Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Halloween

1. listopadu 2006 v 15:18 | Šárka |  Povídání (nejen) o jídle
Halloween
Babí léto nám právě nenávratně uletělo, sychravé počasí na sebe nenechalo dlouho čekat a vtrhlo do dnešního dne s "Vichřicí", se svou věrnou služebnicí.
Právě dnes je den oslav Halloweenu.
Halloween vznikl ze slova: All Hallows´Day - den všech blahoslavených, ale vlivem slangu byl postupem doby tento dlouhý název zkrácen na Halloween.
Halloween, svátek čarodějnic, pochází z Keltské historie. Keltové uctívali bohy a všechny síly přírody. Nový rok slavili 1. listopadu. Tento den byl považován za definitivní odchod léta a nastaly přípravy na období dlouhé zimy. Den před keltským "Novým rokem", tj. 31. října, se konaly bouřlivé oslavy zvané Samain. Tyto oslavy se pořádaly na počest duchů, neboť Keltové věřili, že tyto rituální oslavy přivedou duchy zpět na zem. Postupem času se začala rozmáhat katolická víra a papež Bonifác IV, se snažil zbavit všech pohanských zvyků. Vytvořil svátek nový - Svátek všech svatých.
Samhain byl slaven 1. listopadu a byl keltským Novým rokem. Byl to den, kdy končilo příznivé období roku (tak jako je tomu právě dnes). Lidé se loučily s přírodou a vraceli se s dobytkem domů, připravovali se na zimu. Samain byl především svátkem říše mrtvých, celého světa duchů. Jim také bylo v tento den obětováno. Oběť tvořilo vždy první mládě z každého vrhu a nejstarší z každého potomstva. O Samainu se duše mrtvých mohly vracet na "druhý břeh", do světa živých, navštívit své domovy. Dnešní zvyk, zapalovat dušičkové svíčky je pozůstatkem těch dob, kdy se zapalovaly ohně, aby bludné duše našly světlo a teplo a marně nebloudily krajem. Tajemná noc Samainu strhávala hranice mezi světy, aby se vmísili živí a mrtví blíž k sobě. Krajinou se potulovaly i mocnosti zla, síly temnot a přízraky. Živí se snažili oběťmi usmířit obyvatele nadpřirozeného světa existujícího mimo lidský čas a prostor. Když nastal úsvit, mrtví se vrátili do svého světa, začalo zimní období, příroda i lidé se uzavřeli do sebe …
Halloween ve Velké Británii
V některých částech Spojeného království byl Halloween dříve známý jako Mischief noc. Aby mohly duše mrtvých vejít, lidé vysazovali dveře z pantů, často je házeli do rybníka. Též se věřilo, že skřítci se této noci vozili na zádech venkovských koček, proto je venkované zavírali do stodol, aby skřítci neměli šanci je chytit. V Anglii té doby byla černá kočka považována za symbol dobrého osudu. Naopak kočka bílá za předurčení osudu zlého. V té době děti vydlabávaly velké tykve a vyřezávaly do nich oči, nos a ústa. Potom je umísťovaly do oken a uvnitř nechaly plápolat po celou noc světýlko.
Symboly Halloweenu představují smrt, kouzla a mýtické netvory (duchy, vlkodlaky, čarodějnice, netopýry, pavouky, šotky, umrlce, démony). Domovy se těmito symboly zdobí. Tradiční barvy pro Halloween jsou černá a oranžová. Jako hlavní symbol podzimu je s Halloweenem spojena tykev, jako prominentní symbol ve tvaru vyřezané lucerny, s osvětleným vnitřkem. Když se taková tykev vyřezala, osvětlila a umístila na práh dveří domu, věřili lidé, že zaplaší zlé duchy a netvory.
Halloween a jídlo s ním spojené
Byla to jablka, kterých bylo v tomto období dostatek. Upravovala se s karamelem a byl to tradiční dárek u příležitosti tohoto svátku. Obalené kousky jablek v hustém karamelu, mnohdy zabalené do ořechové drtě (později jednotlivé kousky do černých a oranžových papírků). Jablečné bonbóny se dávaly všem dětem. Vzpomeňme jeden halloweenský zvyk, který přežil nezměněný k tomuto dni v Irsku. Je to pečení (v dnešní době častěji "zakoupení") lehkého ovocného dortíku, do kterého se zapeče prsten. Kdo najde tento prsten ve svém kousku, toho čeká během příštího roku velká a věrná láska. Též se popíjelo horké jablečné pivo, pražila se tykvová semínka.
V Americe je Halloween nejvíce oblíbený mezi mladými lidmi. V nákupu dekorací se řadí na druhé místo za Vánocemi. Až 96 procent spotřebitelů nakupuje cukrovinky, kterými se obdarovávají podle staré tradice děti, velké oblibě se též těší nákup kostýmů a pořádání halloweenských párty.
Ať už tento svátek slavíme, či nikoli - vzpomeňme na ty všechny dobré duše, které jsme znali a které již nejsou mezi námi. Vždyť v našem kalendáři je zítra datum 2.11. a to je uctívání památky všech zesnulých.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pavlina pavlina | 1. listopadu 2006 v 15:27 | Reagovat

Moc zajimave, o tom jidle jsem treba nevedela nic. Mas hezke stranky, jen pokracuj.

2 Rudka Valentová Rudka Valentová | E-mail | 2. listopadu 2006 v 12:33 | Reagovat

Halloween jsem oslavila tím,že jsem posbírala jahody,protože má být mráz.Dala jsem na stůl tykve od Tebe,ale vyřezávat a osvětlovat je radši nebudu.Při mé smůle by to nemuselo dobře dopadnout.Tvé stránky se mi také moc líbí a občas si je pročítám a obdivuji tu Tvou schopnost,vytrvalost a chuť něco takového vytvářet.Loučí se Rudka.

3 slither slither | Web | 17. srpna 2015 v 18:04 | Reagovat

Jak vylepsit windows 7 http://xsoft.downloadcenter.cz/jak-vylepsit-windows-7.html Microsoft office 2007 standard :-)

4 Bajos Bajos | 20. září 2017 v 9:44 | Reagovat

Rádi byste tvořili halloweenské cukroví? Není problém, vše potřebné najdete zde:

https://www.eshop-lilie.cz/kategorie/halloween/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama