Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Jak se papírová utěrka ze záchodu nastěhovala do kuchyně

27. května 2008 v 7:00 | Šárka |  Víte, že ...
Jak se papírová utěrka ze záchodu nastěhovala rovnou do kuchyně? Jak jinak než omylem. Od té doby, co překročila kuchyňský práh, tak tam zůstala. Žádná kuchyňská polička není tak maličká, aby se tam nevešla papírová rolička.
Nedávno jsem se nad tímto úsměvným faktem pozastavila. Dnes jsem zase vzala ty němé papírové roličky z kuchyňské poličky na vědomí. Došla jejich domácí zásoba a tak jsem šla situaci vyřešit. Když je nemám po ruce, chybí mi. Staly se již po řadu let mou fádní všednodenní společnicí, která uspokojí, ale ničím nenadchne. Je stále na svém místě připravena pomoci vyřešit každý "špinavý problém". Po použití je smířena se svým osudem rychlé likvidace. Končí v kachlových kamnech nebo v odpadkovém koši.
Někdo její existenci možná ani nezaznamenal, druhý se bez ní nedokáže obejít. Patřím k těm druhým, protože šikovná role papíru musí být v kuchyni stále na svém místě a mám pro ni bezpočet důležitých úkolů. Člověk by možná řekl, že taková zbytečná papírová věc nemůže mít žádnou historii. A vida! Vše začalo v roce 1907 v USA v Pensylvánii. Philadelphské závody na výrobu toaletního papíru stály před problémem, co s rolemi papíru, který je chybou výroby příliš silný a pro svůj původní účel nepoužitelný. Majitel firmy Scott Paper Company, Arthur Scott, dostal nápad a nechal vyrobil perforované role papírových utěrek. Nechal se inspirovat nápadem místní učitelky, která se snažila vyzrát na nákazu rýmy a dětem ve škole rozdávala papírové útržky, které se po použití vyhazovaly do koše. Nákaza se přestala šířit a marodů ubylo.
Papírové utěrky si hned nenašly cestu do našich kuchyní, ale trvalo to ještě pár desítek let. Jejich genialitu nejprve objevily hotelové a restaurační provozy, nádražní a jiné veřejné prostory. Od doby, kdy si je poprvé přinesly hospodyně do domácích kuchyní uteklo již mnoho vody. Zájem o ně stále narůstá a sortiment jednotlivých výrobců se téměř neliší.
Dnes jsem byla naprosto báječně překvapena, když jsem objevila u papírových rolí firmy Lambi tuto praktickou změnu v rozměru perforace. Dřívější rozměr 22 x 22 cm se proměnil na 14 x 22 cm. Třívrstvé papírové utěrky ze 100% čisté celulózy a s veselým jarním potiskem jsou praktickým pomocníkem a zároveň i estetickým doplňkem prostřeného stolu.
Dokáží likvidovat rychle všechny nečistoty na pracovní desce, vysuší spolehlivě maso či ryby, vysají přebytečný tuk smažených pokrmů, utřou ruce. Téměř nikdy se nedopustíte chyby, když je zapojíte do svého kuchyňského života. Praktičtějšího pomocníka na tuto nenápadnou špinavou práci jsem nenašla. Ani se nezamýšlím nad tím, že do kuchyně přišly vlastně omylem … ze záchodu :-) Nejsem nikterak pobouřena, že ji mám u pondělní večeře v zahradě pod talířem. Nějak jsem si na ně zvykla a když nenastala zrovna situace, která vyžaduje vytáhnout ze skříně damaškový ubrus, vezmu za vděk tímto prostým papírem a bez rozpaků si utřu i ústa ;-) Čím budou hezčí, tím bude jejich obliba vzrůstat. Z tohoto kousku papírku s kvetoucím barevným lemem se na vás směje nejméně tucet bílých ovčích hlaviček. Možná díky této nenápadné inspiraci jsem zakomponovala do dnešní rychlovečeře i kousek čerstvého ovčího sýru, který se cestou do talíře stačil vyválet v záhonku s jarními bylinkami. Ruměnec ve tváři mu vytváří vločky červené papriky. Řekněte, že občas nemáte chuť vyměnit české knedlíky za něco poetičtějšího? Jarní příroda vytváří každý den čerstvou nabídku toho nejpřirozenějšího, co si můžeme do talíře dát.
I bez velkého vaření může večeře udělat slušný dojem. Já mám zrovna salátové období. Ve skleníku mám křehkých hlaviček celou řádku a do pátku mám jasný plán, kterým žádný biftek nezatřese. Komu se nelení, tomu se zelení. Všechny mé večeře budou zdravé, zelené a na čerstvém vzduchu snězené ;-)
Mají papírové utěrky i ve vaší kuchyni své pevné místo?

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bali Bali | Web | 27. května 2008 v 8:51 | Reagovat

taky si život bez kuchyňských utěrek nedovedu představit :-)))

Je to jedna z nepraktičtějších pomocnic v kuchyni.

Na trhu je jich víc než dost a jsou mezi nimi velké rozdíly. Ty nejlevnější se často trhají, žmolkují, lepí se na potravinu, prostě nám v kuchyni moc nepomůžou. V Aldi jsem objevila značku Kokett, 3. vrstvé, rozměr 24x26, modrý obal. Jiné už nechci ;-)

Nucené salátové období se před dovolenou hodí, že?

2 Šárka Šárka | E-mail | 27. května 2008 v 10:14 | Reagovat

Bali :-)

U papírových produktů na podobné použití se vyplatí příplatek za "třetí vrstvu" :-) Každý si svého favorita najde, ale některé výrobky na zdejším trhu jsou fakt zbytečné a platí u nich známé rčení: "Nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci". Salátové období před dovolenou se rozhodně hodí :-) Naše těla jednají instinktivně a respektují sezónu zcela samozřejmě. Nač tomu bránit. Čeká mě křest nové letní kuchyně ... na to jen salát stačit nebude :-) Doufám, že se zúčastníš! Vypleníme vinný sklípek, tak Jean bude mít taky co dělat :-)

3 Bali Bali | Web | 27. května 2008 v 10:36 | Reagovat

bude li to vhodné datum, tak rádi přijedem plenit :-)))

4 Šárka Šárka | E-mail | 27. května 2008 v 10:41 | Reagovat

3 - Bali :-)

Pánem datumu není nikdo větší "než MY"! Předsezónní dovolenou mám v plánu už nyní a léto si užiji doma s přáteli a kamarády :-) Datum vymyslíme takové, aby nám to ladilo na všechny strany.

5 noemmi noemmi | 27. května 2008 v 11:07 | Reagovat

Tak my je taky používáme, kdo ne, že? ALe myslím, že u nich platí totéž jako u toaletních paoírů - že ne všechny jsou z recyklovaného papíru. A tady se mi něco nelíbí... A stejně jako greenpeace volám: "NESPLACHUJTE (nespalujte, nevyhazujte)  DEŠTNÉ PRALESY!!!"

(mmch greenpeace vydali zajímavou příručku, kde je mimo jiné i jak poznat, jestli je toaleťák recyklovaný - protože kupodivu i ty, co se tak tváří nemusí být, a naopak některé bílé "luxusní" jsou, a i jednotliví výrobci - a jak si stojí s tím, jaký podíl recyklované složky jejich výrobky mají.)

Nebo jsem fakt jediná, komu nerecyklovan papír a kuchyňské utěrky přijdou silně neekologické? Stejně jako všechno, na jedno použití?

(u toho toaleťáku to chápu, ale ty utěrky - rozhodně by jejich spotřeba nemusela být taková, a já z té mojí spotřeby mám někdy dost špatné svědomí...)

6 Šárka Šárka | E-mail | 27. května 2008 v 11:30 | Reagovat

noemmi :-)

Bohužel v našem konzumním světě je toto jedno z nikdy nekončících témat. Co je horší? Prát ušmudlané kuchyňské hadříky ve fosfátech nebo použitou papírovou utěrkou zatopit? Na toto téma nerada diskutuji, neboť jsem jedinec, který se snaží chovat vážně velmi ekologicky :-) Zbylé vhodné potraviny nosím slepicím od sousedů, výměnou za domácí vajíčka. Pochopitelně třídím odpad, protože na vsi to ani jinak nejde. To, že mám vlastní kompost ve velkém ovocném sadu je prostě přirozenost a tak vyprodukuji opravdu minimum zbytečných domácích odpadů. Alespoň se o to snažím :-) Pokud kusem použitého papíru zapálím oheň ve venkovním krbu nebo v tom domácím, myslím si, že to není tak velký prohřešek. Jsou i tací, co si pořizují tuhé podpalovače, protože oheň jinak rozdělat nesvedou :-) Určitě nejsem sama, kdo má stejné možnosti jako já, protože bydlení blíž k přírodě je jednoznačně trendem. Kdo je přírodou obklopen, ten jí úmyslně neubližuje. Sama ze sebe nemám černé svědomí :-) Mám spíš problém nad haldou kancelářského papíru, kterou každý měsíc vyprodukuje naše kancelář! Tam je mi to fakt líto, protože některé administrativní úkony jsou téměř zbytečné, leč v tomto státě nutné.

7 gemma gemma | E-mail | 27. května 2008 v 12:15 | Reagovat

Noemmi, žiju v Kanadě, kde se na životní prostředí dost dbá. Ne tím evropským, organizovaně politickým způsobem, ale každý tak nějak sám za sebe, protože většina z nás si uvědomuje, jak je u nás krásně a bylo by nám líto, kdyby třeba za sto let nebylo.

Právě proto klidně a s přehledem používám papírové utěrky, protože je už dávno prokázané, že praní se svou spotřebou energie a prášků, škodí přírodě mnohem víc. Kdybys koukla na odkaz, který sem autorka vložila, zjistila bys, že ty krásné utěrky z fotografií vyrábí skandinávská firma, která na svých stránkách má i kapitolu o ochraně přírody.

Co mě osobně v Čechách zaráží mnohem víc, je spotřeba pet lahví . To je závažný problém, i kdyby se všechny ocitly ve tříděném odpadu, tak přeci stejně nelze využít tolik fleecových bund a zahradního nábytku, nemluvě o tom, že i ty někdy doslouží a ty jsem tedy v tříděném odpadu neviděla.

Šárko, máte krásné a velmi inspirující stránky, které ve mě vzbuzují představu léta a rozkvetlé zahrady. Díky, že jsem mohla nahlédnout.

8 Šárka Šárka | E-mail | 27. května 2008 v 12:41 | Reagovat

7 - gemma :-)

Dbát na životní prostředí každý sám za sebe, jak nejlépe to jde! Krásně jste to gemmo vystihla.

Přesně tento způsob jsem si osvojila v dobách mého působení ve Švýcarsku, které je svou čistotou opravdu pověstné. Dobré příklady táhnou, tak se snažím jít příkladem. Petrochemických výrobků máme všichni doma víc než dost, ale když to jde, rozhodně dávám přednost přírodním materiálům, které mají na nás daleko pozitivnější vliv. Díky za názor a jsem potěšena, že na vás mé stránky působí pozitivně. Když jsem je zakládala, byla jsem pozitivně naladěna. Jsem moc ráda, že mi to naladění i po tak dlouhé době nezmizelo :-) Za to ovšem můžou pozitivně naladění hosté a diskutující. Díky za milou porci slov a posílám pozdrav do krásné Kanady.

9 pixy pixy | E-mail | 27. května 2008 v 13:49 | Reagovat

Mají místo, používám, ale VŽDY s výčitkama svědomí. Tak nějak mi děsně vadí, že utrhnu-utřu-vyhodím a pak to bude někde tlít na hromadě na skládce. Takže papírové utěrky používám, ale jen jako krajní řešení, vždycky zvažuju, jestli je to opravdu nutné - třeba na utření něčeho opravdu mastného, co by rázem znehodnotilo kuchyňský hadr...

Imho KAŽDÝ bez výjimky by si měl aspoň jednou v životě udělat výlet na městskou skládku. Já před mnoha lety musel něco vyvézt na obří pražskou skládku v Chabrech a po tom, co jsem tam viděl, cítil a vyzvracel, už se na svět dívám trochu jinak.

10 pixy pixy | E-mail | 27. května 2008 v 13:52 | Reagovat

Ah, vidím, že než jsem se dokopal k naspání komentáře, urodilo se tu mezitím leccos na podobné téma... :)

11 jednorožec jednorožec | 27. května 2008 v 15:48 | Reagovat

Použité papírové utěrky u nás jdou, spolu se slupkami, čajovými pytlíky, atp. na kompost. Výčitky svědomí = 0.

12 pixy pixy | E-mail | 27. května 2008 v 18:22 | Reagovat

Ano, taky se těším, až budeme mít kompost. Snad už brzy. Zatím aspoň drtič, což je pořád lepší skládky nebo spalovny (drtič > kanalizace > čistička > česle > vyhnívací nádrže > skoro kompost - aspoň v tom lepším případě).

13 evča evča | 27. května 2008 v 19:58 | Reagovat

Historii papírových utěrek jsem neznala, ráda jsem se poučila. :-)

Jsou to mí nenápadní pomocníčci, já preferuji zn. Bounty.

14 noemmi noemmi | 27. května 2008 v 20:11 | Reagovat

Gemma já jsem na ten odkaz koukala... Ne všichni výrobci jsou takto uvědomělí. Snažila jsem se jen říct, že některé jsou recyklované, a některé jsou přímo ze dřeva - a tam je něco špatně...

Nejde jen o odpad, jde i o výrobu.  Stejně tak ten kancelářský papír..

15 jednorožec jednorožec | 27. května 2008 v 20:45 | Reagovat

Pixy, 12, 9: Před mnoha lety tu v Anglii konečný produkt čističek sušili, granulovali, pytlovali a za mírný peníz rozváželi jednomu až na zahradu. Pak nějak zjistili, že v tom je víc než přípustno těžkých kovů a podobných odpadů z místního průmyslu a rychle od toho upustili. Co nyní dělají se sušinou mi není známo.

- - - -

Velmi mi jde na nervy to zbytečné dvoj a troj-obalování potravin. Nedá se to ani recyklovat, ani zkompostovat. Konkrétně mám na mysli plátky (sorry, carpaccio!) šunky, nebo salámu, nebo uzeného lososa, to vše zataveno v plastu, zasunuto do pěkně potištěného kartonu s okýnkem.

Krom mrhání zdroji je to i plýtvání časem: Jeden se to snaží otevřít prsty, pak příborovým nožem; musí se nakonec zvednout od stolu a vyhledat kuchyňské nůžky. S těmi ale paní J stříhala nějakou látku na polštářky pro zahradní sedačky a nevrátila je tam, kde by měly být. Zkouší to tedy, nyní s vzrůstajícím hladem a mírně pěnící krví, velkým chef's knife. Řízne se, kref všude.

Naštěstí na zdi visí velká nová role papírových ručníků (paper towels). Tratoliště je jimi brzy vyssáto a zraněný prst jimi omotán. Díky za papír!

:-)

16 Šárka Šárka | E-mail | 27. května 2008 v 23:59 | Reagovat

9 - pixy :-)

Výlet na městskou skládku je opravdu depresivní záležitost, na kterou nějak nemám odvahu. Jednou a dost! Když jsem šla letos poprvé starou známou lesní cestou kolem rybníka, kam se dá zajet cestou od silnice, měla jsem pocit, že městské skládky už nejsou pro některé "lufťáky" dost atraktivní a rozhodli se založit si novou černou skládku tam, kde z toho fakt srdce bolí. Myslím, že bych nebyla sama, kdo by byl schopen chodit kolem a dělat, že nic nevidí. Jedu autem k lesu a vlastními silami i na vlastní náklady ten městský bordel likviduji. Teď zase chvilku chodím po hrázi rybníka a pohled na kvetoucí lekníny neruší žádné poházené igelitové pytle od víkendového harampádí.

11 - jednorožec :-)

No jasně! Mohlo mě to napadnout, že v kompostu se ztratí taky dokonale. To bude tím, že já potřebám mého kompostu vlastně nerozumím :-)

12 - pixy :-)

Kompost je úžasná věc! Zahrada se bez něj neobejde. Co končí na kompostu, vlastně vstupuje do nové fáze své existence :-)

13 - evča :-)

Značek je nepřeberné množství, ale každý si tu svou najde. Ty, o kterých píši v článku jsou jednoznačně roztomilé a neobtěžují svou nezničitelností. Výrobce myslel na všechno, dokonce i na ten poloviční rozměr :-)

17 Šárka Šárka | E-mail | 28. května 2008 v 0:26 | Reagovat

15 - jednorožec :-)

V souvislosti s obaly se mi vybavila stará písnička od Ivana Mládka :-)

Zobali vrabci zobali,

igelitové obaly,  

nechali je tam rolníci,

měli v nich sváču vonící.

zobali vrabci zobali,

igelitové obaly,

ubozí ptáci kynuli,

někteří málem zhynuli.

---------------

Přišel čas zatočit s igelitem! Obchodní řetězce začínají prodávat ekotašky. Není novinkou ani 100% odbouratelná BIOtaška, vyrobená z bramborového škrobu. Naprosto nerozeznatelná od běžné igelitové tašky. Podle rad výrobce ji hodím do kompostu :-)

http://www.pro-tech.info/tps/index.php?id=54

Co třeba návrat ke starým dobrým síťovkám? Tyhle zapomenuté tašky měly své kouzlo osobnosti :-) Ve Švýcarsku jsou stále v kursu.

18 pixy pixy | E-mail | 28. května 2008 v 8:52 | Reagovat

Plátěné tašky od Teska jsou vážně skvělé. Máme v autě tři a vejde se nám do nich i ten největší nákup. Nedávno jsem je zapomněl doma a musel jsem si v hypermarketu brát igelitky - a byl to už dost nepříjemný pocit, musim říct. Navíc ty igelitky jsou dost k ničemu - ve srovnání s tou pevnou taškou jsou nepraktický, rozlézají se na všechny strany jak tající rosol a co chvíli se trhají.

19 jednorožec jednorožec | 28. května 2008 v 9:52 | Reagovat

Šárka, 16: Kompost je úžasná věc. Je to vlastně tak trochu jako "vaření pro rostliny" - jeden si zjistí, co tam patří a co ne a jak co nejlépe a "výživně" to zpracovat! Bylo by to na dlouhé povídání (jsem náruživý compost-maker s mnoholetou zkušeností).

Pixy, 18: Plátěné tašky - naprostý souhlas. Zde je vedou všechny větší supermarkety, nejen T.

20 Šárka Šárka | E-mail | 28. května 2008 v 13:41 | Reagovat

18 - 19 - pixy, jednorožec :-)

Pánové, debata na téma nákupní tašky a jejich citlivá likvidace, mě zavedla k myšlence, objevit zase tašku nezničitelnou a tou je stará dobrá síťovka :-) Kdo hledá, ten najde! Našla jsem nejenom tu starou tašku, ale dokonce velmi zajímavý kus její historie. Takové téma si vyžádalo samostatný článek :-)

V plátěných taškách to potravinám sluší daleko lépe než v igelitu. Taška, co není jenom na jedno použití má smysl.

Kompost = alchymie :-) Kvůli této haldě "odpadu" ze zahrady jsem si pořídila odbornou literaturu. Uvařit dobrý kompost není žádná psina, ale regulérní dřina!

21 olu olu | Web | 28. května 2008 v 14:18 | Reagovat

to jsme se od papírových utěrek přesunuli k igelitkám :-) své mohu říct k oběma.

Ve své mini-kuchyňce takovou věc nepoužívám, ale věřím, že je to velmi užitečné. Takovému sudokopytníkovi jako mně se co chvíli rozlije olej, vyprskne tvaroh nebo se vylije polívka... Řeším to hlavně levnýma ubrouskama.

Ad igelitky - ty tenké z Tesca, co si jich můžete nabrat milion, jsou vážně k ničemu. Dáte do nich čtyři piva a už je musíte zespoda podpírat! :-D Doma mám pár plátěných tašek, ale nejlepší je beztak routěný koš - nic se nepřevrhne, všechno do něj přehledně naskládáte...

Velké obchody s oblečením vám navíc dávají igelitky na každý zakoupený kus čehokoli (gumičky do vlasů v tááákovéhle tašce?). Ty se midoma taky hromadí a nevím, co s nima, je mi líto je vyhodit i do tříděného, protože jsou aspoň pěkné.. :-(

22 Šárka Šárka | E-mail | 28. května 2008 v 15:33 | Reagovat

21 - olu :-)

Žijeme v době igelitové :-) Což ovšem není k smíchu. Mánie hypermarketová nás zamoří svými nevratnými a nezničitelnými odpady. Já mám zásadu, že víkend si žádnými nákupy nekazím a všechny hypermarkety mi jsou ukradené. Když můžu zboží koupit jinde, udělám to. Dokonce i za cenu, že zdejší prodejna nemá tak lákavou cenu. Vyhnout se obchodním centrům nedá, tak i já tam znám cestu, ale snažím se to zminimalizovat. Igelitovými pytlíky jsem i tak zavalena a nevím kam s nimi :-)

23 pixy pixy | E-mail | 28. května 2008 v 17:33 | Reagovat

Což o to, kam s nimi, to bych věděl. Pořídili jsme si kdysi takový pěkný a móc praktický držák - http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/80010222 (v jednoduchosti je krása) - a když se nám, původně naducaný, skoro vyprázdnil během toho půl roku, co už používáme plátěné tašky, docela nám to chybělo. Když se někam jede, je potřeba do něčeho zabalit boty, špinavé prádlo, dětem přesnídávky, moje bezlepkové pečivo atd., tříděný odpad se musí do něčeho strkat atd. Na to všechno jsou ty igelitky dobré...

Pravda je, že když jsme nakupovali do igelitek, množství bohatě převyšovalo potřebu - teď je to zase naopak sem tam nějaká ta igelitka by se hodila :)

24 Lenka Lenka | Web | 6. června 2008 v 14:09 | Reagovat

Papírové utěrky taky používám, ale kromě nich mám v kuchyni také krabičku papírových kapesníčků, které výborně poslouží na utření drobného "pocintání", utření pánve, atd., kde mi použití kuchyňské utěrky připadá moc "luxusní".  A navíc se kapesníčky z krabičky velmi lehce vytahují, nemusejí se odtrhnout. Po použití končí v kompostu, případně v kamnech.

Na nákupy používám několik velkých tašek, které jsme koupili při dovolenkových nákupech ve Francii. Jsou velmi pevné, omyvatelné a skladné. O jejich recyklaci se budu muset teprve informovat. Na menší nákup chodím s taškou z Tesca, která je vyrobena z juty. Síťovku bych brala všemi deseti! Měli jsme béžovou a zelenou :-)

Igelit a mikroten je možné recyklovat, podívejte se na popisky žlutých kontejnerů nebo na Vašem obecním či městském úřadu.

25 noemmi noemmi | 11. června 2008 v 13:59 | Reagovat

Pořád jsem si říkala, že je to zbytečné, ale chcu to sem ještě napsat...

Pořád jste psali, jak je lepčí vyhodit papírovou utěrku, než vypouštět z pračky kdeco. ALe opravdu si myslíte, že plná pračka, ve které ja navíc ještě pět utěrek, znečistíí víc, než když tam utěrky nejsou?

26 Šárka Šárka | E-mail | 11. června 2008 v 19:44 | Reagovat

noemmi :-)

Právě do těchto diskusí se já nemohu pouštět, protože po pravdě musím říct, že jsem jedinec, který ujede víc kilometrů ve svém autě než udělá kroků po svých. I když na své velké zahradě kompostuji, tak sekám motorovou sekačkou, za práh svého domu jsem nevykázala elektrické spotřebiče a dokonce si je masochisticky hýčkám, neboť mi šetří čas. Jsem zhýčkaný jedinec, který si neumí odpustit vymoženosti moderní doby :-) Ve všech mých prohřešcích je používání papírových utěrek asi to nejmenší zlo ze všech hříchů proti ekologickému myšlení a konání.

Ještě horší myšlenka je ta, že v tom nejedu sama! :-) Na druhou stranu jsem někdo, kdo v souladu s přírodou žít umí. Článek o papírových utěrkách rozhodně neměl demonstrovat mou nadměrnou spotřebu, ale bylo to jenom zamyšlení nad touto praktickou pomůckou, kterou čas od času používáme všichni.

27 noemmi noemmi | 13. června 2008 v 21:00 | Reagovat

ALe dyk jo:) My máme taky plno spotřebičů, atd... ROzhodě nežijem nijak výrazně ekologicky. ALe já mám prostě z těch utěrek u mě blbej pocit, no. Obzvláště když si nejsem jistá ani jejich původem, jestli jsou recyklované, nebo přímo ze dřeva.

Jinak Šárko je super, jak odpvídáš na všechny komentáře. Člověk má pak větší chuť psát...

CHtěla jsem se tě zeptat, ty jsi z jižních čech, že? Jedeme na dovolenou k českým budějovicím. Po tom článku u FLo, jistě víš, chtěla jsem se zeptat, doporučila bys prosím prosím nějakou (nějaké) dobré restaurace tam u vás? (budeme mít s sebou jedno malé dítě (1,5 let) a jedno starší (8 let)). Možná jsem ale měla napsat spíš mail, že? ALe když už píšu...

Díky

Jinak snad nevadí, že tykám... Takový internetový zvyk, no...

28 Šárka Šárka | E-mail | 16. června 2008 v 11:38 | Reagovat

27 - noemmi :-)

Velká omluva za pozdní odpověď! Toulala jsem se v Krkonoších v místech, kde nebyl ani signál na mobil, tak jsem byla mimo reálný svět :-) Určitě bych ti mohla něco doporučit, protože za těch pár posledních let, co tu bydlím, jsem objevila dost krás na to, abych měla chuť žít tu už napořád :-) Pokud jedete do Č. Budějovic od Prahy, de facto jedeš kole nás. Můžeme se domluvit na kus řeči a na kávu :-) Určitě to bude příjemnější než pouhé komentáře. Dej vědět, kdy jedete a kam přesně máte namířeno. Tady je opravdu všude krásně.

29 lilek666 lilek666 | 24. června 2008 v 16:15 | Reagovat

Papírová utěrka ze 100% celulozy = naprosoto neekologická! Ale jen podporujte odlesňování, hahaha

30 Swamp Swamp | 19. srpna 2008 v 12:32 | Reagovat

chudak les :(

STOP papirove uterce

31 jaholka jaholka | 12. ledna 2009 v 8:56 | Reagovat

Papírové utěrky nepouživám! Chápu, že to pro někoho může být pohodlné.. ale já bych vážně neměla to svědomí, docela by nebylo marné dát na obal upozornění: "Používáním papírových utěrek ničíš přírodu!"

32 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 12. ledna 2009 v 10:27 | Reagovat

ach jo - když půjdeme do důsledku ... jezdíte autem nebo dopravním prostředkem? ... vlastníme mobil, TV, ledničku, PC, najdou se u vás doma plasty? ... STOP ! Ničíte přírodu. Dá se vůbec existovat v 21. století a neničit přírodu? Byl vůbec někdy člověk k přírodě šetrný? Myslíte, že je příroda zdecimovaná proto, že někdo doma používá papírovou utěrku?

Mohu se zeptat, zda doma používáte toaletní papír? Není to snad ten samý případ? Tento váš argument je velmi chabý! Tudy cesta nevede.

33 jaholka jaholka | E-mail | 24. ledna 2009 v 0:07 | Reagovat

.. ale něčím se začít musí.. třídíme odpadky, starou ledničku dáme do sběrny.. nemám problém s hromadnou dopravou, snažím se nakupovat ekonomické balení, nepoužívám igelitky.. papírové utěrky máme v práci, nemůžu to ovlivnit.. ale, když vidím odmotané 3 metry v koši.. tedy - né že bych měřila.. ale chlapi tak nějak odmítají muchlat.. nicméně myslím, že svět tímto směrem stejně směřuje..  pro někoho jsou ekologie jen slova, slova, slova.. nevím, já mám prostě dobrý pocit, když papírovou nepoužiju.. a toaleťák doma máme:)

34 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 24. ledna 2009 v 1:04 | Reagovat

33 - jaholka :-)

Rozhodně je to o dobrém pocitu z toho, co děláme. Já se chovám ekologicky kde můžu :-) Třídím odpad, kompostuji, atd. ... nechci se tady chlubit, ale je to tak :-) Na druhou stranu jezdím autem, peru za pomoci pracího prášku, ... no našla bych celou řadu neřestí moderní doby, bez kterých už dnes neumíme žít.

35 Sharka Sharka | E-mail | Web | 16. února 2009 v 19:25 | Reagovat

Ehm, nejsem žádnej radikál, papír. utěrky používám, stejně něčím zatopit musím (je snad podpalovač ekologičtější???).

Co můžu, dám psovi, kompostu nebo slepičkám, případně "zplynovacímu" kotli na dřevo. Vodu beru ze své studny - nemám PET lahve, když ji někde dostanu, použiju ji aspoň 5x, dokud nepřestane fungovat.

Z vlastní zkušenosti vím, že ti co nejvíc volají po EKO, třeba bydlí v činžáku s kotlem na uhlí, šlupky od brambor hážou do koše ->popelnice, vím, že neuděláš kompost na balkoně, ale určitě nežijou LÍP než lidi v domě, kteří občas použijou nějaký dobře rozložitelný papír.

Pro zasmání : starosta tam, kde jsem měla chalupu,  se ma mě obořil, když jsem si nedošla pro další odpadové pytle. Použiji jich míň než 12 za rok. On z toho vyvodil, že pálím odpadky - promiňte, ale mě by to v životě nenapadlo. Pro mě je naprosto příšerné, kdybych vyprodukovala těch 12 pytlů plných odpadků (kam bychom to za chvíli dávali), a navíc to pálit. Topím dřevem, protože už smrad z uhlí je naprosto příšernej, natož pálit odpadky.

A on si to hlavně nenechal vymluvit, to prý říkají všichni. No, velmi se mě to dotklo.

Velmi děkuji za tento web, vždy velmi potěší a i když nevím čím, vždy mi připomene léto, tak mi ta zima líp utíká.

36 Sharka Sharka | E-mail | Web | 16. února 2009 v 19:30 | Reagovat

Jo a tchýně utírá toaleťákem dětem nosy, a má ruličky všude.

Já smrkám aspoň do těch utěrek. Přece jen vypadají líp, (třeba když přijde návštěva).

37 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 17. února 2009 v 0:11 | Reagovat

35 - Sharka

Ono to s tím starostou nejspíš bude tak, že "podle sebe soudím tebe" :-) Na vsi je možnost žít alespoň trochu ekologicky, pokud já vím, tak většina lidí to tak dělá. Taková papírová utěrka opravdu nekončí v koši, ale dá se s ní dobře zatopit. Navíc je v samotném kompostu dobře rozložitelná. Používám je, protože fakt nevím, čím jiným bych je nahradila. I na utření nosu se šikne :-)

38 CANTUOphelia CANTUOphelia | E-mail | Web | 3. srpna 2011 v 12:44 | Reagovat

Make your own life time more easy get the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> and everything you need.

39 Filip Filip | E-mail | 29. ledna 2012 v 14:26 | Reagovat

Ahoj, také jsem byl ve Švýcarsku, ale ty krásné utěrky jako jsou v Migrosu za 2 Fr tuším, jsem v Česku nikde neviděl. Jen trapné tenké napodobeniny, které se při kontaktu s jakoukoliv vlhkostí okamžitě trhají a cupují. Bohužel na těch švácarských není nikde napsán výrobce.

40 DolceVita DolceVita | Web | 29. ledna 2012 v 22:05 | Reagovat

[39]: Filip:

Švýcarská kvalita je pověstná a v Migrosu i Coopu člověk nemůže být nespokojen snad s ničím. Pokud jde o papírové utěrky z čisté celulozy, třívrstvé, které se dají sehnat i u nás - posílám odkaz:
http://www.lambi.com/cz

41 mother of the bride dresses 2012 mother of the bride dresses 2012 | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:27 | Reagovat
42 http://www.systeme-eco-energie.fr http://www.systeme-eco-energie.fr | Web | 26. listopadu 2015 v 3:04 | Reagovat

Víte, že královna Kleopatra, milenka Caesarova a Antoniova, když chtěla zvýšit svůj půvab, vyjmula prý z náušnice perlu a rozpustila ji ve vinném octě. Potom tento nápoj zředěný vínem vypila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama