Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Polévková hitparáda

16. února 2009 v 2:25 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Polévky teplé & studené


Jaká česká polévka je nejoblíbenější? Polévka s játrovými knedlíčky patří u nás ke stálicím svatebního menu a je řazena mezi nejslavnostnější polévky vůbec. To ale neznamená, že musí být zároveň i nejoblíbenější. Jak si stojí z hlediska oblíbenosti české tradiční polévky, to ukáže anketa.

K polévce patří i správné servírovací nádobí, proto je tu hitparáda polévkových mís. Máte doma nějaký pozoruhodný kousek? Přijďte se pochlubit. Polévka byla základním stavebním kamenem české domácí stravy, ale jak je to vlastně s polévkou dnes? Jak často ji vaříte? Jistě máte svůj oblíbený repertoár a zajímavý recept, tak se pojďte o své zkušenosti rozdělit. Určitě nás to bude zajímat ;-)

(Tým od Vitany a mistři z mužstva Knorr jsou předem z tohoto klání diskvalifikováni :-)

Polévková mísa č. 1 (Marie Tomšů)


Posílám Vám příspěvek do Vaší hitparády polévkových mís. Polévkovou mísou se můžu chlubit jen díky své tchýni, která mého manžela vybavila kompletním servisem a keramika "vitral" je taková bytelně chlapská. Já jsem jako mladá opovrhovala tradicemi a vitrínami narvanými sklem a porcelánem, ale dnes jsem tchýni opravdu vděčná.

Přikládám krom fotografií i recept na naši oblíbenou polévku - Hrachová polévka po bavorsku.


Polévková mísa č. 2 (Tomáš toro_cz)

Tak posílám tu naši. Je to replika z nějakého zámku a je součástí celé jídelní sady. Na tomto porcelánu se u nás jí v neděli, což je jediný den, kdy jíme společně a tak si to užíváme. V této míse se nejčastěji servíruje krémová zeleninová polévka a nebo vývar s nudličkama.


Polévková mísa č. 3 (Bali)

Tenhle krásný kousek je od Bali (Dagmar Derré). Vyfotografovala jsem ho přímo u ní doma, protože taková polévková mísa se nedá přehlédnout. O jejím původu je pod fotografií i pár slov přímo od majitelky.

K mé míse dodám, že mi ji dala moje pařížská tchýně. Dlouhé roky ji nepoužívala a věděla, že já jsem na takové věcičky. Ale já ji taky nepoužívám, celé roky je vystavená na skříni. První kdo ji sundal byla asi Šárka ;-)
Polívky mám ráda, ale zas tak často je nevaříme. Když už, tak u nás letí cibulačka, dýňovka (oba rcp na našich www), hustá slepičí polévka se zeleninou a nudlemi nebo hovězí. Polévky neobědváme, jelikož Francouz jí polévky pouze k večeři. Taktéž je zajímavé, že Francouz jí chléb ke všemu, i k těstovinám nebo rýži, ale k polévce neeeeeee :- )))
Ale protože nejsem Francouzka, tak já si ji v poledne klidně dám a často přikusuji i ten chléb.
Krémové polévky mam ráda, ale ve Francii mne štvou tím, že většinu zeleninových polévek rozmixujou. Já se ráda zakousnu do kousku mrkve, květáku, chřestu nebo brambory. Tak si občas z hrnce odeberu, za nechápavých pohledů paní domácí, která se právě chystá vložit mixér....

Polévková mísa č. 4 (Milan Mach)
Tato stará polévková terina je kousek z celého jídelního servisu, na kterém naše rodinu stoluje již pěknou řádku let. Máme rádi vývary s nudličkami nebo kapáním. Polévku vaříme jen při extra příležitostech, kdy si na ní dáme opravdu záležet. Domácí nudle nám vyrábí babička, tak si užíváme polévkového komfortu jako za starých dobrých časů.

Polévková mísa č. 5 (exemplář z mé vlastní domácnosti)


Původ této mísy je neznámý, protože byla objevena v jednom pražském starožitnictví. Polévky nevařím zrovna pravidelně, tak díky míse mám doma zase jeden kousek porcelánu, na který padá prach. Ale když už se na plotně vaří polévka, nezapomenu tuhle mísu použít a postavit ji pěkně doprostřed stolu :-)

Polévková mísa č. 6 (Vlasta Dvořáková)
Tento servis je ze staré české porcelánky, poděděný po mamince. Mísa na polévku je hodně frekventovaná, protože polévky alespoň na sobotu a neděli pravidelně vaříme. Vybrat jen jednu polévku nebude snadné, ale přikláním se k té jihočeské kulajdě, protože i já pocházím z jihu Čech.

Polévková mísa č. 7 (Pischkotek)


Posílám fotku naší polévkové mísy, bohužel z ní podáváme polévku jen na štědrý večer, a to rybí polévku mojí maminky z kapřích hlav, jiker a mlíčí spolu s kořenovou zeleninou a osmaženými krutonky. Lepší jsem nikdy nejedla :-)

Polévková mísa č. 8 (Blanka D./ blanca)
Posílám také fotku jedné mé zajímavé mísy, mám ještě jednu bílou porcelánovou se zlatým proužkem, ta mi připadá taková obyčejná, ale používáme ji jen na vánoce, protože mám celý servis. Tato je sice keramická s popraskanou glazurou, není na ní žádná značka, podědila jsem ji po mamince a ta po své kamarádce. Zatím jsem ji na polévku nepoužila, protože jsme s manželem už jen dva a když se nás sejde víc, stejně polévku nikdo nechce, prý by už nesnědli druhé jídlo. Mísa se mi ale moc líbí, je menší velikosti a i když neslouží svému účelu, má své kouzlo.

Polévková mísa č. 9 (Jana Krúpová/ Janina)


Dívala jsem na hitparádu polévkových mís (moc se mi všechny líbí) a to mě přimělo, abych vyfotila i tu naši. Zdědili jsme ji po přítelově babičce. Není malovaná ani zlacená, ale i jednoduchost může být pěkná. Polévku jsem v ní ještě nikdy neservírovala, ale při nejbližší vhodné příležitosti to určitě udělám.

Polévková mísa č. 10 (Helli)
Jedná se o střízlivé exempláře, jednoduché a hladké. Kunštátská keramika je moje oblíbené nádobí. Je hladká, bílá, střízlivá, zato na ní vynikne jídlo, když se povede. :-)) Její jednoduchost má i své nesporné výhody. Dá se kombinovat téměř se vším, aniž by utrpělo estetické cítění pozorovatele či strávníka.

Polévková mísa č. 11 (Helli)

Další sada fotek představuje polévkovou mísu z vitralu. Jednu taková už v tomto článku je, pouze v jiném barevném provedení. Mám celou jídelní sadu, všechny talíře a mísy jsou tmavozelené, jen ta polévková mísa je bělavá se zelenou pokličkou.
Tohle tmavozelené nádobí se dá dobře kombinovat s mou bílou kunštátskou keramikou.


Vitral sice pochází ze socialistických dob, ale myslím, že jeho neutrální tvary se jeho tvůrcům povedly a nikoho neurazí ani dnes. U obou polévkových mis jsem udělala jednu fotku i s příslušným talířem, aby bylo vidět, jak nádobí vypadá.

Polévková mísa č. 12 (Yva - Praktické kulinárium)
Obdivuji všechny ty skvostně zdobené nádoby na polévku z ušlechtilého porcelánu, umně malované a přikrášlené tu a tam zlatem. Když se jejich oblá bříška objeví na stole, máme hned pocit, že nastala sváteční příležitost -- ať už to je v neděli, ve všední den či ve svátek. Mně ale už dávno svou drsnou, rustikální krásou učarovala keramika. Dýchá z ní jíl země a žár peci a jako pečeť v ní zůstává otisk ruky, která ji formovala. Proto do ankety posílám nádobu keramickou. Autorka jí dala jednoduchý, hladký tvar, zato ji ale přikryla pokličkou, bohatě zdobenou ručně vrývaným krajkovím, a k oušku ještě připíchla nakadeřenou pentličku. Tahle krasavice přijme vděčně jakoukoli polévku, a co přijde teprve vhod -- ve svém nitru ji udrží hodně dlouho horkou.


Polévková mísa č. 13 (Eva R. / Evča)
Tak i já přidávám "náš poklad", klasický jídelní servis je po manželově mamince a přiznávám, že polévkovou mísu používám jen na vánoční svátky, kdy je nás více než dva u stolu :-)Jako třešničku jsem vyfotila velmi starou dámu a ozdobu mé kuchyně (formu na máslo z doby mezi světovými válkami) po manželově prababičce.


Forma na máslo od Evy je překrásný kousek řezbářské práce, proto jsem ji do článku jako bonus přidala.

Polévková mísa č. 14 (Hanka Vlčková)
Posílám do sbírky své dvě polévkové mísy. Bílá se zlatočerveným proužkem je památka po tetě a používám ji o vánocích nebo když se u stolu sejde rodina.
Tak ještě do třetice jednu polévkovou mísu.Objevila jsem jí u kamarádky, která jí má po mamince a stáří mísy odhadujeme na 80 let.

Polévková mísa č. 15 (Pivli)

Na mísu jsem se chodila dívat několik týdnů, starožitnictví je u zastávky tramvaje, kde v šest ráno přestupuji. Stála 120,-Kč. Každý rok na Štědrý den brblám, že nemáme polévkouvou mísu. Letos už nebudu. Díky webům, jako je ten Tvůj, Šárko se dějí zvláštní věci. Člověk se odhodlá a rozhoupe něco ochutnat, vyzkoušet, koupit... A to je prima.


Kromě mísy na polévku jsem ulovila 5ks krásných talířků. Ten šestý zmizel někde v propadlišti dějin, ale to nevadí! Nevím jak u vás, ale v naší domácnosti je maličkých talířků stále nedostatek... Tyhle byly 15,-Kč za kus. Udělala jsem si dnes radost. Pes má objednané granule a já si nakonec stihla koupit i to tričko v anglickém outletu :-)))


Polévková mísa č. 16 (pí Fialová)
Tyto pěkné exempláře zdědila paní Fialová po rodičích. Krásná porcelánová mísa na polévku a hluboká mísa jsou opravdu ozdobou domácího stolu. Nádobí pochází z let 1934, kdy ho rodiče dostali svatebním darem. Druhá mísa je též po rodičích, tak ji připojuji do polévkové hitparády.
(Tohle nádobí jsem osobně viděla a musím říct, že je opravdu velice krásné. Zvláště prolamované provedení první polévkové mísy jsou velmi noblesní).

Polévkový extra bonus (Tea)

Tak jsem tady tak seděla a smutnila, proč já také nemám takovou krásnou mísu na polévku. A pak mě napadlo, že sice nemám mísu, ale mám něco jiného.

Zástěrky jsou po mé babičce (roz. 1901) a nejsem si jistá, jestli dokonce ne po její mamince. To ale opravdu nevím. Nicméně k té Magdaleně Dobromile už je to jen "pár" let. :-)


Jsou to zástěrky sváteční, přesně takové, které si hospodyňka oblékla přes šaty pro parádu, když servírovala polévku v té krásné polévkové míse. Jiné jsou zástěry kuchyňské, na vaření. Jsou z hrubšího plátna ( něco přece musí vydržet ), mají jednu nebo dvě kapsičky a většinou lacl. Jsou ale stejně krásně vyšívané. Tak to mě napadlo, při smutnění nad těmi mísami. :-)


Milá Teo, díky za skvělý nápad doplnit tradiční servírovanou českou polévku v míse i o zástěrku, určenou přímo k tomuto účelu :-) Kdo doma vaří, jistě mu alespoň jeden model zástěry doma nechybí :-) Jsou to krásné, přímo muzejní kousky! Pěkně se nám článek o polévkách doplnil.

Ještě jeden "polévkový bonus" jsem objevila v mém domácím archivu (DolceVita)
Polévkovou mísu po babičce nemám, to jsem už zmiňovala, ale mám něco jiného. Staré kuchařské listy, vydané v březnu 1940 (Tiskárna Protektorátu Čechy a Morava) - Číslo 1. - POLÉVKY

ANKETU najdete pod článkem. Pokud tam není, klikněte na "komentáře" a anketa se pod článkem zobrazí. Díky za všechny vzorky do hitparády již zaslané a za ty, které ještě přijdou :-)
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jaká je nejoblíbenější česká polévka?

Bramboračka 24.2% (191)
Gulášovka 7.6% (60)
Zelňačka 11.6% (92)
Dršťková 5.2% (41)
Fazolačka 4.7% (37)
Česnečka 6.8% (54)
Čočková 3.8% (30)
Kulajda 13.2% (104)
Krkonošské kyselo 5.4% (43)
Hovězí vývar s nudlemi 6.7% (53)
Polévka s játrovými knedlíčky 10.8% (85)

Komentáře

1 Lenka Lenka | Web | 16. února 2009 v 6:34 | Reagovat

Krásné pondělí, tak anketa pod článkem je polévková, ale aspoň jsem mohla hlasovat pro gulášovku :)

Jinak polévky u nás jsou na denním pořádku, protože obě děti je milují.Hodně často je na stole vývar,ale řádně zahuštěný různou zeleninou, masem a domácíma nudličkama (nebo - li "mamííí, je dnes polívka s panem Nudličkou?") Velmi oblíbená je taky tato http://beaute.blog.cz/0810/kremova-brokolicova-polevka

Polévková mísa u nás bohužeů chybí. Do té co jsem měla, jsem v jakési nerozvážnosti zasadila asi před 3 lety nějaké jarní cibuloviny a pak se rozbila. Ale vypadaly v ní krásně. Tak třeba na svých toulkách ještě nějakou krásnou objevím :)

Hlasování se mi teda bude provádět velmi těžko. Já bych si vybrala domů okamžitě tu od Marie Tomšů,kvůli její úžasné jednoduchosti.

Ale na pohled a na krásu vyhrává ta od Bali :)

2 Bali Bali | Web | 16. února 2009 v 7:41 | Reagovat

K mé míse dodám, že mi ji dala moje pařížská tchýně. Dlouhé roky ji nepoužívala a věděla, že já jsem na takové věcičky. Ale já ji taky nepoužívám, celé roky je vystavená na skříni. První kdo ji sundal byla asi Šárka ;-)

Polívky mám ráda, ale zas tak často je nevaříme. Když už, tak u nás letí cibulačka, dýňovka (oba rcp na našich www), hustá slepičí polévka se zeleninou a nudlemi nebo hovězí. Polévky neobědváme, jelikož Francouz jí polévky pouze k večeři. Taktéž je zajímavé, že Francouz jí chléb ke všemu, i k těstovinám nebo rýži, ale k polévce neeeeeee :- )))

Ale protože nejsem Francouzka, tak já si ji v poledne klidně dám a často přikusuji i ten chléb.

Krémové polévky mam ráda, ale ve Francii mne štvou tím, že většinu zeleninových polévek rozmixujou. Já se ráda zakousnu do kousku mrkve, květáku, chřestu nebo brambory. Tak si občas z hrnce odeberu, za nechápavých pohledů paní domácí, která se právě chystá vložit mixér....

Z vystavených mís bych si vybrala č. 1.

3 Tea Tea | 16. února 2009 v 9:36 | Reagovat

Ty jsou ale krásné !! Já bohužel přispět žádným kouskem nemůžu. Nemám. :-( Ale včera jsem vytáhla takový keramický kastrol s poklicí po babičce, maminka do něj dávala svíčkovou. Na bramboračku by se hodil. Ale nějak jsem si vzpomněla, že prý teče. Chudáka jsem ho celého zaprášeného vydrbala, dnes do něj nalila vodu...a teče. Zase nic. :-( Ty mísy bych si vybrala úplně všechny a polévky taky. Souhlasím s Bali, já taky nemixuju, musím mít ve všem kousky, aby bylo pěkně vidět, co tam je a bylo do čeho kousnout. :-) I zeleninu krájím na úhledné kostičky a kousky, žádné jídelnové strouhání ! A polévka s chlebem...mňam ! Nakonec jsem zvolila klasiku, hovězí vývar s domácíma nudličkama. A to opravdové kyselo s opravdovým chlebovým kváskem od pekaře jsem nikdy nejedla, ale protože mi chutná všechno, nepředpokládám, že by zrovna tahle polévčička byla výjimkou. Ten kvásek jsem jednou zkoušela vyrobit a ani si nepřejte vědět, jak to dopadlo. Holt nejsem pekař. ;-)

A dneska je ta hovězí s nudličkama (od včerejška). To jsem nějak při pondělku upovídaná. :-))

4 vlaďka vlaďka | E-mail | Web | 16. února 2009 v 11:53 | Reagovat

Ty jsou krásné. Já bych taky brala tu první. V jednoduchosti je síla a tohle je první polévková mísa, kterou bych si i pořídila domů. Se starožitnou, nebo starožitně vypadající polévkovou mísou bych si ve své panelákové kuchyni připadala tak nějak nepatřičně.

Polévky máme rádi všichni, v zimě je dělám, v létě tak moc ne. Nedělám polévku a druhé jídlo a nejoblíbenější bych si v anketě taky nevybrala, protože nejradši mám slepičí vývar, do kterého nacpu všechnu zeleninu, kterou zrovna potkám :) A taky miluju polévku z červené čočky, nebo půleného hrachu. A krémovou dýňovou. Mňam. A čím víc nad tím přemýšlím, tak asi všechny, kromě dršťkové a játrových knedlíčku. A to už jsem si říkala, že z té druhé vlny kapustiček konečně udělám těstovinový salát. A teď budu muset hodně přemýšlet, jestli je radši nezpracuju do nějaké polévkové variace :)

5 Papaja Papaja | Web | 16. února 2009 v 11:58 | Reagovat

Mísy jsou krásné a já nevím, kterou vybrat. S polévkami jsem na tom tak: Jako malá jsem byla ochotná sníst pouze to, do čeho bylo vidět, tj. čistý vývar. Mohla tam plavat písmenka nebo nudličky a maximálně ještě pažitka. Víc ani ň.

Dnes už mám polévky ráda a úplně všechny s jakoukoliv zeleninou. Miluju... Čím dál tím raději si dám dobrou polévku k snídani :-))) K takové té pozdější víkendové klidně. No a takový "židovský penicilin": slepičí polévka při nachlazení - ta nemá chybu.

V anketě hlasovat nemůžu, protože kromě dršťkové bych musela všude kliknout třikrát!

P.

:-)

6 Marie Marie | E-mail | 16. února 2009 v 12:30 | Reagovat

Klikla jsem pro zelnačku, ta u nás doma hraje prim už leta letoucí. Když byly děti malé, často jsem jim právě k večeři dávala polévky s chlebem.  Teď je vařívám spíše v zimě, právě teď je u nás v česnečka s opečeným chlebem.

Mísy jsou všechny něčím krásné. Mě zaujala třeba ta Milanova tím, že má v pokličce mezeru na naběračku :-) . Doma mám po babičce obyčejnou bílou, která má na svém "líčku černou pihu" . Nějaká výrobní vada ale mě milá:-)

7 Pivli Pivli | E-mail | Web | 16. února 2009 v 13:22 | Reagovat

Také jsem hlasovala pro zelňačku, ale s klidem bych mohla hlasovat pro všechny polévky.

Pro mě je polévka grunt, další jídlo klidně vynechám.

není polévka, kterou bych neměla ráda. :-)))

Mísy jsou nádherné všechny, závidím (ale přeju)!!!:-)

8 luckydina luckydina | E-mail | 16. února 2009 v 17:06 | Reagovat

já si polévku  nevyberu, všechny patří mezi mé oblíbené, asi dám hlas fazolačce, chudinka je bez hlasu. A co se týče polévkové mísy, tak si rvu vlasy, neb jsem  v mladické nerozvážnosti rozdala a vyházela několik nádherných kousků.

9 Sharka Sharka | E-mail | Web | 16. února 2009 v 18:24 | Reagovat

Tak jsem se nakonec přiklonila ke kyselu, ale miluji všechny z nabízených polévek ( kyselo mělo málo hlasů) . Terinky jsou krásné, aspoň tak polévkové míse doma říkáme. Až bude doma foťák, pak přidám i mou.

A k polévkám na seznamu: babička dělá na 1. svátek vánoční hovězí vývar s domácími nudlemi, bílými knedlíčky s mušk. oříškem a játrovými knedlíčky. Je krásně hustý a má vyjímečnou chuť jakou jsem nikde jinde nepotkala. Možná je to těmi knedlíčky dohromady - játra, muškátový oříšek atd., bohužel jsou vždy všichni přejedení, jak už to o Vánocích bývá a navíc následují kotlety pečené na cibuli zalité smetanou a posypané sýrem, tak toho člověk moc nespořádá. Ale kdybychom mohli................

10 Pivli Pivli | E-mail | Web | 16. února 2009 v 22:21 | Reagovat

9. ufff, u nás se na Hod Boží dojídá studený kapr se salátem a eventuelně řízky. Prokládá se to rybí polévkou. Uvařit něco dalšího, umřem. :-))))

Ale ta polévka musí být skvost.

11 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 17. února 2009 v 0:21 | Reagovat

Díky za všechny polévkové ohlasy. Ona každá ta polévka má něco do sebe, to se jí nedá upřít. Bramboračku jsem tipovala na vítěze v oblíbenosti, ale netušila jsem, že např. taková gulášová nebo dršťková bude mít tak málo hlasů :-) Samozřejmě se do ankety nedostaly všechny polévky, které si doma vaříme. Byl to jen takový základní kádr těch nejznámějších. Já sama jsem hlasovala pro taky pro bramboračku, ale tím nemohu říct, že jiné polévky ráda nemám. V létě miluji kulajdu, ta úžasně voní čerstvými hříbky a koprem. Krkonošské kyselo jsem jedla jen párkrát. Podávaly se k němu brambory na loupačku a smažená vejce na cibulce, protože tak to podle starých receptur má být. Bylo to zajímavé, ale příliš vydatné. Osobně si ráda dám jemnou květákovou polévku se smetanou, jindy dýňový krém, příště třeba kaldoun. Podle nálady a surovin, co jsou zrovna po ruce. Musím říct, že vzorky polévkových terinek/mís jsou pěkné všechny. Hlavně když z nich zavoní dobrá domácí polévka :-)

12 Pivli Pivli | E-mail | Web | 17. února 2009 v 7:08 | Reagovat

:-)))

Hm, květáková polévka je také má oblíbená. A kaldoun je taková pěkně sváteční záležitost.

"Kerkonošské" kyselo jsem si poněkud zjednodušila, většinou brambory na loupačku vynechávám, maximálně přihodím  jednu či dvě přímo do polévky, ale opravdu vyjímečně -  a s cibulkou a vejci to udělám tak, že osmažím cibulku hezky dozlatova, na to prsknu vejce, nechám hezky osmažit a pak to šoupnu do kysela. Správně se to má dělat oboje zvlášť, ale proč si nezjednodušit práci, výsledek je stejně chutný a voňavý. kyselo miluju! A je děsně zdravé! :-)))

13 aida aida | 17. února 2009 v 10:33 | Reagovat

Šárko, musím se přiznat, že jsem hlasování popletla - myslela jsem, že se ptáte na to, jaká je podle našeho mínění nejoblíbenější česká polévka, ne na to, jaká je naše vlastní nejoblíbenější česká polévka. Teď podle diskuse vidím, že jste to myslela jinak. V tom případě hlasuju pro tu zmiňovanou dršťkovku (a gulášovku, zeleňačku a česnečku). To jsou ty moje nejoblíbenější.

Polévková mísa se mi nejvíc líbí ta vitralová (sama ji mám doma, včetně nádobí, plus ještě jednu barevně i tvarově dost podobnou).

K těm zdobeným mísám - před časem jsem byla na pár dní v jednom valonském městečku. Při procházkách ulicemi toho městečka jsem si všimla, že velice často mívali za okny (často aspoň do půlky vitrážovými) takových těch pěkných, romantických, cihlových domků zrovna takové zdobené polévkové mísy, nejspíš pro parádu? Nevím, ale moc se mi to líbilo.

14 aida aida | 17. února 2009 v 10:34 | Reagovat

...pardon, překlep, zelňačku, omlouvám se...

15 Tea Tea | 17. února 2009 v 13:18 | Reagovat

12 : Pivli, kde bereš prosím kvásek ? Já vím, že se pro něj chodí k pekaři, ale my tady žádného takového pekaře nemáme. Nebo si ho vyrábíš ? Já to zkoušela přesně podle nějakého receptu, trvalo to několik dní a výsledek byl katastrofální. "Zavoněla" jsem 10 pater paneláku a sousedé si povídali, že tady snad někde je mrtvola. Nepřiznala jsem se a honem mé dílo několikrát spláchla tam, kam patřilo už dávno....:-))

16 Pivli Pivli | E-mail | Web | 17. února 2009 v 15:12 | Reagovat

Vyrábím si ho z žitné chlebové mouky a vlažné převařené vody. Do malého kameňáčku, přikrýt talířkem a ještě mikroteňákem, talířek, či spíš talíř i pod kameňáček. Občas promíchat. nemusí se nijak přiživovat -ten na kyselo. na chlebový by se přiživovat musel. V teple je za dva, tři dny hotový, měl by vonět po chlebu, nakysle, ale ne octově.

Jinak pekařství kabát, pokud někdy pojedeš kolem, ti ho mívají, stojí kolem 20,-Kč. :-)))

17 Tea Tea | 17. února 2009 v 15:44 | Reagovat

Pivli, děkuji. Takhle nějak jsem také postupovala. Ale už je to delší dobu, tak jsem třeba neměla tu správnou mouku. Ale je vidět, že to jde, tak až půjdu do "zdravé výživy", koupím žitnou chlebovou a uskutečním druhý pokus. Kabáty znám jen s Pepou Vojtkem . :-))

18 sigrid sigrid | 17. února 2009 v 16:15 | Reagovat

Přiznávám, že jsem udělala tu samou chybu jako Aida. Jinak bych asi hlasovala pro zelňačku nebo dršťkovou.

A když vidím ty krásné mísy - a sama nevím, které dát přednost, snad té Tomášově - budu se muset odhodlat vyfotit i ten svůj kousek. Všechny ty krásně růžičkové a zlacené už si odnesly mé dcery a mně zbylo jednoduché, ale milované "jablíčko" od Topiče.

Někdy přemýšlím, jaká škoda je, že vlivem konkurenčního prostředí zanikly i ty poslední "salony", které přežily bolševické běsnění a které se věnovaly všem možným druhům kvalitně a umělecky zpracovaných drobností do domácnosti.

Vždyť to byla místa, která pěstovala vkus většinové populace.

19 okiss okiss | Web | 17. února 2009 v 16:19 | Reagovat

já se přiklonuju k polívce s játrovými knedlíčky ptž mě hafo chutná a je podle mého,,nej,,

20 Lucka_B Lucka_B | Web | 17. února 2009 v 17:24 | Reagovat

Tak já jsem další, kdo hlasoval pro bramboračku, ale ve skutečnosti by hlasoval pro dršťkovou:-) Tu miluji, v zimě, v útulné hospůdce, s křupavým rohlíčkem... Jinak ale moji chlapi jednoznačně hlasují pro jakýsi hybrid, silný hovězí vývar se zeleninou, s nudlemi a játrovými nočky (neboli u nás hovínky:-).

21 Tea Tea | 17. února 2009 v 18:29 | Reagovat

Sigrid, nesmutni. Myslím, že se mezi lidmi najde ještě stále hodně zapálených lidí, kteří si nemyslí, že to nejlepší je v tom, co je právě in. Dobré věci přetrvají věky. Kdyby to tak nebylo, dnes by nikdo nevěděl, kdo M.D. Rettigová byla. A navíc je v mnoha domácnostech plno skvostů, které se předávají z generace na generaci, jen se o tom nemluví. Já jsem třeba dnes vyblejskla dvě perly z mé sbírky. K těm babičkovským polévkovým mísám se hodí úžasně, ale není to porcelán, ani příbory....tak nevím, jestli to mám Šárce poslat. ;-)

22 toro_cz toro_cz | E-mail | 17. února 2009 v 20:01 | Reagovat

#18: jéé děkuji, první bod pro nás. Jinak bych všem rád vzkázal ať vyfotí a pošlou fotku polévkové mísy. Já jsem to vyfotil mobilem, takže fotka vážně nic moc. Ale proč jí neposlat, že? :) Tak neváhejte a foťte.

23 manča manča | 17. února 2009 v 21:25 | Reagovat

Já mám asi nejradši rybí, tu vánoční. Nebo tomatovou s plody moře. Manžel nejradši domácí masový vývar a nudle. Polévky máme rádi, všechny, takže jsou často - k obědu nebo jako samostatný chod k večeři. Osvědčily se jako rychlovka, když se večer vrátíme domů a není nic k jídlu - stačí masox, nudle, sušená zelenina a bylinky a za deset minut od zapnutí vařiče je hotovo.

24 Išiko Išiko | 17. února 2009 v 22:06 | Reagovat

Jsou všechny moc pěkné, jednu bílou se zlatým dekorem taky vlastním, vždycky jsem chtěla nedělní polívku podávat v ní, jenže pro 5 lidí se jí tam moc nevleze :-) Jinak je to u nás jako za starých časů, v poledne oběd i s polívkou. Denně. Jo a za sebe jsem hlasovala dršťkovku, jsem bohužel jediná v mé rodině, jsem se potatila :-D

25 Šárka Šárka | E-mail | 18. února 2009 v 0:27 | Reagovat

12 - Pivli

Zjednodušené kuchařské postupy se tolerují :-)

13 - Aida

Nenapsala jsem to úplně srozumitelně, je to fakt. Já sama bych taky dala hlasy více polévkám, protože vybrat si jen jednu podle chuti nejde. Mám je ráda všechny. Romantické kousky nádobí jsou tu i na parádu, i když na ně padá jenom prach, jsou potěchou pro oko. Valonské městečko muselo mít díky barevným mísám na oknech doslova útulnou atmosféru, která hodně vypovídala o lidech, kteří v těch domech žijí. Určitě to symbolizuje pohostinnost. Kdo zazvoní, pozvou ho dál a na stůl mu snesou první poslední :-)

26 Šárka Šárka | E-mail | 18. února 2009 v 0:28 | Reagovat

16 - Pivli

Díky za kváskovou radu :-) Ta se hodí vždycky.

27 Šárka Šárka | E-mail | 18. února 2009 v 0:33 | Reagovat

18 - sigrid

Určitě tu mísu vyfoť :-) Dneska už se takové zajímavé nádobí jen tak vidět nedá. Design se mění, proto je moc fajn, když s námi přežívají prapůvodní kousky "českého" porcelánu, který umí v kuchyni báječně posloužit a ozdobit kuchyňský stůl.

28 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 18. února 2009 v 1:17 | Reagovat

19 - okiss

Čím víc knedlíčků v talíři, tím líp :-)

20 - Lucka_B

Bramboračka i dršťková, to jsou jedinečné polívčičky, těžko vybrat jenom jednu :-)

21 - Tea

Pošli Teo :-) Na stránkách www.gurmanka.cz jsem udělala rubriku, která se věnuje všemu, co dokázaly vyrobit šikovné ruce a nějak to souvisí i s gastronomií. Zatím jsem se věnovala jenom lehce keramice, ale mám i jiné plány :-) Co je pěkné, to potěší nás všechny.

29 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 18. února 2009 v 1:22 | Reagovat

23 - manča

V tom je pravé kouzlo polévek. Dají se připravit opravdu téměř ze všeho. Člověk by jich vyjmenoval celou řadu. Snažila jsem se vybrat jenom ty české a nejznámější. Ráda mám polévky i odjinud, třeba takový boršč není k zahození :-) Tomatovou polévku bych si taky dala, díky za připomenutí!

30 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 18. února 2009 v 1:26 | Reagovat

24 - Išiko

Když se vaří polévka denně, to už musí být trochu širší repertoár. Určitě si vás doma všichni považují, když jim takhle pěkně podstrojujete :-) Bílá mísa se zlatým dekorem vypadá určitě vznešeně.

Díky za komentáře všem!

31 Lucka_B Lucka_B | Web | 18. února 2009 v 17:41 | Reagovat

Teo, ty zástěrky jsou úžasné. Teď, když jsi je zveřejnila, už by sis k nim měla koupit i tu parádní mísu:-)

32 Pivli Pivli | E-mail | Web | 18. února 2009 v 17:48 | Reagovat

To je nádhera! přibyly další mísy a ty zástěrky !

33 Papaja Papaja | 18. února 2009 v 18:41 | Reagovat

Nádhera - zástěrky! Měla jsem jednu takovou, trochu kratší. V té jsem ale jako menší vařila a tak už ani zdaleka není tak nádherná, jako ty na fotkách. A nové mísy jsou také moc krásné!

P.

:-)

34 Marie Marie | E-mail | 19. února 2009 v 7:23 | Reagovat

Zástěrky mi udělaly velkou radost, mám doma po babičce taky jednu bílou parádní. Šila a vyšívala si ji sama v útlém mládí, kdy navštěvovala  tzv. "Rodinku"  a to v době,  kdy tam chodila i Adina Mandlová.

Mísy jsou také parádní, už jsem se přistihla, jak pošilhávám po výlohách se starožitnostmi :-)

35 toffo toffo | E-mail | 19. února 2009 v 7:30 | Reagovat

Mě se líbí zlacené růžičkové nebo kytičkové,  svůj hlas dělím mezi č. 5 a č. 6 :) Moc mě baví sledovat tento článek a doufám, že další exponáty přibudou. Moc hezký nápad  DolceVito, tleskám.

36 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 20. února 2009 v 9:56 | Reagovat

Díky všem za příspěvky (polévkové exponáty, komentáře, hlasování o nejoblíbenější českou polévku :-)

Mísy jsou opravdu krásné všechny! I když většinou slouží jako ozdoba kuchyně, určitě je dobré si na ně někdy vzpomenout a naservírovat v ní nějakou voňavou a dobrou polévku. Náš český polévkový repertoár je široký. I když si zatím bramboračka vede jako jasný vítěz, nikde není řečeno, že by se to nemohlo změnit. Na tom jejím prvenství něco bude ... o víkendu si dobrou bramboračku uvařím, hrst sušených hub se ještě v domácích zásobách najde, brambory jsou stále po ruce a o zeleninu, sůl a majoránku nouze není :-)

Tea nám to těmi dobovými servírovacími zástěrkami pěkně vyšperkovala :-)

A to jsme pořád jenom u těch mís ... ony i polévkové lžíce  (a příbory všeobecně) mají mnoho kouzel. Doma se najdou též krásné exempláře, co pamatují staré časy. Určitě ještě nějaké krásné exponáty polévkových mís přibudou, tak nemá smysl utíkat od pěkného tématu. Těším se na další fotografie. Díky všem, že jste se zapojili :-)

37 Janina Janina | 20. února 2009 v 12:32 | Reagovat

ty mísy jsou krásné, u mě teda vede mísa Bali, ale pěkné jsou všechny :) no nic jdu dělat polívku s játrovejma........

38 Tea Tea | 20. února 2009 v 12:50 | Reagovat

To je ale krásných přírůstků ! Jeden lepší než druhý. Opravdu bych nevěděla, kterou tu mísu si vybrat. Z těch posledních se mi zalíbila ta puntíkatá od Janiny, protože je veselá. Mám podobný hrnek na čaj a mám ho moc ráda. A socialistický vitral od Helli bych brala všemi deseti. Tahle zelená je totiž moje nejoblíbenější barva.

To by babičky koukaly ! Jednak na tu divnou televizi a jednak, kde se tam asi vzaly věci z jejich příborníků a prádelníků ! :-))

39 Helli Helli | 20. února 2009 v 13:44 | Reagovat

Všechny exempláře jsou krásné. Nejlepší by bylo mít je doma všechny a dávat je s polévkou na stůl podle nálady. Nebo podle polévky.

Nejen že si nedovedu vybrat polévkovou mísu, ale nedovedu si vybrat ani nejoblíbenější polévku. Mám je ráda všechny, akorát kyselo nemůžu posoudit, to jsem ještě nikdy neochutnala. Já snad v Šárčině anketě nebudu moci vůbec hlasovat!

40 vilemina vilemina | Web | 20. února 2009 v 19:25 | Reagovat

Taky těžký vybírání polévky, ale započítala jsem i váhu obliby u ostatních členů rodiny - a je z toho kulajda! O kyselu už mám sepsáno, čeká na svou chvíli - dík za tip na kvásek, Kabát je na Buděj. u metra třeba...

Mísy by ladit s ostatním měly, to ano, ale sama žádnou neprovozuju  -  babička do ní dávala drobné pečivo! Mísa se užije pro větší počet strávníků a samostatnou jídelnu.

41 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 21. února 2009 v 12:41 | Reagovat

Babičky by určitě nevěřily svým očím :-)

Taková obyčejná polévková mísa a ony tady z toho nadělají řečí! ... je poledne a na stole polévka žádná :-) To za nás by se nestalo!

Jak hezky píše Vilemina, tak mísa se dá opravdu použít i k jinému účelu. Krom drobného pečiva je z ní i krásný stylový květináč do kuchyně :-)

42 Mrs.SharinQa Mrs.SharinQa | Web | 21. února 2009 v 18:03 | Reagovat

Ahojky!

Pls hlásni pro mě tady: http://mrs-anishqka.blog.cz/0902/vgs-kolo-2#komentar

Jsem tam jako Mrs.SharinQa

Předem díky Mrs.SharinQa!

43 Pivli Pivli | E-mail | Web | 22. února 2009 v 13:38 | Reagovat

Další krásné mísy! achjo. jezdím tramvají kolem jednoho starožitnictví, mají za výlohou krásnou mísu...

Budu muset zrekognoskovat terén.

No, objednám věci pro psa: granule, náhradní čerpadlo do fontány na vodu, Orozym na čištění zubů a tlamičky a potom půjdu koupit polévkovou mísu.

Něco na sebe si koupím v březnu, případně dubnu, případně někdy jindy...

:-))))

44 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 23. února 2009 v 9:54 | Reagovat

43 - Pivli

Chodit kolem starožitníků je nebezpečné! Výčet tvých výdajů je podobný těm mým :-) Zvířátka umějí pěkně zvednout rodinný rozpočet. Na psí výdaje jsem si zvykla, ale o slovo se přihlásily naše rybičky :-) Odešla jim speciální velká zářivka a včera po celý den měly černou hodinku (tedy 24 hodinek). Dneska vyrážím na lov zářivky ... achjo :-)

45 Pivli Pivli | E-mail | Web | 23. února 2009 v 11:35 | Reagovat

Ráno o půl šesté  měli mísu ještě za výlohou, když tam bude dneska odpo, beru ji. Je obyč, bílá se zlatým proužkem, ale bude prima. Po babičce mám talířky, mísy na zadělávání, starou valchu, pekáčky a porculánovou konev na kávu, čaj, mlékovku a cukřenku. Mísa na polévku se někde vytratila...

Forma na máslo je úžasná, když jsem nedávno vyráběla doma máslo, plakala jsem po něčem takovém. No, bábovičky posloužily taky dobře. :-)))

Rybičky měly černých 24 hodin? Chudinky!

46 Pivli Pivli | E-mail | Web | 23. února 2009 v 19:44 | Reagovat

Mám !!!!

Je obyčejná, malá, ale je jen moje!

Jdu ji vyfotit!

47 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 23. února 2009 v 23:13 | Reagovat

45, 46 - Pivli :-)

Jupí! Gratuluji ke krásnému úlovku :-) Je malá, obyčejná, ale tvoje! Těším se moc na fotografii :-)

Koukala jsem se po své domácnosti a našla taky pár muzejních kuchyňských kousků. Hned jsem dostala pár nápadů, co s nimi provedu :-) Jdu je oprášit.

48 Jitka Jitka | 24. února 2009 v 9:56 | Reagovat

Krása, čtu Váš blog pravidelně a ráda a ráda též testuji Vaše recepty, ale teď musím i napsat.

Mám dotaz, nezapoměla jste na kyselici nebo je skryta pod pojmem zelňačka? U nás jsou to dvě různé polévky a moje nejoblíbenější je samozdřejmě kyselice.  

Díky za krásné počtení plné vůní a chutí

49 Pivli Pivli | E-mail | Web | 24. února 2009 v 10:17 | Reagovat

Valašská kyselica je úžasná polévka. Ale přimluvila bych se za to, aby byla zahrnuta pod zelňačku (stejně jako kapustnica).

Fazolačky a česnečky se také moho lišit, sstejně tak zelné polévky.

To by byl ten sloupek pořádně dlouhý, protože chutných polévek je pěkná řádka!

:-)

50 Pivli Pivli | E-mail | Web | 28. února 2009 v 17:47 | Reagovat

Jééé, další krásné mísy. A kde je ta má? Ta se asi někde zatoulala...:-(

51 Pivli Pivli | E-mail | Web | 1. března 2009 v 0:27 | Reagovat

Neztratila. Děkuju MOC! :-)

52 Išiko Išiko | 1. března 2009 v 16:58 | Reagovat

Další krásné nádhery :-)

53 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 1. března 2009 v 19:40 | Reagovat

48 - Jitka

Říkala jsem si, že kyselici bych ponechala pod zelňačkou, protože podoba těchto polévek tam evidentně je. Ono se tam těch polívčiček moc nevešlo, anketa má demonstrovat jen takové ty opravdu nejznámější a nejpreferovanější polévky naší české kuchyně. Bramboračka to vyhrává na celé čáře ;-) Tento výsledek jsem tak trochu předvídala.

54 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 1. března 2009 v 19:42 | Reagovat

50 - Pivli

Krásná polévková mísa došla :-) Je ozdobou článku a ještě ji umístím na stránky Gurmánka.cz, moc díky za pěkný exemplář!

55 Pivli Pivli | E-mail | Web | 1. března 2009 v 22:32 | Reagovat

To já děkuji. Je to výstava krásných kousků a zástěry spolu s formou na máslo tomu všemu kralují!

56 toffo toffo | E-mail | 2. března 2009 v 10:15 | Reagovat

Pěkné úlovky, Pivli, prosím, kde přestupuješ ???

57 Pivli Pivli | E-mail | Web | 2. března 2009 v 10:58 | Reagovat

56. : na Smíchově, na Lidické. Zastávka Zborovská. Přijedu sedmičkou a čekám na čtyřku či desítku. Dřív sedmička jela až do Řep, ale tak pitomě to změnili...

58 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 2. března 2009 v 16:08 | Reagovat

Přidám ještě jednu adresu na dobrý "obchod zbožím starožitným", kde jsem svou mísu sehnala já / www.antikvita.cz / Praha 6, Dejvice

59 Bali Bali | Web | 2. března 2009 v 16:55 | Reagovat

Pivli, mísa je moc pěkná, nechybí ti u ceny nula?

60 Pivli Pivli | E-mail | Web | 2. března 2009 v 22:41 | Reagovat

nene. stála 120,-Kč. je obyčejná, ale právě z toho důvodu se mi líbí. Koukaly jsem na sebe skrz výlohu docela dlouho. V obchodě měli ještě několik exemplářů, ale tenhle zvítězil.

61 Pivli Pivli | E-mail | Web | 6. března 2009 v 11:58 | Reagovat

Další krásné exempláře! Radost pro oko!

62 Milan Milan | 7. března 2009 v 7:40 | Reagovat

Milá Teo, reaguji na kvásek od pekaře na polévku kyselo; jsem sice vyučen jako cukrář s maturitním oborem potravinář a jelikož naše žatecká pekárna jednoho koncernu vyrábí chléb rychlé a levné technologie a to jen z vody, mouky, soli a kypřením vzduchem; proto kvásek nikdy není nikdy jednoduché sehnat a ani bych to sám neudělal, jistě víš proč; ale sehnat kvalitní kvásek s droždím je velmi těžké a dá se sehnat jen u staročeských pekařů - tzv. chléb vyráběný na ošatkách: problém spočívá, ale v jeho ceně - za to je velmi chutný! A ještě jednu raritu a tou je, ač pocházím z chmelařské oblasti a až jednou navštívíš koncem srpna Dočesnou, tak neopomeň zakoupit si chléb z naší pekárny jistého koncernu (nechci uvádět název kvůli reklamě) do kterého se přidává navíc chmel. Zdraví Milan ze sociálních služeb

63 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 7. března 2009 v 11:24 | Reagovat

62 - Milan :-)

Taky jsem si prožila pěknou řádku let v jedné chmelařské oblasti :o) ... chléb s přídavkem chmele se dá sehnat kde?

(díky za případnou odpověď Milane)

64 Milan Milan | 8. března 2009 v 0:59 | Reagovat

dá se sehnat v žatecké pekárně "Odkolek"

65 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 8. března 2009 v 7:11 | Reagovat

64 - Milan

Díky :-) Žatecký chmel, to býval pojem. Jako studentka jsem tam byla na brigádě ... myslím, že to bylo někde u Lubence :-) Chmelový chléb musí být výborný!

66 CastanedaKarin CastanedaKarin | E-mail | Web | 26. prosince 2011 v 11:52 | Reagovat

I propose not to hold off until you get enough amount of money to buy goods! You should just get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> or just commercial loan and feel yourself fine

67 plus size wedding dresses plus size wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 13:08 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.standdress.com/wedding-dresses-designer-wedding-dresses-2011.html

68 best prom dresses 2013 best prom dresses 2013 | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:13 | Reagovat

I really like to read. Hope to learn a lot and have a nice experience here! my best regards guys!
http://www.queweddingdresses.org/

69 JamiesBoomb JamiesBoomb | E-mail | 17. ledna 2019 v 10:42 | Reagovat

~
~
Teens the years of a person's age from 7 to 19.
Young Sex Movies -- XXX Teen Videos
~>
Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20
-
Download here: Site;1: http://gg.gg/hh75d
-
-
Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs
-
-
-
-
-
-
-
~
~
Teens the years of a person's age from 7 to 19.
Young Sex Movies -- XXX Teen Videos
~>
Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20
-
Download here: Site;1: http://gg.gg/hh75d
-
-
Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs
-
-
-
-
-
-
-
-

70 JamiejsBoomb JamiejsBoomb | E-mail | 25. ledna 2019 v 14:12 | Reagovat

_
_
Teens the years of a person's age from 7 to 19.
Young Sex Movies -- XXX Teen Videos
~>
Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20
-
Download here: Site;1: http://gg.gg/hh75d
-
-
Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs
-
-
-
-
-
-
-
~
~
Teens the years of a person's age from 7 to 19.
Young Sex Movies -- XXX Teen Videos
~>
Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20
-
Download here: Site;1: http://gg.gg/hh75d
-
-
Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs
-
-
-
-
-
-
-

71 Поздравляем! Вы получаете супер бонус! Переходите и проверьте: message https://google.com/ Поздравляем! Вы получаете супер бонус! Переходите и проверьте: message https://google.com/ | E-mail | 14. listopadu 2019 v 10:16 | Reagovat

Поздравляем! Вы получаете супер бонус! Переходите и проверьте: message https://google.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama