· 1 špetka soli

Postup přípravy:

V míse ušleháme bílky. Moučkový cukr promícháme s kakaem a mandlemi, přidáme koření a postupně přidáváme k bílkovému sněhu. Zlehka mícháme, dokud se směs nespojí. Ochutíme třešňovicí a zpracujeme těsto, které je nutno zabalit do fólie a nechat nejlépe do druhého dne odpočinout v chladu. Těsto vyválíme na placku vysokou cca 1 cm a tvořítky vykrajujeme různé tvary. Pečeme v předehřáté troubě na 190 °C cca 8 minut. Po vyjmutí z trouby necháme vychladnout na mřížce.

Tip do kuchyně:
Zkuste Brunsli obalit v krystalovém cukru jako to dělají někteří basilejští cukráři.


Už je tu zase čas na vánoční pečení. Pouštíte se jen do vyzkoušených druhů cukroví nebo rádi zkoušíte něco nového a netradičního? Klidně se o své plány podělte s námi ostatními. Rádi pochválíme každý nový nápad, ale na staré dobré tradiční české cukroví nejspíš nikdy nezanevřeme. Vánoce musí vonět vzpomínkami, které jsou zakleté v receptech na cukroví od našich babiček a dělí se z generace na generaci. Co na Vašem vánočním stole nikdy nebude chybět?

VÁNOČNÍ SOUTĚŽ o kalendáře
Nepochybuji o tom, že se Vám i letos cukroví povede a bude jedinečné. Proto by nebylo od věci udělat si malou vánoční galaparádu. Kdo bude mít zájem, může se se svým voňavým výtvorem skrze fotografii zaslanou na adresu info@gurmanka.cz zúčastnit malého vánočního pečení a zaslat ji s receptem. Recept s fotografií bude prezentován ve čtenářské rubrice na stránkách Gurmanka.cz a my ho budeme moci veřejně obdivovat a jistě se necháme inspirovat. Nejpěknější vánoční inspirace budou odměněny kalendáři na rok 2014, které každoročně připravuji. Těším se na Vaše příspěvky a přeji pohodové vánoční přípravy!


Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)