Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Tiramisu

12. listopadu 2006 v 7:40 | Šárka |  Sladká kuchyně
Tiramisu je piškotový dezert z mascarpone = italský čerstvý velejemný smetanový sýr. Tiramisu je chlouba italské kuchyně, originální receptura pochází z Benátek. Je to mimořádná lahůdka, ale také mimořádná kalorická bomba (80 % tuku). A největší problém budete mít tehdy, když ho ochutnáte v takové podobě, v jaké skutečně má být! Zapomeňte na ty kupované napodobeniny a nenechte tento skvostný dezert urážet tím, že ho budete připravovat z nějakých náhražek. Buďte kuchař "par excellence" a dejte tomuto receptu jen to, co si zaslouží. Originální italské ingredience. I v Čechách už jsou dávno k mání. Na tuto lahůdku pozvěte toho, na kom vám záleží. A už se ho nikdy nezbavíte - bude na vás myslet jen s těmi nejpříjemnějšími pocity.Staňte se mistrem tohoto receptu a máte v ruce trumf. Ten kdo tuto recepturu nezná, tak neuvěří, jak velmi je to snadná věc. Taky nikdy nikdo na světě neřekl, že ty nejbáječnější věci musí dát nutně člověku pořádně zabrat. Tiramisu je toho důkazem a je nejsnadnější věc co znám. Avšak s ohromujícím efektem a chuťovým zážitkem. Receptů je mnoho, ale já se tu s vámi rozdělím o italskou recepturu v takové podobě, v jaké ji znám přímo ze země původu a mám stoprocentně odzkoušeno, že chutná.
(tak by to mělo ve finále vypadat :-)
Budeme potřebovat pár uvedených maličkostí, bez kterých se neobejdeme. Nějakou čtvercovou formu (v nouzi snad stačí i plastová obdélníková (vysoká tak 4 cm, což vyhovuje, já používám originální keramickou zapékací mísu na lasagne - tu však nemusí každý doma mít). Uvaříme malou silnou kávu (espresso), pokud nemáte doma k dispozici kávovar, tak ji uvařte jak jste zvyklí, ale pozor - lógr tam nepatří! Určitě si sežeňte to nejlepší kakao, výhradně neslazené, 1 citrón, 2 lžíce brandy, ploché piškoty (nejlépe zn. Savoiardi), 250 g mascarpone (ve větším supermarketu ho zajisté mají), cukr a smetanu na šlehání.
Nejprve si připravte kávu (espresso) a nechte vychladnout. Čtvercovou formu vyložíme plochými piškoty po celé ploše, pěkně jeden vedle druhého. Do kávy přidáme brandy. Piškoty zlehka přelijeme kávou s alkoholem (použijte na to lžičku, ať vám neujede ruka, piškoty mají být nasáklé, nikoli rozmáčené). V míse promícháme mascarpone s cukrem (moučkovým). V jiné míse ušleháme do tuha šlehačku, kterou zlehka vmícháme do připraveného mascarponového krému. Nastrouháme na jemno trochu citrónové kůry a přidáme do směsi. Můj tip je ten, že pokud použijete originální piškoty Savoiardi, tak ty již příjemné citronové aroma mají - já citrónovou kůru nepřidávám. Vzniklý krém natřeme na piškoty. Nyní na krém dáme další vrstvu piškotů, které zakápneme kávou s brandy, potřeme krémem, zahladíme a je hotovo (finální úpravy ještě před samotným servírováním budou, ale je to záležitost minutky, jak později zjistíte). Takto připravený dezert necháme odležet v chladničce, nejlépe do druhého dne.
(takhle vypadá dezert před krájením - zde již značně sněděný - to jde rychle :-) ... jen malá poznámka: pokud se divíte, čím je ten krém zvrchu posypaný a v receptu o tom není ani zmínka, tak podám vysvětlení ... zkoušela jsem posypat jemně mletými vlašskými ořechy a mohu doporučit - ovšem to do originální verse tohoto receptu nepatří, když jsme u originální verse receptu, tak původně se do krému dávalo též několik žloutků - ovšem dnes se konzumace syrových vajec nedoporučuje vzhledem ke své časté zdravotní závadnosti, tak i italská kuchyně volí občasné kompromisy v zájmu zdraví (to jen pro pořádek, aby tato informace nechyběla) ...
Před samotným servírováním si připravíme neslazené kakao! S trochou šikovnosti vykrojíme řez cukrářskou lopatkou (v nouzi vezměte nějakou širší obracečku, zapomeňte na žonglérské kousky servírování jen vidličkou, to by se vám mohlo vymstít a někde po cestě z mísy na talíř by dezert z vidličky "dezertoval"). Když je Tiramisu na talíři, tak přijde to nejdůležitější, vyrobíme na tomto dezertu pěkný "huňatý kožíšek" z práškového hořkého kakaa. Za pomoci jemného sítka posypeme a nešetříme. Budete překvapeni, jak lahodná je chuť sladkého, kávou a brandy ovoněného krému, když splyne s chutí hořkého kakaa. Je to vážně delikátní. Ostatně ještě kousek v chladničce mám, tak se budu těšit na neděli a na tu svou obligátní ranní kávu v kombinaci s tímto "zázrakem". Na některých věcech mám celkem slušnou závislost a to je prosím "jedna z nich". A vám to přeju taky :-)
(názorná ukázka toho, jak špatně lze tento dezert ukrojit :-) nenechte se odradit, toto bylo dílem toho, že jsem tiramisu nenechala důkladně vychladit a tentokrát jsem dala jenom jednu / spodní vrstvu dlouhých cukrářských piškotů / to potom opravdu drží tvar poněkud hůře, avšak na chuti se vůbec nic nezmění. Vlastně si říkám, že je zázrak, že jsem stihla něco nafotit, protože jsem opravdu měla plný barák lidí a psů - byl téměř problém se na cokoli soustředit a kuchyň byla doslova obležená těmi čtyřnožci - oni mají přeci jenom lépe vyvinutý čich a tak dávno předem věděli, že dnes se vaří něco výjimečně dobrého. Ostatně taky dostali, ale nic od sladkého - maso mají raději. A tady je důkaz jejich spokojenosti se sobotním průběhem dne :-)
(Bonnie & Follow - dvě unavené anglické greyhoundky)
(Jenny, kterou jsem cvaknutím fotoaparátu ze spánku vyrušila)
... přítomní dvounožci (zejména ti dospělí), nevypadali jinak, ... tak tohle všechno umí tiramisu, tak pozor na něj :-)
Tiramisu v překladu znamená "Zvedni mě!" - tento dezert opravdu dokáže zvednout - svou báječnou chutí zvedne každému gurmánu a milovníku sladkostí náladu, ale také ručičku na váze, tak to mějte na paměti ;)

Dobrý tip: Pokud máte rádi recepty v knižní podobě, můžete si je pořídit jako kuchařskou knihu a objednat si ji přímo od autorky.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Petruška Petruška | E-mail | 12. listopadu 2006 v 9:09 | Reagovat

Ahoj, jsem ráda, že jsi publikovala pravý recept na italské tiramisu. V kuchařských knihách, receptářích a hovorech mezi lidmi se to jen hemží recepty, které se tiramisu podobají jen z povzdálí, a to navíc jen s přimhouřeným okem.  Dokonce i ta roztomilá červená kuchařka s obrázkem rajčete na titulní straně, kterou jsi mi darovala k Vánocům 2005, byla spíše upravená pro potřeby náš, "neitalů". Některé ingredience byly nahrazeny jinými, nebo jejich úprava nebyla korektní. Navíc byla napsána v Německu. Zjistila jsem nedostatky některých receptů díky mému příteli (Italovi - pro ostatní, kteří nevědí), jemuž jsem recepty a postupy překládaly. Místy se rozohnil, jako správný Ital hájil čest světoznýmých italských receptů, natolik oblíbených, že kde se nemohou vařit z pravých ingrediencí, tam se kopírují a obměňují různými způsoby. Pak by se ovšem neměly jmenova "Lasagne" atd., ale např. těstoviny na způsob lasagní. Není nad originál, a pravý fajnšmekr ten rozdíl vždy pozná.

2 Petruška Petruška | E-mail | 12. listopadu 2006 v 9:15 | Reagovat

Jinak jsem ještě chtěla dodat (neboť jsem se nakonec ztratila v obhajování italské kuchyně a zapomněla na důstojný komentář tvého tiramisu:-), že tvá receptura byla přesná. Kakako se sype v poslední fázi úpravy, poté se nechá několik hodin odpočívat. Před podáním se již nic nepřidává. Savoiardi jsou typ piškotů, jsou prodávany pod různými značkami. Každopádně je to jediný typ piškotů, který se hodí do pravého receptu na tiramisu. Pamatuji si, že jsem mnohokrát četla v českých kuchařkách ingredience typu: dětské piškoty, smetana atd. - i s těmi samozřejmě připravíte dobrý moučník, ale už nebude mít s tiramisu nic společného. Čili jak říká správně moje mamka - potřebné suroviny jsou dnes již dávno k sehnání v každém větším supermarketu, takže vydejme se na nákup a s chutí si doma připravme pravé italské i jiné specialitky.

3 Petruška Petruška | E-mail | 12. listopadu 2006 v 9:20 | Reagovat

omlouvám se jak mamce, tak i ostatním, kteří jsou nuceni číst mé komentáře:-), za případné chyby. Píši v rychlosti, takže některé překlepy se asi vloudily.

4 Šárka Šárka | 12. listopadu 2006 v 13:12 | Reagovat

Ciao :-) Děkuji za komentář k tématu slavného tiramisu, a těším se od tebe na všechny další a taky o nápady, o které se se mnou podělíš (protože ty jimi jenom hýříš), a hlavně na fotky všech těch báječných dobrot, co v dobrých restaurantech, u přátel, doma konzumuješ. Moje kuchyň tu je jako na dlani, tak se budu těšit na tvoje postřehy z italského reálného života. U nás doma je už liduprázdno, všechny návštěvy jsou na cestě domů, pejsci jsou rozebráni - byla tady ještě Crazy, ale ta už je touto dobou na cestě do Švýcarska, tzn. že tu bylo 16 psích nožiček, učiněný zvěřinec a když se představím, kdo to bude uklízet, tak radost nemám :-) Asi si dám ještě kousek tiramisu, k tomu kafíčko a nohy na stůl a budu si užívat nedělního nicnedělání. Bohužel jen chvilku, protože se musím ze světa gastronomie ponořit do chladných vod překladatelských a lovit v termínech technické němčiny a dopracovat jeden materiál, který byl předběhnut mými receptíky a nezbyl mi na něj čas. Jeden zajímavý (originální, zcela vlastní) recept v záloze ještě mám, tak ho možná někdy večer trochu popíšu, doplním foto a hodím na své stránky. Mohl by tě zajímat! Včera jsme do měli k obědu, ale v tom frmolu jsem stihla fotit a aranžovat opravdu jen málo. Díky za všechny doplňující informace k tiramisu a krásnou neděli. U nás je počasí vskutku zimní, i když ten Martin zatím na bílém koni nepřijel, ale pohled na oblohu značí, že mraky jsou jako naducané peřiny se spoustou sněhových vloček, co se nám brzy snesou na hlavu. Díky a pa

5 Šárka Šárka | 12. listopadu 2006 v 13:15 | Reagovat

Teda já se stydím :-) proč jen jsou tam pořád chyby, když se tak snažím, aby tam nebyly.

6 Rudka Rudka | E-mail | 12. listopadu 2006 v 15:48 | Reagovat

Myslela jsem si,že je u Vás hodně rušno,když jsi tak dlouhou dobu nereagovala na komentář a už jsem se těšila co nám všem zase připravuješ za překvapení.Ano dočkali jsme se.Tiramisu jsem nikdy nedělala,ale jdnou jsem ho objednala v Nowacu v takovém umělohmotném pekáčku a byl výborný. Ještě se vrátím ke gulášku pana Havla.Přijela jsem z práce a nechala jsem si recept na lince v kuchyni.Vláďa si ho samozřejmě musí hned číst,aby mu něco neuteklo a prohlásil,že guláš musí dělat chlap,protože k tomu  jinak přistupuje.Prostě a jasně chce ho uvařit sám a nakonec proč ne.Já obstarám suroviny a on ať se postará,nafotí a já Ti napíšu jak se s tím vypořádal.

7 Rudka Rudka | E-mail | 12. listopadu 2006 v 15:56 | Reagovat

Ještě jednu takovou informaci jsem Ti chtěla napsat,když jsem včera odjížděla od Tvých stránek do práce,měla jsem schůzku už z druhou novou prodavačkou,která nastoupí ve čtvrtek.Tak snad se vše v dobré obrátí a budeme mít více času.

8 Šárka Šárka | 12. listopadu 2006 v 16:30 | Reagovat

Tak to je fajn :-) To, že Vláďa guláš uvaří, bude receptu od pana exprezidenta jenom ku prospěchu - okoření to tím mužským přístupem, kterého je pro guláš určitě potřeba. Jen ho po očku hlídej, ať toho červeného vínka moc neupíjí - všímám si, že pánové rádi vaří takové ty dobroty podlévané něčím ostřejším a od takového guláše se nehnou ani na krok. Neustále nadzvedávají pokličku, ochutnávají, po špetičkách koření, mezitím důležitě popíjejí a posedávají, nás do kuchyně nepustí (vyjma závěrečného mytí nádobí, dneska nás v některých případech pověří, abychom ho poskládaly do myčky - znám však případy, kdy myčkový logistik v domácnosti je zase muž, a nenechá si do řemesla fušovat), a vůbec celou tuto činnost povýší na alchymii a v kuchyni čarují a nic jiného u toho nedělají (možná čtou noviny a zvukovou kulisu bublajícího guláše rozrušují nějaké příjemné tóny jejich oblíbené muziky). Umějí si to užít a nechají se za to náležitě pochválit :-) Ne jako my, když během celého procesu vaření, děláme sto jiných domácích prací a když běžíme kolem hrnce, tak jen ve fofru zkontrolujeme, zda nám z něho někdo neujedl a zase letíme dělat něco jiného. Nechť se neurazí ty dámy, které mají k vaření jiný přístup - bude nás méně :-) Kdo může říct, že vaří jen pro potěšení? Chlap si z toho prostě potěšení udělá, jinak nevaří! A v tom to je, zvolit si ten správný přístup a vždycky si to užít. Když se bude Vláďa bavit a užívat si v kuchyni, tak ty si taky koukej užívat nějaké příjemné činnosti. Těším se na to, jak to dopadne a je to perfektní záležitost, když budu moci s vaším svolením uveřejnit pěkné fotky od mistrovsky připraveného, chlapskou rukou vařeného „guláše“. U vás vidím jen malý problém! Dva výborní kuchaři & jedna kuchyň! Jinak je moc fajn, že do vašeho gurmánského obchůdku se konečně vynořila nějaká schopná pracovní síla. Moc vám to přeju, aby to klaplo, neboť nejen prací je člověk živ. Volného času je třeba užívat a my s Edou plánujeme na příští víkend „Raclette“ – to nejlepší jídlo pro přátele, tak máte naše pozvání. Ostatní domluvíme mimo tyto komentáře.

9 edy edy | E-mail | 12. listopadu 2006 v 16:49 | Reagovat

No já bych k tomu pozvání něco malého dodal. Co takhle uvařit ten gulášek třeba až ve čtvrtek, nechat ho přes noc hezky uležet, v pátek ho naložit do autíčka, k tomu přidat velkou porci dobré nálady (u Vás je to zbytečné, neboť ji máte stále dobrou, nevím jak to děláte, ale snad to časem odkoukáme:) a šup se rozdělit o ten gurmánský zážitek se svými přáteli u nás doma - bude nás tu více!

10 pan Cuketka pan Cuketka | E-mail | Web | 12. listopadu 2006 v 19:08 | Reagovat

moc pěkné!

díky, že jste zmínila všechny propriety klasického receptu (vč. zabaglione), který je sice poměrně mladý (1971), přesto jednoduše božský...

Jenny & Bonnie & Follow  ;)

11 Janaen Janaen | E-mail | Web | 24. listopadu 2006 v 23:51 | Reagovat

Nejen tiramisu, ale i jeho varianty u nás doma frčí!!! Mohu tě pozvat na stránky, kde vedu rubriku sladkých receptů. Jsou to www.primacafe.cz    

  Přijď a mlsej s námi!

12 Šárka Šárka | 25. listopadu 2006 v 0:46 | Reagovat

Díky za pozvání, určitě zajdu očíhnout sladké recepty. Kafíčko si vezmu s sebou (__)?

Ten prapodivný obrázek má demonstrovat hrnek s kávou :-)

13 majduliinka majduliinka | 24. dubna 2007 v 15:49 | Reagovat

ahoji tak to je super ze to tady vsecko najdeme

14 Šárka Šárka | E-mail | Web | 24. dubna 2007 v 18:49 | Reagovat

majdulinka :-) kdo hledá, ten najde :-) všechno se tu najít nedá, ale něco zajímavého snad ano.

15 aneta b. aneta b. | 2. srpna 2007 v 13:52 | Reagovat

myslím,že se tiramisu píše se dvěma s takže tiramissu. :o) ale jinak super recept. Já to sice dělám po česku, ale byla jsem nedávno v Itálii,kde jsem si to pravé tiramisu dala. A musím říct, že to moje mi asi chutná víc. :o))

16 Šárka Šárka | E-mail | 3. srpna 2007 v 8:07 | Reagovat

aneta b. :-) díky za komentář. Nad dobře připravené domácí "Tiramisu" opravdu není.

Domněnka ohledně psaní názvu  ve tvaru "tiramissu" správná není.

Důkaz najdete třeba zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Tiramisu

17 Hanka Hanka | 20. září 2007 v 7:55 | Reagovat

Ahoj, originál recept na tiramisu znám a tiramisu miluju. Na zítra ho chci připravit na naší babskou slezinu, ale měla jsem problém s vejci, jenda z kamarádek je totiž těhotná a to by neupravená vejce neměla. Takže díky za to, že jsem se dozvěděla, že bez vajec to jde taky. A k tomu krájení a vyndavání, to je opravdu napínavé. Obvykle se mi rozpadne první kousek, který vyndavam, ale ty ostaní už pomocí nějakého podběráku zvládnu.

18 Šárka Šárka | E-mail | 20. září 2007 v 9:50 | Reagovat

Hanka :-) Tak ať se ta babská slezina povede !!! a Tiramisu samozřejmě taky. Bez vajec se to obejde a se šikovným podběrákem i servírované kousky budou úhlednější. Když najdu čas, tak u tohoto receptu vyměním fotografie (mám v archivu daleko lepší, protože tiramisu je můj oblíbený dezert). Škoda jen, že to je taková kalorická bomba. Díky za komentář a moc zdravím a užij si kamarádky i tento dezertík.

19 Lawless Lawless | 3. října 2007 v 11:23 | Reagovat

Zdravím všechny,předevšim autorku receptu.

Chtěl bych svojí troškou také přidat do mlýna,našel jsem tvůj recept a můžu konstatovat, že je opravdu dobry.Již delši dobu pracuji v italske restauraci,kde tiramisu pravidelne vyrabime, recept jsme koupili od restaurace v Italii,ktera patri k jednim z nejlepsich vubec.

Zakladem tiramisu,neni samotny cely moucnik,na internetu a vubec vsude se vali spousta receptu s ruznymi obmenami, ale samotna priprava kremu´,který musí být sice lehký a nadychaný ale zároveň držet tvar na male vrstve piskotu.Puvodne totiz bylo tiramisu definovano jako hustý krém podávaný do koktejlových sklenicek s oplatkami nebo dlouhými cukrovými piškoty.Pozdeji se preformovalo do podoby ve které ho známe dnes.

Samozrejme káva a ostatni jsou také dulezite,dodavaji tomuto moucníku tu pravou chut.Nechci se zde nijak vytahovat,nebo poucovat,to jen tak ze jsem se do toho tak zaboril.

Tvuj recept je opravdu vyborny,s citronovou kurou mam take zkusenosti,podle me si myslim ze jde o kavovy dezert a citr.aroma se zde moc nehodi,ale vec kazdeho vkusu.

Vubec nepouzivas syrove vejce,pouze smetanu,coz je zajimave,pokud se muzu zeptat,po zamichani mascarpone,jak dlouho ti vydrzi krem drzet na moucniku???asi dlouho moc ne co??bud se sni nebo roztece.

Podle meho nazoru do praveho tiramisu by se meli pridavat syrova vejce,naslehana s cukrem a s lehkym zamichanim Mascarpone,pote bude moucnik drzet tvar i nekolik hodin,krájet se bude vyborne na uhledne ctverce nebo pokud ho date do dortove formy tak na trojuhelniky,ktere vypadaji celkove lepe.

Krem:  15 ks vajec (pouze zloutky),naslehame spolecne se 150g cukru do huste peny,pote lehce vmichame 750g mascarpone

20 Šárka Šárka | E-mail | 3. října 2007 v 11:37 | Reagovat

Lawless :-) Díky za všechny bezva rady k tomuto famóznímu receptu na sladkou italskou dobrotu. Po pravdě řečeno k té citrónové kůře (vynechávám ji), ale originální recept na Tiramisu s ní počítá, tak jsem ji zmínila. Nápad krému bez vajec je dílem dnešního trendu vynechávat rizikové potraviny nebo eliminovat jejich množství na minimum. Faktem zůstává, že konzistence krému bez vajec není tak kompaktní a nevydrží věky. Naprosto s tebou souhlasím :-) Dělám obě verse. Obě verse mají úspěch, ale nechala bych to na uvážení každého kuchaře, jak se k tomuto geniálnímu receptu postaví. Naprosto vždy ctím tradici a originalní přípravu receptů. Jen někdy mám chuť receptu trochu odlehčit jeho kalorickou hodnotu. V našem švýcarském restaurantu jsme pro hosty připravovali vždy versi originální! Jsem moc ráda za profesionální a milý komentář !!! Díky* Ciao*

21 Kaculka Kaculka | E-mail | 24. října 2007 v 14:53 | Reagovat

Ahoj, Sarko,

moje kamaradka slavi v sobotu plnoletost. A jelikoz miluje sladke a Tiramisu snad uplne nejradsi ze vseho, hledala jsem recept na Tiramisu..Pravda, na internetu je jich hodne, ale ktery je ten spravny? Nakonec jsem si otevrela Tvou stranku a precetla si Tvuj recept..Rozhodla jsem se, ze ho zkusim, tak mi drz pesti, at se povede a ze kamaradce bude chutnat..:)

Diky

Kaculka

22 Šárka Šárka | E-mail | 24. října 2007 v 15:50 | Reagovat

Kaculka :-) drzim pesti! Urcite se tiramisu povede a kamaradku tento bajecny dezert "zvedne ze zidle" :-) Poradne tu plnoletost oslavte! V podstate skoncilo jedno krasne zivotni obdobi a zacina ten opravdovy zivot = sweet-bitter koktejl zivota! Preji kamaradce, at tech sladkych okamziku ma ve svem zivote vic! ... jednim slovem ... La Dolce Vita * ... ahoj Kaculko

23 paja paja | 31. října 2007 v 15:34 | Reagovat

Díky za pomoc při přípravě tiramisu. Recepty jsem měla přímo z Itálie, kde jsem byla na stáži. Bohužel je nemůžu najít. Nebyla jsem si jistá, jestli si je dobře pamatuji, ale teď už neváhám..:)

24 Šárka Šárka | E-mail | 31. října 2007 v 16:35 | Reagovat

paja :-) díky za důvěru a ať se ti dobrota povede! :-)

25 Kaculka Kaculka | E-mail | 29. listopadu 2007 v 10:29 | Reagovat

Ahoj, Sarko,

tak Tiramisu melo obrovsky uspech..Budu ho delat i babicce k 64. narozeninam..:) Jeste jednou Ti dekuji..

Mej se fain

Kaculka

26 Šárka Šárka | E-mail | 29. listopadu 2007 v 12:23 | Reagovat

Díky za zprávu Kaculko :-) U nás asi bude Tiramisu o víkend, protože mám v lednici mascarpone a nemám lepší nápad, než si udělat tento nebesky dobrý dezert. Měj se moc prima ;-) Š.

27 Ivan Ivan | E-mail | 19. prosince 2008 v 9:13 | Reagovat

Mohl by mi nekdo rici, v jakem pomeru se jednotlive ingredience smichaji? Napr. kolik cukru vajec k 250ml slehacky a 250g mascarpone.

28 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 20. prosince 2008 v 11:15 | Reagovat

27 - Ivan :-)

Dělám úmyslně variantu bez žloutků, která eliminuje riziko salmonely, ale tradičně se používá na 250 g mascarpone cca 3 ks žloutků - cukr dle chuti (nedělám tiramisu moc slakdé, tak bych dala cca 100 g moučkového cukru a kapku vanilkové esence). Šlehačku dávkuji v polovičním poměru k mascarpone.

29 felis felis | 8. března 2009 v 14:27 | Reagovat

29-DolceVita

Jen taková malá zdravotnická nebo technická nebo jaká chcete.

Salmonelu nikdy neobsahuje cokoli uvnitř vejce ale pokud je, tak právě na skořápce zvenčí. Pokud chcete předejít nákaze, tak máte šanci skořápku důkladně omýt včetně kontaminovaných rukou a pak kuchtit.

30 felis felis | 8. března 2009 v 14:33 | Reagovat

....a ještě jsem samozřejmě zapomněl na jednu "takyzvláštnost"...

Bílků můžete sníst denně třeba deset, samozřejmě upravených neboť k syrovým je nutné použít jako doplěk vitamín B5. Žloutků však maximálně dva týdně, pro jejich obrovský obsah škodlivého cholesterolu. Ale jinak obecně, čím větší fyzická námaha, tím větší množství živin a naopak.

31 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 8. března 2009 v 15:00 | Reagovat

29 - felis

Vím :-) Nerozváděla jsem téma salmonely podrobně, ale myslím si, že málokdo při použití vajec je předem důkladně omývá. Díky za info a za doplnění článku o cenné informace, které těm méně informovaným přinesou potřebnou osvětu. Té není nikdy dost.

32 felis felis | 9. března 2009 v 15:48 | Reagovat

Vím, že se mohou občas vyskytnout problémy se sháněním "mascarpone", kterému se také říká "ricotta". Je to vlastně smetanový sýr nebo zákys. Měl by vonět po smetaně. Dá se podomácku vyrobit z vroucí smetany, do které se přidá určité množství kyseliny citronové nebo vymačkané šťávy z citronu a míchá až se srazí. Pak po vychladnutí se přes plátno lehce scedí. Možná by to ale chtělo smetanu odstředěnou přímo z kravského mléka od nějakého domácího chovatele. Tak, kuchtění zdar ale není nad vlastní cvibach a dochucování takových desertů i jinými likéry jako Amareto, nebo Bols či Carolains a pak také čerstvým ovocem a želatinou, kdo chce. Pak už to ovšem není tiramisu ale dezert á la co chcete..:o)).

Já osobně nejraději smetanový jogurt vyšlehaný s tvarohem a se šťávou z čerstvých malin, oslazený mírně. Vrstvy se mohou prokládat nebo ne. Navrch pak půlené obří vypeckované vinné hrozny zalité želatinou udělanou opět v nějaké ovocné šťávě. Pravda, je to jen sezónní záležitost...:o)

33 Míla Míla | E-mail | 19. března 2009 v 20:13 | Reagovat

Jejdamane...........v lednici mám už druhý týden mascarpone a pročítání zdejších řádků mě pěkně napružilo udělat konečně rodince famózní mňamku, kterou mají slíbenou (přes zimu jsem zjevně kapku zlenivěla). Já ovšem používám Amaretto (italský mandlový likér) a nemá to chybu - ale brandy se u nás taky najde, takže vyzkouším tentokrát tuhle variantu. Všem zde přeji vysokocitlivostní chuťové pohárky.............

34 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 20. března 2009 v 11:37 | Reagovat

32 - felis

Mascarpone i ricotta se dnes celkem  běžně seženou v každém větším supermarketu, tak kdo chce vařit po italsku, má k tomu dveře otevřené :-)

Lehké smetanové dezerty jsou ideální pro letní dny, ale tomu slavnému tiramisu jeho kalorickou hodnotu sem tam odpustím a pochutnám si na něm v jeho originální verzi :-)

35 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 20. března 2009 v 11:39 | Reagovat

33 - Míla

Tak to je dobrá příležitost pustit se do tiramisu právě nyní :-) Rodinka to ocení. Amaretto je chutný a tradiční italský likér, ale použití i jiného alkoholu není pro tento italský dezertík výjimkou. I já občas ráda sáhnu po Amarettu s omamnou vůní mandlí.

36 veronikkaaa@centrum.sk veronikkaaa@centrum.sk | 29. října 2009 v 19:15 | Reagovat

Ahoj tesim sa ked  toto  urobim doma  dufam ze to  bude  chutit  dobre ale  otazka znie  ze kolko cukru tam mam dat??

37 Lea Lea | 23. ledna 2010 v 23:02 | Reagovat

Jedno "ztechničnění" technické - vejce myjte vždy před konkrétní spotřebou, nikoliv všechna naráz po nákupu. Omytím se zbaví kutikuly, ochrané vrstvy, která brání pronikání mikroorganismů a nečistot do vejce. [29]:

38 Lea Lea | 23. ledna 2010 v 23:04 | Reagovat

Jinak děkuji za tento recept. Právě jsem tiramisu dodělala, tentokrát včetně citronové biokůry. Ovoněla je omamně, těším se, jak se projeví na chuti - testovat budou hosté narozeninové oslavy mé sestry.

39 DolceVita DolceVita | Web | 24. ledna 2010 v 19:53 | Reagovat

[36]: veronika: s cukrem bych se nebála a udělala to podle chuti. Někdo sladí víc, druhý méně, to je na každém.

40 DolceVita DolceVita | Web | 24. ledna 2010 v 19:55 | Reagovat

[38]: Lea: přesně tak! Já mám přísun vajec domácích a tak si nikdy nedělám vrásky s tím, když nejsou čistá (při uskladnění to vážně nevadí). Snad narozeninová oslava vyjde a tiramisu ji zpříjemní ;-)

41 irena irena | E-mail | 11. dubna 2010 v 10:20 | Reagovat

tak zadny citron atd. Ted vam dam pravy recept na tiramisu tak jak ho tady v italii delame a jak jasem se to naucila od cukraru.... 3 vejce,cukr,mascarpone,kava,piskoty,kakaovy prasek a nic absolutne nic jineho.Uslehat zloutky s cukrem pridat mascarpone znovu slehat , dat stranou , Vyslehat z 3 bilku pevny snih a jemne vmichat do zloutku s mascarponem. Lehce namocit piskoty v silne kave a pak uz jenom davat 1 vrstvu piskotu , na to krem a posypat kakaovym praskem , opakovat vrstvy a nahoru zase krem a posypat kakaem , dat do lednicky a nechat ulezet nejlepe do druheho dne a pak ...dobrou chut. Ahoj Irena

42 DolceVita DolceVita | Web | 12. dubna 2010 v 11:42 | Reagovat

[41]: irena:

Díky za recepturu na lahůdkové tiramisu :-) Verze bez alkoholu je skvělá pro děti, aby z toho taky něco měly. Já většinou do kávy alkohol přidávám, ale občas se to může ošidit. Tiramisu je excelentní záležitost, dělávám ho docela často a říkám si, že bych se k receptuře zde na blogu měla vrátit, vyměnit fotografie za nějaké "čerstvější a povedenější" - čím jsou dezerty oblíbenější, tím víc zdomácnějí v lidové kuchyni a tak se u nás v ČR setkáváme s tím, že lidé mascarpone nahrazují a od originálu se značně vzdalují .... originál by měl ale jednou ochutnat každý! Proto díky za tvou verzi, jak správně tiramisu "po italsku" připravit :-) Ahoj Šárka

43 Aboladen Aboladen | 24. března 2013 v 12:25 | Reagovat

Do pravého tiramisu patří žloutky a sníh, ne smetana, přeci! Pokud se někdo bojí salmonely, tak ať kupuje čerstvá vejce.
Se smetanou si to dost dobře ani neumím představit.

44 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 26. března 2013 v 22:44 | Reagovat

[43]: Aboladen:

Recept na tradiční tiramisu znám a nikdy se mu nebráním :-) Přeci jenom jsem si v této autentické kuchyni pár let odžila přímo a proto tradiční italské recepty nemám jen z doslechu, ale tak trochu i z praxe.

45 Petr Kobelka Petr Kobelka | E-mail | Web | 21. října 2013 v 15:42 | Reagovat

Tiramisu je můj nejoblíbenější dezert. My jej hlavně děláme y co nejvíce italských pravých potravin, které kupujeme v Delizie v Olomouci (http://www.delizie.cz).

46 Karel Karel | 16. března 2014 v 22:22 | Reagovat

Můj také. Tiramisu z mascarpone mi chutná
http://tiramisu-recept.blog.cz/1312/tiramisu-z-mascarpone to je ono.

47 Katka Katka | 5. února 2016 v 9:53 | Reagovat

Hledám recept na tiramissu, tento se mi líbil, ale jen do chvíle, kdy začali po kuchyni pobíhat pejsci... nevím, jestli tohle je web o psech nebo o receptech... víc fotek psů, než postupu... jdu hledat dál, loni jsem nějaký recept z netu dělala, byl výborný, jen nevím, kde to bylo, zde ne, jdu hledat dál...

48 disarmament disarmament | Web | 7. září 2016 v 19:25 | Reagovat

půjčka ihned české budějovice ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama