Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Snadný BORŮVKOVÝ KOLÁČ pro náročné

5. července 2007 v 17:20 | Šárka |  Sladká kuchyně

Koláč, který sníte do posledního drobku. Na takový obyčejný borůvkový koláč jsou kladeny velké požadavky (alespoň u nás a blízkém okolí :-) Těsto musí být jen slabá slupka, borůvek pořádná hromada a na nich cukrová čepice ze sladké žmolenky. Pokud máte zájem o recept právě na takový skvělý borůvkový koláč, tak jste tu správně. S tímto receptem si ostudu neuděláte. Mám to vyzkoušené :-) Trvalo pár let, než jsem ten fígl s tenkým těstem objevila, ale od té doby přemýšlím, zda začít koláč konzumovat od chutného křupavého kraje … nebo kousnout do sladkých borůvek? … Na tomto koláči jsem si zamilovala i ten jeho poslední drobek. Příprava je blesková, tak nebudu s receptem otálet.


Borůvkový koláč

  • 250 g polohrubé mouky
  • 125 g moučkového cukru
  • 125 g másla (event. Hery)
  • špetka soli
  • 1 vejce
  • lžíce strouhanky
  • na žmolenku:
  • máslo
  • cukr (krupice)
  • mouka (hrubá)


Smícháme mouku s cukrem a špetkou soli. Používám mísu, do které se vejde pohodlně jedna ruka, protože s tou si při přípravě zpočátku vystačíme. Do mouky nakrájíme změklý tuk, přidáme celé vejce a prsty jedné ruky prohněteme. Když se tuk spojí s moukou a vejcem, vzniklou směs zapracujeme do jedné těstové koule a trochu prohněteme (třeba na pracovní desce). Jde to snadno, jako každé tukové těsto. Na chvilku ho odložíme na chladné místo.

Vymažeme koláčovou formu tukem a vysypeme moukou. Těsto dlaní vtlačíme do formy a na krajích trochu zvedneme. Pokud se nám těsto bude lepit na ruce, stačí si namočit prsty do studené vody a jde to jako po másle. Takto připravenou formu s těstem propícháme vidličkou na několika místech. Zlehka posypeme jemně mletou strouhankou. V tento moment rozpálíme troubu na 180 °C. Nasypeme borůvky v dostatečné vrstvě a posypeme žmolenkou. V troubě pečeme asi 30 minut. Než se stačíte otočit je hotovo. Prozradí to zlatá barva žmolenky i okrajů koláče, ale hlavně neodolatelná vůně! Nevěřím, že tento koláč spálíte :-) Pokud ho chcete nedočkavě konzumovat ještě horký, tak se vyzbrojte dezertní vidličkou a nechte si chutnat. Doporučuji nechat trochu zchladnout, bude se vám lépe krájet i servírovat.

Užijte si letošní borůvkovou úrodu tak, jak vám to bude nejlépe vyhovovat. Právě nyní je jejich čas.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

77 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (870)
Zobrazit starší komentáře

801 DavidAluts DavidAluts | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 11:31 | Reagovat

Фонд http://www.orengma.ru/ развития интернет-инициатив (ФРИИ) инвестирует в Семантик Хаб — сервис на основе искусственного интеллекта по выявлению потенциала http://www.orengma.ru/ кандидатов в препараты. К сделке присоединились предприниматели Валентин Дороничев и Владимир Преображенский, совокупный объем инвестиций составил 24 млн рублей. «Робот» Семантик Хаб собирает и http://www.orengma.ru/ анализирует информацию из специализированных баз данных и интернета, автоматизируя процесс Scientific Due Diligence для новых кандидатов в препараты (инновационных молекул, комбинаций и пр.).

802 Dennispal Dennispal | E-mail | Web | 20. srpna 2017 v 11:55 | Reagovat

Строительные новости тут <a href=http://lakkk.com/>lakkk.com/</a>

803 AnthonyChoma AnthonyChoma | E-mail | Web | 21. srpna 2017 v 9:02 | Reagovat

На портале AVTO.BZ можно проверить наличие штрафов за нарушение ПДД, транспортный налог и оплатить все имеющиеся у вас задолжности, или порадоваться их отсутствию!! Многие автомобилисты даже не догадываются о наличии у них штрафов, однако ответственность за их несвоевременную оплату предусматривает не только удвоение штрафа, но и административный арест до 15 суток! Для своевременного контроля за новыми штрафами вы можете БЕСПЛАТНО подписаться на уведомления о новых штрафах на электронную почту или телефон посредствам СМС!
А ещё на портале АВТО.БЗ можно узнавать свежие новости из мира автомобилей, а так же информацию о случаях ЧП и ДТП ! http://avto.bz/

804 Thomascom Thomascom | E-mail | Web | 22. srpna 2017 v 10:32 | Reagovat

I've been interested in data and analytics for a long, long time. As a ten-year-old, I remember creating Excel spreadsheets with my dad for his annual Fantasy Football pool. By the time I was 16, I was building Pivot Tables with my cell phone bill to figure out who I texted the most. (I promise I had other hobbies.)

Since then, I've learned how much more there is to data analysis besides Pivot Tables and Excel. There's a whole world of analytics out there -- and I've barely scratched the surface.There's always more to learn, so I've made it my mission to learn as much as possible about analytics by talking with people and, of course, consuming as much content as I can online. Here are my favorite go-to resources for continuing my marketing analytics education.

<b>1) The KISSmetrics Blog </b>

The KISSmetrics blog is a great resource to learn about marketing analytics, testing, and experimenting with your data. Content is posted daily and will teach you everything from A/B testing to growing your business with analytics to lead generation on your different marketing channels. No matter what company you work at, you'll be able to learn something about data analysis by reading and following this blog.
<b>2) "Occam's Razor" Blog </b>

Avinash Kaushik is known for his book, Web Analytics 2.0 & Web Analytics: An Hour A Day. "Occam's Razor" is his blog, where he writes some of the best analyses, explanations, and analytical materials out there. From these posts, you'll learn how to approach advanced analytics situations and take your data analysis to the next level from a true expert.

Occam's Razor by Avinash Kaushik

<b>3) HubSpot's Inbound Certification </b>

HubSpot offers a free inbound <b><a href=http://tuhocmarketing.com>marketing</a></b> certification for anyone interested in learning about how to implement inbound marketing in their business. The curriculum covers many parts of inbound marketing, including analyzing your efforts to make smarter decisions on where to invest in your future. Not only is it free, but it's available to anyone interested in learning these best practices.

Academy Certification

<b>4) Google's Analytics Academy</b>

Google Analytics is one of the most popular platforms for companies analyzing their marketing efforts. To help teach people how they should approach their data analysis, Google offers different classes through their Analytics Academy. In addition to courses to teach users how to use Google Analytics, there are also courses that teach about data analysis in general. From mobile analysis to digital analytics, users can take these free courses and learn a lot more about how they should approach their next analytics challenge.

Google Analytics Academy

<b>5) Quora's Analytics Section </b>

The Analytics section of Quora is one of the best places to get quick analytics help with little effort. In this section, you can search or browse through thousands of common analytics questions and skim through answers from analytics experts. Many of the most respected analytics experts are following and answering topics related to analytics on Quora. And if, you can't find what you are looking for, you can always ask a question yourself.

Quora

<b>6) General Assembly's Data Analysis Courses</b>

General Assembly is an online resource offering classes, workshops, courses, and on "the most relevant skills of the 21st century." Among them are a ton of data analysis classes for all levels, including introductory classes on fundamental modeling techniques and making meaning out of large data sets, and some more advanced classes on data analysis through SQL.

General Assembly

<b>7) "Online Behavior" Blog </b>

Google Analytics Advocate Daniel Waisberg is the founder of Online Behavior, a blog that focuses on marketing measurement and optimization and covers a wide range of topics. Most of the content focuses on how to conduct different types of analysis using Google Analytics. Some focuses on data analysis and reporting in general and provides best practices on these topics. No matter what your interest is, you're bound to find helpful advice on this blog.

Online Behavior

<b>8) The Moz Blog's Analytics Section</b>

Moz's blog covers topics about inbound marketing and SEO -- but if you dig into the "Analytics" tag specifically, you'll find a ton of helpful articles about topics ranging from general best practices to instructions for conducting experiments and analyses with your data. I find the advice on here very actionable, and I think it'd be helpful for readers at every level.

Moz

<b>9) Predictive Analytics World Conferences</b>

Predictive Analytics World is a series of conferences around the world that are focused on analytics. Each event in each different city is focused on its own theme. For example, in Chicago there are two simultaneous events: one focused on manufacturing and one focused on business. In Washington, D.C., the conference is focused on how government agencies use data analysis. Many of the other conferences are focused on business in general and can appeal to anyone interested in learning more about data analysis and upcoming trends in predictive analytics.

Predictive Analytics World

BONUS: HubSpot's "How to Use Excel" Blog Post

While this is a single blog post rather than an ongoing publication, I still think worth including here as a helpful resource. I get asked about my favorite Excel tips all the time, so I finally decided to compile some of the most common ones into a single blog post listing 14 simple Excel shortcuts, tips, and tricks.

<b>Excel Tips </b>

What are your favorite resources for learning more about analytics? Share with us in the comments below.

805 BrxInoth BrxInoth | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 17:59 | Reagovat

car insurance quotes california - https://comparecarinsurancetrby.org/
affordable health insurance plans <a href=https://comparecarinsurancetrby.org/>auto owners insurance in</a> ’

806 BzzPlaiff BzzPlaiff | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 20:14 | Reagovat

free quotes auto insurance
<a href="https://comparecarinsurancemiol.org/">auto owners insurance</a>
baja auto insurance
<a href=https://comparecarinsurancemiol.org/>auto insurance companies</a> ’

807 Edcwrefe Edcwrefe | E-mail | Web | 24. srpna 2017 v 14:56 | Reagovat

how much car insurance is
<a href="https://carinsuranceratesvtsk.org/">car insurance companies</a>
einsurance com
<a href=https://carinsuranceratesvtsk.org/>general car insurance</a> ’

808 NyuPooff NyuPooff | E-mail | Web | 24. srpna 2017 v 20:48 | Reagovat

insurance jobs - https://insurancecarnol.org/
auto owners insurance in <a href=https://insurancecarnol.org/>car insurance companies</a> ’

809 KwxInoth KwxInoth | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 3:22 | Reagovat

life insurance company
<a href="https://comparecarinsurancetrby.org/">car insurance quotes online</a>
fast car insurance quote <a href=https://comparecarinsurancetrby.org/>auto insurance rates</a> ’

810 ByvPlaiff ByvPlaiff | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 4:49 | Reagovat

cheap travel insurance
https://comparecarinsurancemiol.org/
car insurance coverage
<a href=https://comparecarinsurancemiol.org/>car insurance companies</a> ’

811 BtgPooff BtgPooff | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 12:50 | Reagovat

antique car insurance
<a href="https://insurancecarnol.org/">car insurance</a>
auto insurance rates <a href=https://insurancecarnol.org/>cheap auto insurance</a> ’

812 Moledanise Moledanise | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 18:46 | Reagovat

buy cialis from usa online

      <a href=http://cheapcialisuik.com/>cheap cialis</a>

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cheap cialis</a>

    buy cialis in east london

813 Moledanise Moledanise | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 0:23 | Reagovat

cialis generico 10 mg

      <a href=http://cheapcialisuik.com/>cialis</a>

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">generic cialis</a>

    cialis 100mg

814 Lnysfrark Lnysfrark | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 9:01 | Reagovat

compare auto insurance rates
https://cheapestcarinsurancevtui.org/
medical insurance quotes
<a href=https://cheapestcarinsurancevtui.org/>auto insurance companies</a> ’

815 Vertoorgo Vertoorgo | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 18:35 | Reagovat

same day loans
<a href="https://paydaynuiloans.org/">online payday loans no credit check</a>
small business loan bad credit
<a href="https://paydaynuiloans.org/">payday loans</a> ’

816 Hollydrift Hollydrift | E-mail | 31. srpna 2017 v 22:55 | Reagovat

<b><a href=http://seo-swat.ru//Y17aq/>This is the 2017 bomb !!!</a></b>
Play with me my friends...

...

817 VtnAmoush VtnAmoush | E-mail | Web | 1. září 2017 v 23:41 | Reagovat

the best payday loans
<a href="https://personalnerloan.org/">bad credit personal loans</a>
same day loans
<a href=https://personalnerloan.org/>unsecured personal loans</a> ’

818 MasonZek MasonZek | E-mail | Web | 2. září 2017 v 14:10 | Reagovat

cialis canada

<a href="https://penzu.com/p/ec99cd60">best price viagra</a>

cialis from canadian pharmacies

<a href=http://earline8hickman.wikidot.com/blog:27>buying pain meds from canada</a>

819 Bbbsmease Bbbsmease | E-mail | Web | 2. září 2017 v 20:39 | Reagovat

cash loans not payday loans - https://paydayznfrloans.org/
personal loan debt consolidation <a href=https://paydayznfrloans.org/>best payday loans</a> ’

820 KadnApedly KadnApedly | E-mail | Web | 3. září 2017 v 12:32 | Reagovat

debt consolidation - https://loansbadxnycredit.org/
check cash <a href=https://loansbadxnycredit.org/>payday loans bad credit</a> ’

821 Krtothemo Krtothemo | E-mail | Web | 6. září 2017 v 0:58 | Reagovat

cialis online generic - http://jrucialis.com/
cialis free <a href=http://jrucialis.com/>cialis price</a> ’

822 Kiraerozy Kiraerozy | E-mail | Web | 6. září 2017 v 17:04 | Reagovat

generic cialis online
<a href="http://haycialis.com/">cheap cialis</a>
cialis canada online pharmacy
<a href="http://haycialis.com/">cialis cheap</a> ’

823 NathanJig NathanJig | E-mail | Web | 6. září 2017 v 22:18 | Reagovat

Читайте много информации о рецептах <a href=http://zonakulinara.ru>zonakulinara.ru</a>

824 Dwxjirodia Dwxjirodia | E-mail | Web | 7. září 2017 v 19:14 | Reagovat

american loans - http://installmentloanwefg.net/
online loans for bad credit <a href="http://installmentloanwefg.net/">installment payday loans</a> ’

825 Ddrsmease Ddrsmease | E-mail | Web | 7. září 2017 v 19:25 | Reagovat

get loan bad credit - http://paydayloansvrrt.net/
online payday loans with <a href=http://paydayloansvrrt.net/>instant payday loans</a> ’

826 Ddrsmease Ddrsmease | E-mail | Web | 8. září 2017 v 5:06 | Reagovat

3 month payday loans - http://paydayloansvrrt.net/
24 hour payday loan <a href=http://paydayloansvrrt.net/>online payday loans</a> ’

827 Ralphglini Ralphglini | E-mail | 8. září 2017 v 21:17 | Reagovat

cialis porudzbina

<a href="http://cialisxrm.com/">cialis generic</a>

cialis muscle pain

<a href=http://cialisxrm.com/>JayAnill</a>

828 LnuvOptola LnuvOptola | E-mail | Web | 9. září 2017 v 11:41 | Reagovat

3 month payday loans
<a href="http://cashadvancegtrtyu.net/">cash advance near me</a>
payday loans online same day
<a href=http://cashadvancegtrtyu.net/>pay day loans</a> ’

829 Vrymayoge Vrymayoge | E-mail | Web | 9. září 2017 v 11:42 | Reagovat

online payday loan lenders
<a href="http://cashadvanceerhx.net/">payday loan</a>
a payday loan lender
<a href=http://cashadvanceerhx.net/>cash advance loan</a> ’

830 Byfjdreask Byfjdreask | E-mail | Web | 9. září 2017 v 11:59 | Reagovat

fast loan
<a href="http://paydayloansvrrt.net/">payday loans online same day</a>
personal loans bad credit
<a href=http://paydayloansvrrt.net/>payday loans online direct lenders only</a> ’

831 BazPaydaY BazPaydaY | E-mail | Web | 10. září 2017 v 21:13 | Reagovat

viagra 100 mg dose - http://viagrapaoe.com/
generic viagra review <a href=http://viagrapaoe.com/>generic viagra</a> ’

832 Bynadhert Bynadhert | E-mail | Web | 11. září 2017 v 15:04 | Reagovat

online instant payday loans - http://personalnerloan.org/
consolidated credit <a href=http://personalnerloan.org/>find personal loan</a> ’

833 Vazrtindign Vazrtindign | E-mail | Web | 12. září 2017 v 19:58 | Reagovat

soft tab viagra
<a href="http://viagraobkt.com/">viagra cheap</a>
viagra overnight shipping
<a href=http://viagraobkt.com/>viagra online</a> ’

834 FzxolshomE FzxolshomE | E-mail | Web | 12. září 2017 v 21:54 | Reagovat

buy viagra on line
<a href="http://viagracefo.com/">viagra</a>
side effects of viagra
<a href="http://viagracefo.com/">cheap viagra</a> ’

835 LvdtOptola LvdtOptola | E-mail | Web | 13. září 2017 v 17:30 | Reagovat

online loan
<a href="https://cashadvanceamericasev.org/">payday loans</a>
payday loan company
<a href=https://cashadvanceamericasev.org/>payday loans online</a> ’

836 Vrysmayoge Vrysmayoge | E-mail | Web | 13. září 2017 v 17:35 | Reagovat

1500 payday loan
<a href="https://cashadvancemuil.com/">cash advance</a>
can payday loans garnish your wages
<a href=https://cashadvancemuil.com/>payday loans</a> ’

837 Bvujdreask Bvujdreask | E-mail | Web | 13. září 2017 v 17:53 | Reagovat

consolidation
<a href="https://paydayaikloans.org/">cash advance</a>
america payday loan
<a href=https://paydayaikloans.org/>cash advance</a> ’

838 CharlesnoM CharlesnoM | E-mail | Web | 13. září 2017 v 20:07 | Reagovat

Самые последние новости в мире на <a href=http://hayastannews.com>hayastannews.com</a>

839 Ngtvscatty Ngtvscatty | E-mail | Web | 14. září 2017 v 5:32 | Reagovat

bad credit debt consolidation internet payday loan student
<a href="https://ipersonalloancad.com/">personal loan</a>
payday loans 1 hour
<a href=https://ipersonalloancad.com/>personal loan</a> ’

840 Lmuitaumef Lmuitaumef | E-mail | Web | 14. září 2017 v 22:23 | Reagovat

natural substitute for viagra
<a href="http://newgenericrx1pricev.com/">viagra generic</a>
cheap viagra no prescription
<a href=http://newgenericrx1pricev.com/>viagra generic</a> ’

841 SeccshomE SeccshomE | E-mail | Web | 15. září 2017 v 12:01 | Reagovat

viagra cheapest
<a href="http://newrxgeneric1buyv.com/">viagra online</a>
viagra stories
<a href="http://newrxgeneric1buyv.com/">viagra online</a> ’

842 LmldshomE LmldshomE | E-mail | Web | 17. září 2017 v 22:23 | Reagovat

generic viagra buy
<a href="https://viagraciom.com">cheap viagra</a>
cheap viagra online
<a href="https://viagraciom.com">cheap viagra</a> ’

843 FawdCruiNc FawdCruiNc | E-mail | Web | Úterý v 9:44 | Reagovat

best prices on brand viagra
<a href="http://newmed1onlinev.com/">viagra online</a>
viagra jelly
<a href=http://newmed1onlinev.com/>viagra online</a> ’

844 Vtbtaumef Vtbtaumef | E-mail | Web | Úterý v 9:58 | Reagovat

purchase cialis
<a href="http://cialisneab.com/">cialis online</a>
cialis everyday
<a href=http://cialisneab.com/>cialis online</a> ’

845 Vtbtaumef Vtbtaumef | E-mail | Web | Úterý v 19:06 | Reagovat

cialis without prescription
<a href="http://cialisneab.com/">cialis online</a>
order cheap cialis
<a href=http://cialisneab.com/>buy cialis</a> ’

846 BbmjkApedly BbmjkApedly | E-mail | Web | Středa v 21:31 | Reagovat

instant loans bad credit - http://paydayhhkl.org/
personal loan calculator <a href=http://paydayhhkl.org/>online payday loans</a> ’

847 FvezxAsync FvezxAsync | E-mail | Web | Čtvrtek v 8:22 | Reagovat

debt management programs - http://personalacrb.org/
1 hr payday loan <a href=http://personalacrb.org/>bad credit personal loan</a> ’

848 ScottNaf ScottNaf | E-mail | Web | Čtvrtek v 14:27 | Reagovat

<a href=http://www.islamicbrain.org/fckeditor/editor/css/images/down.php?ID=109.html>Viagra Effetti Collaterali</a>
As well as making use of email marketing, combine SMS marketing and advertising into the marketing campaign. Have buyers subscribe to an SMS choice and send out them text messages when on the go. When these techniques are utilized with each other, there is a better possibility of getting more buyers to enroll in your products or services.
  <a href=http://www.imperialacademy.in/styles/ail.php?p=30>Cialis Berlin Kaufen</a>
If you are afflicted by major depression, it might be overpowering to get started the journey to beat it. This assortment of ideas provides a starting place to this quest. The following is some advice which will assist you in getting what you need to enable you to defeat major depression.
  <a href=http://www.ibrtec.org.br/file.php?p=135>Kamagra Oral Jelly Wirkung</a>
You were told inside the opening with this part that when you continue reading, you will find out several things about placing and developing. Ideally, which has occurred and you are prepared to look outside in the backyard and plant some seeds. Keep in mind everything you have learned, and you'll have some fruits, greens and blooms in no time.A Sensible Help Guide To Choosing The Ideal Wine
  <a href=http://www.panthersportscompany.com/fancybox/bar.asp?SecID=82>Kamagra Oral Jelly Ebay</a>

849 Bbectoorgo Bbectoorgo | E-mail | Web | Čtvrtek v 19:13 | Reagovat

mortgage loan calculator
<a href="http://paydayvax.org/">payday loans</a>
no credit check personal loans
<a href="http://paydayvax.org/">cash advance</a> ’

850 HhhjOptola HhhjOptola | E-mail | Web | Čtvrtek v 23:21 | Reagovat

fast cash personal loans
<a href="http://personalacrb.org/">apply personal loan</a>
no credit check online payday loans
<a href=http://personalacrb.org/>bad credit personal loan</a> ’

851 Blopdreask Blopdreask | E-mail | Web | Pátek v 0:36 | Reagovat

cash payday loans
<a href="http://loansvtna.org/">cash advance</a>
pay day loan affiliate
<a href=http://loansvtna.org/>fast cash loans</a> ’

852 Bbectoorgo Bbectoorgo | E-mail | Web | Pátek v 1:44 | Reagovat

tax debt
<a href="http://paydayvax.org/">fast cash loans</a>
a payday loan
<a href="http://paydayvax.org/">cash advance</a> ’

853 Bbectoorgo Bbectoorgo | E-mail | Web | Pátek v 7:21 | Reagovat

cash loan
<a href="http://paydayvax.org/">online payday loans</a>
instant cash
<a href="http://paydayvax.org/">cash advance</a> ’

854 Bvbnmayoge Bvbnmayoge | E-mail | Web | Pátek v 10:30 | Reagovat

bad credit personal loans
<a href="http://paydayhhkl.org/">payday loans</a>
bad credit payday loans no fax
<a href=http://paydayhhkl.org/>loans payday</a> ’

855 Scrbglunny Scrbglunny | E-mail | Web | Pátek v 20:24 | Reagovat

cialis over the counter
<a href="http://cialisofkl.com/">cialis online</a>
cialis tablete
<a href=http://cialisofkl.com/>cialis buy</a> ’

856 FfvActuaw FfvActuaw | E-mail | Web | Pátek v 23:16 | Reagovat

best cialis price
<a href="http://cialisovnnc.com/">cialis online</a>
canada cialis
<a href=http://cialisovnnc.com/>generic cialis</a> ’

857 Vffgelume Vffgelume | E-mail | Web | Pátek v 23:16 | Reagovat

how to take cialis
<a href="http://cialisivndh.com/">cheap cialis</a>
cialis soft tabs cheap
<a href=http://cialisivndh.com/>cialis online</a> ’

858 Scrbglunny Scrbglunny | E-mail | Web | Sobota v 0:10 | Reagovat

cheap cialis online
<a href="http://cialisofkl.com/">cialis</a>
cialis pill identifier
<a href=http://cialisofkl.com/>cialis buy</a> ’

859 Scrbglunny Scrbglunny | E-mail | Web | Sobota v 2:27 | Reagovat

cialis professional review
<a href="http://cialisofkl.com/">buy cialis</a>
prices cialis
<a href=http://cialisofkl.com/>cialis</a> ’

860 Moisesanise Moisesanise | E-mail | Web | Sobota v 3:48 | Reagovat

buy viagra in miami

      <a href=http://buycxviagra.com/>buy viagra</a>

    <a href="http://buycxviagra.com/">buy viagra</a>

    viagra pour cycliste

861 Fvvsaerozy Fvvsaerozy | E-mail | Web | Sobota v 6:57 | Reagovat

cialis side effects in men
<a href="http://cialisoanzb.com/">buy cialis</a>
cialis tadalafil india
<a href="http://cialisoanzb.com/">buy cialis</a> ’

862 FfvActuaw FfvActuaw | E-mail | Web | Sobota v 11:33 | Reagovat

cialis generic brand
<a href="http://cialisovnnc.com/">generic cialis</a>
generic cialis overnight delivery
<a href=http://cialisovnnc.com/>online cialis</a> ’

863 Dimonn37 Dimonn37 | E-mail | Web | Sobota v 11:52 | Reagovat

Косметические средства(натуральные) создается на основе целебных натуральных трав, водорослей, минералов, продуктов пчеловодства и прочих средств, они обладают 100% целебными свойствами. Особое преимущество подобных средств – отсутствие химических веществ, которые наверняка могут негативно влиять на организм и часто обладают эффектом «отката», если вы откажетесь от использования то ухудшается состояние кожи.
<a href=http://2s5.ru/>http://2s5.ru/</a>

864 Vqvqelume Vqvqelume | E-mail | Web | Včera v 10:55 | Reagovat

cialis for sale in canada
<a href="http://gawcialis.com/">cialis online</a>
cialis drug test
<a href=http://gawcialis.com/>generic cialis</a> ’

865 FfvgActuaw FfvgActuaw | E-mail | Web | Včera v 10:55 | Reagovat

cialis free sample
<a href="http://veucialis.com/">buy cialis</a>
cialis 5 mg daily
<a href=http://veucialis.com/>buy cialis</a> ’

866 Fsvaerozy Fsvaerozy | E-mail | Web | Včera v 11:05 | Reagovat

cialis cost australia
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a>
cialis and women
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a> ’

867 Ldvindign Ldvindign | E-mail | Web | Včera v 12:31 | Reagovat

generic brand viagra
<a href="http://fuyviagraf.com/">generic viagra</a>
viagra online canadian pharmacy
<a href=http://fuyviagraf.com/>generic viagra</a> ’

868 Vqvqelume Vqvqelume | E-mail | Web | Včera v 15:37 | Reagovat

cialis alcohol
<a href="http://gawcialis.com/">cialis online</a>
cialis canada price
<a href=http://gawcialis.com/>generic cialis</a> ’

869 Ldvindign Ldvindign | E-mail | Web | Včera v 16:30 | Reagovat

viagra pro
<a href="http://fuyviagraf.com/">viagra online</a>
viagra erections
<a href=http://fuyviagraf.com/>generic viagra</a> ’

870 Fsvaerozy Fsvaerozy | E-mail | Web | Včera v 17:55 | Reagovat

buy cialis tadalafil
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a>
cialis 100 mg
<a href="http://retcialis.com/">buy cialis</a> ’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama