Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Prosinec 2008

PF 2009

31. prosince 2008 v 1:53 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Obrázky
PF 2009

Přeji každému trochu odvahy, aby si mohl splnit alespoň jeden svůj sen, kapku štěstí, moře lásky a pevnou půdu pod nohama, protože s hlavou v oblacích se špatně žije :-) Mějte krásný a pohodový celý Nový rok. Vychutnejte si ho labužnicky všemi smysly.

Díky všem kamarádům, přátelům a milým návštěvníkům mých internetových stránek, se kterými se tu velmi ráda potkávám. Zvláštní poděkování patří všem těm, u kterých skončila má kuchařská kniha. Je jich dnes bezmála 13 tisíc a já jim za to posílám velký dík. Bylo mi ctí postarat se osobně o samotnou distribuci a číst všechny ty milé a přátelské vzkazy, které mi zároveň s objednávkou přicházely. Nečekala jsem, že budu mít kontakt s tolika milými čtenáři. Děkuji za všechna příjemná setkání zde na blogu i v realitě :-) Zvláštní poděkování patří přátelům blogerům, protože je to absolutně úžasná parta!

Přeji Vám VŠEM opravdu dobrý NOVÝ ROK 2009
Šárka

Vepřové medailónky s vůní povidel

11. prosince 2008 v 21:20 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Maso
Co se stane, když se povidla sejdou s vepřovou panenkou? Budete si to setkání v dobrém pamatovat! V předvánočním čase se musíme živit občas něčím pořádným, protože uždibováním vánočního těsta a ujídáním vanilkových rohlíčků, perníčků a jiných sladkých záležitostí může člověk utrpět duševní újmu :-) Problém je jeden. Není čas! Proto vám dávám tip na recepturu, do které investujete minimum času, pár běžných surovin a dostanete maximum labužnických požitků. Nemíním ani sebe zdržovat obšírným popisováním, jak a co se surovinami udělat. Tenhle recept jde vážně rychle od ruky, protože do čtyřiceti minut můžete na stůl prostírat.

Vepřové medailónky s vůní povidel
Pro 4 osoby potřebujeme
 • 2 menší vepřové panenky
 • pikantní hořčici
 • pár kapek olivového oleje
 • pár kapek sojové omáčky
 • mořskou sůl
 • čerstvě mletý pepř
 • několik lžic švestkových povidel
 • sýr Hermelín
 • hrubě sekané vlašské ořechy
 • rozpálenou troubu (nejlépe s grilem)
Maso odblaníme a nakrájíme na medailónky. Lehkou rukou osolíme, pokapeme olivovým olejem a malým množstvím sojové omáčky. Na každý medailónek dáme lžičku hořčice /zkuste hrubozrnnou, ať máte zábavu při kousání miniaturních hořčičných kuliček/. Na deset minut šoupněte do horké trouby, nejlépe s grilem.
Potom maso vytáhněte a okrášlete ho lžičkou povidel, plátkem hermelínu a posypte hrubě sekanými vlašskými ořechy. Vložte do horké trouby a podle výšky masa grilujte 25 až 30 minut na vyšší teplotu. Medailonky zůstanou uvnitř krásně růžové a šťavnaté. Chuť a vůně povidel vás pobaví ;-)

Klidně si medailónky udělejte úplně jinak a pěkně po svém. Tohle byl můj momentální nápad. Dala jsem si za úkol vymýšlet recepty na téma "povidla". Jak vidíte, povidla toho umějí mnoho a nemusí jít jen a pouze o sladké dobroty.
Nezapomnělo se na přílohu? Nám ke spokojenosti stačila bageta, miska zeleného salátu a láhev červeného vína :-) Myslím, že u vás by to prošlo taky. Ani kapku voňavé vypečené šťávy nenechávejte nazmar.


O kvalitě povidel v prodeji se nemohu zmiňovat, protože já si povidla vařím sama (způsobem bez míchání, tak to není ani tak velká oběť). Pokud je nemáte, zkuste klidně brusinky nebo šípkovou zavařeninu.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Linecké těsto ze staré vídeňské kuchařky

10. prosince 2008 v 0:43 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Sladká kuchyně

Recept pro všechny ctitele a ctitelky lineckého pečiva. Vždycky mě zajímalo, podle jakého receptu ho pekly hospodyňky v Linci? V mé knihovně bydlí jedna starovídeňská kuchařská kniha, tak jsem prolistovala všech 810 stran a našla tento recept a tisíc jiných pokladů, které si nechám na někdy příště :-)

Linzer Bäckerei / Linecké pečivo
 • 150 g Butter / másla
 • 230 g Mehl / hladké mouky
 • 110 g Zucker / cukru
 • 3 Dotter / žloutky
 • Klar von 1 Ei zum Bestreichen / bílek z 1 vejce na potírání
 • 60 g Mandeln / mletých mandlí
 • 40 g Kandiszucker / kandovaného cukru
 • 80 g Marmelade / pikantní zavařeniny
Chladné máslo promícháme s prosátou moukou, cukrem a žloutky. Těsto vypracujeme a vyválíme na 4 mm silný plát a vykrájí se formičkami požadované tvary. Upečeme v předehřáté troubě do světlerůžova a po vychladnutí spojujeme pikantní zavařeninou (nejraději mám rybízovou nebo malinovou, ale opravdu dobře propasírovanou, aby v ní nebyla zrníčka). Stará vídeňská receptura radí pomazat upečené pečivo bílkem a posypat ho směsí mletých mandlí a kandovaného cukru.
Já ho většinou lehce vyválím v moučkovém cukru s vanilkou, ale klidně si to příště rozmyslím a budu postupovat podle léty ověřené receptury. Na linecké pečivo je celkem mnoho receptů, ale já osobně nemám ráda takové, které se nazývají "úsporné". Co ušetříte na surovinách, co ošidíte na másle, to vám na kvalitě doma upečeného vánočního cukroví bude nenahraditelně scházet.
Recept berte jako inspirativní a linecké pečivo dělejte podle svých osvědčených loňských receptur, která u vás doma sklízejí ten největší úspěch. Kdo je zvědavý, ten ho jistě zkusí :-)

PRAVÝ LINECKÝ KOLÁČ
 • 140 g hladké mouky
 • 110 g másla
 • 80 g vanilkového cukru
 • 50 g mandlí
 • 1 vejce
 • 1 žloutek
 • kůra z půlky citrónu
 • zavařenina (rybízová, meruňková)
Všechny suroviny dobře propracujeme na vále a rozdělíme v poměru 2 : 3. Z většího dílu vyválíme placku, položíme ji do vymazané dortové formy a tence potřeme zavařeninou. Ze zbylého těsta vypracujeme mřížku, tzn. vyválíme a nakrájíme na proužky. Proužky klademe přes sebe ve tvaru mřížky přes celou plochu koláče a z proužků uděláme i okraj koláče. Pečeme ve vyhřáté troubě na 170 °C cca 30 minut. Upečený plníme zavařeninou ještě mezi mřížky.

Jestli máte chuť spáchat sladký hřích, s těstem z Lince to jde snadno :-) Správné linecké těsto potřebuje čas na odležení, proto pečeme pár dnů předem.

Oblíbené je též linecké těsto v poměru 3-2-1, tzn. 300 g hladké mouky, 200 g tuku, 100 g moučkového cukru & 1 celé vejce, ale v tom já vidím maličko problém, protože lineckému těstu prospívá jen a pouze žloutek.
Ať se vám vánoční pečení vydaří a nic se nespálí :-)

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Pečená čokoláda

8. prosince 2008 v 12:08 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Sladká kuchyně
I hořká čokoláda umí život osladit! Máte doma velký kus čokolády? Pro tento recept to bude tak akorát :-) Tajemství dobré čokolády je zakleto v kakaovém prášku. Dostanete-li příležitost ochutnat Cacao Maracaibo odrůdy Criollo z Venezuely, dostali jste se do nejvyšší třídy Grand Cru. Truffes z prvotřídního kakaa patří do katagorie orgasmických labužnických zážitků. V takovém případě vás nemíním svádět k přípravě pečené čokolády. To by byl hřích!

Vylovte ze svých domácích zásob všechnu dobrou čokoládu a pusťte se do sladkého díla. V mém případě se mi podařilo vykouzlit celé čokoládové zátiší, protože zásoby máme poněkud nadlimitní. Trpíme úchylkou lít si čokoládu do šálku, proto i 1 kg švýcarské Caotiny je přiměřené množství. Holandské kakao Van Houten dodá ten nejúžasnější a nejhuňatější kožíšek doma připravenému Tiramisu. Už jenom na tu jeho krásnou originální plechovku se nemohu vynadívat a je mi líto, že mám jenom jednu. Víte od kdy se stalo pití kakaa v Evropě módní záležitostí? Poprvé horké kakao teklo proudem do šálků ve svatební den Marie Terezie. Brala si Ludvíka XIV. a stalo se to počátkem 17. století. Na této módní vlně se vezeme ještě dnes. Kakao není jenom záležitostí našich dětských let. Opravdové tajemství švýcarské čokolády je ukryto v použití toho nejlepšího a nejdražšího kakaového másla. Kakaovník - Theobroma Cacao - v řečtině znamená pokrm bohů. O čokoládě se na internetu dočtete úplně všechno, tak s tím nebudu zdržovat. Když zůstaneme v našem malém českém rybníčku, a zapomeneme na to, že pan Rodolphe Lindt v roce 1879 odstartoval zlatou éru čokoládové slávy a vyrobil metodou konšování první úžasně jemnou čokoládu v podobě čokoládové tabulky, jak ji známe dnes, vzpomeňme na první čokoládovou tyčinku vyrobenou u nás. Jmenovala se Kofila a byla vyrobena Maršnerovou čokoládovnou (zásluhou ředitele Ing. Miloše Čapka, který si přivezl zkušenosti z Francie, Anglie a Belgie). Po ní následovala čokoládová tyčinka Milena, Ledové kaštany ... má sladká dětská vzpomínka :o)
Pečená čokoláda
 • 350 g čokolády
 • 250 g másla
 • 200 g třtinového cukru
 • 4 vejce
 • 100 g hladké mouky
 • 1 prášek do pečiva
Nalámanou čokoládu rozpustíme s kostkou másla. Vejce ušleháme a smícháme s cukrem. Přidáme k rozpuštěné čokoládě a zlehka promícháme, přidáme mouku s práškem do pečiva a čokoládové těsto naposledy jemně zamícháme a nalijeme do formy vyložené pečícím papírem. Vkládáme do horké trouby a při 160 °C pečeme cca 30 minut.

Pokud si chceme pochutnat opravdu mimořádně, tak si umícháme pikantní ovocnou polevu s alkoholem.

V kastrolku rozpustíme trochu tmavého cukru, přidáme např. višně nebo brusinky a ochutíme alkoholem. Nejlépe lžící červeného vína, punče a špetky skořice. Horkou ovocnou omáčkou pečenou čokoládu polijeme a můžeme podávat. Výtečná je ovšem i bez této labužnické výstřednosti :-) Čokoládový moučník může zůstat klidně nahatý bez příkras. Záleží už jen na vás, jestli si ho ošatíte do bílého závoje ze šlehačky nebo do hříšně dobré alkoholové omáčky. Chuť kvalitní čokolády mluví sama za sebe, tak proč bych k tomuto receptu ještě něco říkala ;-) I hořká čokoláda vám může osladit život!

Recept jsem objevila ve vysloužilém českém kalendáři. Stačilo obětovat část domácích čokoládových zásob a pustit se do pečení svůdné dobroty. Klidně si smlsněte na dobré čokoládě jen tak. Když si mohu vybrat, tak dávám přednost čokoládě plněné nugátem nebo giandujou (mleté oříšky s cukrem a hořkou čokoládou). Určitě máte své favority. Čokoláda působí blahodárně na duši, dodá energii a theobromin zvedne hladinu serotoninu, který navodí pocit uspokojení :-) Protože je čokoláda silné afrodiziakum, vaše uspokojení může mít i jiné podoby tělesného uspokojení. Čokoláda je nabitá gurmánskými požitky, vezměte si z ní to, co chcete.

Život je jako krabice plná čokoládových bonbónů - nikdy nevíš co ochutnáš!, říká se v jednom slavném filmu.
Kdyby se vám náhodou zdálo, že vás bolí hlava, tak obviňte čokoládu. Když jí je moc, tak i tohle umí :-) Raději mlsejte s disciplínou, protože méně je někdy víc.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Perník jako suvenýr - Basler Leckerli

6. prosince 2008 v 20:07 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Sladká kuchyně


Nejslavnější perníčky na světě jsou ze švýcarského kantonu Basel (Basilej). Tato mimořádná cukrovinka se poprvé pekla v době basilejského koncilu, tedy v letech 1431 - 1449. Tehdy ve městě Basileji pobývalo na tři stovky vysokých církevních hodnostářů a místní obchodníci se snažili přijít na trh s něčím novým a uctít je tak, aby na to nikdy nezapomněli. Podařilo se to basilejským cukrářům, kteří do obyčejného perníku přidaly množství mandlí, ořechů, pomerančové a citrónové kůry (v té době přísad nevídaných) a vytvořili tak pochoutku nazývanou Basler Leckerli. Ve Švýcarsku tento vylepšený perníček slouží do dnešních dnů jako suvenýr (nejen vánoční) a je přátelům a všem nejmilejším rozesílán do celého světa. Na tento druh labužnického perníku se specializují cukrářští mistři a koupit si jej můžete na každém rohu, ale podle tradičních receptur si ho může každá švýcarská hospodyňka upéct doma. Tento perníček má jednu výhodu! Nemusí se zdobit bílkovou polevou a tak si na něj může troufnout i umělec bez výtvarného nadání :-)

Basler Leckerli - Basilejské perníčky
 • 710 g hladké mouky (odměříme si 560 g a 150 g mouky)
 • 500 g neloupaných mandlí
 • 500 g lesního medu
 • 250 g cukru
 • 60 g kandované citrónové a pomerančové kůry
 • 15 g skořice
 • špetka muškátového oříšku
 • 2 lžíce švýcarské třešňovice
Poleva na perníčky:
 • 150 g moučkového cukru
 • 1 lžíce vody
Neloupané mandle nakrájíme nahrubo, kandovanou kůru na drobné kostičky. V kastrolu krátce zahřejeme med s cukrem a promícháme. Přidáme mandle, všechno koření a 560 g mouky. Zbytkem mouky důkladně posypeme dřevěný pracovní vál, přidáme těsto a důkladně uhněteme, až nám nikde nezbude ani skvrnka mouky a těsto bude hladké, lesklé. Necháme ho důkladně odpočinout. Můžeme klidně i do druhého dne, protože to těstu prospěje. Potom z těsta vyválíme plát cca 1 cm vysoký, přeneseme ho na plech na pečení, který jsme vymazali tukem a vysypali hladkou moukou (tenkrát se hospodyňkám o pečícím papíru mohlo jenom zdát :-) Pečeme v předehřáté troubě při 180 °C cca 20 minut. Teplou upečenou perníkovou placku přelijeme cukrovou polevou a ještě z vlažného perníku vykrajujeme čtverečky nebo obdélníčky.

Basilejské perníčky mají vždy pravoúhlé tvary a koupit je můžete v překrásně zdobené dóze. Pokud se do jejich přípravy pustíte doma, budou ještě věhlasnější než ty z basilejské cukrárny. Tyto perníčky jsou na kousání tvrdší, ale krásně se rozpouštějí v ústech při pití horké kávy, čokolády (švýcarské Caotiny či Ovomaltiny) nebo vánočního punče. Basler Leckerli najdete v nabídce švýcarských cukrářů po celý rok.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.


O lásce, srdci a perníku

3. prosince 2008 v 0:53 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Sladká kuchyně

a nejen to! O tom, že perníkovým chaloupkám odzvonilo a lépe se žije v perníkovém srubu. Odpověď na otázku, "proč najít odvahu utopit pár perníčků v rajské omáčce?", a taky trochu o Vánocích. K tomu recept od perníkářky na dobrý perník a jeden drobný fígl k tomu. Pro sběratele kuriozit starodávný perníkový recept z roku 1798. Už se line perníková vůně i z vašeho domu? Je na ně nejvyšší čas, protože medový perníček je do srdce chodníček. Chybí vám čas, zručnost a nadání skládat perníčkovou cihličku k cihle? Obraťte se na odborníky, kteří dodávají perníkové chaloupky na klíč!


Perník má velmi starobylý původ. Samotný vznik perníkářství souvisel s včelařstvím. Ve své době byl med nejrozšířenějším zdrojem cukru. Byla v něm spatřována hojivá i magická síla, proto měl privilegované postavení mezi obřadním pečivem. Přesné receptury jakož i skladba koření byly tajné, ale říkalo se, že nejlepší perníkáři používali na 20 druhů koření. Nejhlavnější kořenící složkou byl pepř, který dal perníku i své pojmenování, které je odvozeninou od slova "peprný". První zmínky o výrobě perníku se v Evropě objevily ve 13. století. Do naší země tradice perníku přišla počátkem 14. století z Německa, kde měl již svůj věhlas prvotřídní norimberský perník. Nejstarší zmínku o perníku v Čechách můžeme vypátrat v roce 1335, kdy se traduje, že se na jarmarku v Turnově prodávaly perníky. Je to nejstarší zpráva o českém perníkářství vůbec. První perníkáři a výrobci tzv. "calet", nazývaní caletníci, se usadili v hojném počtu v Praze nedaleko Staroměstského náměstí. Roku 1348 byla na počest jejich řemeslu pojmenována ulice na "Caletnou", dnes Celetná.

CALETNÍCI

je název pro výrobce pečiva, kteří v době Karla IV. pekli v Praze na "CELETNÉ" dříve Caletné ulici placky zvané "calty".Byly dělány ze směsi všech mouk - žitné (říkalo se režné), dále pšeničné a ovesné. Dříve pekaři nepekli vše co se dělalo z mouky. Jednotlivá řemesla byla od sebe oddělována, a každý mohl dělat jen to své. Ve městě tak byl třeba jen jeden pekař, kobližník, a od jiných řemesel třeba kovář, punčochář, košíkář, truhlář, a tak podobně. Ve větších městech, kde by jeden řemeslník nemohl stačit poptávce jich bylo více.

Podle druhů pekařských výrobků se pekaři rozdělovali na:
1) pekaři pekoucí chleba
2) pecnáři (plachetníci) pekoucí režný chléb
3) koláčníci, kteří pekli koláče
4) mazanečníci pekoucí mazance
5) oplatečníci a pekaři "boží", kteří připravovali kostelní hostie
6) kobližníci pekli koblihy a ostatní smažené pečivo
7) caletníci pekli sladké placky
8) perníkáři pracovali s medovým těstem a tvořili z něj perníky a marcipán
Postupem času se jednotlivé specializace slučovaly. Cech perníkářů a caletníků měl k sobě velmi blízko. Pod názvem calta se později můžeme setkat s pečivem z mouky bílé (vánočka) a caletka označovala housku. Nakoukněte na řemeslné tržiště.


Tvary perníků značily výjevy biblické, žertovné i erotické. Srdce bylo považována za symbol sídla duše, teprve později se stalo symbolem lásky. Původní dřevěné formy byly vytlačeny kovovými vykrajovátky a řemeslo perníkářské se rozšířilo mezi lid. Dnes se malované perníčky nejčastěji věší na vánoční stromek. V České republice je město Pardubice výrobou perníku nejznámější a má přívlastek město perníku. Pardubický zdobený perník navázal na historickou tradici perníkářů a podle originálních receptur se pečou a zdobí perníky všemožných tvarů, na které čekají milovníci této sladké pochoutky ve všech koutech světa.


Tradice perníku má i dnes po celé zemi své "lidové" pokračovatele a tak jsem potkala skvělou perníkářku, která se rozdělila o svůj perníkový recept. Nemáte chuť darovat někomu své horké srdce z lásky? Zkuste mu ho upéct.

Recept od perníkářky na velmi dobrý perník
 • 100 g tekutého medu
 • 50 g rozehřátého tuku (Hera)
 • 4 celá vejce
 • 250 g moučkového cukru
 • špetka mleté skořice
 • špetka utlučeného anýzu
 • 6 utlučených hřebíčků
 • 20 g sody
 • 650 g hladké mouky
 • 1 vejce na potírání perníčků před pečením
 • 1 vejce na potírání perníčků po pečení
V míse utřeme med s tukem, vejci, cukrem a veškerým kořením. Přidáme sodu a mouku. Těsto důkladně vypracujeme a necháme ho do druhého dne odpočinout. Druhý den z rozváleného těsta vykrajujeme všechny možné tvary, potíráme rozšlehaným vejcem a pečeme na plechu, který jsme důkladně vytřeli tukem nebo na pečícím papíru. Upečené horké perníčky ještě jednou potřeme vajíčkem. Když perníčky vychladnou, zdobíme je bílkovou polevou. Funkčnost receptu máte možnost si ověřit tady. Terezce se vážně podařily mistrovsky a k dokonalosti je dovedla bílkovým zdobením v moderním pojetí :-)

Perníková rada

Aby byl doma upečený perník velmi dlouho vláčný, je potřeba přidat při zadělávání těsta trochu černého neslazeného čaje.

Co se starými tvrdými perníčky? Dostala jsem geniální radu, že nic neokoření a nezahustí lépe rajskou omáčku tak, jak to dokáže několik v horké omáčce utopených rumových perníčků. Tleskám za tento geniální nápad! Skladba koření je pro vůni samotné rajské omáčky opravdu dokonale vyladěná, proto se metoda zahušťování omáček strouhaným perníkem praktikovala již u našich pra pra pra předků. Když jsem to zkoušela, vůbec jsem o kouzlu rumových perníčků nepochybovala. Klidně těch perníčků upečte o jednu krabici navíc (pokud ovšem patříte k milovníkům rajské omáčky :-)

Moderní ježibaba nebydlí v perníkové chaloupce, ale v dokonalém perníkovém srubu! Nemáte chuť místo pečení perníčků vytvořit rovnou úžasnou perníkovou stavbu? S takovým architektonickým projektem nebude doma rozhodně nuda :-) Aby závěr zůstal v perníkovém stylu, nesmí chybět pohádka O perníkové chaloupce.

Užijte si voňavou adventní pohodu!

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.