Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

BIODOŽÍNKY 2007

10. září 2007 v 0:13 | Šárka |  Něco pro zdraví

Kdo přišel, ten ochutnal, nakoupil, pobavil se a poučil. Pomohl sobě i ekofarmářům nastavit laťku zase o kus výš. Každý návštěvník si mohl splnit sen o zdravém životě.
9. září, Nenačovice u Berouna přivítali početné davy návštěvníků 4. ročníku Biodožínek Country Life. Společnost Country Life - český leader v biopotravinách - provozuje ekofarmu od roku 1992. Ta záhy získala čestné uznání za ekologický projekt roku. Bývalý kravín zrekonstruoval Country Life na ekologickou budovu, tzv. Archu, a nyní zde má své sídlo. V této budově je od roku 2003 také mezinárodní škola Institut životního stylu a od roku 2005 biopekárna. Koho zajímá zdravý životní styl, ten s chutí vyrazil tuto neděli do Nenačovic a užil si letošních Biodožínek. Pojďte s námi nahlédnout.

Dle dožínkové tradice nechyběl dožínkový věnec, který býval darem pro hospodáře.
Farma připravila bohatě prostřený stůl uprostřed přírody, plný neobyčejných, ale přirozených lahůdek. Vše bylo vypěstováno s velkou láskou k přírodě. Biopotraviny jsou zdravé a kvalitní, vyrábějí se z kontrolovaných produktů ekologického zemědělství. Jsou vždy označeny ochrannou známkou BIO. Na stole se sešly pestré barvy podzimu a všechny chutě sezónních biopotravin.
BIO je stravovací filozofie, která nic nezakazuje. Neříká co nejíst, ale naopak co jíst, aby nám bylo dobře na duchu i na těle. Na prvním místě stojí kvalita surovin, přednost mají sezónní potraviny z místních zdrojů. Kupovat ovoce a zeleninu na farmě má své kouzlo, kterému málokdo odolal.
Biopotraviny chutnají lépe! Přirozeným pěstováním bioprodukty obvykle obsahují více nutričních látek a vitamínů než obdobné konvenční potraviny.
Jaké potraviny mohou být BIO? Všechny, které jsou vyrobené dle pravidel o ekologickém zemědělství, tedy i maso, uzeniny, mléko a mléčné výrobky, vejce, pivo, víno, ovoce a zelenina nebo dětská výživa. Celá tato paleta potravin se sešla v neděli na farmě. Bylo skutečně z čeho vybírat.
Kdo nevědel, jak s biopotravinami nejlépe naložit a jak je v kuchyni zpracovat, mohl ke svému nákupu přibalit též literaturu.
Bioproudkty nejsou jen potraviny. Na farmě byla možnost zakoupit kvalitní biokosmetiku a připravit si tak doma relaxační koupel s báječnou solí, která voní měsíčkem a pomerančem nebo levandulí.
Místní biopekárna jela na plný plyn. Fronta byla nekonečná a teplé pečivo se konzumovalo rovnou na místě. Té vůni nešlo odolat a zdejší chléb byl nepřekonatelný.
Žádné upatlané pusy od cukrové vaty! V ruce teplý bochníček chleba a pusa celá od mouky :-)
Pod širým nebem vytráví rychleji - na guláš a sendviče byla velká fronta pořád :-) I vepřo, knedlo, zelo může být BIO, pokud vaříte ze surovin příslušné kvality. Kampaň září = měsíc biopotravin vám pomáhá se zorientovat a učinit první kroky k tomu, aby se biopotraviny staly každodenní součástí vašeho života.
Kotlíkový bioguláš s pečivem (40 Kč), zapékané brambory ve slupce (20 Kč), obalované tofu (20 Kč), k tomu sojanéza nebo biokečup (4 Kč).
Sendviče s obalovaným tofu chutnaly opravdu skvěle. Obložené housky lákaly nejen od pohledu, ale i vůní a chutí.
Žijte BIO - nejen v září! ... Září - měsíc biopotravin má za úkol vzdělávat, informovat a nadchnout přednostmi biopotravin.Tyto potraviny jsou dnes dostupné více než ve 2.000 maloobchodních prodejnách po celé ČR, vyzkoušet je tedy může každý. Maximálně čerstvé bioprodukty nakoupíte přímo na ekologických farmách. Navštívit ekofarmu a přesvědčit se na vlastní oči, jak ekologický systém hospodaření pracuje v harmonii s přírodou, je skvělá příležitost pro ty, kteří k biopotravinám zatím nezískali důvěru. Značka BIO označuje potraviny pocházející z ekologických farem. Máte záruku, že nebyly použity chemické pesticidy, geneticky upravené organismy ani umělá hnojiva.
Během září otevřou pro veřejnost své brány desítky ekologických farem a uspořádají speciální prodejní akce a přednášky. Kdo nestihl navštívit Biodožínky v Nenačovicích u Berouna, má ještě mnoho dalších příležitostí, na nějakou zajímavou akci přímo na farmě vyrazit. Organizují se regionální dožínky a bio jarmarky. Zkuste nahlédnout do kalendáře akcí na www.mesicbiopotravin.cz a udělejte něco pro své zdraví. Začněte žít bio - je to jednoduché. Z nakoupených produktů na farmě si uvařte něco dobrého a ochutnejte suroviny ve své přirozenosti.
(červená, zelená a hnědá čočka s pohankou, vonící majoránkou a čerstvými bylinkami je zdravou a chutnou nedělní večeří, která uzavřela návštěvu na ekofarmě zcela dokonale; ochutnejte některé ze zajímavých bio produktů taky)
Nehledejte elixír mládí ani živou vodu. V biopotravinách najdete pramen vlastního zdraví. Naslouchejte přírodě. Pijte a jezte BIO - harmonizujte s přírodou.
Věřte tomu, příroda zná recept na zdravý, spokojený a dlouhý život.Příští ročník Bio dožínek Country Life se koná 14. září 2008. Dejte bioproduktům šanci. Vaše jídlo se stane lékem! Ve vašem zdravém těle se zabydlí i zdravý duch.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pan c. pan c. | Web | 10. září 2007 v 2:14 | Reagovat

moc pěkný report Šárko! :) moc vám doporučuji Toulcův dvůr, který bude už tento pátek... je to snad ještě nabitější a atmosféra je méně davovitá.... ,) PFF mámení jste nakonec odolala?

2 Šárka Šárka | E-mail | 10. září 2007 v 6:31 | Reagovat

pan c. :-) PFF jsem se nedobrovolně musela vzdát, ale náhradou za to jsem měla jednu příjemnou soukromou gurmánskou akci v Praze. Samozřejmě jsem pilně absolvovala všechny "reporty" foodblogové scény a tiše závidím nad úžasnými fotografiemi a přemýšlím i o vyřčených negativech. Tato první monstróznější akce u nás jistě své mušky měla, ale nenechám si ujít její druhý ročník. Neděli jsem prožila biodožínkově :-) Nebyl to tak silný gurmánský zážitek, ale měla jsem ze sebe zase jednou lepší pocit :-))) Můj žaludek se cítí být ošizen, ale snad mi to odpustí.

3 Petruška Petruška | E-mail | 10. září 2007 v 9:31 | Reagovat

Hezká reportáž, taky bych se hned s chutí zakousla do jednoho z lákavě vypadajících sandwichů nebo do čerstvě upečeného chleba. Moc dobře si pamatuju, že když nás táta poslal pro chleba, tak to dopadlo téměř vždycky katastrofálně: jelikož byl ještě teplý a křupavý, okusovaly jsme se Simčou kůrku a nakonec jsme si řekly "Tak co, stejně jsme do toho už kously, tak to musíme taky dokončit..." a domů jsme přinášely jen zubožené torzo chleba:-) Mám menší námět k diskuzi: Bio potraviny, podle mého názory, jsou dnes velmi důležité - v době, kdy se supermarkety hemží gigantickými rajčaty, jahodamy jejichž velikost dosahuje rozměry pomeranče a melouny větší než basketbalový míč a to vše díky používání chemických přípravků pro urychlení procesu zrání ovoce a zeleniny. Bio potraviny vlastně nejsou odlišné od ovoce a zeleniny, jak je pěstovaly naše babičky nebo pěstujeme my sami na našich zahradách - poctivě sázené, zalévané a hnojené. Takže vlastně žádná věda. Jak je tedy možné, že biopotraviny v supermarketech a speciálních obchodech dosahují tak vysokých cen, že o jejich zařezní do každodenní konzumace nemůže skoro nikdo uvažovat? Alespoň tak to platí v Itálii a nemyslím, že by to v Čechách či jiných zemích bylo jinak. Ve své podstatě za balíček čtyř jablek pěstovaných ve skladech s chemickými přípravky (většina prodávaných jablek) zaplatím dvakrát méně než za tzv. bio jablka, to samé platí o kuřecích prsou normálních, jež válcí s kuřecími bio-prsy, mouka normál či bio mouka? Jak se má člověk rozhodnout, když ta bio cesta, která nakonec není nic jiného než návrat k normálním pěstovacím a výrobním zásadám, nám dělá průvan v pěněžence? Toť otázka skoro Hamletovská.

4 Lenka Lenka | E-mail | 10. září 2007 v 10:21 | Reagovat

Ahojky. moc pěkný článek ;) Teď jsem se zahleděla do své napůl BIO spíže a objevila dávno koupenou BIO cizrnu (v suchém stavu) Máte někdo ponětí co z ní dobrého uvařit? ;)

5 Ondrej - GurmetKlub.cz Ondrej - GurmetKlub.cz | Web | 10. září 2007 v 10:25 | Reagovat

Byl jsem loni. Az na desivou propagandu zustavaji lepsi vzpominky. Exkurze do pekarny, mlynu, velkoskladu, ochutnavky.. a nakup BioZeleniny u stanku:)

6 Bali Bali | Web | 10. září 2007 v 11:38 | Reagovat

jak někde narazím na něco bio, tak to kupuji.Bohužel, u nás toho moc není. V Praze ten problém asi není.

Ale asi aby se to tělu nějak vyplatilo, tak by člověk musel jíst bio vše, vždy a všude ;-)

Když si dám nebio chleba s bio máslem a nebio sýrem, má to smysl?

Ráda bych kupovala bio maso, ale tady není. Co nedovezu z francouzského statku, tak nemám :-(

7 Lenka Lenka | E-mail | 10. září 2007 v 12:23 | Reagovat

My máme bio maso od babičky :D Hlavně králíci nám v poslední době jedou.

8 burmajones burmajones | E-mail | 10. září 2007 v 18:18 | Reagovat

Dobrý den

Já mám takovou prosbičku.Tady se slejzaj samý mlsný huby :-) jako já a určitě poradí.

Máme takový rodinný recept,do kterého je třeba bílý mák.Jenže dodavatel bílého máku zemřel a najednou zjišťuju,že jinej není.

Kdybyste náhodou nějakýho potkali,dejte sím vědět.Díky.

radek.kujinek@centrum.cz

9 Šárka Šárka | E-mail | 10. září 2007 v 22:42 | Reagovat

Petruška :-) rozhodnutí není vždy snadné, protože cena bioproduktů je opravdu vyšší, ale jde o to, kolik kdo chce investovat do svého zdraví a podpořit ty, kteří se na tu nesnadnou cestu ekologického zemědělství dali. Jsem pro kupovat místní produkty a nenechat se zlákat na levné dovozové polské brambory, čínský česnek atd. Domácí vejce z chovu sousedky, který pečlivě kontroluji nemají konkurenci :-) Ovoce, zeleninu, byliny ze zahrady nehnojím, tak některé biopotraviny si dokážu vypěstovat i sama :-) Bioprodukty rozhodně svůj smysl a místo na trhu mají, ale bude ještě hodně dlouho trvat, než se dostanou na stůl většiny spotřebitelů. Všude jsou mraky levných a nekvalitních potravin, které prostě táhnou. Naučila jsem se je ignorovat. Díky za komentář Petruš :-)

10 Šárka Šárka | E-mail | 10. září 2007 v 22:51 | Reagovat

Lenka :-) určitě se z cizrny dá doporučit orientální Falafel (cizrnové fritované kuličky) nebo Hummus (cizrnová kaše s citrónovou šťávou, česnekem, mátou a sezamem). Cizrna má jednu nevýhodu - dlouho se musí vařit. Ovšem z hlediska výživy patří mezi nejkvalitnější luskoviny!

Bio maso od babičky je senzace. To je vždy ten nejpečlivěji kontrolovaný chov! :-)

11 Šárka Šárka | E-mail | 10. září 2007 v 23:03 | Reagovat

Ondrej - Gurmetklub :-) V každém  případě to byla zajímavá nedělní akce a občas ukáznit vlastní žaludek není špatné :-) Hitem byl fenykl hlíznatý - u nás zatím ještě nedoceněná lahůdková zelenina s natí vhodnou téměř do všech pokrmů.

Absence na PFF 07 mě mrzí, ale pro zážitky jsem si došla na stránky Gurmetklubu :-) Mám pocit, že jsem tam byla taky. Doženu to in natura v některém z představovaných restaurantů, protože se nemíním ošidit ;)

12 Šárka Šárka | E-mail | 10. září 2007 v 23:05 | Reagovat

Bali :-) je to někdy s těmi bioprodukty dilema! Osobně bych taky byla všema deseti pro biomaso. Biovejce mám od sousedky a nemůžu si je vynachválit. I když je smažím na nebiomásle, chutnají božsky :-)

13 Šárka Šárka | E-mail | 10. září 2007 v 23:09 | Reagovat

burmajones :-) určitě nic není ztraceno, někdo z klubu "mlsných hub" určitě poradí :-) mám jeden odkaz na pěstitele bílého máku, tak by to chtělo prozkoumat detailněji. Dobrý rodinný recept nesmí zapadnout :-)

http://www.gengel.webzdarma.cz/katalog/katalog.htm#i_Mák%20setý

14 Tomáš Tomáš | 11. září 2007 v 12:46 | Reagovat

Ach Bóže můj. Na vysvětlenou a na omluvu, že si vůbec dovoluji vmísit se do blogu:  jsem chlap, který rád vaří, takže je pro mě návštěva těchto stránek vždycky chvílí radosti a potěšení.  Ale když tady čtu když  tady čtu o těch biovejcích od sousedky (jsem z dovolením zvěrolékař)  musím se  smát. Nic proti ničemu, každý jsme nějaký, ale prosím ty,  se o  biopotraviny  zajímají a horují pro ně, aby si  (konečně) sehnali alespoň elementární věcné informace o tom, co to vlastně  biopotravina je a co  není.    

Protože jestli to v duchu stávající logiky takhle půjde dál, myslím, že není daleko doba, kdy se tady dočtu třeba o biosexu a o příspěvcích čtenářek,  ve kterých budou potvrzovat, že  je mnohem lepší než ten obyčejný....

15 Šárka Šárka | E-mail | 11. září 2007 v 13:24 | Reagovat

Tomáš :-) určitě je fajn, že se mísíte do hovoru a já za to díky. Nehoruji pro biopotraviny vždy, všude a za každé situace a ta zmínka o sousedce zní jako žert, ale nemyslím si, že každá slepice na cizím dvorku nese biovejce :-) Mám možnost potraviny pěstované s citlivým přístupem často koupit přímo od pěstitelů, tak se je snažím alespoň takto trochu podpořit, protože určitě to jejich úsilí smysl má. Mám štěstí, že tam kde žiji, je relativně čistý kout přírody. Med od souseda z louky u lesa určitě špatný není a nevadí mi, že nenese logo biopotraviny. Vejce ze sousedního dvorku od tzv. "šťastných slepic" chutnají opravdu jinak než vejce z velkochovu. Tak nějak mám dobrý pocit, když vím, co přesně jím. Nemusí to být ani bio, ale faktem zůstává, že za kvalitu a místní produkty si ráda připlatím. Jsem patriot :-)

Co se týče biosexu :-))) je to úsměvná představa. Požitek mám jen za předpokladu vlastního přístupu k věci a žádná propaganda není potřeba. Se sexem je to jako s chutí k jídlu. Buď je -nebo není! ... Ovšem tím to nekončí ... někdo zhltne cokoli, druhý si ze všeho dokáže udělat mimořádný požitek. Myslím, že jídlo i sex bude vždy a pouze v mé vlastní režii a cizím názorem a chutí si nenechám brát tu vlastní svobodu prožitku :-) Ze všeho se dá udělat tak trochu umění a mít z toho velké uspokojení. Obojí je velmi kreativní činnost. Sex & Jídlo nebo Jídlo & Sex :-) Těžko určit pořadí, ale ani jednoho se rozumný člověk, který si dokáže života užívat "nevzdá" :-)

Díky za komentář k zamyšlení. Domnívám se, že všichni v této diskusi skutečně přesně vědí, co Bio potravina je a jakými kritérii se pěstitel či výrobce musí řidit.

... myslím, že není daleko doba, KDY SE TADY DOČTU třeba o biosexu a o příspěvcích čtenářek :-))) rozhodně mohu slíbit, že TADY se o NĚČEM TAKOVÉM určitě nikdo nedočte :-)

... to by žádnou zdejší ženu nenapadlo!

Děkuji Tomáši za komentář a za trochu zamyšlení nad tématem biopotravin, které se přeci jen na českých pultech objevují častěji a častěji a jenom na každém z nás, zda budeme ochotni investovat. Zdravím a přeji pěkný den :-)

16 Tomáš Tomáš | 11. září 2007 v 16:15 | Reagovat

Děkuji Vám za odpověď, nedoufal jsem v ni.  Kdybych  na to mentálně  měl,  chtěl bych být Vaším (samozřejmě platonickým viz výše  Vaše odpověď) ctitelem. Pokud jde o šťastné slepice, to je samozřejmě jiná káva, vřele doporučuji (libovolně doplňte za štastné prase, šťastnou ovci , dokonce šťastnou krávu- kdo jste někdy byli na farmě hnutí Hare Krišna,   tam ji můžete vidět na vlastní oči, je vážně, beze srandy, očividně šťastná).   Akorát mezi námi,  čistě platonicky, občas nakoukněte přes plot, čím ta sousedka slepice krmí a zda uskladňuje ta šťastná vejce  v lednici...Sami si přiznějme, že vozit bioprodukty  z Rakous moc ekologické není...( příčina je prostá , věcná a racionální- naši bioproducenti se nedokážou domluvit tak, jako ti rakouští).

No a ještě  k Vašemu blogu:  Vámi prezentované  fotky jsou opravdu nádherné, recepty bezvadné. A pokud jde o závěr Vaší odpovědi (cituji: "to by žádnou zdejší ženu nenapadlo")  na to odpovím jediné- neznáte zdejší ženy.  Přiznám se, já nehodný,  že na jídla vařená podle Vašich receptů  zvu  k sobě do bytu lyrické, citově založené ženy  samozřejmě  s jasným záměrem v druhém plánu... Speciálně Vaše papriky s feta sýrem, Vaše cuketa po francouzsku jsou  de facto mnou promyšleně zneužívány  jako overtura k následnému ukojení  jejich i mých nejnižších pudů.  Asi Vás tím nepotěším, ale domnívám se, že v daných souvislostech jde de iure o spolupachatelství (já sice jsem aktivním činitelem,  ale recept je Váš -  možná, že kdybyste tady prezentovala nějaké blafy a já podle nich vařil, nebylo by čím je oblbnout  a nebyly by následně  svému manželovi nevěrné  ...)  

Přeji Vám hodně hezkých chvilek při tvorbě Vašeho blogu, je vidět, že je dělaný s radostí  a šarmem a to je dnes velká vzácnost.

17 Šárka Šárka | E-mail | 11. září 2007 v 16:38 | Reagovat

Tomáš :-) díky

... už ve starém Římě bylo jídlo prostředkem k záměrům v druhém plánu ... někdy jeho afrodiziakální účinky svedly k prostopášnostem, jindy se jídlo stalo pomocníkem travičovým ... :-)

18 rushid rushid | Web | 16. září 2007 v 23:17 | Reagovat

Funguje to i v obracenem poradi? (napr. Slecno, nechcete se vecer stavit u mne, trosku si pospasujeme.. a pak by jste mi mohla neco uvarit..)

19 Šárka Šárka | E-mail | 17. září 2007 v 0:07 | Reagovat

rushid :-) v zásadě by to fungovat mohlo, pokud slečna bude akceptovat daný plán :-) ... pošpásovat se dá i v kuchyni :-) ... kam až se dostane téma BIOPOTRAVIN, to bych vážně netušila. S tímto tématem se dá solidně špásovat taky :-)

20 bridesmaid accessories bridesmaid accessories | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 8:42 | Reagovat

A. The baby, because he's a little Bigger!

21 cheap christian louboutin shoes cheap christian louboutin shoes | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:42 | Reagovat

I have recently been searching all over for this info. Luckily I just discovered this at Google. Robert.
http://www.shoesfloor.com/

22 pigfoot pigfoot | Web | 17. června 2015 v 18:00 | Reagovat

Opravdu, jak jsem o tom přemýšlel dříve :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama