Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Adventní věnec & Bílá paní & bramborové placky. To všechno jsou Vánoce :-)

11. prosince 2006 v 13:40 | Šárka |  Povídání (nejen) o jídle
Adventní věnec & Bílá paní & bramborové placky. To všechno jsou Vánoce :-)
Ať chceme nebo nechceme "adventní období je tu". Advent pochází z latinského slova adventus a znamená příchod. Křesťané se právě v adventu chystají na příchod Vykupitele, Ježíše Krista, tedy na jeho narození. V církevním pojetí předcházejí čtyři adventní neděle svátku Narození Páně - poslední z nich připadá proto letos na 24. prosince a Advent tedy začal 3. prosince. Advent by měl být dobou těšení a očekávání. Je smutné, že pro nás se stal již výhradně obdobím předvánočních nákupů. Půst a zákaz zábav už v současnosti k předvánoční době obecně nepatří a těžko by se asi našla obec, kde se během adventu nesmějí konat svatby. K předvánoční výzdobě patří podle křesťanské tradice adventní věnec se čtyřmi svícemi, které se postupně neděli za nedělí zapalují, takže na konci adventu a na vánoční svátky svítí všechny čtyři. Zvyk nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let - na slavení svátků světel zvaných Chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel a letos Chanuka začíná 15. prosince večer. Svátky připomínají znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu v době povstání Makabejských. Chanuka je oslavována na celém světě a jako jediný z židovským svátků veřejně v ulicích. Vánoční svátky však mají původ i v dalších tradicích předkřesťanských dob - ve slavení slunovratu spojeném s řadou pohanských a magických obyčejů. Snažme se dát tomuto období alespoň malou výjimečnost a zklidněme své tempo třeba jen o víkendových dnech a pokusme se nadýchnout vánoční atmosféry dle zvyklostí dávno minulých. V této mé vánoční rozpravě vás vezmu tam, kam mě mé kroky zavedly. Začla bych však od samotné podstaty adventu.

K nejznámějším symbolům předvánočního času patří adventní věnec. Svíčky na něm si zapalují i nevěřící. A proč se zapalují svíčky? Dny se zkracují, tmy přibývá. Postupné rozžínání svící na adventním věnci symbolizuje příchod Krista.Věnec je víc, než pouhou okrasou. Zelené větve provoní dům, znamenají život uprostřed odpočívající přírody, kruh vyjadřuje společenství a plameny světlo, které osvěcuje každého člověka. Svíce jsou čtyři jako čtyři adventní neděle. Lidová tradice však zapovídá umělé materiály.

Základem věnce je jakákoli zelená dřevina - jedle, smrk, borovice, ale i některá zahradní dřevina Adventní věnce nepatří nikam jinam, než na vstupní dveře. Myšleno je tady věnec bez svíček. Zavěsíme na dveře, nikam jinam ne, ani ne na stěnu, ani na krb, pouze na venkovní dveře. Adventní věnec se svíčkou samozřejmě bude na stole. Každou adventní neděli si svíčku zapálíme a budeme se společně těšit na blížící se Vánoce.
(jeden z mnoha adventních věnců, kterými je vyzdoben třetí největší zámek v Čechách, Jindřichův Hradec)
Historie adventního věnce … na počátku bylo kolo.
Zvyk používání adventního věnce je starý přibližně 150 let. První adventní věnec měl podobu dřevěného kola od vozu. Jeho dějiny nás zavedou do chudých vrstev obyvatel Hamburku minulého století, do ústavu pro opuštěné děti, do chatrče na zapadlém okraji města. Tam tehdy pracoval mladý pedagog a později zakladatel "Vnitřní misie", který v Göttingenu a v Berlíně studoval teologii. Jmenoval se Johann Heinrich Wichern. V roce 1839 právě on poprvé pověsil před vánocemi od stropu dřevěný kruh se svícemi. Po obvodu kruhu bylo celkem 23 svící (4 velké bílé a 19 malých červených, na každý den do Štědrého dne . Denně během krátké pobožnosti byla zapálena jedna svíce. V roce 1851 byla poprvé vyzdobena celá jídelna tohoto útulku jedlovými větvičkami, stejně tak byl nazdoben i věnec. Tento předvánoční zvyk se rozšířil velmi rychle. Poprvé měli adventní věnec v kostele v Cáchách, měl však již pouze 4 svíce. Později se adventní věnec objevil v protestantském prostředí na severu země, potom v sousedních zemích. Pomocí emigrantů se dostal adventní věnec až do Severní a Jižní Ameriky. Kruhová podoba věnce symbolizuje ustavičnou cestu slunce a zároveň i věčnost. Krátké dny v prosinci jsou nejtmavějšími v roce. Je to čas bludiček, skřítků a bílých paní. Jejichž návštěva, jak se věřilo, zaručila velkou úrodu pro příští rok. Věnce, které byly věšeny na dveře stavení, kostelů i chlévů, měli ukázat na cestu těmto bytostem. Od těchto světel až k adventnímu věnci, který ohlašuje blízké narození Krista, je už jen krátká cesta. Adventní věnec je opakování starého zimního zvyku a uctívání kouzla kruhu a je symbolem pro přírodní sílu. Tradiční barva adventního věnce je červená a zelená. Červená upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa, obě barvy pak symbolizují život. Jako ozdoba se používají také jablíčka, od času ráje jsou plody života - kulaté jako věnec sám a dobré jako Boží přízeň.

Každoroční oslavy adventního období na zámku v Jindřichově Hradci mají nezaměnitelnou atmosféru. I když letos chyběl sníh, který by toto období podmanivě zkrášlil, byla adventní neděle zrovna tak magická a uklidňující jako loni, kdy jsme se všichni na tomto poledníku a rovnoběžce brodili po kotníky sněhem. I bez sněhu byla patřičná vánoční nálada. Adventní období trvá a je to taková nostalgická kouzelná doba, tak ve svém dalším článku se dostanu přes Bílou paní až k těm zmiňovaným bramborovým plackám, neboť tyto zdánlivě odlišné pojmy mají souvislost a co víc, týkají se adventu, tedy období, které nás obklopuje právě teď.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petruška Petruška | E-mail | 12. prosince 2006 v 16:44 | Reagovat

Ahoj mami, moc zajímavý článek. Tvůj web se stal téměř každodenním "dopingem" mnoha náhodných i pravidelných návštěvníků:-). Dozvím se spoustu zajímavostí z mnoha oblastí. Já osobně jsem si myslela, že adventní věnec se používí již mnohem více let, ale jak je vidět, vše má svůj čas. Musím říci, že veškeré ty ozdoby a dekorace dají domovu mnohem teplejší a slavnostnější nádech. Já si musím veškeré ozdoby teprve koupit. Už se těším, až uvidím, jak sis to vyzdobila u tebe doma v Záhoří.

2 Šárka Šárka | 14. prosince 2006 v 15:06 | Reagovat

:-) zatím si tady zdobím svůj "blog" - to se ovšem změní, neboj, přistoupím k tomu akčně a vše zvládnu v krátkém časovém limitu. Vánoce jsou za dveřmi!

3 carlotta.blog.cz carlotta.blog.cz | 27. ledna 2008 v 17:19 | Reagovat

Moc díky za ten věnec...Dostala jsem ho jako referát za zlobení v hodině!Tak díkys

4 Šárka Šárka | E-mail | 27. ledna 2008 v 18:32 | Reagovat

carlotta :-)

Když se zlobí, člověk se něco dozví :-) Tak jsem ráda, že článek posloužil dobrému účelu :-) Ahoj *

5 Honza Honza | E-mail | Web | 6. listopadu 2008 v 20:08 | Reagovat

fakt dobrý stránky rád vařim a potřeboval jsem domácí újol do školy fakt pěkný dík za radu

6 Šárka Šárka | E-mail | Web | 6. listopadu 2008 v 22:31 | Reagovat

5 - Honza :-)

Tak jsem ráda, že stránky jsou k něčemu dobré!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama