Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Mušle svatého Jakuba za dvě miliardy liber

14. února 2010 v 2:02 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Ryby
Mušle svatého Jakuba za dvě miliardy liber a recept se srdíčkem.

Říkat mušlím "škeble" beru jako učiněné rouhání. V souvislosti s krásou lastur mi takové pojmenování připadá poněkud vulgárně a nedůstojně. Mušle, o které budu psát, je krásná a najít ji můžeme i tam, kde bychom ji možná ani nehledali. "Jednak" osvěží motor vašeho auta - "druhak" dokáže povzbudit i tělesné touhy. To je přeci velmi smyslná kombinace :-) Mušle svatého Jakuba tvoří legendární logo firmy Shell, která patří mezi nejcennější značky na světě. Hodnota této lastury se odhaduje na víc jak dvě miliardy liber.


Labužníci a gurmáni k mořským plodům pociťují velkou náklonnost i z druhého důvodu. Pohlížejí na ně se zalíbením a obdivem žasnou nad okouzlující originální krásou, kterou vytvořila mocná příroda. Jakmile je moře vyvrhne na břeh, koho z nás to ani jednou nedonutilo shýbnout se pro nějakou tu mušličku do horkého písku? Jsou krásně zdobné a navíc mají pověst mocného afrodiziaka, kterým dala název řecká bohyně krásy, plodnosti, sexuální touhy a lásky - Afrodita ((starořecky φροδίτη, Afrodíté)) - nejkrásnější z bohyň, která se zrodila přímo z mořské pěny.

Fascinující obraz Zrození Venuše od Sandra Botticelliho (vlastním jménem Alessandro di Mariano Filipepi), který zobrazuje krásnou Venuši stojící na lastuře a vystupující z moře u Kypru, patří mezi nejkrásnější obrazy světa. Dílo vzniklo kolem roku 1484 na zakázku pro bratrance Lorenza I. Nádherného.

Aby váš motor skvěle Shell
Až budete tankovat do palivové nádrže svého plechového miláčka, myslete při pohledu na logo lastury na skrytou sílu energie v každé kapce. Legendární logo firmy Shell se spolehlo na symbol svatojakubské mušle v barvách ohně. Slavný slogan "Aby váš motor skvěle Shell" vznikl v kuchyni. Ředitel Studia Beam popsal hromady papírů, ale žádný slogan nezněl tak geniálně, jako když jednoho večera oslovil svou manželku, která v tu chvilku stála u kuchyňského sporáku a vařila. Když jí sdělil, že si se sloganem neví rady, otočila se od sporáku se slovy: "A nemohlo by to znít třeba takhle? ... Aby váš motor skvěle Shell ... "

Tak a je to!
Do kuchyně jsem se chtěla zvolna dostat, a než jsem se nadála, už tu jsem. Mám pro vás totiž krásný recept. Jak jinak než přímo svatojakubský, či valentýnský, chcete-li.

Svatojakubská mušle je opředena i vlastní legendou, která vás vezme na cestu do Santiaga de Compostelly. Ale to až po jídle. S prázdným žaludkem by se tak dlouhá cesta těžko podnikala.


Můj recept na mušle svatého Jakuba počítá i se srdíčkem
Nejpopulárnějším představitelem hřebenatek je hřebenatka svatojakubská. Má křehké bílé maso (tzv. ořech), ale pokud ho máte bez corailu (bez srdíčka), chybí vám jikry a to je věčná škoda! Já jsem je připravovala se srdíčkem (obzvláště na valentýnský den je ho potřeba).

ZAPEČENÉ MUŠLE svatého Jakuba

Mražené maso hřebenatek (čerstvé je u nás nejspíš neseženete) je potřeba velmi zvolna rozmrazit. Udělejte to třeba tak, že všechny hřebenatky nasypete do dostatečně velké misky a zalijete je čerstvým mlékem.

Po dobu jednoho dne necháte v chladničce a těsně před přípravou mléko slijete, hřebenatky osušíte kuchyňským papírem nebo utěrkou a krátce je po obou stranách osmahnete v horkém másle. Zpravidla přidávám k máslu lžíci olivového oleje, aby se nepřepálilo. Krátce osmahnout znamená jen 1-2 minuty po každé straně.


Osmahnuté hřebenatky posadím do lastur (v tomto případě bylo hřebenatek s jikrami víc než lastur, posadila jsem do každé rovnou tři kousky), což na předkrm byla naprosto dostatečná porce.

Maso hřebenatek jsem osolila špetkou mořské soli, zatočila nad nimi pepřovým mlýnkem a posypala špetkou jemné bílé strouhanky s parmazánem a sušenými bylinkami. Poté stačilo přelít šťávou z pánve, kde se krásně smísilo máslo, olivový olej a vůně moře, kterou tam hřebenatky ve prospěch pokrmu nechaly. Taková šťáva umí hřebenatky pěkně navonět a když je ještě ozdobíte kouskem citrónu, který se v horké troubě pěkně zapeče, uvolní ve finále mnohem víc šťávy, než když ho vytáhnete z chladničky a budete se snažit ždímat ho rovnou do talíře. Nebude to ono. Já nejraději peču kousek citrónu vždy s rybou.


V tomto ročním období mají absenci čerstvé bylinky, ale když nejsou po ruce, vezmu za vděk i těmi sušenými. Mušle svatého Jakuba mohou posloužit jako dobrý valentýnský předkrm. Znalci tvrdí, že čerstvé svatojakubky dokáží předčít i ústřice.


Když jsem se namátkou dívala na svůj blog Šárčina škola vaření, co jsem vařila loni, nestačila jsem se divit. Zase hřebenatky ;-) Tak je třeba zkuste s bylinkovým máslem. Rozhodně budou dokonalé i v tomto případě. Grilované jsou vždycky vynikající.

Maso hřebenatek nikdy nesmíme připravovat příliš dlouho, neboť by se stalo tuhým a gumovým. Marně potom nějaký labužnický zážitek hledat. Kde hledat hřebenatky? Bohužel nemohu nikoho poslat na opravdický rybí trh, protože ten nám tu chybí. Kdyby býval Praotec Čech nepadl únavou u hory Říp, mohl klidně dojít až tam, kde ryby a mořské plody mají ten pravý ráj. Když obejdete pár supermarketů, jistě ulovíte v přihrádce s mraženými plody moře nějakou tu hřebenatku a kdo ví co ještě vám tam sedne na udičku.

Po dobrém jídle se můžeme vydat na cestu do Santiaga de Compostelly. Ani zde není potřeba na jídlo zapomenout protože je tu "Vieira" - jeden z plodů moře, jehož lastura je označována za symbol "Cesty svatého Jakuba"; připravuje se podle tradice tak, že se její maso velmi drobně nasekaná, smíchá s jemně nasekanou cibulkou (nejlépe šalotkou), petrželkou a strouhankou z bílého chleba. Touto směsí se lastura naplní a zapeče v troubě.

Jak správně čistit lastury
Možná právě vy mořské plody nejíte a tak vás svatojakubská mušle na talíři nechává ledově klidné. Ovšem jako dekorace nebo sběratelský artikl, tam už váš zájem roste. Pár lastur mám též doma a před časem jsem hledala vhodný způsob jejich čištění. Tak alespoň o ten se s vámi mohu rozdělit. Tip odborníka by se mohl hodit i vám. Lastury všech možných velikostí, zbaveny povrchových nánosů, rozsvítí se do krásy. Stačí, když si budete postupovat podle doporučení odborníka. Jak správně vyčistit z lastur povrchové nečistoty a nánosy?
Za trochu námahy to stojí.

Křesťanský svět zná tři význačná poutní místa:
Dojít do poutního místa je pořádný sportovní výkon, který zdolávají davy věřících již po staletí. Symbolem poutníků na cestě za ostatky apoštola Jakuba do Santiaga je připevněná lastura svatojakubské mušle na poutní holi nebo se jim houpe na baťohu. Na patnících označuje trasu, upozorňuje na restaurace, kde se podává poutnické menu, upozorňuje na poutnické ubytovny. Mušle připomíná paprsky hvězdy. V roce 1986 se na svatojakubskou pouť vydal i spisovatel Paulo Coelho. Svou první významnou knihu Poutník - Mágův deník, napsal po této zkušenosti.

Nejde přehlédnout, že právě dnes je svátek sv. Valentýna a je zvýšená poptávka po všem, co symbolizuje afrodiziakum. Jestli dáte na pověry, možná posnídáte 50 kousků ústřic, jak to dělával Casanova. Nevěřím, že tajemství zákona přitažlivosti je ukryto v lasturách, španělských muškách či rozemletém nosorožčím rohu, natož pak v sušeném tygřím penisu nebo v mase miniaturního mexického kolibříka. Kdo se naučil porozumět potřebám partnera, ten má všechna esa v rukávu a našel to nejlepší afrodiziakum, které si lze představit. Když k tomu ještě dobře uvaříte, byl by v tom čert, aby to nefungovalo. Na to, že láska prochází žaludkem, se můžete spolehnout :-)

Kdyby náhodou všechno selhalo, je tady jeden recept na kouzelný elixír. Prý je v něm kapka smyslnosti ... touhy ... vzrušení ... při kterém tělo ožije :-) Já jsem se spolehla na vynikající bílé víno ze švýcarského Valisu, které klame tělem a tváří se růžově. Ale proč nezkusit i jiný lektvar?

Nápoj "Senior plný síly"
1 malý celer oloupejte a nakrájejte na milimetrové plátky. Několik plátků narovnejte do vysoké sklenice, zasypte kostkami ledu, přilijte 5 cl brandy a 3 cl bílého vermutu. Popíjejte a chroupejte celer. Možná objevíte koktejl plný života :-)

Krásného Valentýna, pokud ho slavíte.
Pokud ne, dejte mu klidně vale a užijte si krásnou neděli a uvařte si něco moc dobrého ;-)


Receptový tip na jinou úpravu hřebenatek:

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 coco-choc coco-choc | E-mail | Web | 14. února 2010 v 8:31 | Reagovat

Šárko, opět smekám před Tvým kuchařským, ale spisovatelským uměním. Celý článek jsem zhltla jedním dechem, a to bych řekla, že mořské plody a jiné mořské potvůrky nejsou po ránu to pravé ořechové :-). Líbil se mi "oslí můstek" k samotnému receptu, fotografie jsou více než fenomenální a závěr moc zajímavý. Už se těším, co vytvoříš příště. Přeji Ti krásného a pohodového Valentýna :-).

2 Madla Madla | Web | 14. února 2010 v 8:31 | Reagovat

Úžasně smyslný recept se spoustou zajímavostí. Valetnýna sice jako importovaný svátek neslavíme, ale určitě si něco dobrého k snědku připravíme.
Svatojakubky vypadjí úžasně, škoda, že jsem ještě žádnou neochutnala. Zatím jsem nesebrala ani odvahu je koupit, ale po vaší krásné mušličkové reportáži se po nich v mrazicích pultech určitě podívám.

3 Barča Barča | Web | 14. února 2010 v 17:16 | Reagovat

Vypadá to,že je to dobrý jídlo:D

4 sigrid sigrid | 14. února 2010 v 20:16 | Reagovat

Šárko, to je další z Tvých dokonale jednoduchých receptů. Sedím tu, tiše slintám do klávesnice a v mrazáku je všeho všudy asi pět okoralých krevet. Budu se muset vypravit někam do civilizovaného světa na nákupy a příští weekend manžela přivítat něčím dobrým, nejlépe hřebenatkou podle Tvého receptu.  
Neodolám, abych nedodala půvabnou legendu, která spojuje sv. Jakuba s mušlí hřebenatkou. Při vylodění Jakubových ostatků byl světcem zázračně zachráněn topící se rytíř. Když ho vytáhli z vody, bylo jeho tělo celé pokryté těmito mušlemi. Přihlížející z toho usoudili na obzvláštní lásku světce k těmto lasturám a ty se pak staly jeho atributem. Dalším šířením se staly znakem poutí do Compostelly a postupem času znakem všech poutníků.

5 toffo toffo | Web | 14. února 2010 v 20:38 | Reagovat

Některé pokrmy nemám odvahu vyzkoušet - hlavně ty, které jsem zatím nikdy v životě neochutnala. Říkám si, že nevím jak správně připravené - správně chutnají. Neměla bych mít s čím svůj výtvor srovnat - zda se mi povedlo nebo naopak.
Vloni jsem to riskla poprvé "po námořnicku" u mušlí, byly mražené a bez českého popisu - možná to byly srdcovky, měly ale bílou lasturu.  Že se povedly, jsem testovala na mojí "světaznalejší" sestře.

6 toffo toffo | Web | 14. února 2010 v 20:39 | Reagovat

P.S.: mražené svatojakubky jsem jednou zahlídla i v Lidlu.

7 DolceVita DolceVita | Web | 15. února 2010 v 1:46 | Reagovat

[1]: coco-choc:

Často člověk ani neví, kam se po ose vlastních myšlenek a doplňujících souvislostí nakonec dostane :-) Oslí můstek se docela povedl. Kdo by to byl řekl, kolik nápadů vznikne v kuchyni - a to ani s jídlem nemusí souviset. Je nad slunce jasné, že kuchyň je inspirativní prostředí. Fotografie podtrhují autentičnost receptu, ale kdyby mohly být s opravdovou vůní moře, byly by teprve autentické. Svatojakubky u moře také chutnají o značný kus lépe :-) Díky za milý komentář. Š.

8 DolceVita DolceVita | Web | 15. února 2010 v 1:53 | Reagovat

[2]: Madla:

Valentýna neslavím nijak výrazně, ale vždycky si na něj vzpomenu. Místo utrácení za zbytečné valentýnské tretky si něco dobrého uvaříme a věnujeme si nějaká ta vlídná slova :-) Svatojakubky jsou opravdu moc dobré, ale tu správnou atmosféru jídlu dá domácí prostředí. V restauraci na břehu moře chutnají tuze dobře. Tyhle mražené jsou dobré, ale na první seznámení s plody moře bych si raději počkala až tam, kde se vodní živočichové cítí jako doma. Když vyrazím k moři, nejím téměř nic jiného než samé vodní živočichy a hromady salátu a místní zeleniny. Už aby tu zase bylo léto se vším všudy :-)

9 DolceVita DolceVita | Web | 15. února 2010 v 1:54 | Reagovat

[3]: Barča: Musím s tím souhlasit :-)

10 DolceVita DolceVita | Web | 15. února 2010 v 2:01 | Reagovat

[5]: toffo:

Nejlepší mořské plody jsou tam, kde jim cesta z moře na talíř netrvá moc dlouho. U nás se to bohužel neobešlo bez lovu v mrazáku, ale i tak jsem si pochutnala :-) Dnes se těším na letní výpravy tam, kde ráno rybáři otevírají svůj krám a ruce jim voní čerstvě nalovenými úlovky. Loni v létě jsem chodila fotografovat na molo v jednom rybářském městečku, ale musela jsem si hodně přivstat, aby bylo co dát do záběru. Místní restaurace vysílají své kuchaře tak brzy, že kolem sedmé ranní už byly ty nejlepší úlovky pryč :-) Ještě jsem ani nestihla všechny fotografie zpracovat a už tu bude za pár měsíců zase nové léto a s ním i nové zážitky :-(

11 DolceVita DolceVita | Web | 15. února 2010 v 2:04 | Reagovat

[6]: toffo: Máš pravdu! V Lidlu jsem je též viděla, ale bylo to někdy před Vánoci. Většinou se spoléhám na ryby z Makra, protože tam mají dost široký výběr.

Sladkovodní ryby ovšem kupuji od místních rybářů :-)

12 DolceVita DolceVita | Web | 15. února 2010 v 2:13 | Reagovat

[4]: sigrid:

Legenda svatojakubská je moc pěkná :-) Úplně si ten příběh představuji. Na svatojakubkách je krásné to, že mají úžasné maso a není s tím extra moc práce. Když jsou čerstvé suroviny, vaří se to jedna báseň. Nakonec ani krevety nejsou k zahození :-) Osobně mám moc ráda krevetový koktejl a dělám si dobrou koktejlovou omáčku s kapkou koňaku. Kdybych bývala místo svatojakubek nachystala svému muži "kreveťák", byl by v sedmém nebi. Má ho totiž strašně rád.

S nákupy je to problém :-) Často říkám, že musím vyrazit do civilizace něco nakoupit. Chleba si peču dost často sama, v tom jsem soběstačná, ale domácí zásoby jiného druhu se tenčí. Kdyby nebylo tak nevlídné počasí, hned bych se někam do velkoměsta rozjela. Nejspíš ale ještě pár dnů zůstanu pěkně doma za vyhřátou pecí :-) Tak nějak si představuji romantickou zimu.

13 miska miska | E-mail | 15. února 2010 v 14:03 | Reagovat
14 DolceVita DolceVita | Web | 15. února 2010 v 21:23 | Reagovat

[13]: miska:

Díky za informaci :-)

15 jednorožec jednorožec | 16. února 2010 v 2:03 | Reagovat

Tady na Ostrovech (UK) se scallops dělí ještě na ty obyčejné (vyrvané ze dna, spolu se vším všudy, jakýmisi mořskými bránami) a jemně a ekologicky sklízené rukami potápěčů.

Máme je s paní J velmi rádi. Jsou kupodivu dost vydatné a sytící!

Mnoho kuchařů je zde kombinuje s květákovým pyré (to chápu), ale často i s kolečkem "black pudding", hutnou krevní klobásou upomínající na jelito. Zůstává mi toto poslední spojení záhadou.

16 DolceVita DolceVita | Web | 17. února 2010 v 3:39 | Reagovat

[15]: jednorožec:

Moře můžeme všem jenom závidět :-) Nabídka ryb a mořských plodů je víc než žalostná a člověk se naučí dělat kompromisy a lovit ryby v mrazících boxech.

Květákové pyré je určitě velmi příjemným doprovodem k hřebenatkám i jiným mořským dobrotám, ale "black pudding" si v kombinaci s masem z krásné lastury představit neumím. Co ti labužníci na takových prapodivných kombinacích mají? Asi mi tohle tajemství zůstane nevysvětleno :-)

17 Barča Barča | Web | 20. února 2010 v 11:39 | Reagovat

[9]: :):D-Díky

18 vEruska vEruska | E-mail | Web | 20. února 2010 v 19:14 | Reagovat

Šárko, konečně jsem si udělala čas a přečetla tvůj článek - přiznám se - jedním dechem :) Moc pěkně se čteš! A navíc se tu člověk vždycky něco navíc dozví. Že je poutní cesta do Santiaga lemovaná svatojakubskými mušlemi vím, ale ještě mě nenapadlo si tento fakt spojit s kuchyní, jsi šikulka ;)

19 DolceVita DolceVita | Web | 21. února 2010 v 1:59 | Reagovat

[18]: vEruska:

Věrko, Díky za milou pochvalu. Když se nad tím zamyslím, tak všechno s jídlem souvisí. Tím pádem je pořád o čem psát a to je moc fajn ;-)

20 roxy roxy | 5. března 2010 v 21:09 | Reagovat

Obdivuju Vás,
vše máte tak propracované a vzhled je úžasný.

21 DolceVita DolceVita | Web | 6. března 2010 v 0:05 | Reagovat

[20]: roxy:

Díky ;-)

22 Martin Martin | E-mail | Web | 6. května 2010 v 7:27 | Reagovat

Přijde mi, že se tam bere moc náboženství.

23 DolceVita DolceVita | Web | 27. ledna 2012 v 13:49 | Reagovat

[22]: Martin:

Dost často s historií jídla náboženský podtext souvisí. Pokud se tyto informace týkají produktu nějak bezprostředně, ráda je do článku dám. Mám ráda všechny tyhle souvislosti, které mnohdy strohý recept zajímavě doplní. Nic jiného v tom není :-)

24 vidlajda vidlajda | E-mail | 28. ledna 2012 v 12:32 | Reagovat

Recept vypadá úúúúúžasně!!! Jen mě tak napadá, kde jste sehnala ty lasturky? Bez nich by ubyla potěcha i pro oko :D

25 DolceVita DolceVita | Web | 29. ledna 2012 v 0:32 | Reagovat

[24]: vidlajda:

Díky :-) Lasturky není tak těžké sehnat. V naší zeměpisné šířce se občas vyskytují v mrazících pultech připravené k zapékání. Doporučuji se po nich podívat. Když se snědí, mají ještě svou druhou, dekorativní funkci :-)

26 beach wedding dresses beach wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:59 | Reagovat

A. She couldn't control her pupils!
http://www.threedress.com/

27 strapless formal dresses strapless formal dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:28 | Reagovat

Q. Why did the man at the orange juice factory lose his job?
http://www.caredresses.org/wedding-dresses-empire-waist-wedding-dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama