Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Leden 2012

Husí játra v sádle

16. ledna 2012 v 1:26 | © Šárka Škachová / www.gurmanka.cz |  Maso


Máte-li možnost opatřit si celou vykrmenou husu i s droby, můžete vystrojit velkolepé husí hody, kde nebude chybět polévka ani skvělá pečínka, ale hostina nebude kompletní, když hostům nenabídnete husí játra v sádle. To je kulinární povinnost.
.
Husí játra v sádle - recept
.
potřebujeme:
  • husí játra
  • husí sádlo (v nouzi může být i vepřové sádlo)
  • snítku tymiánu
  • sůl
Játra odblaníme, nakrájíme na menší kousky, naskládáme do misky a na několik hodin zalijeme studeným mlékem. Nejvhodnější je připravovat játra den předem a v mléčnou lázeň jim dopřát přes noc. Před přípravou mléko slijeme, játra osušíme a vkládáme je do kastrolku s rozpuštěným sádlem, kde při mírné teplotě pečeme cca půl hodiny.
.
Aby husí sádlo pěkně vonělo, vkládáme do něj na pár minut snítku tymiánu. Až bylinku vyjmeme, tymiánková vůně v sádle přetrvává a jemně ho provoní. Když jsou játra hotová, vyjmeme je ze sádla, osolíme a vložíme do malých skleniček s víčkem nebo keramických nádobek s pokličkou a zalijeme sádlem. Po vychladnutí můžeme uchovat pár týdnů v chladu. Podáváme s měkkým chlebem a podle chuti i tence krájenou cibulkou. Já cibulku v tomto případě oželím, ale neodepřu si sklenku dobrého červeného vína a přikusuji slané mandličky. Nejraději je mám pražené v přepuštěném másle a solené jemnou mořskou solí. A nejlepší jsou ještě vlažné.
.
Husí játra v sádle nikdy neskladujeme příliš dlouho, ale když jsou zalitá sádlem tak, aby k nim nešel vzduch, vydrží bez úhony dva týdny. U nás jsme to nikdy nezkoušeli :-) Dva týdny jsou přeci strašně dlouhá doba a husích jater nikdy nebývá moc.

.
Stejným způsobem můžeme připravit i kachní játra v sádle.
.
Kam pro českou husu?
Na Vysočinu na farmu Rohozná.
Rohozenská husa z farmy nedaleko Jihlavy má dlouhou tradici a husám se tam věnují s velkou láskou a zodpovědností. http://www.rohozenskahusa.cz/index.html

číst podobné články:
Husí játra: kalorická tabulka /http://www.kaloricketabulky.cz/jatra-husi/


Je chuť na něco zdravého? Zkuste brokolici s těstovinami po italsku, Broccoli con pasta - http://www.gurmanka.cz/2012/01/testoviny-s-brokolici-pasta-con-broccoli


Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Jak se škvaří sádlo

13. ledna 2012 v 16:09 | © Šárka Škachová / www.gurmanka.cz |  Maso

Domácí škvařené sádlo
.
Tak tohle rozhodně není "light" recept, ale je to dobrota, která k zimě jednoznačně patří. Vesnické zabijačky a vůně čerstvě škvařeného sádla se vznáší nad českou vesnicí touto dobou již odpradávna a je moc fajn, že se to ani dnes nikterak nezměnilo. Alespoň u nás to stále funguje. Blahořečen buď jih Čech a dobré sousedské vztahy. Dostala jsem kus hřbetního sádla a pustila se do škvaření. Znáte něco voňavějšího a lahodnějšího než je čerstvý dobrý český chléb se škvarkovým sádlem a špetkou soli? Že je to energeticky vydatná pochoutka, to víme všichni, ale jen tak něco se mu nevyrovná. Je vynikající!
.
Sádlo vhodné ke škvaření
.
Rozhodně by nemělo obsahovat žádné zbytky vnitřností ani masitých částí. Ty by totiž mohly velmi negativně ovlivnit kvalitu i chuť sádla a navíc zvyšují riziko přepálení.
.
Škvaření sádla
Sádlo se škvařívalo vždy až druhý den po zabíjačce. Řezník ostrým nožem nakrájel větší část sádla vnitřního i hřbetního. Každé se škvařilo zvlášť a byla to velmi zodpovědná činnost. Vnitřní sádlo je jemná delikatesa, proto se používalo do svátečního pečiva. Hřbetního sádla bývalo vždy nejvíc a bylo po celý zbytek roku důležitou surovinou pro domácnost. Škvarky z hřbetního sádla, platily za dobrotu, po které se všichni jen oblízli.

.
Jak správně vyškvařit čerstvé sádlo?
Není to kumšt, ale chce to trochu trpělivosti. Sádlo je potřeba nakrájet na kostky, vzít široký kastrol se silným dnem nebo pekáč a na dno nalít 2 naběračky vody, aby se sádlo nemohlo připalovat. Voda se postupně vypařuje a sádlo vytvoří po dně slabou vrstvu. Sádlo je potřeba mírně osolit a dát ho škvařit. Poté se teplota pod kastrolem sníží a za stálého míchání se škvaří tak dlouho, než začnou škvarečky růžovět. Pokud máme sádlo i s masem, tyto masové škvarky vybíráme jako první. Aby zůstaly křupavé, musíme je děrovanou naběračkou vyndat, jinak by ztvrdly. Všechny škvarky vybereme z horkého sádla a necháme je na cedníku okapat. Okapané škvarky vyklopíme na mísu a vyškvařené sádlo sběračku po sběračce proléváme sítkem rovnou do sádelňáku nebo sklenic. Určitě se dá všechno sádlo přelít z hrnce rovnou přes síto, ale riskujeme tím možné popálení od vroucího sádla.
.
Sádlo se může škvařit též s mlékem. Postup je stejný jako výše uvedený. Když se první voda odpaří, přilije se do sádla trochu mléka. Sádlo získá slonovinovou barvu a oříškovou příchuť. Mít v komoře pár plných sádelňáků čerstvě vyškvařeného sádla ze zabijačky, to byl poklad, na kterém se dalo přežít zase do další zimy, do doby, než přišel čas další zabijačky. Sádlo uskladňujeme nejlépe v chladu a v temnu.
.
.
Kdy je sádlo správně vyškvařené?
Pozná se to tak, že sádlo přestává pěnit a škvarečky už nevystupují k hladině, ale drží se na dně hrnce.
.
Zabijačkové horké škvarky
Nakrájené hřbetní sádlo na menší kostky se ve velkém hrnci zalijeme menším množstvím vody a zahřívá se tak dlouho, dokud se voda nevypaří. Díky vodě se škvarky se nepřipalují. Nejchutnější jsou ještě horké a lehce posolené.
.
Mandlové škvarky s červeným vínem
500 g čerstvého vepřového sádla, 400 až 500 ml červeného vína, 4 stroužky česneku, hrst opražených hrubě nasekaných mandlí, podle chuti sůl a pepř
Sádlo nakrájené na kostky vložíme do kastrolu se silným dnem, podlijeme červeným vínem a zvolna za občasného promíchávání necháme sádlo rozpouštět. Těsně před koncem škvaření přidáme oloupaný a drobně pokrájený česnek. Škvarky děrovanou lžící vybereme ze sádla a semeleme je na masovém mlýnku. Sádlo osolíme, opepříme, přidáme hrst opražených mandlí a společně se škvarky přidáme zpět do sádla. Dobře promícháme a lijeme do menších skleniček, kde necháme zvolna vychladnout.
.
Škvarková pomazánka s vejci
200 g škvarků, 3 natvrdo vařená vejce, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 2 sladkokyselé okurky, lžíce plnotučné hořčice, sůl a pepř
.
Škvarky umeleme na masovém strojku, přidáme drobně pokrájenou cibuli, utřený česnek, nastrouhanou okurku a drobně nasekaná vajíčka. Podle chuti osolíme, opepříme a chuť zvýrazníme plnotučnou hořčicí.
Takhle nějak škvarkovou pomazánku dělávala moje babička a pamatuji si, že občas tam přidala i vařený nastrouhaný brambor. Možná aby té pomazánky bylo víc, ale určitě i proto, že se lépe roztírala na chleba. Škvarky bývaly samozřejmě domácí.
.

Postupů, jak dobře uškvařit sádlo je hned několik. Který preferujete vy? A máte vůbec sádlo rádi? Současné moderní spotřebiče ovlivňují i technologické postupy - nevyhnulo se to ani sádlu. Někdo ho připravuje v domácí pekárně, jiný zase v mikrovlnce nebo celou proceduru svěří pomalému hrnci. Jestli máte zkušenosti, podělte se s námi o ně. Kvůli voňavému krajíčku chleba s domácím sádlem si pro jednou snad nemusíme dělat žádné výčitky. Trochu té škvarkové inspirace v lednu zahřeje a žaludek se při té myšlence zachvěje dokonalou slastí :-)

Husí játra v sádle - recept zde: http://dolcevita.blog.cz/1201/husi-jatra-v-sadle

I když je čas zabijaček, není od věci začít plánova třeba dovolenou.
Pro milovníky Itálie je připraven na stránkách Gurmánka.cz pěkný výlet do Toskánska.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

PF 2012

6. ledna 2012 v 13:01 | © Šárka Škachová / www.gurmanka.cz |  O autorce blogu

Rok 2012 už šlape na plné obrátky,
tak bych nám Všem, kteří na šťastný rok 2012 věří
chtěla přát, abychom se vždycky dokázali
zastavit ve správný čas tam, kde je nás třeba
a naučili se spěchat pomalu.

Jestli něco bude bolet, ať se to rychle zhojí.
Když nás něco potěší, ať se ten milý pocit zdvojí.
I přes všechny špatné prognózy má smysl
si na letošní rok vsadit.
Nejspíš bude zase takový, jaký si ho uděláme.

Přeji všem, aby se nemuseli potýkat s krizí
v mezilidských vztazích a aby věřili sami sobě.
Mějme hodně sil dělat radost druhým,
protože od nich se ta radost
nejkratší cestou vrátí zase zpátky k nám.

Ať nám ten nový rok báječně chutná!

Všem čtenářům mého blogu Gurmánka.cz & stránek Šárčiny školy vaření
děkuji za jejich přízeň a budu moc ráda, pokud se mi i letos dostane příležitost pobývat v jejich milé společnosti.
Šárka