Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Do kafírny na trénink, za inspirací a pro výhru

17. dubna 2008 v 7:48 | Šárka |  Povídání (nejen) o jídle

Tak už jsou to 2 roky, co vysedávám u mého blogu. Po mé pravé ruce téměř vždy stojí (nejeden) šálek s kávou. Tento článek jsem musela kávě chtě nechtě věnovat a stylově ho zakončit kávovou výhrou. Trochu povídání u kávy o kávě nemůže žádného kavárenského povaleče se smyslem pro humor urazit :-)
Sportovní oděv nechte doma a vyražte na příjemný trénink do kavárny se mnou. Sportovním náčiním bude šálek kávy. Postavte šálek čerstvě uvařené kávy před sebe, uchopte ho za ouško a jedem :-)
Zjistíte kolik chutí, dojmů a vzrušení se v jednom malém šálku kávy skrývá. Zaručeně potěšíte všechny smysly. V jednom šálku kávy se toho ukrývá opravdu mnoho.
  • Na startu kávové degustace otestujte šálek kávy čichem. Pomocí lžičky zhodnoťte konzistenci a barvu krémové pěny.
  • Lžičkou naberte malé množství kávy a krátkým rychlým srknutím ji rozstříkněte po celé ploše jazyku a patře.
  • Kávu ponechte několik vteřin v ústech a pokuste se rozklíčovat všechny chuťové vjemy.
  • Polkněte a snažte se upamatovat si všechny rozpoznané čichové dojmy, které přicházejí zpět z vašeho hrdla.
  • Nyní zhodnoťte všechny pocity, které zanechaly stopu na vašem jazyku a patře. Této degustační fázi se říká doznění-retrogusto.
Tímto degustačním testem (tzv. cuppingem) jste se zaměřili na aroma, chuť, pocit v ústech a pěnu. Káva nemá za úkol vzbudit dobrý dojem tím, že je servírovaná v krásném šálku, ale musí zanechat dobrých dojmů hned několik.
Aroma: Je výsledkem vjemu různých chemických látek rozpuštěných ve vzduchu, které zachytí čichová sliznice. Lidský čich je schopen zachytit současně tisíce různých vůní. Zaměřte se na vůni čerstvě namleté kávy, vůni stoupající ze šálku i vůni vnímanou při polknutí.
Chuť: Je to smyslový proces vyhodnocování chutí pomocí chuťových pohárků, které jsou umístěny na jazyku. Současně vnímáme všechny 4 chutě - kyselou, sladkou, slanou a hořkou. Chuťové buňky, které identifikují sladkost jsou umístěny na špičce jazyka. Buňky rozpoznávající kyselost jsou po stranách jazyka a buňky citlivé na hořkost jsou umístěny na samém konci jazyka. Dle druhu kávy nejdříve rozpoznáváme delikátní a různé aromatické prvky (květinový nádech, vůni sušeného ovoce, lehce citrónovou příchuť). Po promíchání kávy v ústech se otevře těžší aroma, které vychází z plného těla kávy a vnímáme podle druhu kávy např. nádech dřevitosti nebo příchuť kakaa.
Pocit v ústech: Jak vnímáme chuť nápoje na patře v našich ústech. Ojedinělé pocity viskozity a těla nápoje jsou tvořeny pevnými částečkami, jako jsou oleje, tuky, sedimenty a další látky rozpuštěné v nápoji. (Odborníci dokáží kávu v ústech hodnotit i hmatovým pocitem, což znamená rozpoznat objemnost těla kávy a jemnost pěny. Tělo kávy vypovídá právě o plnosti chuti a viskozitě).
Doznění (retrogusto): Vnímání chuti po polknutí kávy. Tato chuť je tvořena uvolněnými párami a zbytky kávy na patře po polknutí nápoje. Bohaté a intenzivní senzorické zážitky pomáhají odhalit velkou různorodost káv, poznat charakter a rozdíly v odlišnosti směsí z různých koutů světa.
Pěna (crema): Pěna je emulzí olejů, tuků, vody a plynů. Nejlepšího výsledku je dosaženo, když kávu připravujeme na kvalitních kávovarech. Zrak nám umožní posoudit kvalitu pěny. Ideální pěna je bez bublinek, hustá, hebká a krémová, karamelově zabarvená. Pěna při pití musí ulpívat na stěnách šálku a po vypití nápoje musí nechat na dně stopu.
Nejčastější vady kávy (vzbuzující nepříjemnost v chuti) jsou způsobeny též samotným keřem, zpracováním, nevhodným skladováním a v neposlední řadě neodbornou přípravou. Bohužel, tyto vady my (spotřebitel) ovlivnit nemůžeme. Ovšem umět si vybrat kavárnu, kde se vaří opravdu dobrá káva, to bychom měli zvládnou bravurně. Naučte se svou kávu degustovat, buďte přísným kontrolorem chuti a přestaňte vyhazovat peníze za něco, co není hodno vaší pozornosti. Buďte náročnými zákazníky! Pozvednete tím kvalitu českých kaváren :-) Špatná kavárna není hodna toho, abychom se obtěžovali vzít za kliku. Buď si opatří kvalitní kávu, výkonné náčiní a šikovného baristu … nebo ať klidně zavřou krám.
Jakou kávu si pouštíme k tělu?
Káva se pěstuje po celé zeměkouli mezi obratníkem Raka a Kozoroha. Počet značkových káv prodávaných v Česku se odhaduje na cca 78 druhů. Spotřeba kávy v Česku je třetí nejmenší v Evropě s 3,18 kilogramu na hlavu. Stoupá zájem o kávu ve vyšší kvalitě a roste obliba speciálních druhů kávy. Maloobchod ovládají nadnárodní společnosti Tchibo, Douwe Egberts, Kraft a česká firma Marila. Okrajovou pozici zaujímají italské značky espressa Illy, Lavazza, Segafredo a Kraft Carte Noire.
Hlavním dodavatel kávy pro gastronomii jsou Segafredo, Alfredo (J.J.Darboven), Douwe Egberts a Tchibo. Ceny kávy dodávané do gastronomie začínají na 100 Kč a končí na 800 Kč za kilogram.
V domácí přípravě (bohužel) stále převládá takzvaný turek ze standardní kávy Robusta. Zabydlená je též káva překapávaná. Popularitu má káva instantní (Nescafé), dovážená ze Švýcarska a Maďarska. V mnoha domácnostech se (chválabohu) zabydlel kvalitní kávovar. Ať si tu svou kávu vaříte jakkoli a pijete ji kdekoli, měla by splňovat vše, co se praví ve starém tureckém přísloví.
  • Správně připravená káva musí být
  • černá jako peklo.
  • horká jako poušť
  • silná jako smrt
  • sladká jako láska
Zkazíme si kávu, když sáhneme po cukru a mléku?
V posledním čtvrtém bodě bych trochu polemizovala, protože káva bez cukru je daleko oduševnělejším nápojem, který umí lépe rozvinout své aroma i chuť. Já si svou kávu cukrem nekazím. Cukr umí odvést pozornost od výrazně kyselých a hořkých chutí. Váže se na něj množství těkavých látek, čímž se nám výsledná chuť kávy zmenší z 1200 látek na pouhých pár stovek, čímž se ošidíme o ten pravý kávový požitek. Ovšem sáček cukru, kapka mléka nebo smetany by měla být základní výbavou každé kávy podávané v kavárně. Každý sám rozhodne, zda po cukru a mléku sáhne či nikoli. S mlékem to funguje podobně. Volné molekuly olejů, bílkovin a sacharidů na sebe naváží hodně chuťových látek, o které si kávový požitek snížíme.
Neexistuje žádný pravý způsob její přípravy. Je velmi mnoho možností přípravy kávy podle místa, kde se právě nacházíte, kolik času máte a jak ji chcete pít. Základem je dobrá kvalitní voda, vybraná směs a pravý typ mletí.
Uvažujete o koupi kávovaru? Kávovar by neměl být žádné na pohled hezké ořezávátko, ale výkonný stroj s regulací jemnosti mletí a patřičným tlakem čerpadla (15 barů pro výrobu chutné kávy je nutnost). Při nákupu kávovaru rozhodně tyto technické parametry nepřehlédněte a nepodceňujte je. Kvalita něco stojí a pokud kávu milujete, bude to dobrá investice.
Nedala jsem si za úkol povědět o kávě všechno. Bylo to spíš jenom malé zamyšlení nad tím, že v těchto dnech (už 2 jara nazpátek) jsem si založila tento blog a od té doby u něj vysedávám nad šálkem dobré kávy a chodím si s vámi povyprávět, jako do oblíbené kavárny. Pokud míváte před sebou stejný nápoj, prožívám v dobré společnosti příjemné kavárenské chvilky. Kdo kávu pije, ten o ní ví jistě všechno. Kdo chce být kávovým mistrem, vzdělání si doplní tady. Každý člověk má jinou představu o své ideální kávě. Naučte se rozpoznat rozdíly v chuti i správnou přípravu. Zakousnout ke kávě něco sladkého je přímo žádoucí. Starý dobrý štrůdl nezklame. Pokud toužíte po něčem specielním, upečte si třeba můj mandlový kavárenský koláč.

A nezapomeňte, že "Děti nepatří do kavárny; jsou-li však již v kavárně, musí se slušně chovat. Nechovají-li se slušně, nemohou za to děti, ale rodiče, kteří je řádně nevychovali. Nevychovaní rodiče nepatří do kavárny." Text ze smaltované cedule, která visela v jedné prvorepublikové kafírně. Káva INSPIRUJE a ti, co se přicházeli nechat inspirovat, nechtěli být rušeni. Tomu dobře rozumím :-)
Kdo se nechal kávou inspirovat?
Z mnohých namátkou jen několik jmen: Slavný hudební skladatel Johann Sebastian Bach složil na kávu kantátu. Polák Adam Jerzy Czatorski napsal komedii Káva. Božena Němcová napsala jednoaktovou hru Kávový dýchánek. Honoré de Balzac kávě vděčí za svou literární plodnost. Slavný filozof Voltaire údajně vypil denně až padesát šálků kávy. Celá řada minulých i současných umělců přiznává, že milují kávu, protože je inspiruje. Nepijme kávu ve spěchu, ale s obřadným vychutnáváním a ponořme se do svého nitra. Užijme si chvilku koncentrace, tichého soustředění, radost duše i všech zúčastněných smyslů, které pro správné vychutnání kávy potřebujeme. Krásně je to ve verších popsáno od J. Delillea:
Má drahá kávo, navštiv samotu mou,
pro všechna rána štěstí přinášej,
přijď opojit mne kouzlem rozjímání,
rozněcuj duši, srdci oheň dej.

Nechala jsem se inspirovat taky a připravila pro vás voňavou kávovou cenu, která se kávomilcům bude líbit a kávoznalci hned budou znát odpověď.
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA o chutnou kávovou výhru zní:
Cibetková káva "Kopi Luwak" je nejdražší a nejpozoruhodnější kávou na světě.
Kdo a kdy tuto kávu poprvé uvedl na trh?
Nejrychlejší správná odpověď bude po zásluze odměněna mou nejoblíbenější značkou kávy a protože dle mnohých ke kávě cukr patří, jedno luxusní balení cukru k tomu. Na výherce čeká ½ kg exkluzivní zrnkové kávy pro špičkovou gastronomii Mövenpick (100 % Arabica), která patří do sortimentu nejkvalitnějších druhů kávy Grand Cru + bonus: Třtinový přírodní cukr Golden Coffee Crystals pro kávové gurmány, který dokonale doplňuje chuť kvalitní kávy (země původu Mauritius, 100 % přírodní produkt).
Prostřednictvím soutěže vás zvu na ochutnávku. Uvařit si ji bude muset výherce kávové soutěže sám a po svém. Bude jí dost na kávový dýchánek. Těším se na odpověď ;-) Na kávě nešetřete, kvalita nikdy nevyjde z módy!
P.S.
Díky za milou společnost, kterou mi tu již po dva roky děláte :-)

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blek Blek | E-mail | 17. dubna 2008 v 8:41 | Reagovat

Na trh tuto kávu uvedla poprvé rodina Widjajů z Jakarty na počátku 19. století.

2 Eva Eva | E-mail | 17. dubna 2008 v 9:46 | Reagovat

Toužíte-li ochutnat opravdu jedinečnou a prvotřídní kávu, uděláte nejlépe, když sáhnete po arabice Kopi Luwak. Tato v překladu „cibetková káva“ s cizokrajným názvem pochází z Indonesie. A na rozdíl od ostatních káv se nesbírá tradičně na plantážích, ani se nepraží zvláštním způsobem, věřte tomu nebo ne, hlavní zásluhu na její unikátní výrobě má malé kunovité zvířátko - ovíječ skvrnitý nebo-li „cibetka“

Tento hojně rozšířený tvor se živí hmyzem, hlodavci, drobnými ptáky a tropickými plody. Avšak pouze na indonéských ostrovech Jáva, Sumatra a Sulawesi se z nepochopitelných důvodů živí také bobulemi kávovníku. Podle tamních domorodců si s naprostou přesností vybírá jen ty nejzralejší, které bez kousání pozře. Podstatnou zvláštností pro tuto kávu je pak fakt, že trávicí ústrojí ovíječe dokáže strávit jen slupku, a tak zrna samotná vyjdou z trávicího traktu neporušena.

A i přestože může původ této vynikající kávy působit nevábně, sběrači v pralesích celé dny pátrají po cibetčině trusu, z kterého vybírají kávová zrna. Ta se poté praží obvyklým způsobem. Jejich struktura se ovšem uvnitř trávicího traktu cibetky mění, zrno se stává křehčím, tvrdším a tmavším. Zrnka jsou nejprve důkladně očištěna a následně zpracována. Je nutné je osušit a odstranit další dvě vrstvy. Kávové zrno má totiž celkem čtyři obaly – je to vnější slupka, dřeň, pergamen a stříbrná slupka. První dvě jsou odstraněny již v těle cibetky během procesu trávení, třetí vrstva se odstraňuje před pražením a čtvrtá až během pražení. Odborníci se shodují, že v zrnech probíhá chemický proces v důsledku pronikání žaludečních šťáv a kyselin z cibetčina žaludku. I vědci z Ontaria se přiklánějí k tomuto názoru, že dochází k určitému druhu fermentace, která je způsobena enzymy a bakteriemi. Proteiny se rozpadají na aminokyseliny a malé molekuly, z kávy se vytrácí některé hořké látky a tím vzniká při pražení naprosto originální chuť.

Na trh tuto kávu uvedla poprvé rodina Widjajů z Jakarty na počátku 19. století. Darmawan Widjaja, jeden z potomků slavné rodiny, vzpomíná, jak ve 30. letech jeho rodina prodávala vzácná kávová zrna bohatým holandským úředníkům. Deset kilogramů také pravidelně dodávali čínskému obchodu, který působil v severní části Jakarty již od roku 1878.

3 Shira313 Shira313 | E-mail | 17. dubna 2008 v 9:47 | Reagovat

Blahoželám k dvojročnému viac než úspešnému pôsobeniu na foodblogovej scéne :o))

Súťaže sa zatiaľ nezúčastním, nie som v oblasti kávy fundovaná, ale po tomto článku sa pokúsim prísť dobrej kávičke na chuť :o)

4 gurmán gurmán | 17. dubna 2008 v 10:29 | Reagovat

Po přečtení prvních dvou komentářů vidím, že soutěže se již zúčastňovat by bylo bezpředmětné. Díky ale za vynikající článek, který jako vždy nemá chybu!! Gratuluji! Kdy se už konečně dočkáme první knížky od Vás Šárko? Vaši věrní čtenáři by to jistě moc ocenili. Jste pro nás gurmánská jednička. Konečně by napsal knížku někdo, kdo tomu opravdu rozumí, což nám každým svým článkem stále dokazujete.

5 Šárka Šárka | E-mail | 17. dubna 2008 v 10:50 | Reagovat

BLEK je vítězem mé kávové soutěže, tak tímto mu gratuluji :-) Káva poputuje na adresu, na které se domluvíme emailem.

------------------------------------------------------------------

6 Šárka Šárka | E-mail | 17. dubna 2008 v 10:51 | Reagovat

Eva :-) díky za naprosto vyčerpávající informace

7 Šárka Šárka | E-mail | 17. dubna 2008 v 10:54 | Reagovat

Shira313 :-)

Díky za tvou osobní účast na dění na mém blogu a za čas věnovaný diskusím, bez kterých by blog nebyl tím, čím je. Příjemným prostředím pro setkávání se stejně naladěných lidí, od kterých se dozvídám stále něco nového :-)

8 Šárka Šárka | E-mail | 17. dubna 2008 v 10:59 | Reagovat

gurmán :-)

Díky! Čím víc vím, tím víc si uvědomuji, že nic nevím :-)

9 Bali Bali | Web | 17. dubna 2008 v 11:15 | Reagovat

Milá Šárko, k 2. blogovým narozeninám přeji, ať  ti to stále tak čtivě píše, no prostě at máme stále co zajímavého číst a kuchtit.

Doufám, že ke třetím narozeninám ti už budu blahopřát k nějaké té chutné knize ;-)

10 Šárka Šárka | E-mail | 17. dubna 2008 v 11:35 | Reagovat

Bali :-) díky! doufám, že to oslavíme brzy spolu :-)

11 sigrid sigrid | E-mail | 17. dubna 2008 v 12:33 | Reagovat

Milá Šárko, moc a moc blahopřeju k druhým narozeninám Tvého blogu. Je to asi nejpříjemnější, nejimaginativnější a nejpřátelštější ze všech foodblogů, které znám. Číst si ho je jako přijít na návštěvu k dobrým přátelům a po skvělé večeři se uvelebit v pohodlném křesle k dlouhému a milému povídání.

Ať Ti vydrží inspirace, energie a chuť vařit a psát takhle půvabně a skvěle ještě mnoho let. A za sebe velký dík.

12 mari mari | 17. dubna 2008 v 14:37 | Reagovat

Milá Šárko, já Ti taky srdečně  gratuluji k Tvému dvouletému dítku, které zdárně roste a dělá nám  jen radost. Máš a vždycky budeš mít ve mně věrnou a nadšenou čtenářku. Díky !

13 Šárka Šárka | E-mail | 17. dubna 2008 v 16:39 | Reagovat

sigrid :-)

Díky! Jsem moc ráda, že mé stránky přináší dobré pocity. Ono to bude taky tím, že kdo na stránky s dobrým jídlem chodí, je pozitivista a přichází zpravidla moc dobře naladěn. U jídla bývá ta nejpřátelštější atmosféra (díky Ti za milou společnost).

--------------------------------------------------------

mari :-)

Jsem ráda, že tu jsem v tak skvělé společnosti, protože o vaření tady toho každý z vás ví opravdu mnoho. Je tu cela řada potencionálních výborných blogerů :-) Díky za každou tvou návštěvu!

14 luckydina luckydina | E-mail | 17. dubna 2008 v 18:18 | Reagovat

někdo umí psát a někdo zase vařit, vy umíte oboje, na vaše články se vždy těším, jedinou chybu tento blog má a to že není pro hladový-s prázdným žaludkem jen na vlastní nebezpečí, hlavně fotografie ve mně vždy probouzí hladové zvíře

15 Yva Yva | Web | 17. dubna 2008 v 18:34 | Reagovat

Milá Šárko, díky za dva roky krásných článků, prvotřídních receptů a milé společnosti. Je to nepřekonatelná kombinace! A nám všem přeji ať se u Tebe můžem scházet ještě mnoho let! :o)

16 Terezka Terezka | E-mail | Web | 17. dubna 2008 v 19:43 | Reagovat

Milá Šárko,

dovoluji si taktéž poblahopřát k blogonarozeninám a do budoucna přeji spoustu inspirace a vděčné strávníky.

Dovolila bych si ještě doplnit jednu chybu, kterou blog má...nepřenáší vůně a chutě, ale to bychom si měli stěžovat asi u pana Gatese :)

Těším se na další skvělé čtení a recepty.

17 aida aida | 18. dubna 2008 v 8:38 | Reagovat

Šárko, gratuluju k dvouletému výročí a přeju hodně sil a inspirace do dalších let blogování.

18 Šárka Šárka | E-mail | 18. dubna 2008 v 10:33 | Reagovat

luckydina, Yva, Terezka, aida :-)

Vřelé díky za přání k blogonarozeninám :-)

Nemohla jsem si vlastně vybrat lepší období pro založení blogu, než je jaro. Jaro je pro milovníky dobrého jídla učiněný ráj, kdy to v kuchyni konečně zase vypadá zdravě a zeleně. Do bylinek i zeleniny se sluníčko zavrtá svými teplými paprsky a všechno to po té zimě vypadá k nakousnutí a úplně jinak to voní. Tak užívejte magickou sílu jara - nejen v té kuchyni :-) Kdo má chuť založit si o vaření blog, tak lepší období pro tuto činnost za celý rok nenajde!

19 Kanibrk Kanibrk | E-mail | 18. dubna 2008 v 13:17 | Reagovat

K výročí připíjím 65 zrnky arabicy, semletými na ručním mlýnku, těsně před zalitím. Popíjím, čtu tvůj další príma článek, za okny je jaro, co víc si přát.

20 pan c. pan c. | 18. dubna 2008 v 13:35 | Reagovat

tý jo, to už jsou dva roky...., letí to, že ano? ;)

gratuluji moc! přeji vám ať to šlape i nadále, spoustu energie a plynulý rychlý tok písmenek! ;))

21 Šárka Šárka | E-mail | 19. dubna 2008 v 11:39 | Reagovat

Kanibrk :-) díky za originální přípitek mým oblíbeným nápojem!

---------------------------------------------------

pan c. :-)

Rok 2006 byl takový blogoplodný :-) S blogem si člověk ani nevšimne, že ten čas tak šíleně letí. Díky! Tu blogoinfekci jsem tak trochu chytla od vás :-)

22 viP viP | 19. dubna 2008 v 20:57 | Reagovat

Připojuji se k narozeninovým gratulantům a připíjím Rulandským šedým z pozdního sběru (na kávu je na mě už moc pozdě). Krásně se to tu čte. Líbí se mi také, že se tady schází taková slušná a kultivovaná společnost.  

Šárko,  tuhle "blogoinfekci"  netřeba léčit, ale udržovat!. :-) Ať se Vám to daří.

23 Šárka Šárka | E-mail | 19. dubna 2008 v 22:48 | Reagovat

viP :-)

Díky za přípitek vznešeným nápojem a za všechna milá slova. Jsem ráda, že zde mohu tak vznešenou společnost hostit "slovy" a ona mi nezůstává v komentářích nic dlužna a věnuje mi čas :-) Je tolik jiných a příjemnějších lákadel.

Díky ;-) ... vážím si toho!

24 renata renata | Web | 28. dubna 2008 v 12:13 | Reagovat

Šárko, moc se omlouvám, ale jsem zřejmě poslední, kdo blahopřeje Dolce Vita k narozeninám. Chtěla bych Ti moc a moc poděkovat za příjemné chvíle, které jsme doma strávili nad jídlem připraveným dle těchto stránek...

25 Šárka Šárka | E-mail | 28. dubna 2008 v 13:39 | Reagovat

24 - Díky Renato :-) Já děkuji za příjemné chvíle v dobré společnosti!

26 Jiří Heller Jiří Heller | E-mail | Web | 9. srpna 2008 v 16:52 | Reagovat

Přátelé dobré kávy, dovoluji si Vás upozornit na skutečnost, že zmíněná cibetková káva Kopi Luwak je k ochutnání nebo dokonce k pochutnání v nové pražské vinárně BRESTO ve Štěpánské 31.

Přestože zde tuto kávu nešidí, cena je proti dříve jediné možnosti, kde ji v Praze objednat výrazně nižší... V srpnu 2008 stál šálek 249 Kč.

BRESTO ale nabízí i vynikající další kávy jako je Blue Mountain či vlastní BRESTO v cenách do jedné stokoruny. A to je dobré... Já i mnoho mých přátel kladně hodnotilo i výtečné kapučino...

27 Šárka Šárka | E-mail | Web | 9. srpna 2008 v 19:06 | Reagovat

26 - Jiří Heller - díky za cenné informace pro všechny vyznavače kávy! Pozvání na šálek dobré kávy se neodmítá.

28 casual summer dresses 2012 casual summer dresses 2012 | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 7:53 | Reagovat

Q. Why did the belt go to jail?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama