Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Kuchařka nejslavnější na světě - je tu!

27. června 2007 v 14:00 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Gastronomické zajímavosti
Proslavených kuchyní je mnoho, ale nejproslavenější je jen jedna! Kuchyně francouzská. Kuchařka jedna jediná, zcela výjimečná, kterou sepsal "král" francouzských kuchařů a gurmetů - Auguste Escoffier (původem Švýcar). Na svém klasickém díle "Ma cuisine" pracoval mnoho let a podařilo se mu napsat unikátní kuchařskou knihu, tzv. páteř slavné francouzské kuchyně. Tímto vydáním je splacen dlouholetý dluh českých nakladatelů vůči základnímu dílu světové kulinářské literatury. Tuto knihu musí vlastnit každý kuchař lepší restaurace, ale i všechny ženy a muži, kteří chápou vaření nejen jako životní nutnost, ale především jako řemeslnou zručnost a dovednost, báječné umění, které dokáže nasytit všechny naše smysly! Kniha je na světě, dokonce už mi leží na stole a mohu jenom prozradit, že za cenu 920,00 Kč se vám do rukou dostane ta nejhlubší studnice vědomostí z oboru gastronomie. Ponoříte se do nekonečných 936 receptů na rovných 936 stranách. Jako bonus v závěru knihy najdete jídelníček pro každý měsíc roku, který pro vás sestavil někdo, kdo v říši gastronomických celebrit znamená skutečného krále všech kuchařů. Vymyslel mnoho slavných pokrmů, je spoluzakladatelem Hotelu Ritz v Paříži, Hotelu Carlton v Londýně - tam poprvé zavedl menu a´la carte, obdržel řád Čestné legie a byl jmenován důstojníkem. Jeho knihy jsou používány jako učebnice klasického vaření. Tato kniha je tou nejslavnější z nich.


Knihu doporučuje asociace kuchařů a cukrářů ČR. Nenechte si ji za žádnou cenu ujít, pokud máte ještě v knihovně 14 x 21 x 6 cm místa, kupte si ji! Pokud ne, rozšiřte svou knihovnu ;) Chci, aby vás kniha bavila tak jako mě, nechám si všechny dojmy z ní pro sebe a vy se po ní podívejte a užijte si ji od první stránky. S touto knihou se až do přespříští zimy nudit nebudete. Jednou pro vždy si ji vaše duše "znalce dobrého jídla a řemesla kuchařského" zamiluje láskou nehynoucí.


Ovšem je tu jedno riziko, o kterém psával můj oblíbený autor, humorista Achille Gregor … "Málokdy se člověk odhodlá zasáhnout do složitého tajemství okenní rolety, toaletního splachovadla nebo natahovacího budíku. Předpokládá to určité znalosti. Do vaření však zasáhne kdykoli a považuje tuto zábavu za zábavu nevinných. Zmíněný pan humorista napsal kuchařku "Muž v zástěře" aneb literární kuchtění čili faire sa cuisine littéraire, ve které se nakonec autor omlouvá kuchařům: je humorista a dost troufale napsal kuchařskou knihu. Prosí uctivě kuchaře, jídlonoše a vůbec příslušný odborný personál o shovívavé hodnocení a oplátkou slibuje, že sám zase přimhouří obě oči nad humoristickým dílem napsaným kuchařem" :-)

Jeho recepty jsou čtivě provokující, v kuchyni fungující. O tom se majitel této knihy snadno přesvědčí. Ovšem vzácným kořením jsou jeho literární úvahy :-)

Je umění škodlivé?
Jeden můj známý, jistý filmový herec, tvůrčí a venkoncem nadaný člověk, velice živelně nadává na umění. Prohlašuje, že umění ho zničilo! Osudný vznik jeho příběhu začal před osmi léty. Kráčel prý tehdy ničeho netuše po nábřeží. Vltava šuměla, lehký jihozápadní větřík vanul přes Maniny od Baleárských ostrovů, půvabné dívky s lehce napudrovanými nosíky vzbuzovaly optimistické naděje v srdcích letitých ženáčů - když tu náhle jeho zrak padl do výkladní skříně antikvariátu, na knížku, která ho rázem zaujala svým sugestivním obrázkem. Lákavý syžet zátiší mu učaroval natolik, že po krátkém duševním boji, při kterém ho - jak tvrdil - jeho vnitřní hlas neustále varoval "neblbni!", podlehl neodolatelnému nutkání, vešel dovnitř a onu knížku o umění koupil. Byla to satanášova léčka, neboť ona chvíle pokušení a momentální slabosti se mu krutě vymstila a v jejich osidlech se zmítá dodnes. Před oněmi osmi léty byl chlapík bujaré síly a mladosti; schody bral po třech, běhal za tramvají i za děvčaty, pro pivo si chodil sám, i na mandolínu uměl. Během oněch osmi let mu však ochably a povolily svaly, zbortily se mu puky na kalhotách, udělaly se mu pytlíky pod očima a odlouply tapety na stěnách. Před osmi léty byl ztepilým mužem o váze 78 kg, dnes vyhlíží jako manžel věstonické Venuše. Umění ho zdecimovalo, naříká a teskně se probírá články o kosmonautech. "Ideální povolání!" závidí jim, zkormouceně přehlíží svou stodvacetikilovou tajli a přemýšlí o měkkém dopadu na Měsíc. Vzdychne, až se zhoupne lustr. Ta kniha, co to všecko způsobila, se jmenovala Umění vařit.


Každou "dobrou" kuchařskou knihu kupujete jen a pouze na vlastní nebezpečí. Ta od Auguste Escoffiera je jako jed, důmyslná satanášova léčka, nám nebožákům postavená do cesty. Já doporučuji, spáchejte tento mimořádný hřích co nejdřív. Skvělé zboží na žádném pultě dlouho nevydrží ...

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pixy pixy | Web | 27. června 2007 v 15:46 | Reagovat

Díky za tip. Francuzská kuchyně sice není můj favorit číslo 1 (při vší úctě), ale stejně jsme si ji hned objednal. Pro zájemce k nalezení třeba na http://www.kosmas.cz

2 Šárka Šárka | E-mail | 27. června 2007 v 16:24 | Reagovat

To je fajn :-) Je to taková gastronomická bible, která nestárne. Recepty jsou psané mistrovsky nenásilně, je v nich ponechán prostor pro vlastní kreativitu a ... určitě nadchne každého, koho "dobré jídlo" zajímá. Díky za tu adresu, kde ji lze objednat. Doufám, že se u "Kosmase" dveře s objednávkami netrhnou :-)

3 Ondrej - GurmetKlub.cz Ondrej - GurmetKlub.cz | Web | 27. června 2007 v 16:59 | Reagovat

Diky za tip! I za varovani v casti "Je umění škodlivé?" :-)

4 Šárka Šárka | E-mail | 27. června 2007 v 17:16 | Reagovat

Domnívám se, Ondřeji, že pro některé osoby, je toto varování téměř zbytečné. Láska k umění gastronomickému a všechny vědy příbuzné, jsou natrvalo usazeny v jejich duši a tato nemoc je chronická a neléčitelná :-) Těžká forma tohoto onemocnění se projevuje tím, když jedinec je majitelem www stránek na foodblogové scéně :-) Pro takové jedince je tato kniha každodenní pilulkou, bez které se prostě neobejdou :-) ... Každý nechť se sám do příslušné kategorie zařadí :-))) ... myslím, že se ta kniha bude moooc líbit ... nechť posoudí každý sám.

5 mr.c. mr.c. | 27. června 2007 v 18:54 | Reagovat

...i já se hlásím na příslušné lůžkové oddělení  ;))) díky Šárko, trefa do černého!

(měl jsem chvíli půjčené angl. vydání, ale vůbnc jsem to nenačal, tohle mě doufám už definitivně nakopne...)

6 Julie Julie | E-mail | 27. června 2007 v 21:12 | Reagovat

Milá Šárko! Jak se naznačuje manželům, že jsem si právě vyhlédla dárek k narozeninám, které mám v prosinci? Jdu měřit polici s nadějí, že se mě zeptá co právě dělám...

A vzpomínka na Achilleho je moc milá, vydání této knihy s Bornovými ilustracemi můj otec odmítá vydávat k zapůjčení-musela jsem si ji do své kuchyňské knihovny koupit v antikvariátu, je prostě báječná. Směle konkuruje jeho Rozhořčenému mladému muži...Moc Vás zdravím :-)

7 Šárka Šárka | E-mail | 28. června 2007 v 8:23 | Reagovat

mr.c. :-))) každý pacient s výše uvedenou diagnózou by měl mít slevu při zakoupení této satanášovy knihy - nebožák záhy utratí majlant za suroviny, až bude nutkavou nezvladatelnou silou zkoušet jeden recept za druhým :-) ... jednorázová investice do všech nutných ingrediencí by hravě zruinovala Mr. Carltona i s Ritzen. Slabší povahy možná dostanou nápad postavit na nohy vlastní restaurant :-))) ... ani nemyslím na všechno, co by se mohlo stát.

.........

Přeji všem, ať je ta kniha "nakopne" přiměřeně a všechny odvážné nápady odvažujte s pověstnou špetkou zdravého rozumu :-)

8 Šárka Šárka | E-mail | 28. června 2007 v 8:40 | Reagovat

Milá Julie :-) metodu, jak to naznačit manželovi mám :-))) je neúmyslná, ale v posledních dnech funguje. V těchto dnech jsem si objednala několik knih dobírkou přímo na práh mého domu. Znám přesný čas, kdy chodí milá paní pošťačka :-) Neúmyslně jsem párkrát nebyla přítomna doma a ejhle, knihy byly připraveny na mém stole a nestálo mě to ani korunu :-) Gentleman manžel nenechal tu nebohou ženu ten balík knih vláčet zase zpět do poštovního vozu a sebral jí ho z ruky, dluh vyrovnal :-) S tou policí v knihovně musím říct, že ta má už nestačí :-) Jednou někdo řekl, že nebude trvat dlouho a klasická tištěná kniha má odzvoněno. Internetových knih a čitatelů prý přibývá :-) Nic proti informacím na netu, ale kniha je kniha. Člověk si ji může vzít i na ta nejnesmyslnější místa. Začínám jim dávat víc prostoru než je zdrávo a hodlám si dát schůzku s truhlářem, protože jsou v domě rezervní místa, kde by mohla stát knihovna :-) ... tato kniha od A.E. začíná vyhánět peníze z kapsy opravdu v okamžiku, kdy jsem se stala její majitelkou :-) Ale mám z ní radost, i když život s ní začíná být riziko.

Achilleho kniha je mimořádná, rozumím počínání tvého otce :-) Taky moc zdravím a přeji, aby se tvůj muž dovtípil, po čem toužíš, až budeš měřit knihovnu :-) Držím palce

9 Julie Julie | E-mail | 28. června 2007 v 10:49 | Reagovat

Milá Šárko, děkuji za dobrý nápad s dobírkou, musím to vyzkoušet, ale jsem malinko skeptická :-)

A víte na co se těším? Až si budu objednávat Vaši knihu s recepty, pro tu si ráda na tu poštu zajdu osobně:-) Hezký den Julie

10 Bali Bali | Web | 28. června 2007 v 11:20 | Reagovat

Sarko, toto je fakt dobry figl. Ta kniha je urcite moc zajimava. Asi by se mi libila i ve francouzstine. Mohla bych ji tak objednat pro manzela k vanocum a tim zabit dve mouchy jednou ranou ;-)

Podivam se do ni u nas ve meste. Jestli mne taky tak nadchne, zacnu sepisovat dopis pro Jeziska. Ja mam moc kulinarskych knih jak ceskych tak i francouzskych a da se rict, ze za takove chutne cteni utracim nejcasteji. No vidis a do toho jsem sama zacala psat ;-)

A jako Julie, tak i ja budu mezi prvnimi ve fronte na tvou chutnou knihu!!!

Hezky den a Bon Appetit. D

11 Iva Iva | 28. června 2007 v 11:46 | Reagovat

Tak to já jsem ve frontě jako třetí, moc by mě kniha od Šárky potěšila (už se něo chystá ?)

Krásný podmračený den z jižních Čech.

12 mari mari | 28. června 2007 v 14:42 | Reagovat

Tak to je zase rána pro peněženku, ale některé věci člověk koupit musí / kdyby na chleba nebylo /.  Mám doma již hodně let anglickou verzi, kterou se čas od času prokousávám, ale není to to pravé ořechové.  Hezky česky bude určitě daleko větší zážitek, už se moc těším.

Muž v zástěře patří taky k mým oblíbeným, mám vydání z roku 1983 a nepůjčila bych ani za nic. Je potěšení tuto knížku číst.

Děkuji Šárko za tip, já jsem v knihkupectví teď nějaký čas nebyla, protože z něho vždycky odcházím smutná, že nemůžu mít všechno.

13 Šárka Šárka | E-mail | 28. června 2007 v 18:58 | Reagovat

Julie & Bali & Iva :-) Díky za důvěru a za předběžné místo pro mou "neexistující" knihu ve vaší knihovně :-) Kdopak by se na mě v té knihovně mačkal zprava a kdo zleva? :-)) Zajímavá představa, určitě bych se v té vybrané společnosti červenala :-) Literární kritik by měl hned materiál na okurkovou sezónu.

14 Šárka Šárka | E-mail | 28. června 2007 v 19:03 | Reagovat

mari :-) je to opravdu rána pro peněženku. Je to takové velké sousto pro fajnšmekry. Možná podle ní nikdo ani vařit nebude, ale v každém případě ta kniha bude dominovat v knihovně mezi všemi těmi čarodějnými knihami kuchařskými :-) Já si slibuji, že určitě něco z ní vyzkouším !! Řadím tento svůj osobní slib do dlouhého zástupu všech těch neuskutečněných skvěle bláznivých nápadů, které mi plují hlavou :-) "Muže v zástěře" i toho "bez zástěry" taky nikomu nepůjčuji ani za nic :-) Díky mari za komentář pod touto senza knihou a měj se moc fajn.

15 Falka Falka | E-mail | 29. června 2007 v 9:05 | Reagovat

ach lidi, co mi to děláte :-) už jsem si tu dotyčnou knihu objednala... bohužel (bohudík) nezůstalo u jedné... celková cena se blíží závisláckým dvou tisícovkám :-) ještě že budou ty prémie. A až mi ta kuchařka přijde, sednu si do křesla, udělám si kafčo a budu si číst, prohlížet, slintat a snít...

16 Šárka Šárka | E-mail | 29. června 2007 v 9:36 | Reagovat

Falka :-) tak to jsme na tom stejně! Taky jsem tu objednávku rozšířila o pár jiných knih a teď nevím, kterou dřív začít číst :-) Vytvořila jsem si nekonečnou řadu důvodů, proč si uvařit kafíčko, sedět, číst a snít :-)

17 Vědma Vědma | 30. června 2007 v 0:37 | Reagovat

Dobrým kuchařkám se lehce propadá, já teď zrovna usínám s olivovou kuchařkou .. jinak mám tip na internetový obchod kde ji lze pořídít za 787 Kč .. tady je odkaz http://www.patro.cz/p/objects/1074656848.html

18 Bali Bali | Web | 30. června 2007 v 7:49 | Reagovat

Vědmo, doufám, že máš pak velmi lahodné sny ;-)

19 Bali Bali | Web | 30. června 2007 v 11:21 | Reagovat

Šárko přeji vše nejlepší a nejchutnější k Tvému svátku. D

20 Vědma Vědma | 30. června 2007 v 19:08 | Reagovat

Bali: mám a moc .. už se mi i v noci zdá o vaření :)

21 Vita Vita | 30. června 2007 v 22:36 | Reagovat

I já se připojuji s díky za tip na opravdovou kuchařsko-literární bombu.

A mimochodem, kdyby měl někdo zájem o "Muže v zástěře", vydání z roku 1999, ve 100% stavu, mám doma jedno navíc.

Vážní zájemci na vitahk(zavinac)seznam.cz

22 Šárka Šárka | E-mail | 2. července 2007 v 10:29 | Reagovat

Bali :-) děkuji za milé přání!

Vědma :-) díky za dobrý tip - ta cena kuchařky je skvělá !!

Vita :-) díky i Tobě - věřím, že v této chvilce má kniha "Muž v zástěře" nového majitele a tímto mu gratuluji :-)

23 Mánek Mánek | E-mail | Web | 9. července 2007 v 9:51 | Reagovat

Ach jo, že já na tu dovolenou jezdil... Nebo že by se třeba ještě nikdo o toho muže v zástěře nepřihlásil? :-)

24 Šárka Šárka | E-mail | 9. července 2007 v 10:27 | Reagovat

V knihovně Mánka by tato kniha opravdu chybět neměla :-) Věřím na náhody, třeba se opravdu nikdo ještě nepřihlásil ... držím palce!

25 Falka Falka | E-mail | 13. července 2007 v 10:58 | Reagovat

mno, tak už jsem si nad knihou poslintala... a musím říct, že mě dost mrzí ty překlepy na prvních stránkách... domnívám se, že si měli jazykoví korektoři dát víc záležet, ať už s ohledem na proslulost knihy či její cenu. Ale jinak pěju samou chválu, konečně jsem se pořádně naučila dělat základní omáčky :-)

26 Šárka Šárka | E-mail | 13. července 2007 v 15:06 | Reagovat

Falka :-) jazykoví korektoři se asi nechali unést představivostí všech chutí, které v té knize jsou :-) ... což je ovšem škoda, protože jinak by ta kniha byla dokonalá. Pojednání o omáčkách je fakt důkladné :-)

27 Jiti Jiti | 11. ledna 2008 v 9:40 | Reagovat

už jste něco vařili?

My se s miláčkem dnes chystáme na hovězí polévku se slepicí. (Opravdu po mě nechtějte francouzský název :-))

J.

28 Šárka Šárka | E-mail | 11. ledna 2008 v 9:46 | Reagovat

Jiti :-) je dobré do této knihy od A.E. sem tam nakouknout, neboť je to studnice kuchařských vědomostí. Pořádná polévka zahřeje na těle i na duši, tak si ji s miláčkem náležitě užijte :-)

29 Jiti Jiti | 11. ledna 2008 v 10:50 | Reagovat

Šárko, vždycky mě rozesměje "... na vařeného humra potřebujeme živého humra..." a rozlítostní to ohromné množství lanýžů, které všudepožívají, což by nás zruinovalo.

A taky mě trochu mrzí korektury a mám takový pocit (už jsem to psala na Labužníka), že občas se utnut i mistr překladatel.

Hezký den

J.

30 Brambora Brambora | 29. února 2008 v 15:41 | Reagovat

Mrkněte se jak nemá vypadat kuchař a jeho "umění", viz reklama zapálené kuchařky Lenky Požárové na těchto stránkách.

Další diletant pod sluncem, rychlokvaška, která ještě před 5 lety neuměla uvařit bezmála ani vajíčka na tvrdo a nerozeznala ani zvadlou ředvičku od špinavé červené řepy.

31 VaSil VaSil | 15. března 2008 v 0:09 | Reagovat

Trochu se stydím za to, že jako člověk, který se živí s vařečkou v ruce více jak 30 let, jsem si tuto knihu pořídil až tento týden. Díky té vařečce jsem viděl i kus světa a strávil i nějaký čas po boku francouzských kuchařů a učitelů včetně Gastona Lenotra, Patrika Pagése aj.  S o to větší zvědavostí jsem knihu otvíral s očekáváním nekonečných gastrozážitků, spojených s pročítáním nejenom těch nejzákladnějších základů, ale i receptů popisující jídla v té době ve Francii běžná, pro nás však i dnes neznámá. Po přečtení několika prvních stránek jsem začal mít pocit , že i když jde o češtinu, receptům nějak nerozumím. Bohužel nebylo to jen pro to, že originál knihy je z roku 1934 a nebylo to jen na prvních stránkách. Překlad je přímo katastrofální, bohužel nejenom kostrbatými postupy, které v řadě případů ztrácejí jakoukoliv logiku, ale hlavně v překladu názvů surovin, pokrmů nebo jejich komponentů. Navíc chybí jakýkoliv slovník odborných výrazů nebo alespoň drobné vysvětlivky, u názvů které jsou z francouštiny pouze opsány, není uvedena ani výslovnost. Jednoduše řečeno jsem velice zklamán a přesvědčen, že si vydavatelství udělalo u Augusta Esoffiera velký dluh.

Tímto nechci kazit radost všem, kdo se ve zdejší diskuzi vyjadřují ke knize kladně, určitě v ní i tak zůstává hodně možné inspirace, ale určitě je její hodnota daleka všem super nej uvedených v článku předcházejíci této diskuzi.

32 Šárka Šárka | E-mail | 16. března 2008 v 21:52 | Reagovat

Článek byl psán v takové té prvotní extázi natěšení a letmé prolistování knihy dávalo tušit, že se jedná o kuchařskou knihu par excelence. Podrobnější seznámení s knihou přineslo poněkud rozčarování a musím souhlasit s napsaným komentářem č. 31! Kniha zůstává inspirativním materiálem, ale jenom pro hrstku těch velmi zkušených ... pokud nebudou ovšem otráveni všemi nedostatky, které se na knize podepsaly značně negativním dojmem. Takhle to ten A. Escoffier jistě nechtěl :-(

VaSil: díky za velmi pravdivá slova!

33 Michael Klima Michael Klima | E-mail | Web | 8. dubna 2008 v 21:06 | Reagovat

Nejlepší kuchařka na světě?

Již  jsem někde napsal, že jsem fungl nov‎ý čtenář Šárčin‎ý‎‎ch článků a mohu vám říci že je to jen  pro zlost. Nemohu se totiž od nich  utrhnout a jejich tolik, že nevím kter‎ý znich mám číst dříve.

Musím se přiznat, že některé jen tak prolétnu protože dané téma třeba znám, ale byl bych pokrytec kdybych nepřiznal, že se vším nesouhlasím a nebo že na to mám svůj názor.

Příkladem je České vydání Escoffierovy kuchařky, nad kterou někteří čtenáři vzdychají která podle mého názoru je ukázkou naivnosti nebo nedostatečné inromovanosti někter‎ých gastronomů v Česku, za což po 40 letech gastroomického temna nemohou  a proto musím souhlasit s příspěvkem Vasila.

Musím ale vyslovit další komplimetn Šárce a sice za to, že i ona suhlasí s Vasilem, ale hlavně za to že přiznala, že se mýlila. Opravte mně pokud se m‎ýlím já, ale to je něco co  mnoho Čechů neumí.

Přikládám můj příspěvek kter‎ý jsem již kdysi uveřennil na stránkách www.labužník.cz kde tu Escoffierovu kuchařku rovněž považují za nejlepší na světě. What a BS!

Já jsem ten poslední kdo by chtěl popřít Escoffierovy zásluhy o popularizaci a modernizaci francouzské kuchyně jeho doby (28. října 1846 – 12. února 1935), ale těmi superlativy o překladu jeho knížky bych dnes již tak neházel a rozhodně bych ji neoznačoval jako nelepší kuchařku na světě!

Nejspíše se jedná o knihu která se ve francouzském originále jmenuje MA CUISINE, (ne Ma Cuisine Françoise), což byla více méně jeho poslední kniha vydaná v roce 1934.

Před tím ale Escoffier napsal:

• Le Traité sur L'art de Travailler les Fleurs en Cire (1886)

• Le Guide Culinaire (1903)

• Les Fleurs en Cire (nové vydání, 1910)

• Le Carnet d'Epicure (1911)

• Le Livre des Menus (1912)

• L'Aide-memoire Culinaire (1919)

• Le Riz (Rýže) (1927)

• La Morue (Treska,1929)

• Ma Cuisine (1934)

Že by to byla bible každého znalce kuchařského umění je také dosti odvážné tvrzení, protože dnes asi po 73 letech po jeho smrti je ve světě (ne jenom ve Francii) nekonečná řada znalců kuchařského umění (ne jenom toho francouzského) kteří Escoffiera ani neznali nebo kteří ho za tak velkého kuchaře ani nepovažovali.

Je ale možné, že jak DolceVita píše, že byl po této kuchařce hlad (nevím mezi kým), ale já jen doufám, že podle ni nezačnou čeští kuchař dnes vařit, protože to by byl podle mě poslední hřebík do rakve současné české gastronomie.

Což nám nestačí ta Magdalena Dobromila Rettigová, nebo všichni ti mistři kuchaři co se dnes producírují na televisi a dnes všichni ti cizí mistři kuchaři kteří k nám jezdí aby se po zádech našich kuchařů šplhali k těm hvězdám Michelinu. Proč to nezkusí v Thajsku. Nespíše proto, že Thajci, podle slov Andrea Acordiho v jeho interview Češi jsou menší exoti než Thajci.

Mě jeden přítel z česka volal na Skype, že mi tu Escoffierovu  kuchařku chce koupit, aby mi něčím udělal radost. Nejsem pokrytec a tak jsem mu řekl, aby to nedělal, protože bych mu ji musel hodit na hlavu.

Jednak těch Escoffierových knih tu mám několik v několika řečech (Le Guide Culinaire a Ma Cuisine dokonce ve francouzském originále) a knížek o Escoffierovy samotném tu mám také celou řadu.

Musím se ale přiznat, že jedna z mých prvních kuchařských knížek kterou jsem si koupil byl německý překlad knížky Le Guide Culinaire (A. Escoffier Kchkunst Führer) do které jsem se tehdy (v roce 1943) skutečně díval jako do bible.

No, v té době skutečně nic jiného podobného nebylo a tak jsem byl rád, že jsem uměl německy a že jsem si to mohl přečíst.

No, od té doby uplynulo hodně vody a kuchařských knížek, a lepších, jsem přečetl celou řadu a to ve všech možn‎ch řečech, ale žádnou z nich, mimo těch mých (což je jaksi pro pobavení), bych neoznačil za tu nejlepší.

Tudíž pokud skutečně jste znalci gastronomie a věříte tomu, že by to mohla být vaše bible, tak si ji kupte a pak mi příležitostně můžete napsat, co jste podle té knížky uvařili.

Hodně úspěchů!

M. Klíma

34 Šárka Šárka | E-mail | 9. dubna 2008 v 10:58 | Reagovat

Zde je názorný příklad toho, když se člověk na něco těší a podlehne prvotnímu okouzlení z autora, který byl pro gastronomii velkým přínosem, ale kniha sama má mnoho negativ. Na to se o všem přijde až po podrobném prozkoumání. O to víc si člověk uvědomí, jak zásadním dílem je stará česká dobrá M.D.Rettigová. To je skutečná perla klihovny každého labužníka, který nezanevřel na tradice a na samotnou podstatu vaření. Mohla bych snadno odvolat to, co jsem prohlásila a změnit samotný název článku, ale musím ctít situaci, ve které jsem ta slova vyřkla nahlas. Myslím si, že A. Escoffier by sám nad takto provedenou knihou zaplakal, protože celá ta jeho práce marná nebyla a kdo umí trochu číst mezi řádky, najde si tam hodně inspirace pro své odvážné kuchařské kreace. Každý kuchař by svou bibli měl psát sám, protože vařit bez špetky osobitosti je polovičatá práce. Dobrá díla česká kuchyně má a není třeba běhat pro ně do světa. Kuchařka od A. Escoffiera je pro mne jako držet v ruce barvy a stát před čistým plátnem. Konečné dílo musí poskládat každý sám a v knize není mnoho rad, kterých by se dalo chytit. Ovšem jsou tací, pro které právě takové vaření může být výzva.

35 Banán Banán | E-mail | 12. července 2008 v 16:30 | Reagovat

Jednoduchá moje otázka na všechny zde. Jakou knihu typu "učebnice českého vaření" doporučejete? Nechci číst recepty, ale spíš postupy jak co udělat, jak třeba zvládnout bešamel, správně naostřit nůž apod. Díky.

36 Šárka Šárka | E-mail | 13. července 2008 v 23:41 | Reagovat

35 - Banán :-)

Doporučuji číst foodblogy :-) Co na nich není, položit otázku a otázka rozproudí diskusi. To se potom člověk dozví opravdu vše. Bohužel v žádné knize není všechno.

37 Banán Banán | E-mail | 14. července 2008 v 12:59 | Reagovat

[36] Ano, vygůglil jsem jak se dělá bešamel, jak se ostří nože, začetl (čtu pravidelně) několik fůtbloků, ale stejně je... tvoje rubrika "moje kuchyňské nářadí" bude dalším počinem, který potěší ;-)

PS. já vím, je to dřina mít vlastní blog. Hezké dny!

38 Šárka Šárka | E-mail | 12. září 2008 v 11:38 | Reagovat

37 - Banán : Dík ;-)

39 semi semi | 9. března 2011 v 22:12 | Reagovat

Je malo knih, pri kterych jsem se tak zasmala jako pri cteni Muze v zastere. Zvlast pri cteni kapitoly, jak pekl krocana :-D. Vrele doporucuji na spatnou naladu !!!!

40 DolceVita DolceVita | Web | 9. března 2011 v 23:04 | Reagovat

semi:

V téhle knize s recepty nechybí návod na smích :-) Já se naposledy pobavila kapitolou o usmrcování vánočního kapra. Ale ať se ta kniha otevře kde chce, vždycky z toho kouká dobrá zábava :-))) Mám ji ráda!

41 StanislavKulakov23 StanislavKulakov23 | E-mail | Web | 26. listopadu 2011 v 17:10 | Reagovat

Только тут <a href="http://www.prokatavto.com.ua/">прокат машин</a> по приемлемому тарифу

42 designer wedding dresses 2013 designer wedding dresses 2013 | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:32 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama