Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Únor 2008

Století guláše

28. února 2008 v 23:58 | Šárka |  Maso


Hodina zrození guláše uhodila v momentě, kdy se začalo kořenit sladkou mletou paprikou, tedy na konci 18. století. Gastronomicky vzato, 18. století můžeme pojmenovat stoletím guláše :-)

Guláš je maďarská specialita, která ovládla svět. Objevení mleté papriky odstartovalo celou tuto éru. Ke guláši vždycky patřil kotlík a zásada, že kolik bylo použito masa, tolik se dalo cibule. Vůně maďarské červené papriky se táhla pastvinami každý den. Pastevci (gulyásové) putovali se svými stády na trhy dobytka a neduživá zvířata padla za oběť gulášovému rituálu. Kudy kráčeli pastevci, tudy šla s nimi voňavá stopa guláše. Netrvalo dlouho a guláš se nastěhoval z kotlíků do hrnců bohatších měšťanů a jeho sláva se na konci 19. století šířila z Maďarska ven. Pravý guláš se nikdy nezahušťoval moukou a svou konzistencí byl podobný polévce. Do hrnce k masu se přidávalo též hodně brambor a paprikou se nešetřilo. Pověstná maďarská hrdost učinila z tohoto prostého jídla velmi módní záležitost. Vařil se v nejbohatších domech, kde se servírovalo na honosně prostřené tabule. Gulášem byly všichni nadšeni a právem je to národní pokrm ze všech nejmaďarštější.

K pořádnému guláši patří kotlík, ale v kuchyních našel uplatnění kastrol s pořádnou dosedací plochou. Perkelt, paprikáš a tokáň jsou považovány za gulášové příbuzné. Mnohdy si je vzájemně pleteme. Tady je malý klíč, jak je mezi sebou rozpoznat.

Guláš - o něm víme své, ale postupem doby vzniklo gulášových variací tolik, že ta původní maďarská se u nás vaří asi nejméně. Zde guláš zdomácněl natolik, že si ho neodmyslitelně spojujeme s knedlíkem. Aby masová šťáva na knedlíkách pěkně ulpěla, neodpustíme si jeho pořádné zahuštění (moukou, chlebem). Dokonce je mnoho versí guláše, kde jsme vyřadili i tak zásadní surovinu, jakou je pro Maďara mletá paprika. Guláš přetvořila doba a co kuchař, to jiná receptura. Na guláš má každý svůj vlastní názor a nenechá si ho brát. Když se podíváme na gulášové bratrstvo, tam by se měla pravidla dodržovat.

Perkelt - připravujeme z hovězího i vepřového masa, drůbeže, skopového a výjimkou není ani zvěřina. Maso krájíme na velké kostky. Perkelt má více omáčky než tokáň.

Tokáň - maso krájíme na tenké proužky, tokáň nemá omáčku, ale jen malé množství šťávy. Zde by měla chybět mletá paprika (nebo jí dáváme menší množství než málo :-) Kořeníme černým pepřem a majoránkou (toto koření zase nemá co pohledávat v perkeltu a paprikáši). Známý je tokáň pepřový, podlívaný bílým vínem, kdy výsledkem je hustá hnědá omáčka, zjemněná malým množstvím rajského protlaku. Pravlastí tokáně je Sedmihradsko (historické území v severozápadním Rumunsku). Právě v Sedmihradsku vznikla již v 16. století první maďarská kuchařská kniha, která zásadně zušlechtila maďarskou kuchyni. Obsahovala prý 900 receptur a zásady dobré kultury stolování.

Paprikáš - v paprikáši je navzdory jménu méně papriky než v perkeltu a zjemňujeme ho kysanou smetanou. Paprikáš se s oblibou připravuje z libového masa telecího, drůbežího.

Když to shrneme, máme z toho pěkný guláš :-) Aby se to nepletlo, připravila jsem recept na pravý maďarský telecí paprikáš. Celé jeho tajemství začíná výraznou chutí sladké mleté papriky. Stačí jí jenom špetka, ale vezměte tu nejlepší a nejvoňavější, která se ve vašem okolí vyskytuje. Rozhodně ne vyčpělý exemplář. Potom už to nejsou žádné triky a paprikáš se vám dozajista povede.

Telecí paprikáš (Borjúpaprikás)
 • ¾ kg telecího masa
 • 1 menší cibule
 • olej (tradičně sádlo)
 • lžička sladké mleté papriky
 • 2 čerstvé papriky
 • 1 rajče
 • zakysaná smetana
 • sůl

Maso nakrájíme na větší kostky. Cibuli nasekáme nadrobno a osmahneme na oleji dozlatova. Přidáme mletou červenou papriku a ihned zalijeme malým šálkem vody. Necháme přejít varem a přidáme syrové maso (to je záměr, aby se křehké telecí maso nevysušilo). Osolíme a za pravidelného míchání dusíme tak, aby se šťáva zvolna vydusila na tuk. I když podléváme malým množstvím "zavrženíhodné" vody, vytvoříme jemný vývar plný vůně křehkého telecího masa. Určitě by bylo chybou použít v tomto případě masoxovou kostku či silný vývar hovězí. Připravili bychom se o jedinečnou jemnost chutí, pro které je právě toto maso vyhledávané. Ostatně nevaříme přeci guláš, ale jemný paprikáš.
Když se šťáva vydusí na tuk, zalijeme zase šálkem vody. Maso nesmí být ve šťávě utopené, ale musí mu stále vykukovat růžky. Když maso měkne, přidáme proužky papriky a pokrájené rajče. Papriky doporučuji předem osmahnout na olivovém oleji. Nesebere nám to moc času a chuť je prvotřídní. Z papriky vymáčkneme tímto způsobem její hrdou duši, paprika se nám odmění a rozvoní se do celé své krásy.

Paprikáš není třeba zahušťovat moukou a kysanou smetanu je nejlépe do paprikáše vpravit až na talíři. Kopeček bílé smetanové čepice bude na paprikové omáčce lahodit oku. Podávejte s čím chcete. Maďar by volil noky, já zvolila rýži, mnozí radí křupavé pečivo - nejlépe ještě horké české rohlíky, polovina z nás by upřednostnila možná knedlíky.


Dejte si co chcete, ale vzpomeňte si při tom alespoň na maďarský čardáš, ať si uvědomíte, že jíte velmi temperamentní jídlo, které se zapsalo do gastronomických skvostů maďarské kuchyně. Je důležité dodržovat správné zásady pro přípravu telecího masa, které má svá kuchařská úskalí. Věřím, že se vám ten váš paprikáš podaří (o guláši nepochybuji, ten má každý Čech v malíku - už od dob Švejka). Paprikáš není neznámý pojem ani v kuchyni staročeské a bývá označován jako "telecí paprika" čili telecí na paprice.
Dobrou chuť :-) Decentní degustační porce je u guláše naprosto nevhodná, proto jsem volila způsob servírování a velikost porcí, kdy u guláše (perkeltu, paprikáše) můžeme zůstat trochu déle. Nad dobře udělaným maďarským jídlem se člověk nenudí.
Guláš umí podněcovat ohnivou debatu, tak jsem dostala nápad, jak se vyvarovat gulášovému fiasku v praxi :-) Vaříte-li maďarský guláš, nikdy mu tak neříkejte. Vyberte si hodně exotický název, např. usurijský guláš a okořeňte ho historkou, že recept jste vymámili od místního domorodce, na kterého jste někdy a někde narazili. Nikdy se vám nestane, že takový guláš bude podroben kritice. Nikdo přeci neví, co do pravého usurijského guláše patří :-) Guláš je maďarská hrdost a každému Maďarovi sakra záleží na tom, jak se má správný guláš připravovat. S odvahou do guláše, ať už je jakýkoli :-) Maďarskou tradiční kuchyni ovšem stojí za to vzít vážně! Je jedinečná a proto je víc než důležité v tomto případě zachovat tradiční receptury s použitím kvalitních surovin, které lze těžko něčím nahradit (mám na mysli kvalitní papriku / ve stavu syrovém i mletém). Ta je naprosto nezastupitelná. V Maďarsku je to koření číslo 1.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Gastronomický rekord ČR

24. února 2008 v 15:05 | Šárka |  Gastronomické zajímavosti

Doprovodný program soutěžního klání o Kuchaře roku doplňovalo několik zajímavostí a zde je jedna z nich. Nekonečně dlouhá sýrová roláda.

Český gastronomický rekord o nejdelší sýrovou roládu má na svědomí Střední škola hotelnictví a gastronomie Hotelu International, s. r. o. Pět žáků z prvního ročníku pod vedením lektorky Jany Andělové připravovali jedenáctimetrovou roládu více než 4 hodiny a bylo na ni spotřebováno 12 kg másla, 24 kg sýrů a 4 kg papriky. Díky své délce splnila podmínku pro zapsání do české knihy Guinessových rekordů. Za věnovaných 20 Kč na projekt "Startovné do života" Nadačního fondu paní Livie a Václava Klausových byl pěkný kousek chutné rolády k dispozici všem zúčastněným. K tomu bonusová flambovaná palačinka. Příjemná akce s dobrým úmyslem a chutným výsledkem.

(slavnostní první nakrojení)
Nakrojený první kousek vypadal chutně a taky tak chutnal :-)


Pokus o flambování palačinek se mladým kuchařům zdařil.
(bonusová flambovaná palačinka - obracení vidličkou a lžící se kuchařským nováčkům příliš nedařilo, ale zvládli oflambovat značný počet sladkých palačinek. Příště, vyzbrojeni vhodnější obracečkou, jich zvládnou 2x tolik :-)
Tolik o jedenáctimetrové sýrové roládě. Do večera se po ní jen zaprášilo. Kdo má sýr rád, může ji snadno zkusit doma. Tento rekord v domácích podmínkách nepřeskočíme, ale může být i kratší :-)

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Jak vaří Kuchař roku 2007-2008?

23. února 2008 v 22:46 | Šárka |  Gastronomické zajímavosti
Osmý ročník prestižní gastronomické soutěže "Kuchař roku", kterou jednou za dva roky vyhlašuje Asociace kuchařů a cukrářů České republiky (AKC ČR) a Unilever Foodsolutions, proběhl dnes, 23. února 2008 v hotelu Crowne Plaza Prague v Praze. Sešla se zde česká kulinářská špička. Ochutnávka z předešlého ročníku Kuchař roku 2005-2006 Vám představí účastníky minulého ročníku v akci. Budete mít možnost porovnat kuchařské kreace s ročníkem letošním.

Kulinářské klání se skládá ze tří kol a je rozčleněno do kategorií Juniorů a Dospělých, které rozděluje 23. rok věku kuchaře. Do soutěže se přihlásilo 35 soutěžících. Do finále postoupilo pouhých 6 nejlepších kuchařů z obou kategorií. Finalisté museli bez cizí pomoci připravit v časovém limitu 4 hodin 5 porcí tříchodového menu (předkrm, hlavní chod s přílohou a dezert). Junioři připravovali dvouchodové menu (předkrm a hlavní jídlo s přílohou). Soutěžilo se metodou "utajeného koše", tzn. že mohli použít pouze těch surovin, které jim pořadatelé připravili.
Degustační porota:
 • M. Sahánek - mezinárodní rozhodčí WACS, ČR, předseda poroty
 • J. P. Manzac - šéfkuchař Brasserie M v Praze, pravidelný člen poroty KR, Francie/ČR
 • U. Hagedorn - rozhodčí, člen světově úspěšného soutěžního týmu Let´s go magic, Německo
 • P. Carmichael - šéfkuchař Meze restaurace v Praze (síť restaurací G. Ramsaye, UK/ČR)
 • J. Král - šéfkuchař Obecní dům v Praze, vítěz Kuchaře roku v minulosti, ČR
 • V. Krofta - šéfcukrář Corinthia Tower Praha, rozhodčí cukrářských soutěží, ČR

Technická porota:
 • J. Václavek - předseda poroty, předseda pobočky AKC ČR - Karlovy Vary
 • O. Pítra - šéfkuchař hotel Srní, místopředseda pobočky AKC ČR - Šumava
 • M. Havel - šéfkuchař hotel ParkHoliday-Benice, předseda pobočky AKC ČR - Mariánské Lázně
 • M. Husák - šéfkuchař hotel International, předseda pobočky AKC ČR - Brno
 • J. Sedláček - obchodní manažer ČR a SR Retino s. r. o., předseda pobočky AKC ČR - severní Morava a Slezsko
Soutěžní jídla prošla porotou degustační i technickou. Kdo tam byl, viděl své. Kdo se nedostavil, alespoň touto cestou si vrcholnou českou gastronomii užije. Nápad a kombinace nemusí být vždy spojovány s nejdražšími surovinami!

Souběžně probíhal první ročník soutěže Knorr Press Culinary Cup 2008.
Zkuste se vžít do nelehké role poroty a ocenit předvedené kreace alespoň pohledem. Je to jen malý zlomek toho, co bylo k vidění. Za pozornost stály rozhodně všechny gastronomicky zaměřené semináře!
Postřehy KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
Jedno za druhým šlo soutěžní kuchařské dílo před porotu. Při nejlepší vůli nebylo možné zachytit optické provedení a název soutěžního pokrmu zároveň. Aby i toto bylo autentické, některé názvy prezentovaných uměleckých děl najdete na konci článku. Milovník dobrého jídla a znalec gastronomie si dokáže přinejmenším část z nich doplnit.
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
KR 2007-2008 & Knorr Press Culinary Cup 2008
Těžké rozhodování bylo na porotě!
Byly představeny tyto pokrmy (uvádím jenom část, kterou jsem stihla zaznamenat):
 • Pečený jelení hřbet doplněný špeclovo-zelnými placičkami proloženými liškovo-ořechovým ragú a zvěřinové glasé
 • Kuřecí prso smažené v jablíčku
 • Telecí váleček v bylinkách s raviolkou plněnou konfitem z hovězího líčka doplněný šalotkovo-špenátovou sedlinou, cibulovou marmeládou a telecím demi glace
 • Marinovaná kachní prsíčka s domácími tagliatellemi, grilovanou zeleninou, čekankovými puky s fenyklovým želé a pomerančovo-mangovým saucem
 • Vepřová panenka ve dvou úpravách, pěna z foie gras, tymiánový demi glase. Konfitovaná šalotka s karamelovými jablky Grany Smith se slámovým vínem, artyčokový koláček, pažitková bramborová kaše
 • Marinovaná telecí panenka v lahodném koření, pečená na růžovo a kladená na plátky kořene lotos, doplněná o nákyp z brambor a sušených rajčátek, plněná cibule grilovanou zeleninou, baby fenykl doplněn o dip z česneku
Jména zúčastněných kuchařů finálového klání:
Junioři
Senioři
JMÉNO
JMÉNO
Beneš Jan
Červenka Pavel
Hájek Vladimír
David Radek
Koráb Ondřej
Dufek Josef
Rhein David
Horký Jan
Souček Jan
Paulus Roman
Šebánek Jaroslav
Svatek Martin
náhradník
Koubek Ondřej
náhradník
Macháček Milan
Co jsem nestihla v tomto případě, budu kompenzovat prezentací ze dvou naprosto báječných seminářů, kterých jsem se stihla zúčastnit a pár zajímavostí z akce ještě dodám k tomu. Jak vaří kuchař roku 2007-2008? Samozřejmě mistrovsky!
Kuchařem roku 2007-2008 se stal Jan Horký (26), první místo v kategorii juniorů obsadil Jan Souček (20).

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Renesance telecího masa

21. února 2008 v 21:27 | Šárka |  Maso


Telecí maso pomalu zmizelo z pultů řeznictví i z našich jídelníčků. Je čas na jeho renesanci. Je zpět doba, kdy není nemožné ho zase koupit. Blíží se Velikonoce a telecí pečeně patří na český stůl již od nepaměti.

Jak poznat kvalitu?
Za telecí maso je považováno zvíře do 8 měsíců věku. Správné telecí maso je světlé, křehké s minimálním obsahem tuku. Barvu a strukturu masa ovlivňuje výživa. Proto na trhu lze koupit maso z mléčných telat, která jsou krmena jen mlékem, a běžné telecí krmené pící. Maso z mléčných telat je mnohem světlejší a křehčí.

Nutriční hodnoty
Vedle delikátní chuti nelze ani opomenout význam telecího z nutričního hlediska. Telecí má kalorickou hodnotu 580 Kj/100 g, jen 6 % tuku a 21 % bílkovin. Díky těmto hodnotám je telecí nepostradatelné pro lidi s dietou s nižším obsahem tuku a s redukční dietou.

Jak správně telecí maso upravovat?
Díky své struktuře je úprava telecího masa velmi rychlá. Přesto musíme dávat pozor při pečení a smažení, protože telecí maso má sklon k rychlému vysychání. Zásadně používáme nižší teploty a kratší čas přípravy. Lehké obalení masa v mouce před smažením udrží maso šťavnaté.

 • Vysychání při pečení zabráníme vložením hrnku s vodou do trouby.
 • Přestože jde o maso libové, je například u pečeně žádoucí vrstvička tuku (tukové krytí), která chrání maso během kulinářské úpravy před vysušením. Tuk odstraňujeme zásadně až z upečeného masa.
 • Všechny části určené na rychlou úpravu (pečeně, kotlety, svíčková, steaky) jdou výtečně kombinovat se všemi druhy hub.
 • Výjimečnou chuť telecího masa podtrhne kombinace s jemnými krémovými omáčkami, zeleninou a bylinkami.
 • Telecí steak výborně doplní orestovaná jablka na plátky s trochou bílého vína.


V každém případě mohu doporučit jeden z nejslavnějších a nejoriginálnějších receptů na úpravu telecího masa, kterým se chlubí italská kuchyně. Vitello tonnato! Tuto recepturu si nenechte ujít. A když už seženete pěkný kousek telecí kýty, vzpomeňte si na slavný Vídeňský řízek. Nezmínit recept na Cordon Bleu, to by byl vážně hřích. Rozhodně tento výčet není vše, co můžete z kvalitního telecího masa připravit. Jeden osvědčený tradiční recept ze staročeské kuchyně tento článek v krátké době doplní.

Firma ASPIUS, s. r. o. dováží do České republiky nejkvalitnější maso od Nizozemské firmy Ekro. Pokud ale je možné v odpovídající kvalitě a dostatečném množství nakoupit v ČR, dáváme přednost dlouhodobé podpoře českých výrobců.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Extrémně makový koláč

18. února 2008 v 10:42 | Šárka |  Sladká kuchyně
Křehké těsto a hodně máku, tak zní přesná definice tohoto starého receptu. Kdo chce z máku vykřesat tajemné síly, může se o to pokusit s tímto omamně dobrým koláčem. Pokud selhaly všechny afrodiziakální potraviny a lidské mechanismy, zkuste si naordinovat tento makový extrém. Když přemíra máku v něm neprobudí vaše vášně, věřte moudru našich předků, že po máku se výtečně spí a sní. Je v něm plno medu a ořechů, uklidní se nervy a všechny rozbouřené smysly. Na každý pád, je to koláč pro duševní i tělesnou pohodu. Omamné účinky máku jsou lidstvu známy již od dob antiky. Květ máku byl zasvěcen řeckému bohu spánku Hypnovi. Recept na božský koláč je vám k dispozici.
Extrémně MAKOVÝ KOLÁČ
Na těsto:
 • 250 g hladké mouky
 • 2 lžíce cukru
 • 170 g másla
 • 1 vejce
Mouku smícháme s cukrem a promneme s plátky másla. Přidáme vejce a uhněteme těsto. Pokud nám těsto nedrží pospolu, přidáme lžíci či dvě mléka. Soudržnost závisí na kvalitě mouky. Na pracovní desce prohněteme, přikryjeme fólií a necháme nejméně 30 minut odpočinout. Pokud nemáme chuť těsto doma připravovat, koupíme si těsto hotové :-)
Maková náplň:
 • 150 g máku (klidně i víc)
 • moučkový cukr (může být 1 : 1 v poměru k máku)
 • sklenka mléka
 • 3 lžíce medu
 • mandlové plátky
 • rozinky
 • vlašské ořechy
 • citrónová kůra (kandovaná)
 • 1 vejce
Staré receptury uvádějí použití máku nemletého (já sáhla po čerstvě mletém), rozhodněte se jak chcete :-) Mák vsypeme do kastrolku, zalijeme přiměřeným množstvím mléka (musí ho být jen tolik, aby se mák navlhčil, ale nebyl tekutý! stačí 1 menší sklenka). Mák s mlékem přivedeme k varu a odstavíme z tepelného zdroje. Necháme mák nasát mléko, náplň získá hustější konzistenci. Do teplé makové náplně přidáme mandlové plátky, sekané vlašské ořechy, med a kandovanou citrusovou kůru. Doporučuji spotřebovat všechny vánoční přebytky. Do koláče se jich vejde opravdu mnoho. Když náplň prochladne, přidáme celé vejce a důkladně promícháme. Náplň nalijeme na koláčové těsto a rozhrneme ji do všech stran.
Těsto ve formě nezapomeneme pořádně vidličkou propíchat, aby se nedělaly vzduchové bubliny a koláč se nezvedal z formy. Použijete-li pečící papír, je to absolutně bez práce a koláč se bude lépe transportovat z formy ven. Pečeme v předehřáté troubě, kterou nastavíme na 180 °C a koláč v ní ponecháme 40 minut.
Druhá varianta makového koláče vypadá trochu víc slavnostněji. Pečeme ho v malé dortové formě a na povrch vykrájíme z těsta ozdobné tvary. Je jen na vás, zda k pečení makové koláče přistoupíte. Mezi námi je i dost makových odpůrců! Pro ty je zde uklidňující pohled na rozkvetlé makové lány :-)

Mák setý roste ve dvou druzích - jeden se používá pro potravinářský a farmaceutický průmysl a druhý je zneužíván jako zdroj opia. Pro svůj významný podíl vápníku by měli semena máku jíst hlavně starší lidé ohrožení řídnutím kostí. Pro ty, co v máku našli zálibu, recept na chutný koláč se hodí :-)

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Valentýnský recept na lásku

13. února 2008 v 14:10 | Šárka |  Povídání (nejen) o jídle

Edouard de Pomiane (o lásce k přátelství a dobrému jídlu)
Připravit večeři pro přátele, to znamená položit na pekáč všechnu svou příchylnost, všechnu svou dobrou vůli, všechny své úspory, všechno své veselí a radost a čekat, až se to všechno po třech hodinách vaření pod pokličkou rozvoní parami štěstí.
Společník k vybranému jídlu má mít vybraný vkus a kouzlo osobnosti.
Společník pro život musí míti ještě vyšších kvalit, abychom ho mohli po celý život milovat :-) Neschovávejte city v dobrém jídle a neutápějte duši ve víně. Přítomnost milované osoby je naprosto nezbytná v lásce, na loži i u stolu. Mějte vždy takovou "společnost", jakou si zasloužíte.
ACH, TA LÁSKA ... aneb recept na lásku
Nad lásku na celém světě větší štěstí nenajdete.
JOHANN GOTTFRIED HERDER
Láska, velké tajemství. Její pravé místo je v srdci člověka a v srdci dějin světa.
Láska je síla. Energie, bez níž se člověk ani svět nemohou harmonicky rozvíjet a poznat štěstí.

MICHEL QUOIST
Svoboda je nezbytnou podmínkou lásky a láska je nejhlubším smyslem lidské svobody.
Láska bez svobody se stává nenasytným citovým majetnictvím
a svoboda bez lásky je jakousi existenciální prázdnotou, s níž nevíme, co si v životě počít.

JÓZEF AUGUSTIN SJ
Dar lásky znamená toto: Chci s tebou sdílet všechno dobré, co mám.
JOHN POWELL
Láska je lék od násilí a klíček k tajemství světa.
VLADISLAV VANČURA
Láska je základním klíčem pro poskytnutí pomoci člověku.
JÓZEF AUGUSTIN SJ
Láska je štěstí, které si dáváme navzájem.
GEORGE SAND
Láska je záležitost mládí, v životě i v literatuře.
FRANTIŠEK XAVER ŠALDA
Láska je veliké umění, kterému je nutné se učit po celý život.
VÍTĚZSLAV NEZVAL
Láska znamená mít větší starost o druhého než sám o sebe.
D. FORST
Člověk dospívá v okamžiku, kdy začne lásku dávat, namísto aby ji vyžadoval.
OSHO
Láska je vzácný růst, růst a radost z růstu, radost zdvojená, a proto tak silná a krásná.
FRANTIŠEK XAVER ŠALDA
Nikdy není láska silnější, než když cítí, že se pouští do něčeho, co jí přinese utrpení.
ROMAIN ROLLAND
Láska je moudrost pošetilých a pošetilost moudrých.
SAMUEL JOHNSON
Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.
JAN WERICH
Láska je to jediné, čeho přibývá, když to rozdáváme.
RICARDA HUCHOVÁ
Čím více máme lásky, tím lehčeji projdeme světem.
IMMANUEL KANT
Láska žije v tom, kdo miluje, nikoliv v tom, kdo je milován.
ROMAIN ROLLAND
Člověk musí mít někoho rád, jinak je všechno pustý.
PAŠEK
Koupit si psa je jediný způsob, jak získat za peníze lásku.
GUSTAV BERNARD SHAW
Život bez lásky nedává smysl.
IGNOTUS
Láska předpokládá schopnost lásky: to jest věrnost.
Jinak je to jen opojení smyslů, požitkářství, sentimentalita, erotika.

KAREL ČAPEK
Pravá láska je cit nevýslovného štěstí a radosti, který se v nás ozývá,
když jsme poznali někoho, kdo má ušlechtilé vlastnosti, je k nám dobrý, milý.

FRANTIŠEK TOMÁŠEK
Láska je výsostně lidským projevem vůči jinému člověku. Pomáhá jednotlivci překonávat egoismus,
činí ho lepším, šlechetnějším a dává mu sílu milovat jiného člověka, projevovat mu dobro.

HELENA ROZINAJOVÁ
Jelikož všichni mluvíme o lásce a všichni milujeme, mohli bychom se domnívat, že neexistuje pojem jasnější
a zřejmější než pojem láska. Pravdou je pravý opak. Jako všechny do hlubin duše sahající
skutečnosti vymyká se i láska vězení v pojmech.

IGNACE LEPP
Láska je kladný, silný, emocionální vztah k jiné osobě, ideji, věci i k sobě samému;
objekt lásky je vždy vysokou citovou hodnotou; má nespočet podob od lásky partnerské,
rodičovské, přes lásku k poznávání a vědění k altruistickým morálním hodnotám...

PAVEL HARTL (PSYCH. SLOVNÍK)
Je pouze jeden originál lásky, ale na tisíc různých kopií.
FRANCOIS DE LA ROCHEFOUCAULD
Milovat nějakého člověka znamená vidět ho tak, jak ho stvořil Bůh.
FJODOR MICHAJLOVIČ DOSTOJEVSKIJ
Pravá láska je okouzlení duše něčím nehmotným.
BRUNO
Abychom milovali nějakou osobu, třeba o ní vědět to, že je strážkyní tajemství,
které ani nepoznává, a milovat ji znamená přijmout ji jako tajemství.

ANTONIO MARIA BAGGIO
Ten, kdo miluje, dává se druhému, a kdo je zamilován, ten si druhého bere.
JUSTUS MOSER
Láska není láskou, není-li zároveň věrností, přátelství není přátelstvím, není-li zároveň důvěrou.
OTAKAR FRANTIŠEK BABLER
Věrnost znamená, že nedělám nic a neplánuji nic bez svého muže, a že mám na mysli,
že vždy vše konáme, mluvíme a plánujeme společně.

THEODOR BOVET
Mít někoho rád mnohdy znamená více než ho milovat.
R. BROWNING
Žena na muži miluje zpravidla více jeho duši než tělo, muž na ženě více její tělo než duši.
AULUS L. ARCHIAS
Neexistuje štěstí lásky kromě štěstí v manželství.
GERMAINE DE STAÉL
Z lásky manželské se rodí lidstvo, láskou přátelskou se zdokonaluje,
ale láskou prodejnou se kazí a stává nízkým.

FRANCIS BACON
Láska, svatba a sex, v tom pořadí, vytvářejí uzavřenou základnu pro novou rodinu.
MARIE FRYDRYCHOVÁ
Láska mezi mužem a ženou je nejušlechtilejším a nejmravnějším lidským vztahem,
ve kterém je zahrnuta úcta k svému partnerovi, porozumění, ochota, přejícnost a vzájemná přitažlivost.

HELENA ROZINAJOVÁ
Láska je láskou tehdy, neočekává-li od druhého žádnou lásku.
ANTOINE SAINT DE EXUPÉRY
Velká láska je často k smíchu, zejména není-li sdílena.
GEORGE BYRON
Kdo lásce doved zlořečit, ten nepoznal ji ani, neb láska umí odpustit a nezná proklínání.
Vítězslav Hálek
Kdo neumí odpouštět, neví, co je láska. Láska odpouští, vychází druhému vstříc, nenechá ho upadnout,
promíjí mu jeho chyby, po roztržce se zase udobří. Říká druhému: Stojím při tobě, i když mi působíš jakoukoliv bolest.

REINHARD ABELN
Láska je konečným účelem dějin, amen vesmíru.
NOVALIS
Mým pevným přesvědčením je, že zemi podpírá láska. Život je jen tam, kde je láska.
Život bez lásky je smrt. Láska je jednou stranou mince, její druhou stranou je pravda.

MAHÁTMA GÁNDHÍ
Láska není především vztah k určité osobě, je to postoj, orientace charakteru, určující spřízněnost se světem jako celkem,
a nikoliv s jedním objektem lásky. Miluje-li někdo jen jednoho člověka a ke všem ostatním je lhostejný,
jeho láska není nic jiného než symbiotické připoutání či rozšířené sobectví.

ERICH FROMM
Lidé nežijí tím, že se o sebe starají, ale tím, že je v nich láska.
LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ
Láska je soutěžení mezi mužem a ženou ve snaze poskytnout jeden druhému co nejvíce štěstí.
STENDHAL
Milovat, to není jen psychologická a osobní záležitost. Láska je naprosto podstatná pro život vůbec,
protože je funkční manifestací, obecné životní - základní potravou.

DA FREE
Člověk bez lásky může být bohatý, zdravý, slavný,
ale nemůže mít zdravou duši, protože neví nic o skutečných hodnotách.

OSHO
Láska je tvoření, den ze dne, každou hodinu. Musíme o ni usilovat.
Neexistuje, čím bychom si ji zasloužili jednou provždy.

BEDŘICH VÁCLAVEK
Kdo není schopen oběti, ten není schopen ani lásky.
MIGUEL DE CERVANTES SAAVEDRA
V opravdové lásce si přejeme dobro milované osoby, v romantické lásce si přejeme tu milovanou osobu.
ANDERSONOVÁ
Pravá láska je stav, ve kterém člověk cítí osudovou potřebu být neustále s milovanou bytostí.
KAREL ČAPEK
Láska jen tenkrát trvá, když se stále něco očekává.
MARCUS TULLIUS CICERO
Opravdová láska bojuje, ale nežárlí.
DENIS DIDEROT
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
AMERICKÉ PŘÍSLOVÍ
Nikoliv v tom, že jsme milováni, ale v tom, že milujeme, je naše štěstí.
HUGH CASSON
Bez lásky je člověk jen mrtvola na dovolené.
ERICH MARIA REMARQUE
Z celého srdce věřím, že je pouze jedna odpověď na řešení problémů s AIDS. A to opravdová láska.
ANGUS STUART
Velikost duše můžeme měřit jen podle toho, kolik má lásky. Za velikou duši považuji takovou,
která má lásky hodně, za malou, která jí má málo, a za nic, která nemá lásku žádnou.

BERNARD Z CLAIRVAUX
Kdo nemá peněz, je chudý, kdo nemá přátel, je chudší, ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě.
FJODOR MICHAJLOVIČ DOSTOJEVSKIJ
Malá láska je vrozena, velké se musíme učit.
JAN BOSCO
Každá velká láska je dcerou velkého poznání.
LEONARDO DA VINCI
Člověk není nikdy hloupý, když podlehne lásce.
DUTOR
Láska je pouhé šílenství. Pravé jméno lásky je zajetí!
WILLIAM SHAKESPEARE
Láska směřuje svobodnou náklonností od osoby k osobě, zahrnuje dobro celé osoby. Je proto schopna dodat svým tělesným
a duševním projevům zvláštní důstojnost a povýšit je na součásti a známky manželského přátelství.

II. VATIKÁNSKÝ KONCIL
O pravé lásce není potuchy tam, kde není správného ponětí lidské důstojnosti.
DOMINK PECKA
K tomu, aby člověk dobře viděl, nestačí mít otevřené jen oči. K tomu je třeba otevřít i srdce.
PAUL CÉZANNE
Manželé, kteří se milují, řeknou si tisíc věcí, aniž promluví.
ČÍNSKÉ PŘÍSLOVÍ
Setkání dvou osob je jako setkání dvou chemických látek. Obě se přeměňují.
TARRA
Láska dělá ze dvou lidí jednoho a z jednoho dva.
IZAH BEN JEHUDA ABRAVANEL
Před manželstvím se domníváme, že milujeme, a v manželství se to teprve učíme.
ERICH KÄSTNER
Milovat vady je větší láska než milovat dokonalost.
PIERRE CORNEILLE
Opravdová láska se snadno obejde bez parametrů milostné techniky.
ANDRÉ BRETON
Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.
AP. PAVEL (1. KOR 13,7)
Nebýt milován, to je smůla. Ale nemilovat, to je neštěstí.
ALBERT CAMUS
Doufám, že nikdo neztrácel čas tím, aby v tento den četl o lásce až sem! Láska je cit, který se živí našimi skutky a nikoli promarněným časem nad tím, co o ní řekli druzí :-)
Láska je víc než vanilkový cukr k oslazení a provonění života; je to základ všeho bytí.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.Jak se pečou dobré skutky

13. února 2008 v 12:18 | Šárka |  Povídání (nejen) o jídle

Zdánlivě daleko od tématu gastronomie, ale ve významu slova "pečení", se dají najít pěkné roztodivnosti. Nejlepší je asi voňavá pečínka. Když je někdo "pěkně vypečenej", je to intrikán, kterému není radno důvěřovat. Když někdo něco "peče", nemusí to být zrovna buchty, ale klidně nějaká grázlovina nebo dobrý skutek. To podle ingrediencí, které jsou skladem v naší povaze :-) Každý občas upečeme nějakou lumpárnu, ale dnes jsem se vrhla na dobrý skutek.

Co je k tomu potřeba? Odstěhujte se na vesnici a buďte majitelem měkkého srdce. Rázem jste v problémech :-) Každou chvíli někdo ze sousedů řeší problém, kam s ním? Se starým slamníkem si nikdo vrásky nedělá, ten jednoduše nepozorovaně vynese za humna. Vráska vám naskočí v momentě, když o takový slamník zakopnete třeba v lese. Větší problém nastává tehdy, když se někomu nadměrně urodí živých tvorů. Kočky se o sebe postarají téměř bez naší pomoci. Chudák pes těch šancí má daleko míň. Štěňata se utopí nebo zlikvidují nějakým jiným nelidským způsobem. Neřeší se příčina, ale důsledek. Jeho osud si vezme do ruky majitel "nechtěného přírůstku do rodiny". Potom to dopadá tak, že se obejde celá ves a pokud se nenajde majitel pro to poslední nejpěknější štěně, které z celého vrhu zůstalo, tak …

… většinou se najde ještě ta poslední šance, jak štěně přemístit někam, kde o něj budou stát. Takhle nějak se dají péct dobré skutky a věřit, že se najde ta lepší cesta osudu, protože osudem v tomto případě netočí neviditelné síly, ale člověk sám.Takhle nějak by to vypadalo, kdyby se ten malý pes o sebe uměl postarat sám:
Tam, kde jsem se narodil (za což fakt nemohu!) nemůžu zůstat. Ostatní bráškové a sestřičky už nemám, protože ze společného pelíšku je pán odnesl a už jsem je nikdy neviděl. Na svět koukám jenom 6 neděl a už řeším tak závažný problém, kdo se mě ujme. Slibuji, že budu hodný a poslušný, budu mít rád svého pána a jméno, které mi on dá. Bydlím v domku se zahrádkou, ale naučím se chovat i v městském bytě. Těším se na tebe ať už jsi kdokoliv! Chci mít zase důvod vrtět ocáskem. Snad jsem ty psí touhy vystihla a snad je pochopí i někdo v blízkém okolí, kde ten inzerát visí. Až nyní je to ta hra osudu. Důležité je, že se použila ještě poslední šance změnit smutnou realitu. Nelidská řešení jsem se nenaučila respektovat a asi ani nenaučím. V tom určitě nejsem sama :-)
Dneska jsem upekla snad trochu lepší osud pro jedno bezejmenné štěně. Co se dneska peče u vás? :-) Ať je to cokoli, přeji dobrý výsledek.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Polévka z podmáslí s krevetami

11. února 2008 v 19:40 | Šárka |  Polévky teplé & studené
Originální studená polévka zahřeje vaši gurmánskou duši. Krevetám to v ní náramně sluší. Užijte si darů moře podle Mořské kuchařky. Nalistujte stranu 121 a můžete se pustit do vaření tohoto báječného a zdravého receptu. Pokud zaměníte zmíněnou šalotku za běžnou cibuli, nic se nestane. Recepty tu jsou proto, abychom se nechali inspirovat. Oproti originálnímu receptu jsem musela v některých surovinách trochu slevit, neboť čerstvý kopr ani brutnák nebyl zrovna po ruce. Polévka byla tak zajímavá, že na stranu číslo 121 jsem vložila záložku a v sezóně čerstvého kopru se k ní znovu vrátím a připravím ji tak, jak ji doporučují autorky knihy :-) I tak si dovolím vás na ni lákat. Stojí rozhodně za vyzkoušení!


Polévka z podmáslí s krevetami
 • 100 g předvařených krevet (dala jsem jich jednou tolik)
 • 500 ml podmáslí
 • 1 salátová okurka
 • 1 šalotka (vyměněna za obyčejnou cibuli)
 • 1 stroužek česneku
 • 1 lžíce olivového oleje
 • 1 lžička vinného octa
 • 1 střik omáčky tabasco
 • cukr
 • mořská sůl
 • čerstvě mletý pepř
 • kopr a brutnák (čerstvé bylinky nebyly k mání, ale receptu to na půvabu ani chuti neubralo)


Česnek a šalotku nakrájíme nadrobno, zesklovatíme na olivovém oleji a necháme vychladnout. Okurku oloupeme, podélně rozpůlíme, vyškrábneme semínka, nakrájíme na kostičky a rozmixujeme s podmáslím. Nyní je čas na bylinky (které v mém případě nebyly), nadrobno je nasekáme, trochu kopru si necháme na ozdobu, zbytek přidáme spolu se šalotkovo-česnekovou směsí k podmáslí a ještě jednou rozmixujeme. Ochutíme cukrem, solí, tabaskem, octem a pepřem. Dobře vychladíme v chladničce. Studenou polévku rozdělíme do talířů, vhodíme porci krevet, ozdobíme snítkou kopru a podáváme.

Nemáte-li chuť na studenou polévku nyní, rozhodně si na ni vzpomeňte v parném létě. Je skvělá a s minimem kuchařského úsilí si vysloužíte pořádnou pochvalu a obdiv. Pro každý případ je dobré mít po ruce Mořskou kuchařku, protože dobrých receptů se v ní najde víc než dost. O tom se přesvědčíte hned, jak v ní prvně zalistujete.

Receptu uděluji plný počet bodů. Fotografiím uděluji nedostatečnou :-) Jednou se v tom kuchyňském mumraji muselo stát, že zapomenu fotoaparát nastavit na ten správný režim. Fotografovat talíř polévky s nastavením do dálky nebyl nejlepší počin.

I když fotky jsou leda tak pro kočku, pořád máte možnost si polévku uvařit a třeba i vyfotografovat na vašem domácím stole. Budete z toho mít lepší požitek :-) V budoucnu určitě foto vyměním či doplním, protože jsem tuto dobrotu nevařila naposledy. Bylo to vůbec vaření? :-) Konec konců nejde vždy o to, aby jídlo prošlo varem.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Hřebenatky, šampaňské a těstoviny

8. února 2008 v 14:13 | Šárka |  Ryby

Několik luxusních zbytků stojí za to, abychom popřemýšleli o vhodném spojení této trojice. Nedopité šampaňské a pár hřebenatek co zbylo od poslední "domácí oslavy" rozhodně nemusí být určeno k likvidaci. Máte důvod sáhnout do spíže pro ty nejlepší těstoviny, které máme doma. Nechci vás ponoukat k tomu, zanořit ruce do díže a těstoviny si uválet doma. Pokud jinak nedáte, proč ne? :-)


Práci s těstovinami za mě udělal italský mistr a tak jsem mohla zužitkovat další vánoční gastronomický dárek. Těstoviny v bio kvalitě s chutí pomerančové šťávy a sicilských citrónů. Lahodná to surovina hodná šampaňského doprovodu.

Těstoviny uvaříme klasickým způsobem, tzn. 3 minuty nechat přejít varem, ocedit. Zapékací ohnivzdornou misku vymáznout máslem a horké těstoviny umístit do nádoby vhodné k zapékání v troubě. 3 vejce rozšlehat se sklenkou šampaňského, jemně osolit a nalít na těstoviny. Vložit do horké rozpálené trouby a nechat zapéct do momentu, kdy těstoviny chytají jen lehce zlatou barvu a vejce se šampaňským utuhnou. Necelých 15 minut při rozpálené troubě na 200 °C stačí. Předpokládám, že těstoviny s výraznou chutí i barvou citrusů doma mít nebudete, ale tu chuť i jiným těstovinám není problém dodat. Rozpustit kousek másla a přidat pomerančovou či citrónovou šťávu, ochutit cukrem, solí, medem, javorovým sirupem - s tím si poradí každý hravě. Ochucené máslo vmíchat do těstovin před vlastním pečením a těstoviny s novou originální chutí jsou na světě. Těstoviny jsou v tomto případě jenom doplněk k úžasným hřebenatkám, tak bych se věnovala právě receptu na tuto mořskou lahůdku. Zakoupit je v našich končinách čerstvé sice jde, ale může to být docela problém. Ovšem vyloupané maso hřebenatek ve zmraženém stavu je k mání. Pokud lastury hřebenatek nemáte jako suvenýr od moře, dají se koupit samostatně. Pokud je někdo ještě neochutnal, měl by to rozhodně zkusit. Jsou báječné. Za mražené plody moře se stydět nemusíme :-) Nikdo z nás nemohl ovlivnit loudavý krok Praotce Čecha, který nedošel dál než k hoře Říp.


Hřebenatky s petrželkovým máslem a česnekem
Chutný a jednoduchý recept, kterým se můžete blýsknout.

 • Několik čerstvých (mražených) hřebenatek
 • Petrželkové máslo s česnekem

Bylinkové máslo můžeme připravit i do zásoby a uložit ho do mrazničky:
 • 250 g nesoleného změklého másla
 • 1 lžíce citrónové šťávy
 • 2 lžičky soli
 • ½ lžičky pepře
 • 4 prolisované stroužky česneku
 • velká hrst čerstvé nasekané petrželky

Všechny přísady vložíme do mixéru a důkladně promixujeme. Vzniklou hmotu zabalíme do alobalu (vytvarujeme váleček, který na obou koncích utáhneme) a vložíme na 45 minut do mrazničky, kde ochucené máslo ztuhne. Potom odkrajujeme plátky másla tak, jak potřebujeme. V tomto případě použijeme máslo ještě před zatuhnutím a do lastury vložíme 2 kousky masa hřebenatek a pomázneme vyšlehaným máslovým krémem, který voní po česneku a petrželce. Takto připravené plody moře klademe do trouby na horký rošt a při teplotě 220 °C krátce grilujeme. Dobu tepelné přípravy zbytečně neprodlužujeme, neboť by delikátnímu a velmi jemnému masu hřebenatek neprospěla. V případě těchto "malých" mořských plodů 8 minut stačilo. Začne-li se bylinkové máslo na krajích lastury barvit tmavě, je čas transportovat pokrm na stůl.


U nás doma přebýval ještě zbytek pomerančové zavařeniny, který se přeměnil na pánvičce s kapkou koňaku v báječnou netradiční polevu, se kterou si těstoviny docela dobře sedly do noty. Nejsou-li těstoviny k mání, stačí i kousek čerstvé bagety. I tato kombinace ukojí choutky po něčem delikátním a nevšedním. Máte-li hřebenatek moc, můžete je i s lasturami a ochuceným máslem zamrazit. Nikdy nevíte, kdy se tato dobrota bude hodit. Jako malý předkrm je to nepřekonatelné. V kombinaci se zapečenými těstovinami nebo rozpečenou bagetou, můžete pohodlně připravit v rozehřáté troubě najednou.
Pokud se necítíte ve společnosti mořských produktů jako "ryba ve vodě", je čas to napravit. Prvním krokem k nápravě je opatřit si dobrou literaturu, která je právě na pultech knihkupců. S MOŘSKOU KUCHAŘKOU se odborně ponoříte do hlubin slané vody a najdete v ní moře receptů a důležitých informací, které vás ostychu z přípravy mořských ryb zbaví. Autorky této knihy neradí jen ve své knize, ale máte příležitost se svými dotazy vplout i do vod internetových. Vplujte na tuto adresu a ptejte se na vše, co vás napadne :-)

Za sebe mohu slíbit, že v této knize je hřích jenom "listovat" a bude se tu taky již brzy i vařit. Recept jíž je nalistován :-) Dobrá kuchařka nepatří do knihovny, ale do kuchyně!

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.


Žampióny, lepší než smažené?

6. února 2008 v 12:43 | Šárka |  Houby
Jak se neošidit o křupavou strouhanku a přitom nesmažit? Zkuste zapékat a gratinovat. I když není houbařská sezóna, dopřejte si čerstvé žampióny. Kdo má rád smažené, mohu slíbit, že můj recept bude chutnat zrovna tak dobře a nebudeme muset ani obalovat v mouce, vejcích, strouhance. Nač zbytečná slova? Tento recept můžete snadno zrealizovat u sebe doma. Kupte si čerstvé žampióny, zbytek potřebných ingrediencí možná najdete doma.


Gratinované žampióny s křupavou strouhankou a vůní slaniny
 • čerstvé žampióny
 • plátky dobré slaniny (2 ks na jeden žampión)
 • sýr s modrou plísní (báječně houby osolí)
 • strouhanka (tou nešetříme!)

Žampióny kupte střední velikosti, aby se do kloboučků vešla chutná sýrová náplň. Ulomte nebo vyřízněte houbové nožičky a každou žampiónovou hlavičku obalte plátkem (či dvěma) slaniny. Žampióny podle potřeby oloupejte, ale není to bezpodmínečně nutné. Čerstvý žampión se dá konzumovat i se svrchní slupkou. Plátky slaniny můžete spíchnout párátkem, ale ani to není nutné. Slanina drží obstojně sama a v teplé troubě se ještě pevněji semkne k žampiónové hlavičce. Do každého takto připraveného kloboučku vložíme pár kostiček sýra (roquefort, event. nivu doporučuji - nebudete muset použít sůl).

Troubu rozehřejte na vysokou teplotu, tj. 220 °C a nechte ji pořádně zahřát. Žampióny musí přijít rovnou do horka. Gratinujeme do doby, než se sýr začne rozpouštět. Mezitím si na pánvičce vyškvaříme pár plátků slaniny, které jsme nakrájeli na velmi drobné kostičky a na rozškvařené slanině krátce orestujeme strouhanku.

Získáme neuvěřitelně voňavou strouhankovou posýpku, kterou žampióny pěkně zasypeme a v troubě dopečeme. 12 až 15 minut na celou proceduru pečení bude stačit, ale řiďte se vlastním zrakem. Jak bude strouhanka vypečená a slanině začnou černat kanýrky, je čas vyndat jídlo z trouby ven.


Pokud vezmete v úvahu ještě pár plátků předem vařených brambor na dně zapékací nádoby, máte na stole kompletní jídlo z jedné zapékací misky! V krátkém časovém limitu, s minimálním množstvím zašpiněného nádobí, můžete mít před sebou skvěle chutnající žampióny a nebude vám ani líto, že dnes nejsou smažené :-) Změna je život a neochutnat občas něco jiného je nuda. Vaření není žádná věda a i superrychlá večeře může připravit dobrou pohodu u stolu, od kterého se vám nebude chtít jen tak rychle vstávat :-) K houbám se víno sice moc nehodí, ale jedna sklenka bílého, proč ne? V tomto případě bych si dala s chutí vinný střik.


Abych navázala na článek "předjarní detox v kuchyni" - slaninu mám mraženou téměř vždy. Třeba u vás taky nějaká slanina delší čas překáží :-) Nakonec nemusíte vařit to co já, ale zkusit něco ze své hlavy. Co bych mohla doporučit, jsou tyto skvělé zapékací "jednoporcové" misky. Báječně suplují talíř, jídlo vydrží parádně horké a navíc, je to nádobí, co podněcuje fantazii. Rozhodně do kuchyně patří :-) Receptů v tomto duchu mám mnohem víc. Zrovna zde je jeden oblíbený: mohla by to být třeba nedělní snídaně NA VIDLIČKU, pro vás a drahou polovičku. V případě, že vařit nemáme absolutně žádný zájem, je zde recept na žampióny SYROVÉ, ale velmi chutné. Chcete vědět, jestli nad smažené žampióny není? To si musí každý zjistit sám. Já na tom jednoduše trvám a tento momentální nápad zase někdy příště použiji :-) Žampióny gratinované mě jednou pro vždy nadchly.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Bramborové koláčky z pánve

4. února 2008 v 16:44 | Šárka |  Brambory
Nejedná se o žádné veledílo, ale chutný bramborový rozmar, kdy ani sousto nepřijde "nazmar", tzn. nezbude. Z brambor se dají vymýšlet různé dobroty a tyto bramborové koláčky jsou toho důkazem. Rychlá příprava a dobrý výsledek - to téměř vždy zaručí každé bramborové jídlo. Určitě vám budou chutnat. Třeba k rybímu špízu, jako tomu bylo u nás. Nějaká ta krevetka na špejli pomazaná dobrou marinádou je raz dva hotová. Ale nakonec může to být i jiný kousek ryby. Já zůstanu u receptu na přípravu brambor.

Bramborové koláčky se sýrem

 • několik brambor
 • olivový olej
 • kus pórku (jeho horní zelená část)
 • kus roquefortu (Niva) & 1 ks taveného sýru (nemáme-li nic lepšího po ruce :-)
 • sůl
 • pepř z mlýnku
 • citrónová šťáva

Oloupeme pár brambor a nakrájíme je na drobnější kostičky. Množství volte podle velikosti pánve, kterou máte zrovna po ruce. Budeme trochu vařit a chvilku opékat. Brambory krátce povaříme v osolené vodě. Necháme přejít varem a cca 3 minuty vaříme. K bramborám přidáme i zelené stonky pórku a po uvaření ihned propláchneme studenou vodou, aby zůstal svěže zelený a křehký. Brambory slijeme a osušíme je utěrkou.


Do pánve nalijeme několik lžic dobrého olivového oleje a předvařené kostky brambor opékáme ze všech stran. Čím jsou kostičky menší, tím lepší. Budou křupavé. Když se hrany brambor začínají chutně a zlatě vybarvovat, přidáme kousky sýru a necháme ho jen tak rychle a ledabyle rozpustit. Nesnažíme se ho na oleji rozpékat. Zakápneme pár kapkami citrónové šťávy, osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a můžeme začít tvarovat koláčky na talíř.


K tomu nám postačí plochá miska, do které vmáčkneme lžící porci orestovaných brambor se sýrem a hromádku vyklepneme na pórkové lupení (to můžete ještě trochu v pánvi na másle nahřát, nebo nahřejte talíř!) Oko estéta ocení barevnou kompozici a pokud má estét i labužnické sklony, neujde jeho pozornosti ani chuť! Může být něco nechutného na dobře opečených brambůrkách s chutí delikátního sýru a vůní citrónové šťávy a čerstvě namletého pepře? Kousek lehké ryby nebo mořské plody se výborně hodí a podpoří svým charakterem jemnou chuť i vůni citrónu.Čekali jste koláčky s tvarohem nebo povidly? Není nic snadnějšího, než toto zklamání někdy příště napravit, protože z brambor se báječně i peče. Je to surovina par excelence a žádná šedá eminence mojí kuchyně. Věřím, že u vás je to stejné :-) Proč jsem vybrala pro recept název koláčky? Jednoduše proto, že v misce natvarované opečené brambory se sýrem mají skutečně dobrou soudržnost a po chvilce se přesvědčíte, že celý bramborový koláček lze napíchnout na vidličku a přenést ho z jednoho talíře do druhého (použijte jen v případě, že se o svou porci chcete dělit :-)
Rybí špíz patřil do kategorie "tajemné poklady mrazničky" :-) - recept neuvádím, ale nebyl by k zahození. Někdy příště z čerstvých produktů si proceduru přípravy můžu zopakovat a náležitě popsat.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.

Hovězí na provázku "Boeuf a´la ficelle"

1. února 2008 v 1:16 | Šárka |  Maso
Hovězí na provázku je luxusní kousek mimořádně šťavnatého hovězího masa, pořádně uškrcený provázkem a potom krátce ovařený v dobrém voňavém hovězím vývaru. Tato gurmánská pochoutka se podává na tenké plátky nakrájená a posypaná hrubou mořskou solí. Nezbytná je pikantní hořčice a sklenka červeného robustnějšího vína, k tomu dobrý voňavý chléb. Tak velí stará francouzská tradice.

Pro tuto recepturu je důležité připravit si předem poctivý domácí hovězí vývar. Můžeme na něj použít morkové kosti, kořenovou zeleninu a kousek hovězího masa na polévku. Vývar aromatizujeme kořením. Nechceme-li se připravovat z domácím vývarem, poslouží masoxová kostka. Za ten poctivý vývar bych se přimlouvala :-) Přidáte-li o pár kuliček celého pepře víc, získá navíc pikantní chuť.


Potřebujeme pěkný kousek roštěnce nebo biftekového masa. Není to nejlevnější záležitost, ale výsledkem bude plný talíř báječně připraveného masa s růžovým středem, který se vyrovná dobře připravenému rostbífu.

(tukovou blanku na roštěnci ponecháme; snadno ji odřízneme až při servírování)
Velmi důležité je maso pevně svázat ze všech světových stran a provázkem nešetřit. Budeme ho potřebovat na to, abychom maso mohli zavěsit na vařečku, kterou položíme na hrnec kouřícího se vývaru. Maso potopíme na krátkou dobu do vývaru a potom už čekáme s ostrým nožem a prkýnkem velmi nedočkavě, jak tato "krátká procedura" dopadne. Než otevřeme láhev vína a připravíme talíře, je čas vytáhnou maso z vývaru.
Chceme-li kousek krvavější, postačí doba varu 15 minut. Chceme-li medium, ponecháme 20 minut ve vařícím se vývaru. Zásadně do masa nepícháme. Všechna šťáva musí zůstat uvnitř. Když maso z vývaru vytáhneme, necháme ho ještě takzvaně dojít, tzn. uložíme ho do nádoby, aby se šťáva v mase usadila. Na to stačí něco málo přes 5 minut.


Nyní už jenom nedočkavě přestřihneme provázek, trochu si popálíme prsty až budeme odmotávat a nařežeme ostrým nožem tenké plátky. Vyskládáme na nahřátý talíř, posypeme lehce hrubou mořskou solí a připravíme si steakový příbor, aby ostrý nůž masem hladce projel jako po másle. Máme-li chuť, obložíme si maso zeleninou z vývaru a čirý vývar si můžeme nalít do šálku. Možná se bude hodit horký doušek na spláchnutí dijonské hořčice, která tak ráda stoupá do nosu. Báječnou přílohou byla též karamelizovaná cibule. Můžete si na stůl dát přesně to, co k masu máte rádi. Určitě bych nezapomněla k takovému delikátnímu soustu na víno.

K hovězímu dobré červené.
Musím konstatovat, že starofrancouzská receptura přípravy kvalitního hovězího masa na provázku je na talíři opravdu zajímavá a nevšední záležitost. Francouzská kuchyně má neotřelý charm a tak se k ní velmi ráda vracím. K takovému jídlu nejde jinak, než otevřít víno z vinic francouzských.
"Dělat průvan" v domácím mrazáku mě stále baví a jsem moc ráda, že se k tomu předjarnímu úklidu přidal i můj muž a začal dělat pořádek ve vinném sklípku :-) Jsem pro, aby žádné "staré lahve" nezabíraly místo nové vinné úrodě. Letos bude dobrý vinný rok a nač hledat marně příležitosti, kdy otevřít své skvosty z vinic? Díky za to, že na věc máme stejný názor ;-) Však to taky byla večeře hodná krále!

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.