Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Neodolatelné plátky v jogurtové marinádě

12. května 2007 v 13:48 | © Šárka / www.gurmanka.cz |  Maso
aneb "Letní jogurtové orgie" - kdo se nebude bránit, ten si léto užije.


Použijeme-li křehké dietní maso z krůtích či kuřecích prsou, v jogurtové marinádě se stane ještě křehčí a ve finále bude na vašem talíři ležet chutný dietní letní pokrm, který dokáže nadchnout a dodat pocit z toho, že jíme něco zdravého a nadbytečných kalorií prostého. Zdravé jídlo je plážová prevence proti nadbytečným kilogramům. S jogurtem budete v pohodě oblékat svůdné bikiny, jsou přece prázdniny. Vyžeňte z hlavy všechny nesmyslné diety a vrhněte se na potraviny, které létu dominují. Jogurt a letní grilování ať vtrhne do vašeho stravování. Zjistíte, že i při gurmánském užívání žádná kila navíc nenaberete. Užijte si to letošní léto se vším všudy. Kdy jindy můžete vařit v bikinách venku na čerstvém povětří? Po pravdě řečeno udržovat v krbu oheň vždy nestihnu, tak vezmu za vděk i grilem domácím. Ten v troubě je báječný, ten stolní zas o kus romantičtější. To už je opravdu jen na vás, ale rozhodně každé grilování ušetří královsky čas a kalorie.


Bylinková paráda nemusí být chloubou pouze zahrady. Ubytujte si je v květináčích klidně na okenní parapet, nejlépe ten kuchyňský, aby mohly nakukovat rovnou do vašeho talíře. V květináčích na balkóně udělají velkou parádu a přidáte-li k nim i levandule, budete mít ten letní parfém pod nosem celé dlouhé léto. Otevřete bylinkám své dveře. Věřte tomu, že vám vykouzlí ty nejoriginálnější chutě. Bylinky ty umějí čarovat, tak je nechte ta svá zelená kouzla rozehrát.Neodolatelné plátky v jogurtové marinádě

Množství nehlídejte, vše se snadno odhadne dle počtu strávníků, ale počítejte s nějakým kusem masa navíc. Když se griluje, před sousedy se to neutají, tak ať si taky dají :-) Příště k nim vtrhnete zase vy.


  • plátky masa z prsou (krůtí jsem použila já, kuřecí je též dobrou volbou)
  • dobrý "živý" jogurt (např. Hollandia; ideálně = domácí výroby; luxusně = originální řecký "Jaurti")
  • čerstvé bylinky
  • pikantní grilovací koření (dle vaší chuti)
  • česnek
  • sůl, čerstvě mletý pepř
  • olivový olej
  • nezbytný grilVezměte si čas na přípravu marinády a maso naložte nějakou dobu předem. Ideálně den až dva před samotnou konzumací. Maso nakrájíme na plátky přiměřené síly (cca 1 cm) a nebudeme naklepávat, event. jenom "něžně" porušíme strukturu masa paličkou. Do jogurtu vmícháme lžíci olivového oleje, sůl, čerstvě mletý pepř, utřený česnek, pikantní grilovací koření. Koření bych nechala na každém z nás, protože chutě jsou různé. Např. je možné použít kombinaci koření na řecké Tzatziky, tedy dostatek česneku, trochu kopru, soli, olivového oleje. Marinádu při přípravě budete ochutnávat vy, tak do ní dejte to, co vás nezklame! Vaření to bude dobrodružnější. Maso do této marinády naložte, obložte čerstvými bylinkami a nechte odpočinout v chladu do doby, než budete grilovat. Vzhledem k současnému deštivému počasí jsem grilovala v chytré troubě, tak bylo potřeba vymazat lehce zapékací mísu olivovým olejem a maso z marinády přemístit do nádoby a vsunout pod horký gril. Grilujeme při 190 až 200 °C cca 12 minut. To opravdu záleží na výšce a použitém masu. U drůbeže je nejhorší, když se maso přesuší, což se stane celkem snadno. Nenechávejte ho tam dlouho, event. pečte jeden kousek jako "zkušební" a vyzkoušejte propečenost a šťavnatost na něm. Aby zůstal zachován dietní úmysl a kvalita zdravého jídla, myslete též na vhodnou přílohu. Já zůstala pouze u zeleniny, kterou jsem krátce ovařila a potom přidala k masu a přelila zbylou jogurtovou marinádou. Na talíři jídlo ještě posypte čerstvými bylinkami. Bylinky nám sice při naložení maso ovoněly, ale v grilu celá jejich krása lehla popelem a nezůstalo v nich téměř nic aromatického. Není nic jednoduššího, než dodat nové.

Vhodnou přílohou je též grilovaný velký brambor v alobalu, který ponecháme ve slupce a při servírování ho rozkrojíme a naplníme jogurtovým dressinkem. Pokud budete velké brambory grilovat vcelku, tak počítejte s tím, že hodina jim v grilu mnohdy nestačí. Není k zahození, si brambory předvařit a v žáru grilu jim dodat ten patřičný šmrnc. Na to už tolik času potřebovat nebudeme a de facto můžeme připravovat souběžně s masem.

Současný životní styl a nepravidelná strava dává našemu zažívacímu traktu opravdu hodně zabrat. Není divu, že Česká republika je zem s nejvyšším výskytem onemocnění tlustého střeva a konečníku. Pravidelná konzumace jogurtu se živými kulturami, kde se vyskytuje až 107 mléčných bakterií na 1 gram (1 ml) výrobku podporuje přirozenou činnost střevní mikroflóry a pomáhá regenerovat trávicí systém. Není pochyb o tom, že jogurt do našeho jídelníčku patří. Investujte do svého zdraví, protože tato investice se vyplatí. A pokud by někdo namítal, že dobrý jogurt se pohybuje ve vyšší cenové relaci, tak tady je velmi jednoduchý návod, jak si ten jogurt levně vyrobit doma. A věřte, že žádné velké umění to není. Budete si moci dopřávat opravdové jogurtové orgie.

Domácí příprava jogurtu
Čerstvý domácí jogurt není příliš kyselý a za horkých letních dnů dobře poslouží jako osvěžení. Dokonce při spáleninách od slunce je pomazání studeným jogurtem všech spálených míst tím nejlepším balzámem, který popálenou kůži zklidní a z těla vytáhne přebytečnou horkost. To říkávaly už naše babičky :-)
  • 1 velmi čerstvý jogurt s živou kulturou (samozřejmě ten s krátkou lhůtou trvanlivosti)
  • 1 litr mléka (zásadně plnotučného)
Vezmeme sklenku o obsahu cca 2 dl a naplníme ji do poloviny mlékem a k mléku přimícháme ½ obsahu jogurtu s živou kulturou. Mléko svaříme na teplotu 40 °C. Teploměr potřebovat nebudete, stačí test malíčkem. Když malíček v mléce udržíme alespoň 10 vteřin, dostali jsme se na požadovanou teplotu. Nyní je čas, nalít do teplého mléka sklenku s rozmíchaným zředěným jogurtem. Dobře promícháme s teplým mlékem a nalijeme do mísy, ve které budeme jogurt uchovávat. Některé praktiky hovoří o tom, že takto připravený jogurt přikryjeme alobalem a vložíme do trouby předehřáté na 250 °C na dobu 2 až 3 minut. Poté troubu vypneme a jogurt necháme vychladnout, čímž zhoustne. Nejdůležitější ze všeho je vědět, že s jogurtem od momentu, kdy do mléka přidáme zředěný jogurt nesmíme s ním už vůbec pohybovat. Ovšem nechat jogurt dojít vtipně pod peřinou, kde si svou teplotu též zachová není nic převratného, protože i tak se to dá udělat.
Geniálně jednoduché a jednoduše geniální pojednání o domácí výrobě jogurtu od Pixiho nepřehlédněte.7x "pro" jogurt a nyní už je vše jen na Vás :-) Hezké léto v bikinách i bez nich - jednoduše si ho užijte tak, jak nejlépe umíte a z cest si vozte plnou hlavu zážitků a nových nápadů. K jejich uskutečnění najdete potřebnou sílu a energii právě v jogurtu, tak ho vezměte na milost či nemilost :-) Jak je libo, vážení.
Zajímavost: Je zajímavé, že v minulosti svět vyráběl jogurty podle nás. První ovocný jogurt spatřil světlo světa v Čechách u Vltavy naproti Vyšehradu. V roce 1933 v pražské Radlické mlékárně. Ta byla tehdy jedním ze špičkových mlékárenských podniků v Evropě a proslavila české jogurty daleko za hranicemi státu. Podle její receptury se ovocný jogurt vyráběl ve čtrnácti evropských zemích.

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rudka Rudka | E-mail | 12. května 2007 v 15:58 | Reagovat

Zase tak zajímavé jídlo, nevím, které mám zkoušet dřív. Kdybych měla čas, tak si jogurtové orgie uděláme ještě dnes.

2 Šárka Šárka | E-mail | Web | 12. května 2007 v 17:10 | Reagovat

Rudko, taky se nemohu nabažit :-))) Zrovna si dělám k večeři řecké Tzatziky (salát z okurky, jogurtu, česneku, atd.). Vychlazený z ledničky nemá prostě chybu a je to moje jogurtová láska. Čerstvý kopr mu dá tu luxusní korunu a už si mohu užívat jogurtové orgie zase z jiné strany :-)

3 Julie Julie | E-mail | 13. května 2007 v 22:30 | Reagovat

Milá Šárko, tak tohle je tedy ta pravá vůně léta...Navnadila jste mě dokonale jogurtově, v lednici bohužel zrovna chybí obě potřebné ingredience, ale zítra to napravím a udělám pečené brambory. Moje maminka vždycky prosazovala pondělí jako bramborové - a tak to dodržím. No jo, ale ten jogut vlastně nestihnu :-)

4 Šárka Šárka | E-mail | Web | 13. května 2007 v 22:37 | Reagovat

Julie :-) Bramborové pondělí, to se mi vážně líbí! Z brambor se dá udělat tolik dobrot, že to bramborové pondělí asi doma zavedu :-) Už si představuji, kolik bramborových dobrot by dostalo šanci, kdyby byl stanovený jejich přesný čas. Pro brambory já mám slabost. Tak děkuji za dobrý nápad :-)

5 Mánek Mánek | E-mail | Web | 14. května 2007 v 7:24 | Reagovat

Super griled, jogurtová marináda nikdy nezklame. Ať žije čas grilování!!! Tak na to se vždycky celou zimu těším. A minulý týden jsem si koupil nový gril, bude ho potřeba zaběhnout. Jenom musím ještě vydržet: po koupi grilu začalo pršet, takže nic... Tento víkend jsem zůstal v Praze, opět nic... V sobotu slaví švagr 50, zase nic, já se z toho zvencnu! :-)))

6 Bali Bali | Web | 14. května 2007 v 18:35 | Reagovat

teda Sarko, tys mi ale zavarila tim slovem ORGIE!!! Detska pojistka mne cely den nechtela pustit na tve stranky! Protoze nejsem pripojena na svem Pc, musela jsem cekat az se pratele vrati z prace a reknou mi heslo! Musim jim ted ukazat, ze jde opravdu jen o orgie kulinarske!!! Opet to vypada bajecne! Ja mela v sobotu na obed halibuta, bylo to vyborne, jen tak opeceneho a s holandskou omackou a novym bramburkem! A vecer jsem ochutnavala licka z morskeho dasa! Jak ta ryba priserne vypada, tak bozsky chutna!

At ziji ORGIEEEEEEEEEEEE ;-)

7 Bali Bali | Web | 14. května 2007 v 18:36 | Reagovat

a koukni na nase www, jsou tam zajimave fotky z Francie!

8 Šárka Šárka | E-mail | Web | 15. května 2007 v 14:19 | Reagovat

Mánek :-) taky se těším na letní grilování, jenom to počasí nějak nepřeje, ale máme na to celé dlouhé léto, tak se určitě nabažíme všech těch očouzených dobrot :-) Ať se podaří grilovací premiéra s novým grilem!

9 Šárka Šárka | E-mail | Web | 15. května 2007 v 14:31 | Reagovat

Bali :-))) příště budu lépe přemýšlet, co píšu :-) I když trvám na tom, že gurmán zažívá mnohé rozkoše, když má ten správný talent pro rozpoznání chutí a dokáže si to jídlo patřičně užít. Koukám, že ty se v dobrůtkách na cestách taky vyžíváš. Mořský ďas je lahůdková rybička! Tak ať žijí gurmánské orgie :-) Jsou to báječné suvenýry, které si vozíme z cest.

Fotky jsou krásné! Taky se těším co o dovolené ulovím objektivem foťáku.

10 Bali Bali | Web | 15. května 2007 v 16:41 | Reagovat

uz se tesim na tve zazitky!!!!!!!!!!!!!!

11 Falka Falka | E-mail | 29. května 2007 v 9:13 | Reagovat

Vyzkoušeno, snězeno, zapsáno do sešitu na věčné časy :-)

12 Šárka Šárka | E-mail | Web | 29. května 2007 v 12:02 | Reagovat

Bezva, jogurt je dobrý společník na cestu k dlouhověkosti :-) A takto s masem ho řadím ještě o jeden stupínek výše v žebříčku gastronomických radostí. Lehké, letní, rychlé vaření - trend moderní doby :-)

13 kamila kamila | E-mail | 29. května 2009 v 22:32 | Reagovat

ahoj, vyzkousela jsem a musim rici, ze je to fajn. Jsem dairy tolerant, takze jsem nalozila do sojoveho a zadny rozdil o) doporucuji

14 Šárka Šárka | E-mail | Web | 29. května 2009 v 23:52 | Reagovat

[13]: kamila

Díky ;-) Za komentář i za vyzkoušení alternativy se sojou!

15 Ada Shetrone Ada Shetrone | E-mail | Web | 12. října 2010 v 7:46 | Reagovat

Ježiš koukej co jsem našla na fejsu http://bit.ly/natalie_kviz

16 Boysintoys Boysintoys | E-mail | Web | 24. října 2011 v 17:44 | Reagovat

Super, tenhle blog je celkem zajímavej. Jdu ještě něco počíst....

17 digital watches digital watches | E-mail | Web | 31. října 2012 v 13:55 | Reagovat

Q. Why did the one-handed man cross the road?
http://www.writewatches.com/

18 affordable bridal gowns affordable bridal gowns | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 8:42 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.

19 christian louboutin shoes sale christian louboutin shoes sale | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:48 | Reagovat

Q. What kind of ship never sinks?
http://www.shoesfloor.com/

20 cleverly cleverly | Web | 17. června 2015 v 14:46 | Reagovat

Mohu nabídnout mnoho diskových obrazů na dané téma, je třeba?. :D

21 Jan Vavříček Jan Vavříček | E-mail | Web | 27. srpna 2016 v 23:25 | Reagovat

Já dělám domácí jogurt s pomocí jogurtovače.
Uvedeným postupem na jogurt si nejsem moc jistý - řekl bych, že výsledný jogurt se bude táhnout - nebude pevný.
Měl jsem podobný problém - http://www.vavricek.cz/2015/07/vyplati-se-vyroba-domaciho-jogurtu/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama