Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Síťovka, nákupní taška s espritem

28. května 2008 v 13:22 | Šárka |  Víte, že ...
Řekne-li se dnes síťovka, rázem naše mysl skočí do počítačové terminologie. Chyba! Síťovka je vtipná nákupní taška z časů našich babiček, u které se snad nikdy neutrhlo ucho. Její sláva zvadla jako polní tráva a téměř nikde není k vidění. Uklízela jsem včera muzeum nepotřebných domácích relikvií, tzv. komoru, a co nevidím? Krásná červená síťovka, jako nová. Tahle není po babičce, tu jsem si dovezla ze Švýcarska, protože tam nějak nestačily síťovky vyjít z módy a spatřit se dají skoro na každém kroku. Chodit ráno na tržnici se síťovkou nebo velkým proutěným košíkem je prostě normální jev. Neumím si představit lepší způsob přepravy melounu z tržnice do auta, než využít služeb síťovky. U téhle tašky jsem měla vždy pocit, že je nafukovací a vejde se do ní rozhodně víc, než jsem schopna unést. Vzala jsem síťovku na milost a vtáhla ji zase do svého života. Určitě s křiklavou síťovkou neujdu pozornosti našeho malého města. Zaručeně budu jediná, kdo ji má :-) Taška s espritem se stane znovu hitem! A to možná ještě netušíte nic o jejím zázračném původu. Vy opravdu nevíte, že síťovku vymyslel šikovný Čech? Tohle si musíte poslechnout.
JAK SÍŤOVKA NA SVĚT PŘIŠLA
Svět je plný vynálezů. Některé jsou užitečné a potřebné, jiné nebezpečné a spousta z nich u nás vzbuzuje pouze úsměv. Jeden z těch užitečných objevů spatřil světlo světa u nás, na Vysočině. Bohužel si ho jeho objevitel nedal patentovat a tak jsme o jedno světové prvenství zase přišli. Ale pěkně od začátku.
Vavřín Krčil vyrůstal v chudé rodině. Maminka ho naučila v jedenácti letech síťovat, aby mohl, stejně jako ostatní děti, pomoci živit rodinu. Když vyrostl, usadil se ve Žďáře nad Sázavou, kde pracoval jako obchodní cestující u firmy JARO J. Rousek. 10. května 1921 se oženil s Marií Leopoldovou ze Stržanova. Získal živnostenský list a začal sám obchodovat s galanterním zbožím a hlavně vlasovými síťkami. Snad proto, že se v síťování sám dobře vyznal, ale také z toho důvodu, že byly v té době velmi módní a žádané. Dokonce uspořádal v roce 1923 výstavu vlasových sítěk.
Svou klientelu měl nejen u nás, ale i v zahraničí, převážně v Německu. Zboží skupoval od lidí z celého regionu, kteří se podomácku živili síťováním. Jejich šikovné ruce dovedly vytvořit síťky na vlasy žádané a ceněné u nás i ve světě. Síťováním se často živila celá rodina, ale protože to byla velice jemná práce, podílely se na ní hlavně děti, jejichž šikovné prstíky dokázaly hotové zázraky. Ale protože nic netrvá věčně, přišla móda krátkých střihů a poptávka po vlasových síťkách prudce poklesla. Navíc se objevil silný a nebezpečný konkurent z Asie. Síťky z Japonska byly levnější a ostrovní země jich produkovala takové množství, že brzy odrovnala veškeré konkurenty.
Vavřín Krčil se však nevzdal. Napadla ho jiná věc, mnohem užitečnější a potřebnější než jsou síťky na vlasy. Zřídil si svůj podnik a začal v něm vyrábět síťované tašky. Jako materiál použil umělou hedvábnou přízi a nový vynález byl na světě. Nejdříve budil velkou nedůvěru. Mnozí si mysleli, že se síťovka brzy protrhne, že nic neunese, ale opak byl pravdou. Zakrátko si síťovaná taška našla své místo na trhu. Byla levná, skladná, lehká a také se toho do ní hodně vešlo, což byly neocenitelné výhody.
Síťovek byla spousta druhů. Byly nejen ty obyčejné, nákupní, ale také loketní, ramenovky, vycházkové, tlumokové, sportovní, na tenis nebo na dámské kolo. Z Vysočiny se vyvážely do Kanady, Francie, Švýcarska, Německa, Rakouska a dokonce i do zemí severní Afriky. Kromě síťovek se v podniku pana Krčila vyráběly i jiné věci. Třeba takové závoje na ochranu účesu po ondulaci, různé síťky na míčky, ať už pingpongové nebo tenisové. Dokonce i rybářské a tenisové sítě pocházely odtud. Ale největší úspěch měla stejně ona nenápadná taška, kterou jste našli snad v každé domácnosti.
Od roku 1932 bydlel pan Krčil s rodinou ve Stržanově, kam také o pár let později přestěhoval svou provozovnu a sklad pro podomácké síťování. Největší úspěchy slavil jeho podnik koncem třicátých let. Provozovna prosperovala až do roku 1948, kdy přešla pod národní správu.
Vavřín Krčil však u ruční práce a síťování zůstal. V roce 1956 navrhl Ústředí lidové a umělecké výroby, jehož byl zakládajícím členem, zřízení nového pracoviště v Bystřici nad Pernštejnem. To se také ještě téhož roku otevřelo. Opět se panu Krčilovi podařilo získat prvenství, neboť v celé střední Evropě neexistovala výroba ručně necovaných a vyšívaných záclon. Pouze zde, na Vysočině. Klientelu tvořily naše i zahraniční hotely a lázně, samozřejmě, že jen ty exkluzivní, neboť ruční práce nebyla zrovna levná.
Vavřín Krčil zemřel v roce 1968. Nemyslím si, že by byl na Vysočině nějak zvlášť známý. A přece stačilo jen tak málo. Kdyby měl v roce 1926 více peněz k získání mezinárodního patentu na svůj až neuvěřitelně jednoduchý a přitom praktický vynález, pak by o něm přinejmenším padla nějaká kratičká zmínka při vyučování regionálního zeměpisu. Ale bohužel se tak nestalo a tak jeho jméno pomalu upadá v zapomenutí. Škoda. (Zdroj: zdarskevrchy.cz) I když mám Vysočinu za rohem, to jsem tedy nevěděla!
Nyní už nikdo nepochybuje o tom, že stará dobrá síťovka neztratila nic ze svého espritu ani po léta, kdy ležela opomenutá. Důvtip, duchaplnost ani vtipnost tomuto vynálezu nechybí. Rozhodla jsem se, že ji budu mít zase ráda.
Možná to chce trochu odvahy vyjít se síťovkou do Prahy, ale jestli vás štve, že se igelitky trhají, vsaďte na síťovaný retro model. Síťovka vás nezklame! Je to taška s duší a netrhají se jí uši … navíc i sluší :-) O tom se přesvědčím, až tu svou síťovku vezmu mezi lidi :o) Sklidí obdiv nebo úšklebky?

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tommy Tommy | Web | 28. května 2008 v 15:30 | Reagovat

souhlasím, síťovka je mnohem lepší než ty obyčejný "igelitky", který se jednak velmi snadno zničí a jednak nejsou zrovna moc šetrný k přírodě...

2 KFP KFP | 28. května 2008 v 15:52 | Reagovat

Síťovka ztratila svůj význam ve chvíli, kdy se přestalo prodávat mlíko v sáčku :)

3 Bali Bali | Web | 28. května 2008 v 19:02 | Reagovat

zrovna nedávno byla síťovka přibalená k nějakému časopisu! Asi jí moc lidí nekupovalo, ale po vydání tvého článku bude země zamořena :-)))

4 Eluša Eluša | Web | 28. května 2008 v 19:20 | Reagovat

Teeda, to jsem vůbec netušila, že síťovka je od nás a ještě navíc z města, kam chodím do školy...Dokonce důvěrně znám i Stržanov:-)) No, jdu shánět síťovku:-))

5 jednorožec jednorožec | 28. května 2008 v 19:23 | Reagovat

Zajímavý článek!

Tedy od sítěk na vlasy k taškám, ale též od tašek k síťkám na vlasy: Coby děti jsme si je dávali na hlavu jako součást "rytířského brnění", či pro podobné účely. Rodiče tenkrát nemuseli mít nejmenší obavu, že se pod tím udusíme... :-)

6 gemma gemma | E-mail | 28. května 2008 v 20:04 | Reagovat

Síťovka a  a pěkný koš jsou nejlepší nákupní vynálezy a ta červená má úžasný šmrnc.

Pamatujete se někdo na sítě na kočárek, v nichž se dalo vézt další dítě a půl metráku brambor?

7 Pivli Pivli | E-mail | Web | 28. května 2008 v 20:46 | Reagovat

To je krásný článek!!!Vůbec jsem netušila, že síťovka je český vynález. Bomba!!!

Takhle krásnou červenou nemám, ale používám občas takouvou šikovnou béžovou. Je fakt, že na melouny nebo zelí není nic lepšího!!!

Sepíšeme petici na restauraci síťovek????

Třeba na to dostaneme od EU nějaký ten "zelený" grant!!!Muhehehe!

gemma: síť v kočárku velmi dobře pamatuji, vešel se tam i míč, malá dřevěná kolbrnda a nákup.

8 ren ren | Web | 29. května 2008 v 4:04 | Reagovat

Můj děda, když jsem byla malá, byl vášnivý rybář (penzionovaný berní úředník z první republiky) a o nedělích u kuchyňského stolu pletl sítě na ryby ( i síťku na vlasy měl na noc) - bylo to úžasné ho pozorovat, ale přišlo mi to tak normální, že asi v každé rodině mají dědečka, co umí plést sítě na ryby, že jsem se to ani nechtěla naučit, byla jsem malá a hloupá (cca 6 let, tedy rok 1972). Takže pak umřel a už to nikomu nepředal... Nakupovat chodím já osobně s obří proutěnou taškou z fair-trade (upletli ji nějací chudí obyvatelé afričtí), stála skoro 700 káčé, ale za rok, co ji mám, jsem to už ušetřila na plastikových taškách. Hm, byla drahá, ta moje taška, ale je krásná a já aspoň někomu trošičku pomohla. V delvitě už mě znají a tak vědí, že když strkám nákup přímo do tašky, že nekradu... :-) Nosila bych ji pořád, je bombastická, s péčí vyrobená, ručně. Ale síťovku bych taky brala, je skladná a slušivá, navíc nafukovací...

9 Lenka Lenka | E-mail | 29. května 2008 v 7:42 | Reagovat

Síťovka je krásná designovka, ale na moje nákupy by moc vhodná nebyla, protože nakupuju fůru lízátek a tyčinek a nevímčehoještě pro ty svoje dva malé prevítky a ty propadávají oky síťovky - rozuměj ty lízátky ne prevíti :)

Na nákupy mám super pláťenou tačku od Oilily co jsem kdysi za pár kaček vydražila. je úplně nádherná. Když jedeme na velký nákup vozím v autě obr tašku z Ikea :)

10 Míša Míša | 29. května 2008 v 12:39 | Reagovat

Je to taška s duší a netrhají se jí uši … navíc i sluší :-)))

Mimochodem - máte hezká kachlová kamna :-)

11 Tereza Tereza | 29. května 2008 v 15:27 | Reagovat

Dobry den, Sarko. Hltam Vas web uz nejakou dobu a jste opravdu uzasne inspirativni. Klobouk dolu co se tyce receptu i fotek! Myslim, ze kdybyste zapracovala na stylistice, mohla by vzniknout super kucharka... (omlouvam se za male rypnuti, snad snesete i negativni kritiku) - kucharek jsou sice tuny, ale ta vase by byla tak jako by hodne ze zivota, zadni humri a langusty, ktere tu nesezeneme, jak to v nejakych byva. Preju Vam mnoho stesti a zdaru do budoucna...!

p.s. Sitovku jsem si jednou vyhlidla v Praze v Rebiu, kdyz jsem tam byla na navsteve, ale pak uz nemeli. Takze porad cekam, kde na ni narazim... Beru to jako projekt do budoucna. Nektere veci zkratka teprve jednou prijdou...

12 rachad rachad | E-mail | Web | 29. května 2008 v 16:01 | Reagovat

A kolik unesla lahváčů!!Skoro stejně jako švýcarská armádní bunda.Dá se někde sehnat?

13 rachad rachad | E-mail | Web | 29. května 2008 v 16:01 | Reagovat

A kolik unesla lahváčů!!Skoro stejně jako švýcarská armádní bunda.Dá se někde sehnat?Teda ta síťovka...

14 Lásková Lásková | E-mail | 29. května 2008 v 16:15 | Reagovat

Dobrý den Šárko,

opět pěkné povídání. Síťovku si pamatuji z nákupů jako ditě, pak přišly tašky z šusťákoviny a nakonec ty odporné igelitky. Já nosím s sebou jednu menší síťovku, protože se mi pravidelně stává, že potřebuji něco koupit a igelitky z duše nesnáším. Obzvlášť pikantní je kombinace krásné značkové kabelky a oprýskané zmuchlané igelitky, párkrát jsem to zahlédla...:-))

15 havlikp havlikp | E-mail | Web | 29. května 2008 v 19:38 | Reagovat

budu v pozoru ;-)

16 gurmán gurmán | 29. května 2008 v 21:49 | Reagovat

11/ Tereza- plně s Vámi skoro ve všem souhlasím, jen si myslím, že právě styl jakým Šárka píše je velmi dobrý, svěží, vtipný a ne suchopárný jako mnohé kuchařky.  Dle mnoha komentářů jsou mého názoru i jiní. Co by jste Vy vylepšila? To by mě opravdu moc zajímalo!

17 burmajones burmajones | E-mail | 29. května 2008 v 21:53 | Reagovat

bože já jsem ocas,žiju ve žďáru a nevím to

18 Šárka Šárka | E-mail | 30. května 2008 v 0:57 | Reagovat

1 - Tommy:

V dnešní "igelitové" době se k síťovce asi nikdo vracet nebude, ale když už ji mám doma, tak ať slouží "do roztrhání" ... což právě u sí'tovky je téměř nemožné. Ona mě určitě přežije :-)

-------------------------------------------------

2 - KFP:

Jako přepravní prostředek věčně kapajících sáčků mléka to bývala geniální taška :-) Pamatuji si, že všechny kelímky tenkrát měly hodně ostré rohy. Neprotržený pytlík s mlékem domů donesl jenom génius :-)

---------------------------------------------------

3 - Bali:

Myslím, že velký fan club tato taška mít nebude, ale ten příběh jejího vzniku se mi fakt líbí :-)

---------------------------------------------------

4 - Eluša :-) Pod svícnem bývá největší tma :-)

---------------------------------------------------

5 - jednorožec :-)

Tehdejší doba rozvíjela dětskou fantazii a ráda vzpomínám na všechny poklady v babiččině toaletním stolku. Síťky na vlasy tam nechyběly. Když koukám po moderních hračkách, mám pocit, že bych si s nimi neuměla hrát.

---------------------------------------------------

6 - gemma :-) No jasně, ty síťě si pamatuji. Byly z odporného chemlonu a vešlo se do nich absolutně všechno :-)

---------------------------------------------------

7 - Pivli :-) Člověk by ani neřekl, co všechno se může pochlubit známkou původu made in CZ

---------------------------------------------------

8 - ren :-)

Děda musel být úžasný! Téměř pohádková osoba. Ta tvá obří proutěná taška musí být středem pozornosti :-) Já ulítávám na přírodních materiálech a proutí fakt miluji. Každý rok dostávám proutěné koše od místního mistra řemesla košíkářského. Až vyrazím na čerstvé letošní hříbky, tak s čerstvým proutěným košíkem :-)

---------------------------------------------------

9 - Lenka :-) Ona ta síťovka opravdu na všechno není. Je to nostalgická vzpomínka na tašku, která nám neposkytovala žádné soukromí :-) Co se dá do síťovky, není před nikým utajeno.

---------------------------------------------------

10 - Míša :-) Zrcadlení je pěkná věc a odhaluje i polovinu kachlových kamen :-) Mít doma teplo rodinného krbu jsem vzala doslova a z kachlových kamen se stal solitér mého domova. Faktem zůstává, že tak velká kamna člověk neutají.

A to jsem fotila jenom tu síťovku :-)

---------------------------------------------------

11 - Tereza :-) Díky za připomínku, kterou bych si ráda vzala k srdci. Literární tvoření je opravdu umění a jsem si vědoma, že stylistika kulhá ... Blog je příjemná věc, ale člověk se neustále zmítá v časové tísni a články vznikají spontánně a v krátkém časovém limitu (pozdě v noci, po půlnoci, často k ránu). Což jim pochopitelně škodí :-) Díky za milá slova, která si ráda vezmu k srdci.

---------------------------------------------------

13 - rachad :-)

Rozhodím sítě a když se nějaká síťovka objeví, tak mi neuteče :-)

---------------------------------------------------

14 - Lásková :-)

Nákupní taška by vyžadovala víc pozornosti na všech stranách. Igelitky jsou opravdu z nouze ctnost. Kdyby nebyly, určitě by nám chyběly. V tom je to jejich zlo :-)

---------------------------------------------------

15 :-) Pohov! ;-)

---------------------------------------------------

16 :-) gurmán:

Vždycky je co vylepšovat. Chtěla bych mít ten talent, kdy myšlenky běhají mezi prsty a klávesnicí ladně. Bohužel .... ale nejsem z toho na dně :-)

---------------------------------------------------

17 - burmajones :-))) Tak zdravím do Žďáru!

19 Míša Míša | 30. května 2008 v 9:21 | Reagovat

Stylistika - nestylistika, mně se Šárčiny texty móóóc líbí. Je to čtivé, poutavé, poučné, navíc mnohdy vyvolávající chuťové a čichové vjemy. Pastva pro oči, pohlazení po duši. Tu Šárčinu knihu bych si strašně přála jednou mít doma. Mazlila bych se s ní jak s koťátkem :-)

PS. Žiju už 43 let (to nám to utíká) na Vysočině a o původu síťovky slyším (čtu) poprvé :-)

20 mish mish | E-mail | Web | 30. května 2008 v 10:49 | Reagovat

Jako vždy velmi inspirativní příspěvek! Já tu sedím a už půl hodiny přemýšlím o síťovce. Místo jiné užitečné činnosti přebírám v hlavě oka a zpytuju svědomí, zda můj postoj nebyl nepřiměřeně kritický a neměla bych ho přehodnotit. Síťovka ano či ne - dilema dne... Asi jsem se zbláznila :-)

21 BJ BJ | 30. května 2008 v 11:02 | Reagovat

Zdravím. Můj táta nosíval v kapse miniaturní modrobílou síťovku z "odporného chemlonu",  která se prodávala pod něžným názvem Bohoušek. Vidím léto, prázdniny a tátu, jak jde z práce  a skrze síťování prokukuje zelená barva ohromného melouna.

22 gemma gemma | E-mail | 30. května 2008 v 12:41 | Reagovat

Děvčata (a pánové), vy tu musíte být všichni báječně mladí. Mě doba chemlonu minula a síťovku i síť na kočár jsem měla z bavlněných šňůr, nevýrazně bílých a hrozně snadno ušpiněných.

Ale bez ohledu na věk, je mi tu s vámi dobře.

23 Shira313 Shira313 | E-mail | 30. května 2008 v 13:51 | Reagovat

Super článoček :o))

Vôbec by mi nevadilo, keby na jeho základe sieťovky vytlačili z obchodov igelitky :o)))

Snažím sa ignorovať plastové veci a tak neustále prevlačujem ľanovú tašku s rybkou vyrobenú v chránenej dielni prípadne druhú s vĺčikom od lesoochranárskeho združenia. Sieťovka by mi síce určite zabrala oveľa menej miesta ale vystavila by exibicionisticky moje nákupné úlety a tomu je lepšie sa občas vyhnúť ;-)

24 jednorožec jednorožec | 30. května 2008 v 16:17 | Reagovat

Šárka: *Až vyrazím na čerstvé letošní hříbky, tak s čerstvým proutěným košíkem*

Košík a nebo síťovka zde má dvě velké přednosti: Houby se, oproti igelitovému pytlíku, nezapaří a jejich výtrusy pomáháme rozprostírat po lese.

25 Lucka Lucka | 30. května 2008 v 20:50 | Reagovat

Krásné a levné síťovky mají na http://www.edenshop.cz/bo-weevil-cat_290.html a jsou fairtrade:-) Takže síťovkám zdar:-)

26 emreyilmaz emreyilmaz | E-mail | Web | 31. května 2008 v 11:59 | Reagovat

Košík a nebo síťovka zde má dvě velké přednosti: Houby se, oproti igelitovému pytlíku, nezapaří a jejich výtrusy pomáháme rozprostírat po lese.

can we write english comments?

27 jednorožec jednorožec | 31. května 2008 v 15:09 | Reagovat

26: I am not sure how to interpret your question. Could you possibly be more specific, or to rephrase it?

28 DědaLebeda DědaLebeda | E-mail | Web | 1. června 2008 v 1:38 | Reagovat

Šárko - opět super, dají se zde načerpati znalosti o kterých člověk nemá ani páru jak se říká. Tak síťovka je našich českých ručiček výrobek. Kdo by to řekl. Dalším nevzpomenutým příkladem síťování byla síťka na dámské kolo, kde zabraňovala zachycení sukně do drátů.

Já osobně jsem tyto tašky měl moc rád, z důvodů už zde vzpomínaných a jedním z nich byl opravdu zvětšující se objem do neuvěřitelného rozměru.

Až s ní v Praze budeš honit vodu, přeji Ti ať máš dobrý pocit z těch pohledů okolojdoucích.

---(:-§o)))   ,.DL.

P.s. pro Lucku  ... \ 25 \ ... díky za tip.

29 Tereza Tereza | 1. června 2008 v 15:06 | Reagovat

to 16/ gurman Mily gurmane, znovu opakuji klobouk dolu - miluju Sarcin blog.

Psala jsem tam neco v souvislosti s kucharkou, kterou by treba Sarka mohla vydat - na blogu mi prilisny sentiment ci libiva stylistika nevadi, ale na papire bych to asi nezvladla. Je potreba rozlisovat mezi ctenim na blogu a ctenim milovane kucharky v policce linky... Papir ukaze vsechny nedostatky. Ale to je jen a jen muj nazor a Vas Vam opravdu neberu. Mejte se fajn!

30 Jitka Jitka | Web | 5. června 2008 v 22:04 | Reagovat

Síťovka je taška mého dětství. V ničem jiném se tehdy nákupy nenosily.Škoda, že se žádná nedochovala. Ale nevadí , pokusím seji vytvořit. Necovat sice neumím,ale zkusím ji uháčkovat.

31 Mallet Mallet | E-mail | 6. června 2008 v 9:39 | Reagovat

Dnes v Pátku Lidových novin je článek o síťovkách módní návrhářky Lucie Jamrichové. Ještě jsem ho nestihla přečíst, ale je jasné, že si k nám ty síťovky určitě cestu najdou. Ono to u spousty lidí otevírá  růžový šuplík se vzpomínkami na dětství a chutí se tam alespoň na chviličku vrátit. I já jsem měla takovou natahovací se kterou jsem si hrála na rytíře v kroužkové zbroji :)

Díky Šárko, tyhle stránky jsou čím dál tím lepší! Moc dobře se mi tu vaří a čte.

32 Lucia Lucia | E-mail | Web | 6. června 2008 v 13:45 | Reagovat

zdravim vsechny, ano ano, v dnesnim Patku Lidovych novin a pak jeste na www.lucielataschen.com jsou fotky sitovek - cesko/slovenskych:) - tak se podivejte, doufam, ze se vam budou libit!!!

33 Lucka Lucka | 6. června 2008 v 16:57 | Reagovat

31,32: To mě právě mohl čert vzít, když jsem četla, že ze síťovky je ekologický módní doplněk...:-((( Za kolik asi budou ty designové síťovky na webu? Ta moje nedesignová stála 135 Kč...:-) Ale třeba bude všechno zlé k něčemu dobré.

34 skalwebsite skalwebsite | Web | 7. června 2008 v 6:10 | Reagovat

držím pěsti, jen tak dál, pohoda blogg.

35 paajusik paajusik | Web | 8. června 2008 v 13:44 | Reagovat

páni - super webík.......chtělo by to výstižnější design.....ale ty recepty....supeeer

36 Šárka Šárka | E-mail | 10. června 2008 v 11:57 | Reagovat

Díky za VŠECHNY komentáře k obyčejné zapomenuté síťovce :-) Omlouvám své mlčení, ale krátká dovolená mi poněkud změnila plány. Až vybalím kufry, vytáhnu z fotoaparátu všechny nové fotografie, tak určitě budou i nové články a především "letní recepty". Díky a užívejte sluníčka, dokud nás hřeje *

37 andy andy | 11. června 2008 v 15:47 | Reagovat

a jeden český výrobce síťovek www.saariense.cz

38 Michala Michala | Web | 12. června 2008 v 21:46 | Reagovat

To není možné - zrovna před týdnem nebo dvěma jsem koukala na tuhle síťovku http://www.fler.cz/zbozi?id=6859&ltype=gal a říkala si, mám ji vzít, nemám? Budou se mi smát, nebudou? Nebude z ní nakonec módní hit? A teď narazím na tenhle článek, tak to se fakt asi síťovka vrací do módy:-)

39 Helli Helli | E-mail | 13. června 2008 v 13:44 | Reagovat

Půvabný článek uvedený výstižným síťovkovým zátiším v pestrých barvách mi připomněl, že v dědictví po babičce a pratetách mám také nějaké síťovky a že je vlastně velká škoda, že si jen tak visí v komoře. Šla jsem se podívat, jaký je jejich technický stav a kterou by šlo opět uvést do provozu. Sláva - nositelné jsou obě. Jedna je menší, tmavomodrá, sem tam má kvůli prasklým nitkám poněkud větší dírky, než její výrobce zamýšlel, ale to se spraví. Ta druhá je červenomodrá, větší a pevnější, ucha jí končí v kovových kroužcích, na něž z protilehlé strany navazuje ta šikovná velkoobjemová síť s pevným okrajem. Do téhle síťovky se mi meloun vejde docela určitě!

Nezůstala mi bohužel síťovka mého dětství vyrobená z obyčejných bílých tenkých šňůrek či provázků. S tou jsem chodívala na nákupy přes náměstí do Potravin či za dva rohy do mlékárny. Tehdy se prodávalo mléko v pytlíku (a ještě předtím rozlévané mléko nabírané z mlékařských konví půllitrovou či litrovou odměrkou, pamatujete si někdo?), termixy měly ostré rohy a někdy mi buď propíchly to mléko, nebo mi přes síťovku poškrábaly lýtka do krve.

Síťky či sítě ale bývaly i na zadních kolech dámských jízdních kol, aby se dámám nezapletly sukně mezi dráty výpletu. Takové síťky si taky ještě pamatuji, měla je na svém kole moje babička a já jsem se na tom kole učila jezdit. Bylo to poněkud dobrodružné učení, kolo bylo pevné a těžké, prvorepublikové. Síťka byla ale krásná, vícebarevná, a já blázen se tehdy za ni styděla. Co bych dnes za ni dala!

Kromě síťovky mám ještě starou hadrovou tašku s pevnými uchy ze silného drátu. Ucha mají tvar podkovy zakončené vodorovnou dřevěnou rukojetí spojující oba konce podkovy. Dřevěná rukojeť je navlečená na onom drátu, na jednom konci drátu je očko, na druhém háček, ušitá hadrová taška se na drát navleče, háček zacvakne do očka a je to. Celé to tvarem vypadá podobně jako síťovka, ale nemá to ty dírky. Máte někdo doma něco podobného nebo pamatujete si na tyhle tašky? Ta moje je rovněž dědictví, akorát ten hadrový pytel během řady desetiletí zpráchnivěl a musel se vyměnit.

Šárko, děkuji za připomenutí dřívějších dob. Jsem moc ráda, že děláte tyhle stránky, dýchá z nich laskavost i radost ze života a věcí i událostí, které nás provázejí. Snad přijmete můj první příspěvek na tomto foodblogu shovívavě.

40 marmeláda marmeláda | Web | 13. června 2008 v 16:12 | Reagovat

Já nosívám v kabelce srolovanou jednu igelitku, abych v případě nouze nemusela kupoval na odnesení většího nákupu další, která by skončila v odpadu. Zrovinka nedávno jsem si vzpomněla na síťovku, jak by byla vhodná. Zmuchlala se do malé hromádky, nezabrala místo a moc se do ní vešlo. To je hezká náhoda, že pak natrefím na takovýhle hezký článek. Určitě prostuduji odkazy na síťovky a zkusím nějakou pořídit. Mám k nim veskrze kladný vztah. Pamatuji ty přízové. Jediná záporná vzpomínka na ně je, že jsem je babičce vždy musela vyprat, když se v síťovce sáček s mlékem protrhl  a síťovka už "zaváněla". Takže - určitě se nestyď chodit se síťovkou! Doufám, že se také zasloužím o její renesanci v Čechách!

41 Radka Radka | E-mail | 14. června 2008 v 9:07 | Reagovat

Ahoj všichni, čtu si velmi zajímavé komentáře k síťové tašce. Zkuste se tedy podívat na stránky www.saariense.cz a myslím, že znovu češi objevili a vyrábějí starou dobrou síťovku. Podle toho, co jsem si vše o nich zjistila, tak ten patent dnes mají?!! Síťovky jsou opravdu perfektní a je až neuvěřitelné, co se toho do nich vejde!!!!!!

42 Dana V. Dana V. | E-mail | 16. června 2008 v 10:59 | Reagovat

Jsem tu dnes prvně a úplně náhodou, dík za skvělý článek o síťovce. Zamého dětství byla taky na všechno a všichni jsme toužili po igelitce se zahraničním obrázkem, nejlíp s reklamou na cigarety. Teď se zase vracíme, kdo to umí k práci ruční.Ta síťovka na obrázku je háčkovaná, pokud dobře vidím. Takže milé dámy, můžeme ji mít    ve všech barvách i velikostech.Podle mne je to ze samých řetízkových ok a ouška jsou z krátkých sloupků.Odebíráte, nebo kupujete někdo časopis DRN? Určitě by se jim to hodilo jako inspirace.Asi vezmu háček a půjdu to vyzkoušet.Jinak Šárko Tvůj blog chválím, také by se mi líbilo mít něco  podobného.

43 DědaLebeda DědaLebeda | E-mail | Web | 16. června 2008 v 13:03 | Reagovat

Helli - jasný, že si někdo pamatuje... o síťkách na kolech jsem se zmínil, ženy mohli jezdit v sukních a mělo to svůj efekt. Přikláním se k tomu, že zde to dýchá laskavostí a radostí ze života - Šárka je prostě živel na pohodu.

Jen potom po odchodu odsud, se musí člověk ovládat, aby si nešel něco zobnout a to je mooooc těžkééééé. Ovšem díky za tento krásný blog.

---(:-§o)))   ,.DL.

44 Helli Helli | E-mail | 16. června 2008 v 15:40 | Reagovat

(43): No jasně, síťky na jízdní kola už tady byly na přetřesu. :-) Nějak mi to při mém vzpomínání na dětství neutkvělo v hlavě.

Mě taky honí mlsná, když si prohlížím tyhle stránky. Říkám si, jaká by to byla krása, kdybych uměla taky tak dobře a vzhledně vařit. Většinou mě to přiměje  k nějakému pokusu či studiu odborné literatury. V tomto životě už být výbornou kuchařkou nejspíš nestihnu, ale třeba mě jednou nahoře pochválí alespoň za tu snahu.

(25 + 43): Zmíněné síťovky z webu edenshop mají tady v Brně v prodejně Zdravé výživy na Veselé 37 (dřív tam byly designové kuchyně). Právě dnes jsem si odtamtud přinesla tu limetkově zelenou a hodlám s ní honit vodu.

45 tom tom | 18. června 2008 v 13:08 | Reagovat

nejkrásnější sms, mms přání a poutavé příběhy http://www.smsnikolka.cz

46 Roman Roman | E-mail | Web | 15. července 2008 v 13:41 | Reagovat

Letos uplyne 40 let od úmrtí Vavřína Krčila, který proslul výrobou síťovaného zboží a je mu přiznáván vynález popisované síťovky. Regionální muzeum města Žďár nad Sázavou pořádá k této příležitosti výstavu "Vzpomínáte na sítovku ?".

Výstava se koná v prostorách regionálního muzea od 15.7. do 24.8.2008.

Podrobnosti k firmě Vavřína Krčila a síťování na Vysočině nejdete také v oddíle historie na stránkách www.chalupavysocina.wz.cz.

A díky za článek o síťovkách.

47 Šárka Šárka | E-mail | 15. července 2008 v 23:53 | Reagovat

Především se omlouvám všem, že jsem přehlédla tak krásné komentáře!

Už s tím nic neudělám :-( Je to nekázeň a nedisciplína! Odměním se trestem :-)

48 Šárka Šárka | E-mail | 15. července 2008 v 23:57 | Reagovat

46 - Roman

Díky moc za cenné informace o pořádání výstavy. Myslím, že na zajímavou výstavu se jistě někdo z nás dostaví! Každá šikovnost a mimořádnost stojí za pozornost.

Díky a zdravím :-)

Šárka

49 Petra Petra | E-mail | 18. srpna 2008 v 14:39 | Reagovat

Bezva článek a bezva nápad,znovu vzkřísit slávu SÍŤOVEK.Jednu opravdově síťovanou mám také.Nedávno mi v ní moje mamka,něco přinesla a já pod záminkou,že je to vlastně dědictví po babičce jsem si ji už nechala.Sbírám totiž všechny naoko nepotřebné krámy,co chtějí druzí vyhodit.Ale nápad vzkříšení síťovek myslím prorazíme.Jen když všichni co chodí na tenhle bezva blog,vyrazí do ulic se síťovkou,tak určitě budou ostatní blednout závistí.

50 Šárka Šárka | E-mail | 18. srpna 2008 v 23:50 | Reagovat

49 - Petra :-)

Síťovka to je nostalgie a jednu při sobě pořád nosím. Neznám lepší tašku na přepravu velkého letního melounu než sítovku :-)

51 Jana M. Jana M. | E-mail | 29. září 2008 v 13:32 | Reagovat

v případě zájmu mohu takovou sítovku uháčkovat v barvě podle požadavku

52 Jana M. Jana M. | E-mail | 29. září 2008 v 13:32 | Reagovat

takovou sítovku mohu uháčkovat barva dle dohody

53 Alice V Alice V | 26. října 2008 v 19:30 | Reagovat

Já jsem si úplně stejnou síťovku ale v hořčicové barvě přivezla zhruba před rokem z Francie a od té doby s ní chodím pravidelně na nákupy. Jsem z ní úplně nadšená, vleze se do ní opravdu neskutečné množství věcí! V nakupních centrech v Brně nikdy neujdu zvědavým pohledům ;)

54 Šárka Šárka | E-mail | Web | 27. října 2008 v 13:24 | Reagovat

52 - Jana M. :-) Díky za prima nabídku!

55 Šárka Šárka | E-mail | Web | 27. října 2008 v 13:26 | Reagovat

53 - Alice V. :-)

S tím souhlasím! Síťovka je skutečně nejlepší taška pro objemný nákup a taky s tou svou budím pozornost :-)

56 jana jana | E-mail | 11. listopadu 2008 v 18:46 | Reagovat

No na melouny dejme tomu, ale proč tolik nadáváte na igelit já si z děctví pamutuji, že kdo měl igelitku byl king. Vzláště když byla s obrázkem a ze západu :-) Síťovku měl každý a odpornou umaštěnou šusťátovku náš tělocvikář na střední.Všechny jsme se štítily když jsme se jí musely dotknout a někam poponést...

57 Šárka Šárka | E-mail | Web | 12. listopadu 2008 v 10:35 | Reagovat

56 - jana

Síťovka je příjemná nostalgie :-) V naší igelitové době o igelitky není nouze, tak se nad igelitem už nikdo nerozplývá, i když v jistých případech si to bez něj už taky představit neumíme.

58 Jana Jana | E-mail | 19. ledna 2009 v 7:29 | Reagovat

Se síťovkou chodím pravidelně na nákup do tržnice, ale už bych potřebovala novou. Je mi líto, že jsem nevěděla o výstavě síťování, to je praktická ruční práce. S oblibou nosím i síťové rukavičky. Asi si zopáknu síťování, a pokusím se o síťovku, kdyby tak byl někde návod, bylo by to snadnější. Ta červená síťovka je přitažlivá.

59 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 20. ledna 2009 v 3:57 | Reagovat

58 - Jana

Síťové rukavičky musí působit hodně noblesně a roztomile. Síťování je rozhodně praktická činnost. Kdo tuto zručnost ovládá, má o zábavu postaráno :-) Každý si teskní po staré dobré síťovce, která něco vydrží.

60 marta pavlů marta pavlů | E-mail | 28. ledna 2009 v 13:42 | Reagovat

Prosím bylo by možné sehnad přesný pracovní postup při síťování a výrobě síťovky? Byla bych ráda , kdyby mi jej někdo poslal. Předem děkuji Marta

61 simona simona | E-mail | 9. února 2009 v 13:42 | Reagovat

ahoj, já si chci trošku ohřát polívečku. Zrovna tenhle týden 12.2. v 17.00 budu mít přednášku o historii a současnosti síťování na Vysočině. Přednáška bude v Borech a bude i ukázka síťování. Se zájemci se pak můžu domluvit a naučit je to!

www.bory.cz

62 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 9. února 2009 v 18:58 | Reagovat

61 - simona

Tak to je opravdu cenná informace! Přeji "síťování", aby nikdy nezaniklo.

63 marta pavlů marta pavlů | E-mail | 10. února 2009 v 15:03 | Reagovat

přesný popis práce, nikde nemohu najít děkuji

64 simona simona | E-mail | 17. února 2009 v 11:52 | Reagovat

Na popis síťovky zkuste knihu Síťování z nakladatelství Computer press. Pěkný popis, který ale není zrovna "krčilovský", nicméně je taška taky pěkná a nositelná. Já navíc doporučuji po dokončení obháčkovat nebo obsmykovat uši a okraj taška. Je to pevnější a vzhlednější.

65 Ivana Ivana | E-mail | 10. března 2009 v 22:33 | Reagovat

Zdravím, nezná někdo háčkování sítovek přes

tužku? Mám takový dojem, že ty tašky Luciella jsou dělané tímto způsobem, je to velmi rychlé.

66 Luci. Luci. | Web | 28. března 2009 v 10:50 | Reagovat

mám velmi podobně balerýnky od epritu, ale bílé :)

67 Miksová Miksová | 24. srpna 2009 v 15:18 | Reagovat

Ivano za mlada jsem háčkovala síťky přes tužku, celou dobu co čtu tyto komentáře, přemýšlím nad postupem. Vím že jsem uháčkovala kolečko zdvojené do něho se potom siťka vměstnala. Kolem kolečka se už háčkovalo přes tu tužku. Budu muset vyzkoušet jestli na to přijdu. Zdravím

68 Margot Margot | 1. října 2009 v 21:16 | Reagovat

Mám krásnou světle zelenou síťovku a nedám na ni dopustit :) a su ráda, že není "v módě", to bych už nebyla tak originální :-D za síťovkou se každej zaručeně otočí;)

69 Šárka Šárka | Web | 2. října 2009 v 23:16 | Reagovat

[68]: Margot :-) To je pravda! Jedinečnost a originality tkví v tom, že není vidět na každém kroku. Až uvidím venku dámu se zelenou síťovkou, budu vědět s kým mám tu čest :-)

Mé poznávací znamení bude "červená" :-)

70 Gábina Gábina | E-mail | 19. října 2010 v 15:24 | Reagovat

Prosím o návod na háčkovanou síťovku, děkuji

71 DolceVita DolceVita | Web | 19. října 2010 v 15:55 | Reagovat

[70]: Gábina:

Milá Gábino, v tomto ohledu neposloužím, protože háčkování není můj obor, ale pokusím se dát na nějaký návod tip.

72 DolceVita DolceVita | Web | 19. října 2010 v 15:58 | Reagovat

[70]: Gábina:

NÁVOD NA HÁČKOVANOU SÍŤOVKU:

(našla jsem pro vás na netu - je to tip od paní Ludmily Muszelové a nabízí i případnou telefonickou radu, tak využijte :-)

Začínáme řetízkem na 80 oček a na obrat uháčkujeme ještě 3 očka a zpětně uháčkujeme do každého očka dlouhý sloupek.Ještě to zopakujeme zpět a to by měl být základ tašky.

Pak pokračujeme jednoduše do každého pátého dlouhého sloupku řetízkem u to ti oček a jedeme kolem dokola.Až přiháčkujeme na konec řady,tak musíme uháčkovat 5 řetízkových ok a krátkým sloupkem upevnit a pokračovat další řadu.Je na každém jak velkou tašku chce mít. Obvykle se háčkuje do výše 25-35 cm a ukončujeme takto:

-mezi očka uháčkujeme 5 řetízkových ok a takto obejdeme celou tašku.Po skončení obháčkujeme dlouhými a krátkými sloupky po celé řadě.

Je na každém jaké si udělá k tašce uši,lze koupi bambusová ,ale já jsem uši přišívala a udělala jsem je z 80 ti řetízkových ok a dvou řad dlouhých sloupků.Na výrobu spotřebujete 1 klubko příze Provázková.

Pokud bude s háčkováním problém,ráda Vám poradím na čísle 606827350.

Vaše Ludmila Muszelová

73 Anička Anička | Web | 23. prosince 2010 v 23:11 | Reagovat

Mám doma křiklavě modrou síťovku a považuji to za milionkrát lepší než nosit igelitovou tašku. Tohle je stylové, skladné, praktické. Je škoda, že kddyž se člověk prochází po Brně, všichni mají igelitky a nikdo o tom nepřemýšlí.

74 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 6. ledna 2011 v 2:34 | Reagovat

[73]: Anička:

Přesně tak. Síťovka je taška s duší a netrhají se jí uši :-) To se o igelitkách opravdu říct nedá. Možná někomu může vadit, že se v síťovce před světem nic neukryje a je do ní vidět.

75 bara bara | E-mail | 13. ledna 2012 v 13:52 | Reagovat

tak kdyz jsem si to vsechno precetla tak vam chci napsat ze sitovky ta pravA se vubec nehackovali proste se sitovali a to prez prkenko se zvlastni  jehlici.Vyrabela je v r.196o a dale firma  Ozdoba sidlem na Zizkove bylo to druzstvo invalidu  byla jsem tenkrat na materske a vydavala jsem tam zbozi,ale uz jsem moc premyslela jak se to dela a chtela bych to zase umet protoze i u nas ve spanelsku se plastikove tasky uz nedavaji a ze byste prisli o soukromi to uz jste stejne prisli u kasy tam si to kazdy prohledl preji jeste pekny den a adios 72r

76 plus size gowns plus size gowns | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 7:51 | Reagovat

A. Because it makes you break out!

77 plus size special occasion dresses plus size special occasion dresses | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 8:47 | Reagovat

A. A doctopus!

78 Eowynka Eowynka | E-mail | 27. dubna 2013 v 16:41 | Reagovat

[52]:Jano a mohla bych tedy poprosit o uháčkování? Jedné červené a jedné modré? Jistě bychom se domluvily na ceně.

79 sońa sońa | E-mail | 30. října 2013 v 23:25 | Reagovat

Dobrý den,vážené dámy o sítovce jsem snila kdysi a tak jsem si ji uháčkovala i několik kamarádek s ní obdarovala měly opravdu radost věci které používali naši rodiče a prarodiče nebyly zase tak špatné  jsem ráda že zase je pro ní uplatnění

80 sońa sońa | E-mail | 30. října 2013 v 23:25 | Reagovat

Dobrý den,vážené dámy o sítovce jsem snila kdysi a tak jsem si ji uháčkovala i několik kamarádek s ní obdarovala měly opravdu radost věci které používali naši rodiče a prarodiče nebyly zase tak špatné  jsem ráda že zase je pro ní uplatnění

81 http://www.menuiserie-ludocoservice.fr http://www.menuiserie-ludocoservice.fr | Web | 26. listopadu 2015 v 3:05 | Reagovat

Řekne-li se dnes síťovka, rázem naše mysl skočí do počítačové terminologie. Chyba! Síťovka je vtipná nákupní taška z časů našich babiček, u které se snad nikdy neutrhlo ucho. Její sláva zvadla jako polní tráva a téměř nikde není k vidění.

82 Paris Paris | 30. března 2017 v 11:37 | Reagovat

Dámské tašky s velkou elegancí:

https://brandwear.cz/460-damske-tasky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama