Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Svátek slaví Hubert

3. listopadu 2006 v 0:01
Datum: 03.11.
Jméno v občanském kalendáři: Hubert

"ZAČÁTKY VŠECH VĚCÍ JSOU NEPATRNÉ."
(Cicero)
Svátek mají Hubert a Martin (de Porres).
Dnes bychom nalezli v občanském, ale i světovém církevním kalendáři Huberta. Toto původně germánské jméno Hug(u)beraht znamená, že jeho nositel je "duchaplným člověkem".
Toto jméno nosí velice oblíbený světec Hubert z Maastrichtu-Tongernu-Lutychu. Patří mezi řadu světců, jejichž skutečný život je zcela překryt legendou. Dnes již nikdo neví, že byl biskupem a vykonal pro jemu svěřené křesťany mnoho dobrého - téměř každý zato ví, že Hubert je patronem myslivců a lesníků. Jako ochránce jej ovšem uctívají také řezníci, kožešníci, soustružníci, slévači, optici a matematici. Podle již zmíněné legendy pocházel Hubert z akvitánského šlechtického rodu a světlo světa spatřil kolem poloviny 7. století. Brzy se oženil, ale jeho žena zemřela při porodu. Zlomen bolestí se mladý vdovec uchyloval do lesů a zapomnění hledal v lovu. Při honbě prý jednou na Velký pátek spatřil jelena, který měl mezi parohy jasně zářící kříž. Tento zážitek jej přesvědčil, že je nutné, aby se věnoval službě Bohu. Jak cítil, tak i učinil. Brzy nato přijal kněžské svěcení a jako šiřitel křesťanství působil v Brabantu. Brzy mu nikdo neřekl jinak než "apoštol Arden". Kdy byl vysvěcen na biskupa, to se již asi nikdy nedovíme. Jisté je, že své biskupské sídlo přeložil z Maastrichtu do Lutychu. Zde na místě, kde byl zavražděn jeho učitel sv. Lambert, nechal vystavět katedrálu. Jinak věnoval celou svou pozornost christianizaci Arden; roli, kterou zde sehrál, lze sotva docenit. Hubert zemřel 30. května roku 727 v Tervuerenu. Již v roce 743 byly jeho ostatky vyzvednuty a kolem roku 825 se dostaly do Andagia v Ardenách, které se dnes jmenuje Sv. Hubert. Jako u řady jiných francouzských světců, i Hubertovy ostatky zůstávají nezvěstné. Může za to francouzská revoluce, která se nezastavila ani před hroby.
V českém církevním kalendáři je dnes připomínán Martin de Porres. Narodil se 9. prosince 1569 jako syn španělského šlechtice a černošky v Limě, hlavním městě Peru. To předznamenalo celý jeho život. Barva kůže mu přinášela jenom utrpení a nadávky. V útlém mládí vstoupil do dominikánského řádu a jako laický bratr v něm prožil celý život. Byl neobyčejně zručný, a tak v klášteře pracoval jako holič a zemědělský dělník. Od dětství se zabýval také studiem bylin, stal se z něho velice nadaný ranhojič a ošetřovatel. Všechno, co měl, rozdal a sám si neponechal zhola nic. Kvůli tomu, že byl mulatem, poznal již od dětství, jak chutná rasismus a další formy násilí a nesnášenlivosti. To jej nikterak neničilo, ale naopak vyzbrojilo. Dokázal totiž řešit všechny spory, problémy a nespravedlnosti s takovou dávkou taktu a citu, že zakrátko v tomto směru neměl konkurenta. A zdá se, že nemá dosud. Proto je Martin de Porres patronem sociální spravedlnosti a rasové snášenlivosti a tolerance. Je proto příznačné, že zrovna dnešního dne staří Keltové věřili, že je dobré začínat nové věci. Zkusme o tom přemýšlet a začněme třeba u tohoto problému.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petruška Petruška | E-mail | 3. listopadu 2006 v 14:44 | Reagovat

Když už tu publikuješ různé teze o původu českých jmen, mohla bys mi zjistit vše o původu mého jména? Vím jen, že pochází z latiny, ze slova "pietra", které znamená kámen. Doufám však, že ty budeš mít pro mé jméno lepší vysvětlení:-) Nejednou mě tady v Itálii volají jménem Pietra (jelikož mají v kalendáři mužský ekvivalent - Pietro), což mě štve. Nedokáží se smířit s tím, že v jejich kalednáři tohle jméno prostě není a měli by ho respektovat v jeho původní podobě, a tak ho občas "předelávají" do této podoby. A věř mi, když na tebe někdo prakticky volá: "hej, kamene (šutre)!" není to nic hezkého. Tak ti svěřuji tento úkol a doufám, že se dočtu nějaký zajímavý výklad. Pa

2 Šárka Šárka | 4. listopadu 2006 v 19:14 | Reagovat

Pošlu ti výklad tvého jména mailem. Do 17tého srpna máme daleko, tak ať se to dozvíš trochu dřív :-) Ahoj a díky, těším se na další tvé komentáře.

3 Ball Gown Wedding Dresses Ball Gown Wedding Dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 12:30 | Reagovat

best post. I has been collection in my blog.
http://www.felldress.org/

4 bridesmaids dresses uk bridesmaids dresses uk | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 7:53 | Reagovat

Q. Why did Tommy throw the clock out of the window?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama