Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Jak se škvaří sádlo

13. ledna 2012 v 16:09 | © Šárka Škachová / www.gurmanka.cz |  Maso

Domácí škvařené sádlo
.
Tak tohle rozhodně není "light" recept, ale je to dobrota, která k zimě jednoznačně patří. Vesnické zabijačky a vůně čerstvě škvařeného sádla se vznáší nad českou vesnicí touto dobou již odpradávna a je moc fajn, že se to ani dnes nikterak nezměnilo. Alespoň u nás to stále funguje. Blahořečen buď jih Čech a dobré sousedské vztahy. Dostala jsem kus hřbetního sádla a pustila se do škvaření. Znáte něco voňavějšího a lahodnějšího než je čerstvý dobrý český chléb se škvarkovým sádlem a špetkou soli? Že je to energeticky vydatná pochoutka, to víme všichni, ale jen tak něco se mu nevyrovná. Je vynikající!
.
Sádlo vhodné ke škvaření
.
Rozhodně by nemělo obsahovat žádné zbytky vnitřností ani masitých částí. Ty by totiž mohly velmi negativně ovlivnit kvalitu i chuť sádla a navíc zvyšují riziko přepálení.
.
Škvaření sádla
Sádlo se škvařívalo vždy až druhý den po zabíjačce. Řezník ostrým nožem nakrájel větší část sádla vnitřního i hřbetního. Každé se škvařilo zvlášť a byla to velmi zodpovědná činnost. Vnitřní sádlo je jemná delikatesa, proto se používalo do svátečního pečiva. Hřbetního sádla bývalo vždy nejvíc a bylo po celý zbytek roku důležitou surovinou pro domácnost. Škvarky z hřbetního sádla, platily za dobrotu, po které se všichni jen oblízli.

.
Jak správně vyškvařit čerstvé sádlo?
Není to kumšt, ale chce to trochu trpělivosti. Sádlo je potřeba nakrájet na kostky, vzít široký kastrol se silným dnem nebo pekáč a na dno nalít 2 naběračky vody, aby se sádlo nemohlo připalovat. Voda se postupně vypařuje a sádlo vytvoří po dně slabou vrstvu. Sádlo je potřeba mírně osolit a dát ho škvařit. Poté se teplota pod kastrolem sníží a za stálého míchání se škvaří tak dlouho, než začnou škvarečky růžovět. Pokud máme sádlo i s masem, tyto masové škvarky vybíráme jako první. Aby zůstaly křupavé, musíme je děrovanou naběračkou vyndat, jinak by ztvrdly. Všechny škvarky vybereme z horkého sádla a necháme je na cedníku okapat. Okapané škvarky vyklopíme na mísu a vyškvařené sádlo sběračku po sběračce proléváme sítkem rovnou do sádelňáku nebo sklenic. Určitě se dá všechno sádlo přelít z hrnce rovnou přes síto, ale riskujeme tím možné popálení od vroucího sádla.
.
Sádlo se může škvařit též s mlékem. Postup je stejný jako výše uvedený. Když se první voda odpaří, přilije se do sádla trochu mléka. Sádlo získá slonovinovou barvu a oříškovou příchuť. Mít v komoře pár plných sádelňáků čerstvě vyškvařeného sádla ze zabijačky, to byl poklad, na kterém se dalo přežít zase do další zimy, do doby, než přišel čas další zabijačky. Sádlo uskladňujeme nejlépe v chladu a v temnu.
.
.
Kdy je sádlo správně vyškvařené?
Pozná se to tak, že sádlo přestává pěnit a škvarečky už nevystupují k hladině, ale drží se na dně hrnce.
.
Zabijačkové horké škvarky
Nakrájené hřbetní sádlo na menší kostky se ve velkém hrnci zalijeme menším množstvím vody a zahřívá se tak dlouho, dokud se voda nevypaří. Díky vodě se škvarky se nepřipalují. Nejchutnější jsou ještě horké a lehce posolené.
.
Mandlové škvarky s červeným vínem
500 g čerstvého vepřového sádla, 400 až 500 ml červeného vína, 4 stroužky česneku, hrst opražených hrubě nasekaných mandlí, podle chuti sůl a pepř
Sádlo nakrájené na kostky vložíme do kastrolu se silným dnem, podlijeme červeným vínem a zvolna za občasného promíchávání necháme sádlo rozpouštět. Těsně před koncem škvaření přidáme oloupaný a drobně pokrájený česnek. Škvarky děrovanou lžící vybereme ze sádla a semeleme je na masovém mlýnku. Sádlo osolíme, opepříme, přidáme hrst opražených mandlí a společně se škvarky přidáme zpět do sádla. Dobře promícháme a lijeme do menších skleniček, kde necháme zvolna vychladnout.
.
Škvarková pomazánka s vejci
200 g škvarků, 3 natvrdo vařená vejce, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 2 sladkokyselé okurky, lžíce plnotučné hořčice, sůl a pepř
.
Škvarky umeleme na masovém strojku, přidáme drobně pokrájenou cibuli, utřený česnek, nastrouhanou okurku a drobně nasekaná vajíčka. Podle chuti osolíme, opepříme a chuť zvýrazníme plnotučnou hořčicí.
Takhle nějak škvarkovou pomazánku dělávala moje babička a pamatuji si, že občas tam přidala i vařený nastrouhaný brambor. Možná aby té pomazánky bylo víc, ale určitě i proto, že se lépe roztírala na chleba. Škvarky bývaly samozřejmě domácí.
.

Postupů, jak dobře uškvařit sádlo je hned několik. Který preferujete vy? A máte vůbec sádlo rádi? Současné moderní spotřebiče ovlivňují i technologické postupy - nevyhnulo se to ani sádlu. Někdo ho připravuje v domácí pekárně, jiný zase v mikrovlnce nebo celou proceduru svěří pomalému hrnci. Jestli máte zkušenosti, podělte se s námi o ně. Kvůli voňavému krajíčku chleba s domácím sádlem si pro jednou snad nemusíme dělat žádné výčitky. Trochu té škvarkové inspirace v lednu zahřeje a žaludek se při té myšlence zachvěje dokonalou slastí :-)

Husí játra v sádle - recept zde: http://dolcevita.blog.cz/1201/husi-jatra-v-sadle

I když je čas zabijaček, není od věci začít plánova třeba dovolenou.
Pro milovníky Itálie je připraven na stránkách Gurmánka.cz pěkný výlet do Toskánska.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. ledna 2012 v 16:15 | Reagovat

Mmm, škvarky bych si dala. Ale sádlo jako takové, to ne.

2 DolceVita DolceVita | Web | 13. ledna 2012 v 16:17 | Reagovat

[1]: Ann Taylor:

Včera jsem pár škvarečků ochutnala a zapíjela je výborným bílým vínem, což byla velmi šťastná kombinace. Sádlo si dám opravdu jen výjimečně, ale ve společnosti měkkého chleba má své kouzlo :-) To se mu holt upřít nedá :-)

3 Jirka Jirka | 13. ledna 2012 v 16:23 | Reagovat

Nuž, rád bych reagoval na to, že to není light recept. To je možná pravda, ale jedná se o čistý přírodní produkt. na rozdíl od různých rostlinných ztužených tuků, které se oficiálně vydávají za zdravé. Při jejich výrobě získáte roztodivnou, nevábnou, šedou hmotu, která se musí CHEMICKY obarvit a parfémovat, jinak by to nebylo nepoživatelné. To rozhodně není žádný přírodní produkt v porovnání s máslem a sádlem.

4 tail-haris tail-haris | E-mail | Web | 13. ledna 2012 v 16:30 | Reagovat

babička řívě tay škvařila, ale teď to spíše kupujeme :)

5 tail-haris tail-haris | E-mail | Web | 13. ledna 2012 v 16:31 | Reagovat

*dříve taky

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 13. ledna 2012 v 17:04 | Reagovat

Škvarky jsou nejlepší od babičky.

7 davidkotasek davidkotasek | 13. ledna 2012 v 17:27 | Reagovat

Mm zádlo moc nemusím ale máš to supr...  :-) .

8 misa misa | 13. ledna 2012 v 17:54 | Reagovat

Sádlo miluju, ale nemůžu ho, protože bych k němu snědla bochník chleba. Ale na zabijačce si dám od všeho kousek, protože fakt neodolám.
Sádlo dělám doma sporadicky, ale když na něj jdu, tak s tímto receptem. Posílám a sbíhají se mi sliny. Ty škvarky jsou jako živý.

NAŠE DOMÁCÍ SÁDLO
potřebujeme: syrové sádlo, sůl, kmín, 1 bobkový list, 3 kuličky nového koření a 3 kuličky černého pepře, 1 lžíce mléka
Sádlo nakrájíme na kostičky, čím drobnější tím je to lepší. Přidáme sůl, kmín a trochu podlijeme vodou. Když škvaříme v hrnci, sem tam promícháme a až jsou škvarky pěkně vyškvařené, přidám do sádla lžíci mléka a sádlo sliji do sádelňáku.

9 Rebeka Rebeka | 13. ledna 2012 v 18:02 | Reagovat

Šárko, posílám odkaz na jeden historický recept ze staré české kuchařky. Husí játra bych si dala i o půlnoci. Mňamka nebeská má pro mě podobu husích jater v sádlíčku. Když jsem byla malá, můj děda choval husy a když se zabíjelo, vonělo po setnici čerstvě škvařené sádlo. Lidi, to byly časy. Dneska bych si v obchodě sádlo nekoupila, protože vůbec nevoní tak jak si ho pamatuji. Domácí sádlo je jiná kategorie a jeho příprava mě opravdu fascinuje. Když jsem byla mladá, chtěla jsem být řeznice, jako strejda od Budějic. Vozil párky, klobásky a uzené prasečí ocásky a my se olizovali už jenom tou představou, že k nám strýček jede s plnou taškou uzenářských lahůdek. Jeho tlačenka byla pověstná a jitrničky neměly konkurenci. Díky článku o sádlíčku jsem si zavzpomínala na staré dobré časy a jen tou představou jsem připravala asi tak tři kila :)

Husí játra v sádle
http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=16510

10 Jitka Jitka | 13. ledna 2012 v 18:31 | Reagovat

Kdysi jsem sádlo škvařila, ale nebyla jsem trpělivá. Pak jsem ho zavrhla a nyní se k němu vracím, protože prostě olej ho nenahradí.
Dnes dělám sádlo v domácí pekárně. Použiji 2x program na marmeládu, dělají se pěkně pomalu a sádlo je naprosto čiré.

11 toffo toffo | Web | 13. ledna 2012 v 22:16 | Reagovat

Škvařím v pomalém hrnci. Někdy škvarky nechtějí při škvaření dostat zlatou barvu, mají se drobet posolit. Říkala moje maminka. Řízek i štědrovečerní kapr v trojobalu smažený v sádle mají docela další voňavou dimenzi, než ty připravované na oleji. Než na másle, pochutnáme si všichni opravdu na čerstvém chlebu se sádlem, se solí a cibulkou. Jen z dětství mám k sádlu jednu odpornou vzpomínku, dostávali jsme od tety ze zabijačky celý plechový kyblík sádla, stál ve sklepě, přikrytý voskovaným papírem a mým posláním v bylo chodit do sklepa pro sádlo. Nabírat ho lžící do zavařovací sklenice. Zcela zapatlaně nechutná procedura pro nešikovné šestileté prsty, trefit se sádelněvrchovatou lžící do sklenice a inteligentně sádlo do ní do našťouchat a vetřít a přitom se neopatlat.

12 Jana Pechová Jana Pechová | E-mail | Web | 13. ledna 2012 v 22:29 | Reagovat

Škvaření sádla, to je obřad, kterému se ráda podvolím. Díky za recept té škvarkové pomazánky. Není dlouho co jsem se spolužačkou vzpomínala na tuto dobrotu. Ráda si ji vyzkouším a i se podělím.

13 toffo toffo | Web | 13. ledna 2012 v 23:15 | Reagovat

A ještě, vím že domácí je nepřekonatelné, hlavně tou vloženou přidanou hodnotou v podobě vlastnoruční práce, koupené však voní i tohle: http://www.brick.cz/

14 Pavel Pavel | E-mail | Web | 14. ledna 2012 v 11:55 | Reagovat

Sádlo a škvarky. To ve mně nastartovalo vzpomínací proces, který v textu je natolik dlouhý, že jsem raději napsal samostatný textík na svém webu.
Vzpoměl jsem totiž, jak může být tahle dobrota nebezpečná při výrobě a jak něco tak dobréhu může člověk nesnášet díky množství.
A hlavně: shodou ne právě příjemných okolností jsem před nějakými osmi lety přišel na to, že za pětikorunu za kilo je možné koupit čerstvé kůžičky z kuřat u řezníka. Z těch se nechá během deseti minut ve výše zmíněné mikrovlnce vyrobit sádlo kuřecí a hlavně výborné škvarečky. Tak bude li se někomu chtít, nahlédněte.

15 Radek Radek | Web | 14. ledna 2012 v 12:42 | Reagovat

Není nad domácí škvarky, ty kupované jsem ještě neměl. Stojí vůbec za to?

16 Le missing Ingredient Le missing Ingredient | Web | 15. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Tak tímto článek jsem se dostala asi o deset let zpátky, kdy jsem je jedla. Ani nevíš jakou chuť jsem na ně teďka dostala :)
Chleba, škvarky , posypat řeřichou?! Dala bych si hned.

právě jsem začala nový blog o jídle, tak budu určitě ráda když se podíváš.

lemissingingredient.blogspot.com

17 yannka yannka | 16. ledna 2012 v 12:50 | Reagovat

Moc záslužný článek! Pro spoustu lidí patří škvaření sádla do pravěku a za chvíli nikdo nebude tušit, jak se to dělá. Je pravda, že mě dřív pohled na syrové sádlo a jeho přípravu lehce odpuzoval. Na chleba se sádlem mám mimo jiné hroznou chuť vždycky, když mě bolí v krku - věřím, že s cibulí má pak opravdu terapeutický účinek! Babička postupuje při škvaření podobně, někdy s mlékem, někdy bez, někdy sádlo místo krájení mele (škvarky jsou pak drobnější). A během škvaření přidává malou cibulku, kterou nechá zezlátnout a pak zase vyndá (a sní:))
Co se týče nebezpečné výroby (viz komentář č.14), je pravda, že sádlo velmi dobře hoří a to několikametrovými plameny... takže bacha na to, jsou-li vám vaše záclony milé.

18 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:19 | Reagovat

[3]: Jirka:

Je to pravé bohatství přírodních chutí a vůní ! ... bez glutamanu sodného, ionisinanu disodného a bez umělých barvit a aromat :-)))) V podstatě je kousek dobrého sádla na kvalitním pečivu a v doprovodu chmelového moku zdravější než jiná průmyslově vyráběná potravina :-)

19 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:20 | Reagovat

[4]: tail-haris:

Domácí je domácí :-) I když ještě věřím na poctivé řezníky, kteří se při přípravě nedopustí na sádle křivdy ... ale je jich zatraceně málo.

20 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:21 | Reagovat

[6]: TlusŤjoch:

Babičky neměly konkurenci :-) Nakonec ty jejich recepty žijí i dnes a slávu si na nich budují ti nejlepší čeští kuchaři.

21 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:24 | Reagovat

[7]: davidkotasek:

I já si takové hříchy dopřeji jen jednou za čas, ale k česká stravě domácí právě sádlo patřilo, o čemž svědčí kladný vztah Čechů k vepřovému masu :-) Recept na škvaření sádla by chybět v mém receptáři neměl.

22 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:25 | Reagovat

[8]: misa:

Ono se tomu opravdu těžko odolává. Mám to stejně :-) Díky za domácí recept navoněného sádla kořením.

23 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:28 | Reagovat

[9]: Rebeka:

Chybí mi řezníci! Ty jejich krámky bývaly na každém větším městském rohu a dneska jich je poskrovnu. Zrovna u nás jeden krámek zavřeli a já tam tak ráda zašla. Kulturu prodeje masa v hyper super fakt ráda nemám ... Chybí mi ten kontakt s člověkem, který masu rozumí a můžu s ním prohodit pár vět a pěkně si toho svého řezníka předcházet :-) Žijeme ve století anonymity a to nám nesvědčí.

24 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:32 | Reagovat

[10]: Jitka:

Pekárny jsou šikovné :-) A nad dobré sádlo není. Kde je to vhodné, tam dám přednost před olejem právě domácímu sádlu.
Olivový olej patří do jiné kategorie a je s ním tudíž i jiné vaření, které českou tradiční kuchyni nevylepší, proto ho nestavím sádlu do cesty jako konkurenta. Nad průmyslově vyráběnými oleji na našem trhu to sádlo hravě vyhraje vždycky :-)

25 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:40 | Reagovat

[11]: toffo:

Pamatuji si na plný pekáč řízků, které se zvolna smažily pod poklicí a na sádle. Pekáček babi vkládala do horkých kachlových kamen a když byly řízky na talíři, krájely se jako dort a ústech se fakt rozplývaly :-) Ráda smažím na přepuštěném másle, ale na dobré sádlo nemíním zanevřít. Jsou kuchařské příběhy, ve kterých to voňavé sádlo vždycky bude hrát svou hlavní roli.
Krajíc chleba se sádlem, cibulkou a špetkou soli je dokonalé spojení. Vidím to u nás doma, když návštěvě na stůl položím skleničku s touto pochoutkou... všechno ostatní na stole se stává neviditelným a chléb je nějakým podivným magnetismem přitahován stále blíž k sádlu :-) A potom poslouchám nářky, že už nejméně od mládí tuhle dobrotu neměli možnost ochutnat atd. atd. Zjistila jsem, že sádlo je hit! A jedí ho i ti, co si dávají bacha na svou linii. Občasný hřích se odpouští :-)

26 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:42 | Reagovat

[12]: Jana Pechová:

Vybavila jsem si školní svačiny :-) Škvarková pomazánka chutnala snad každému. A potom ještě vajíčková a rybičková.

27 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:43 | Reagovat

[13]: toffo:

Souhlasím! :-)

28 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:49 | Reagovat

[14]: Pavel:

Nahlédla jsem s chutí :-) Na téma "sádlo" by se dal napsat celý kuchařský příběh. Je tolik jídel, která by bez jeho pomoci prostě nefungovala tak, jak je známe a nezapsala by se nám do naší chuťové paměti. Bez sádla to při poctivém vaření nejde. Zimní období je tou nejlepší připomínkou všech zabijačkových pochoutek a tak se v tomto duchu snažím publikovat příspěvky nadmíru kalorické, protože na jaře na to nebude čas. Už se těším na bylinky, jehněčí pečínku a na všechny zahradní slavnosti v letní kuchyni, které se vyznačují lehkostí a jdou ruku v ruce s ročním obdobím, které nabízí štědrou náruč zeleného lupení. To je potom úplně jiné kuchařské tvoření :-)

Teď mám chuť dvořit se paní zimě a k ní trochu kalorií patří :-) Ty potom musíme do léta sundat, tak se těším na přechod do fáze očistné a na následný jarní vitamínový start.

29 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 13:51 | Reagovat

[15]: Radek:

No, těžko říct, ale znám jednoho řezníka, kterému ty škvarky mizí na pultě pod rukama, jak jsou dobré! :-) Ale v zásadě platí, že ty domácí, správně připravené, nemají konkurenci.

30 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 15:13 | Reagovat

[16]: Le missing Ingredient:

Gratuluji k založení nového blogu o dobrém jídle :-) Ráda zajdu!
Já zase dostala chuť zasadit si řeřichu, protože bílou barvu zimy je potřeba něčím prozářit. A řeřicha? Ta se hodí ke všemu a vždycky. I chleba se sádlem je díky křehké bylince s kořeněnou vůní najednou krásnější.

31 DolceVita DolceVita | Web | 17. ledna 2012 v 15:24 | Reagovat

[17]: yannka:

Je moc dobře, že zmiňuješ tu starou dobrou praktiku, kdy se sádlo před škvařením pěkně namele. Ono se ho potom daleko víc vyškvaří. Kdybych bývala nebydlela tam, kde zrovna bydlím, asi bych se sádlem nenechala tak příliš inspirovat, protože škvařit ho v městském bytě není zrovna žádný velký hit, ale ... snažím se využít všeho, co si mohu v našem velkém domě dovolit :-) Třeba mě jednou omrzí život bez ruchu velkoměsta a potom budu vzpomínat, jak to bylo fajn, když v peci praskalo dříví a na kamnech se zvolna rozpouštělo voňavé sádlo a ten voňavý parfém stoupal prostorem až ke střeše a nikdo nepřišel s nápadem vyvětrat. Škvaření sádla patří k těm vzácným chvilkám, které patří k zimnímu času. A zase mám chuť upéct si domácí chléb a pak se kochat tou syntézou dokonalé chuti :-) I sádlo umí být poetické. Strašně ráda ho zapíjím dobrým vínem a mám ráda ten rituál, kdy se rozhodujeme, kterou lahev vína ze sklípku doneseme a krásně nás to zaměstnává. Zima krásně utíká a já už se těším na jarní vitamínový útok bylinek, které s velkou chutí vpustím do kuchyně a až do podzimu je nevyženu :-) Tácek s řeřichovými semínky jsem si pro jistotu už teď připravila na okno.

32 brysen brysen | E-mail | 21. ledna 2012 v 19:38 | Reagovat

Sádlo jako takové sice nemusím, ale do česnečky je určitě lepší než olej (kromě olivového). Škvarky mám rád "dietní": mám je nejradši totiž, když křupou a toho se dosáhne tak, že je krájím na menší kostky, než je běžně zvykem, a škvařím tak dlouho, dokud nezůstane 90%ní sušina.

33 DolceVita DolceVita | Web | 22. ledna 2012 v 21:59 | Reagovat

[32]: brysen:

Tak to jsou potom škvarky jako sen :-) Domácí sádlo je v podstatě čistý produkt přírody. Ale že bych si ho dopřávala často, to určitě ne. Jakmile je příležitost ho mít v kuchyni, tak neodmítám. Je to vlastně poklad. Tak jako dobrý olivový olej.

34 modinkasek modinkasek | Web | 3. února 2012 v 11:00 | Reagovat

ahoj,mrkneš prosím na můj blog??Mám blog o doplňkách k oblečení takže kdyby tě to zajímalo tak se mrkni a kdyby si chtěla napiš nějaký ten komentářek :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

35 Jája Jája | E-mail | 23. února 2012 v 19:21 | Reagovat

Škvarkovou pomazánku mám ráda,dělám ji také, vzpomínám, když jsem jako malá holka chodila s maminkou na draní peří k tetě, vždy jsem se těšila na tuto pochoutku, kterou nás vždy pohostila.

36 leonidas leonidas | Web | 19. března 2012 v 6:42 | Reagovat
37 Strejda Olin Strejda Olin | E-mail | 4. dubna 2012 v 19:28 | Reagovat

Dobře vyškvařit sádlo je kumš a chce to opravdu trpělivost. Vepřové sádlo je nenahraditelné a jako u všeho, když se konzumuje s mírou, neuškodí. Škvarky i pomazánky z něho mám také rád, výborné je upečené vepřové maso zalité sádlem a šťávou, sterilované ve sklenicích. Já jsem to tedy nikdy nedělal, ale vzpomínám na prázdniny v Knínicích u Kuřimi před 50 lety. Tam měla teta plnou komoru všelijakých dobrůtek v plechovkách i sklenicích, ale mě nejvíc chutnalo právě tohle maso ze sklenice. Z tříkilového kulatého pecnu ukrojila zouvák a na prst namazala tou lahůdkou. Ježíííšmarjááá...já tu boží chuť cítím ještě dnes. Škvarky - divím se, že nikdo nevzpomenul škvarkové placky nebo pagáčky. Pagáčky dělaá párkrát do roka, někdy škvarky sekám, někdy pomelu. Dělají se z kynutého těsta, do kterého já dávám zakysanou smetanu a nastrouhané brambory (1-3 podle množství)vařené ve slupce. Pagáčky potom vydrží vláčné do druhého dne, pokud se ovšem nesežerou ještě zatepla. Jaké máte recepty na škvarokové pagáčky vy?

38 DolceVita DolceVita | Web | 5. dubna 2012 v 9:48 | Reagovat

[35]: Jája:

Tak to jsou jistě parádní vzpomínky :-)

39 DolceVita DolceVita | Web | 5. dubna 2012 v 9:52 | Reagovat

[37]: Strejda Olin:

Všeobecně platí, že bez trpělivosti se dobře neuvaří :-) U sádla to platí rozhodně dvojnásobně. Když se nespěchá, je to potom na něm znát. Na měkkém krajíci chleba se to rozhodně ocení a když se to s kalorickou pochoutkou nepřáhání, není se třeba ani sádla bát. Škvarkové placky a pagáčky, to je lahůdka, ke které jsem se ještě nedostala, ale jenom proto, aby toho sádla na stránkách najednou nebylo moc. Mám je v plánu a určitě někdy příště zveřejním. Za zmínku stojí i klasické zelníky se škvarkama, to je také jedna z gurmánských radostí. Ty jihočeské jsou obzvláště vypečené a voňavé. Díky za milou a voňavou diskusi :-) Přeji krásné Velikonoce obohacené o pěkné české tradice. Tak ať to v kuchyni krásně voní. Zdraví Šárka

40 Ferda Ferda | 8. května 2012 v 10:54 | Reagovat

Moje máma vždycky sádlo škvařila společně s několika čtvrtkami nakrájených jablek. Pektin obsažený v jablku má nějaké blahodárné účinky na kvalitu sádla. Její škvarkové placky byli boží. Otec sádlo odmítal (kvůli skleróze), ale matčiny domácí škvarky vždycky chodil ujídat.

41 DolceVita DolceVita | Web | 8. května 2012 v 14:13 | Reagovat

[40]: Ferda:

Matky, zkušené hospodyně, moc dobře věděly, proč tam kousek jablka přidat. Už jsem o tom také slyšela a věřím, že to muselo být sádlo naprosto delikatesní! :-)

42 Ferda Ferda | 12. května 2012 v 19:06 | Reagovat

Tak jsem si vygooglil, že pektin obsažený v jablcích snižuje obsah škodlivého LDL cholesterolu v sádle. Takže je to opravdu užitečné.

43 red shoes red shoes | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:40 | Reagovat

Q. When is a car not a car?
http://www.shoesgreat.com/

44 Olik Olik | 1. listopadu 2012 v 17:25 | Reagovat

Sádlo jakož to i celou zabijačku doma děláme pořád a musím říci že kousičky masa které zůstanou u sádla jsou skvělé, sádlo škvaříme v kotlech

45 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 20:12 | Reagovat

[42]: Ferda:

Tak to je dobrá zpráva! :-) Díky za info

46 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 20:18 | Reagovat

[44]: Olik:

Dobré domácí sádlo je skoro jako poklad :-) Je vidět, že se zabijačkou máte skvělé zkušenosti. Sama jsem ji nikdy nechystala (vepříka doma nemaje), ale sousedsky jsem vypomohla a umím si představit, co s tím je práce, když se v domě chystá. Zde jsem na téma zabijačka psala reportáž, tak můžete kouknout pod pokličku, jak ji chystáme u nás v jižních Čechách. Mějte se krásně a ať se všechno vede :-)

http://www.gurmanka.cz/2009/01/staroceska-zabijacka-od-a-entree-do-z-zabijackoveho-gulase

http://www.gurmanka.cz/2009/01/z-jako-zabijackovy-gulas

47 Kučerová Jituš Kučerová Jituš | E-mail | 27. listopadu 2012 v 11:57 | Reagovat

Děkuji moc za radu jak vyškvařit sádlo, moc jste mi pomohla a máte moc hezké stránky. Děkuji

48 DolceVita DolceVita | Web | 27. listopadu 2012 v 12:04 | Reagovat

[47]: Kučerová Jituš:

Potěšení je na mé straně :-) Díky za návštěvu!

49 babikuby babikuby | 9. února 2013 v 2:07 | Reagovat

[37]:Můžete prosím hodit do placu nějakej ten receptík na škvarkový placky, pagáčky...které zmiňujete? Díky za všechny čtenáře.

50 DolceVita DolceVita | Web | 9. února 2013 v 11:49 | Reagovat

[49]: babikuby:

Hezký den,
všimla jsem si debaty o škvarkových plackách, tak přidávám jeden recept z mé kuchyně. Sama se budu těšit na vaše škvarkové recepty a nápady :-)

ŠKVARKOVÉ PLACKY

Ingredience:

500 g polohrubé mouky, 125 g vepřových škvarků, 20 g čerstvých kvasnic (půl kostičky) + špetka cukru + 1 a půl lžíce hladké mouky + 2 lžíce vlažného mléka na kvásek, 500 g polohrubé mouky, 125 ml polotučného mléka, 1 vajíčko do těsta, 175 g vepřového sádla, jemná sůl a špetka pepře do těsta

1 vajíčko na potření škvarkových placek před pečením, hrubě mletá mořská sůl a kmín na posypání

Postup přípravy:

Na škvarkové placky si připravíme nejprve kvásek. Smícháme vlažné mléko s cukrem a malým množstvím mouky, přidáme nadrobené kvasnice, zamícháme a necháme pod utěrkou na teplém místě nakynout. Do větší mísy prosejeme mouku (je důležité, aby škvarkové placky byly pěkně nakypřené), osolíme, okořeníme špetkou mletého pepře, přidáme vepřové sádlo (mělo by být pěkně tuhé z chladničky, nikoli rozpuštěné), 1 vajíčko a vzešlý kvásek. Zpracujeme těsto a přidáme i drobně nasekané křupavé škvarečky. Hotové těsto necháme ještě na teplém místě pod utěrkou nakynout po dobu cca 1 až 1 a ½ hodiny (čím déle, tím lépe).

Nakynuté těsto rozdělíme na menší dílky (pruhy), ze kterých odkrajujeme stejně velké malé kousky, následně je formujeme v dlani do tvaru placičky. Rozložíme je na plech vyložený pečicím papírem dostatečně daleko od sebe a na povrch můžeme obtisknout reliéf mřížky (stačí naznačit pár mělkých zářezů ostrým nožem nebo použít strunkové mřížkové kolečka na protlačování vařených brambor, které je nezbytné při přípravě bramborového salátu. Též se mi osvědčilo použít paličku na maso a otisknout do škvarkové placky stranu s kovovými výstupky). Před vložením do trouby každou škvarkovou placku pomažeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme špetkou hrubé mořské soli a kmínem. Vkládáme do předem vyhřáté trouby na 180 °C a pečeme tak dlouho, dokud škvarkové placky nezískají charakteristickou lehce zlatavou barvu a vůni. Nepečeme příliš dlouho, byly by zbytečně moc vysušené.

Poznámky:

Moje vylepšená varianta tradičních škvarkových placek (do těsta přidáme 2 lžíce bílého vína + trochu nasekaného rozmarýnu). Lze rozmíchat i trochu vína do vajíčka, které použijeme při posledním pomazání před vložením do trouby.

(Šárka Škachová, www.gurmanka.cz, www.dolcevita.blog.cz)

51 chefgonin chefgonin | E-mail | 18. března 2013 v 15:30 | Reagovat

Zajímavý recept, pěkné obrázky, velmi chutné, že líbí se mi váš blog má mnoho variant a je vysoce kvalitní...  Zveme vás na návštěvu můj blog Valencie, s tradičními recepty regionu Valencia.

http://valenciagastronomic.blogspot.com.es

Tento týden "Koblihy  dýně". příští týden  "Mona Velikonoce ve Valencii".  Chceš přijít?

V mém blogu můžete najít překladatele do svého jazyka

Navíc, pokud se vám líbí valencijské gastronomii, můžete umístit HTML kód na svém blogu a budete mít přímý přístup do mého blogu.

<a href="http://valenciagastronomic.blogspot.com.es/" target="_blank"> <img src="http://i47.tinypic.com/x4hmj8.png" border="0" alt="Image and video hosting by TinyPic" /></a>

52 nikkistar nikkistar | Web | 31. března 2013 v 1:36 | Reagovat

[47]: tak pod tohle se muzu podepsat :)

53 cheap formal prom dresses cheap formal prom dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:16 | Reagovat

Ive been visiting your blog for a while now and I always find a gem in your new posts. Thanks for sharing.
http://www.threedress.net/

54 Petr Skála Petr Skála | E-mail | Web | 27. dubna 2013 v 12:48 | Reagovat

Na docela zajímavý způsob škvaření sádla mě upozornili známí na FB - sádlo zkoušeli škvařit na grilu , a docela úspěšně.
Viz http://www.grilykrby.cz/recepty-na-grilovani/veprove-na-grilu/skvareni-sadla-na-grilu/

55 Hajda Hajda | E-mail | 7. června 2013 v 14:40 | Reagovat

Zrovna škvařím a chtěl jsem se podívat na recepty jak to dělají jiní. Tohle je snad první stránka, ve které je trošku rozumu. Mimochodem sádlo se oproti rostlinným tukům začíná přepalovat při dost vysoké teplotě, takže třeba na smažení je sádlo daleko lepší než jakýkoli olej. Mám jen jednu výtku. vnitřní sádlo se používá na sváteční smažení ne proto, že by to byla delikatesa, ale proto že mírně zapáchá (jsou jím obaleny třeba ledviny tak zapáchá močí nebo střeva tak zapáchá výkaly) a u koblih třeba to není znát. Děkuji, že jsem se něčemu přiučil a já jdu finišovat. už se těším na škvarečky :)

56 Jackie Decker Jackie Decker | E-mail | Web | 3. prosince 2013 v 10:16 | Reagovat

Děkuji za radu při škvaření, moc si vážím tvých rad a děkuji.

57 DolceVita, www.Gurmanka.cz DolceVita, www.Gurmanka.cz | E-mail | Web | 7. prosince 2013 v 0:08 | Reagovat

Díky za reakce na téma škvaření sádla. V kuchyni i cukrařině je opravdu neocenitelné.

58 Antonín Krupař Antonín Krupař | E-mail | 27. května 2014 v 11:31 | Reagovat

Sádlo škvařím podle potřeby ne najednou po zabijačce. Když ho potřebuji, rozkrájím asi kilo na kostky, dám skleněné misku, trochu osolím a přidám asi deci vody a šup s tím do mikrovlnky. 500watů a asi čtyřicet minut s jedním promíchnutím. Je sněhobílé, voňavé a moc dobré. Zkuste to

59 Petr Petr | Web | 13. prosince 2014 v 18:01 | Reagovat

Otázka na odborníky. V odkazu se tvrdí, že teplota by měla být kolem sto dvaceti stupňů, aby škvaření probíhalo správně. Je nutné ji dodržovat přesně a nebo je to doporučené plus mínus třeba deset stupňů?

60 jana jana | 15. května 2015 v 22:00 | Reagovat

[15]: kupované škvarky jsou taky fajn, akorát si je musíte koupit hned čerstvé, jinak pak nekřupou a jsou gumové. Takže dívat se na datum :)

61 jana jana | E-mail | 8. července 2015 v 11:28 | Reagovat

na škvarky se dobře pije pivo

62 http://www.andrerenovfacade-couverture.fr http://www.andrerenovfacade-couverture.fr | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 11:27 | Reagovat

Zelňáky, zelníky, zelné placky na plech Stačí mít doma sklenici dobrého kysaného zelí a rázem máme po ruce vitamínovou bombu. Dopřát si trochu kysaného zelí v syrovém stavu, to nám zaručí, že do těla vpravíme vitamín C, kterého je nám rozhodně třeba.

63 meditatio meditatio | Web | 7. září 2016 v 19:30 | Reagovat

krátkodobá půjčka do 5000 :D

64 Miloš Miloš | E-mail | 5. února 2018 v 20:34 | Reagovat

Nedá mi aby som neprispel dlhoročnými skúsenosťami z prípravy oškvarkov (škvarků) a úžasnej domácej masti (sádla) tam, kde sa pečú najlepšie husi, t.j. v Slovenskom Grobe na západnom Slovensku.
Najprv treba rozlíšiť slaninu chrbtovú a brušnú od (u nás) sadla črevného (střevního), ktoré sa používa na prípravu slaných aj sladkých "sádelňakov" (možno dám recept). Slaninu krájame ako kto ideálne tak 2x2cm, tie deň vopred nasolíme, cca 1% a niekoľko krát dobre premiešame a samozrejme držíme ich v chlade. Pred škvarením polejeme mliekom a znovu dôkladne premiešame, aby sa zmyla soľ, ktorá nevsiakla do slaniny. Mlieka je asi tak aby na dne pod slaninou po miešaní ostalo asi 1dl, to sa naleje na škvarky po skončení vytápania. Škvarky sú nádherne červenkavé a po doliati mlieka na konci sú ešte krajšie a chrumkavejšie (křupaviejší) a hlavne úžasne voňavé. Ja vytápam v kvalitnom keramickom hrnci kde sa škvarky neprilepia na dno a ešte doporučujem miešať pomaly, krátko, od dna a potom sú škvarky pekne hladké a na dne ja málo drviny (tú po stuhnutí premiešam s masťou na fanta pomazánku). A keď už vidíte hladinu masti, tak ju priebežne odoberáme do zaváracích fliaš a uzavrieme, tak v pohode vydrží aj rok, keď ju v špajzy zabudneme! A škvarky rovnako odkladám tiež horúce aby sa viečko prichytilo, potom sterilizovať. V lete na deke budete padať do bezseba od blaha-
Vďaka za pozornosť.

65 Jiří Jiří | E-mail | 2. března 2018 v 15:00 | Reagovat

[1]: Vy ženský jste všechny stejné.
Zbaštit jenom to nejlepší.

66 Mirek Mirek | E-mail | 23. listopadu 2018 v 10:51 | Reagovat

„Kdy je sádlo správně vyškvařené?
Pozná se to tak, že sádlo přestává pěnit a škvarečky už nevystupují k hladině, ale drží se na dně hrnce.“ ...píše se v návodu.

<em>Je to úplně obráceně, všechny škvarečky vystoupí nahoru!</em>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama