Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Co jíst, když máte vysoký krevní tlak

14. listopadu 2006 v 0:05 | Šárka (čerpáno z praktického domácího lékaře J. Mandžukové) |  Něco pro zdraví
Co jíst, když…máte vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak (=hypertenze) bývá nazýván "tichým vrahem" a je odpovědný za velkou část srdečních problémů. Nemocný se zpravidla cítí dobře. Ve většině případů vůbec neví, že se v jeho organismu děje něco špatného, dokud se neobjeví vážné komplikace.

Je-li krevní tlak příliš vysoký, musí srdce pracovat usilovněji, aby dodalo dostatek krve, a tím i kyslíku, do orgánů a tkání v těle. To klade na srdce a cévy veliké nároky. Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem při postižení mozkovou mrtvicí, při vzniku infarktu myokardu a srdečně-cévních chorob.

Léčivé účinky potravin
Od počátku padesátých let minulého století jsou zveřejňovány studie potvrzující vztah mezi solením a vysokým krevním tlakem. Někteří odborníci ale považují hypertenzi za nemoc vyvolanou více nedostatkem vápníku než častěji udávaným nadbytkem sodíku. Je však jisté, že nadbytek soli může již existující vysoký krevní tlak ještě zvýšit a vyvolat následně komplikace jako mrtvici, srdeční infarkt nebo selhání ledvin. Ale jen dlouhodobé omezení soli může přinést uspokojivé výsledky.

U mnoha potravin se zjistilo, že pomáhají snižovat krevní tlak. Patří k nim i sója a její produkty, které obsahují velké množství potřebných látek.

Pravidelná konzumace obilných vloček pomáhá snižovat krevní tlak a také příznivě působí při některých nemocech srdce a po infarktu.

Zázračný elixír, který se doporučuje užívat při vysokém krevním tlaku, je čerstvá šťáva z červené řepy smíchaná s medem.

Celer je skutečný poklad, který v mnoha směrech příznivě ovlivňuje lidský organismus. Všichni pacienti s vysokým krevním tlakem by měli co nejčastěji konzumovat celer, který má silné účinky proti hypertenzi.

Okurka, popřípadě okurková šťáva, při pravidelném užívání pomáhá snižovat krevní tlak.

Cibule snižuje vysoký krevní tlak a obsah tuku v krvi, navíc rozpouští krevní sraženiny. Proto je skvělým prostředkem proti srdečnímu infarktu.

V Řecku se vysoký krevní tlak již tisíce let úspěšně léčí zvýšenou konzumací česneku. I pro nás je česnek snadno dostupný. Pravidelné užívání česneku přináší výrazné a často naprosto uspokojivé snížení tlaku. Za rozumnou dávku se uvádí 1 stroužek na osobu a den nebo po 2-3 týdny 1-2 stroužky česneku s týdenní přestávkou.

Nemocným s vysokým krevním tlakem jsou doporučovány grapefruity, neboť je v nich mnoho draslíku, který působí proti hypertenzi. Při skladování vydrží grapefruity podstatně déle než ostatní citrusové plody a přitom neztrácejí chuťové ani nutriční složky.

I skromná jablka si určitě zaslouží více pozornosti. Snižují krevní tlak. Vědci prestižní univerzity v Yale uvádějí, že ke snížení krevního tlaku stačí k jablkům čichat. Vůně jablka má prý uklidňující účinky, což následně snižuje krevní tlak.

Do čela potravin určených osobám trpícím vysokým krevním tlakem patří banány s velkým množstvím důležitého draslíku. Jeden banán obsahuje dostatečné denní množství draslíku, potřebné k udržení normálního krevního tlaku a funkce srdce.

Včelí med není jen chutným sladidlem do čaje, ale i potravinou s léčivým účinkem. Kromě hodnotných minerálních látek obsahuje i enzymy, např. acetylcholin, snižující krevní tlak.

Léčivé účinky vitaminů, minerálů a dalších látek
Některé vitaminy mohou pomáhat pacientům s hypertenzí. Především to jsou vitamin E a vitamin B3. Kromě snižování krevního tlaku dokáží snižovat i hladinu cholesterolu.
Vápník, jehož důležitost pro zdravé kosti a zuby je všeobecně známá dosahuje stejné slávy i jako látka snižující krevní tlak. Z některých studií vyplývá, že pokud se v mladším věku konzumuje dostatek potravin s obsahem vápníku, může být společně s dalšími vhodnými zdravotními návyky účinnou zbraní proti vysokému tlaku v pozdějším věku. Dostatečný příjem vápníku chrání před vznikem hypertenze a před bolestmi páteře. Rostlinné zdroje (mák, sója, listová zelenina, mrkev, petržel, sušené fíky, mandle) mají větší obsah vápníku než mléko.

Také draslík je mocný ochránce před vysokým tlakem. Řada studií shodně prokazuje, že lidé, jejichž potrava obsahuje hodně draslíku, mají nižší krevní tlak než ti, kteří ho v potravě mají málo. Pokud zvýšíte množství draslíku ve stravě, můžete snížit množství léků nutných ke snížení vysokého krevního tlaku. Draslík působí přímo na cévy a roztahuje je, čímž snižuje krevní tlak.

"Srdeční" minerál hořčík se také účinně spolupodílí na snižování krevního tlaku. Tento prvek, nezbytný jako prostředek proti stárnutí, je obsažen v mnoha potravinách. Mějte tedy na paměti, že proti vysokému tlaku musíte jíst potraviny se zvýšeným obsahem hořčíku.

Léčivá látka rutin s ostatními bioflavonoidy se doporučuje při vysokém krevním tlaku a ateroskleróze. Velké množství rutinu nám dodá pohanka. Účinný efekt této látky se zvyšuje vitaminem C, proto je vhodné k pohance konzumovat syrovou zeleninu.

Babiččina pohanková kaše
200g pohanky, 300 ml mléka nebo 150ml mléka a 150ml vody, špetka soli, trochu másla, cukr, mletá skořice
Pohanku vsypeme do osoleného vroucího mléka nebo mléka s vodou, dobře zamícháme, odstavíme z ohně a necháme dojít pod peřinou. Vařením se totiž množství nejcennějších látek - rutinu a vitaminů - snižuje. Porce kaše pokapeme rozehřátým máslem a posypeme skořicí a cukrem. Jindy můžeme do pohanky vmíchat osmaženou cibulku, podušené houby nebo brynzu.

Rady na závěr - Úprava stravy! Omezení konzumace tuků, zejména živočišných, by mělo mít vliv na snížení vysokého tlaku. Vyhýbejte se také příliš sladkým pokrmům, zákuskům a slazeným nápojům. Pozor na kofein a alkohol! Omezte pití kávy, všech kofeinových nápojů a alkoholu, neboť mnohé studie potvrzují, že mají vliv na zvýšení krevního tlaku.
Pokud máte nadváhu, hubněte! Máte-li nadváhu, neexistuje účinnější cesta, jak snížit krevní tlak.
Nezapomínejte na pohyb! Cvičení i relaxační techniky jsou ověřené způsoby, jak snížit rizika všech cévních a srdečních onemocnění.

Dobrý tip: Pokud máte rádi recepty v knižní podobě, můžete si je pořídit jako kuchařskou knihu a objednat si ji přímo od autorky.
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 pepa1 pepa1 | E-mail | 29. listopadu 2006 v 19:00 | Reagovat

Dobrý den,

Stravovací návyky se změnily.

je tomu už rok a půl co jsem řešil problém s velkým břichem. Nic mi nepomáhalo zkoušel jsem ty úžasné blbosti teleshopingu.

Před rokem známí dovezli jeden systém z Holndska a manžel snížil Váhu o 22Kg. Hned mi to poradil jel jsem k vůli tomu ze Zlína až do Prahy.

Za 42 dnů jsem znížil váhu o 10Kg a manželka o 6Kg a to k 1.9.2005. Dnes (29.11.2006) jsem stál na váze a váha 78,2Kg. Stále to drží.

Poradím a pomohu. Jídelníček zašlu ZDARMA. Už jsme pomohli asi 10 lidem.

Jednomu pánovy se snížila cukrovka z 12 na 6. Lékař nechtěl ani věřit.

mail: disc@wo.cz

pepa1

2 Šárka Šárka | 29. listopadu 2006 v 19:05 | Reagovat

Gratuluji. Problém nadváhy doma neřešíme, ale možná tento komentář někoho jiného bude inspirovat a ozve se. Osobně si myslím, že kombinace zdravé stravy a pohybu prospěje každému stoprocentně a na zázraky (bez vlastního přičinění) moc nevěřím. Díky za radu a nabídku pomoci.

3 vlasta schutznerova vlasta schutznerova | E-mail | 8. srpna 2008 v 22:00 | Reagovat

našla jsem si na netu jak se stravovat kvuli narušené slezině,jim kazdý den zeleninový vývar se zeleninou i mraženou ,pak nějakou sušenku a večer dušenou zeleninu prokládám orestovanými krabími tyčkami ,masem ,šunkou.oshodila jsem hravě 2kg .na dovolené jsem 3xporušila můj rituál,přibrala jsem 0,5kg a doma jsem to hned shodila.mlsám rozinky,oříšky,mandle a jím celozrnné rohlíky a slané suchary a zase jdu pomalu s váhou dolů.můžete i řízky  ale hned se vrátit k zelenině vůbec mi nepřipadá ,že se trápím.

4 Šárka Šárka | E-mail | Web | 9. srpna 2008 v 8:32 | Reagovat

3 - vlasta schutznerova - na všem, co zde zmiňujete si člověk opravdu může pochutnat. Zdravou stravu mám taky ráda a upřednostňuji ji. Ovšem na mých stránkách se mnohdy nevyhnu prezentaci receptur, které lze zařadit mezi tabuizované pokrmy :-)

5 rado rado | 3. prosince 2008 v 10:49 | Reagovat

Mam vysoky tlak a sere ma to lieky 2mg su silne a 0,5mg slabe, mna asi picne.

6 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 3. prosince 2008 v 11:26 | Reagovat

5 - rado

Tomu rozumim! Je to pech.

7 JAsovanocni JAsovanocni | 6. prosince 2008 v 2:19 | Reagovat

JSEM SI DNESKA ZMERILA TLAK SUPERMERICEM A HUP 189/125! uz z toho zjisteni me klepne! A to nesolim,bo nesnasim slanou chut. Ani na sladkosti si extra nepotrpim! Do hnoje z toho!

8 Black Black | 20. ledna 2009 v 15:31 | Reagovat

jojo,je to na hov...  Já taky cvičím a chodím pravidelně do fitka,nekouřím,neberu žadné léky a nejsem ani pijan + snažím se držet si i postavu a stejně jsem dneska zjistil,že mám vysoký tlak,protože jsem sebou včera v obchodě najednou málem praštil o zem. A to mi není ani 40. No do prčic s ním.. :-((

9 Mikrokapsulka Mikrokapsulka | 13. prosince 2010 v 11:42 | Reagovat

Zdravim, take mam vysoky krevní tlak. Je mi 26 a prumerne se pohybuje kolem 150-160 na 110. Nekourim, vubec nepiju kavu, alkohol velmi minimalne. Vse vyse uvedene jsem podrobne procetla a budu se tim ridit. Tak uvidime.. ;)

10 iveta iveta | E-mail | 16. února 2012 v 13:42 | Reagovat

[1]:dobry den mám nadváhu a trpím vysokým tlakem.chtela bych Vás poprosit o zaslání toho Vašeho jídelníčku,který vám tak pomohl.  děkuji

[2]:

11 Libuše Libuše | E-mail | 16. května 2012 v 21:21 | Reagovat

Zdravím, neví zda ještě posíláte váš jídelníček, ale měla bych zájem, mám nadváhu a trpím vysokým tlakem.chtela bych Vás poprosit o zaslání toho Vašeho jídelníčku,který vám tak pomohl.  děkuji

12 Pepa1 Pepa1 | E-mail | 18. června 2012 v 18:58 | Reagovat

[5]:
Ahoj Rado,
napiš mi pomůžu ti problém s tlakem vyřešit.
Pepa1 disc@wo.cz

13 Jana Jana | E-mail | 21. července 2012 v 17:36 | Reagovat

Dobrý den Pepo,měla bych zájem o Váš jídelníček. Chci pomoci příteli, který se už delší dobu snaží zhubnout a zároven snížit krevní tlak. Předem děkuji za odpověď

14 Sandra Sandra | E-mail | 2. září 2012 v 22:15 | Reagovat

dobry vecer prosim vas zaslali by jste mi ten jidelnicek? dekuji

15 Tina Tina | E-mail | 7. září 2012 v 21:17 | Reagovat

Zdravim,prosim vas zaslali by jste mi ten jidelnicek?chci pomoc mame s nadvahov a s krev.tlakem.dekuji.

16 Helena Helena | E-mail | 11. října 2012 v 22:29 | Reagovat

Dám vám radu zadarmo:-)Ted vážně, pokud je člověk nemocný,hledá možnosti jak se vyléčit. Vadí mi a opravdu moooc,když toho jiní zneužívají! Pepa1 je všude, má rady na vše a nakonec je prodává s pochybnými produkty. Kopíruji jeden z mnoha jeho příspěvků z jiných stránek :

4.7.2012 00:18 - Pepa1

Ano taky doporučuji dyňové semínka, rozdrcený len a mandle. Ale to je spíše už jako prevence.

Asi před 1,5 měsícem se na mě obrátil pán E.T. od Kroměříže. Po telefonu mi popsal problém tak jsme se potkali. Objednal asi 2 lahvičky které jsou koncentrovaným extraktem oproti tomu co je naředěno v lékárně. Za 22 dnů mi volal, že má po problémech. Lékařka nebyla nadšena, že mu pomohlo něco jiného než Prostenal. Je z toho tak nadšen, že sám přivedl dalšího zákazníka. Pak chce řešit Osteoporózu když vidí, že tyto suplementy fungují. rady zdarma disc@wo.cz pepa1

On léčí osteoporozu, obezitu, inkontinence, vysoký tlak, impotenci, cokoli chcete. Všude se nabízí a všude loví zákazníky. Ostatní rozhodnutí nechávám samozřejmě na vás.

17 Lida Lida | E-mail | 3. listopadu 2012 v 22:21 | Reagovat

[1]:Prosím jaká je to dieta na hubnutí.děkuji

18 Pepa1 Pepa1 | E-mail | 12. listopadu 2012 v 19:11 | Reagovat

[16]:
Dobrý den všichni a paní Heleno,

Všemu nerozumím a nic neléčím. Nejsem lékař.
Mám však velmi dobré zkušenosti a výsledky s obezitou, nadváhou a s tím spojeným vysokým tlakem, Osteroporozou, Artrózou, Prostatou a močovými cestami, přes známého s roztroušenou sklerózou.
S tímto mám až zázračné účinky. Jelikož vím co na to velmi dobře funguje a co přidat aby ty výsledky byli úplně úžasné.

Jestli nevěříte tak nevěřte. Já pomohu tomu kdo skutečně pomoc chce.
Pánovi v Irsku jsem v srpnu pomohl snížit vysoký tlak jen přes jídelníček. za pomoci jeho manželky. Pak mi děkovala za měsíc. Manžel shodil 4 Kg a vysoký tlak měl v normálu.

Pepa1

19 Irena Irena | E-mail | 14. listopadu 2012 v 17:12 | Reagovat

Dobrý den Pepo,měla bych zájem o Váš jídelníček. Předem děkuji za odpověď.

20 KOzy Ven KOzy Ven | 18. prosince 2012 v 14:35 | Reagovat

Dobrý den, umřel jsem a né náhodou, bylo to zapříčeněno ISIC kartou, kterou jsem sežral, je mi to fakt líto, jo a nevolte komunisty, nic v našem státě nezmění!!

21 Josef Josef | E-mail | 18. ledna 2013 v 21:16 | Reagovat

To je velmi individuální, každý člověk je jiný. Někomu pomůže na snížení krevního tlaku změna jídelníčku a někomu pomůžou pouze léky. Já nemám důvod Pepovi nevěřit, ale skutečnost je taková, že mě bohužel konzumace česneku ani omezení solení nepomohlo, sportuji a nepiju alkohol - a tlak jsem měl pořád stejný 130/95. Teprve až jsem začal užívat lék Nebivolol Sandoz, mi po týdnu klesl tlak na 120/85. Takže každému asi pomáhá něco jiného.

22 maja maja | E-mail | 9. dubna 2013 v 17:35 | Reagovat

Dobrý den Pepo.
Manžel má roztroušenou sklerosu,mám zájem o radu. děkuji Maja

23 Franta Franta | E-mail | 11. dubna 2013 v 10:26 | Reagovat

Mám vysoký tlak a nadváhu prosím o jídelníček. Děkuji.

24 mother of the bride dresses tea length mother of the bride dresses tea length | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:02 | Reagovat

I really like to read. Hope to learn a lot and have a nice experience here! my best regards guys!
http://www.untildress.net/prom-dresses.html

25 ivan ivan | E-mail | 6. listopadu 2013 v 7:17 | Reagovat

Mám vysoký tlak , prosím o jídelníček. Děkuji

26 Daniela Daniela | E-mail | 21. ledna 2014 v 9:57 | Reagovat

taky dnes ráno TK 180/108- a to beru Monopril a Omegu3 a Koenzym Q10. Začínám pít červenou řepu a celerovou šťávu -  z odšťavnovače. Zkusím na tom vydržet pár dní a jinak nejíst-prý to zabírá- tak to zkusím a pak napíšu,jak to dopadlo.Doplním to mírným cvičením

27 Vedndy Vedndy | E-mail | 17. února 2014 v 14:05 | Reagovat

Dobrý den, manžel sice nemá nadváhu, ale vysoký tlak 170/95. Mohu poprosit o jídelníček?
Děkuji

28 Alira Alira | E-mail | 17. května 2014 v 21:23 | Reagovat

Zdravím,dnes jsem zjistila svůj tlak a málem mě kleplo. 180 na 125.Nikdy jsem s tím neměla problém,pokaždé nízký.Zkusím něco z Vašich rad,léky nechci.Díky.

29 Blanka Blanka | E-mail | 23. června 2014 v 19:01 | Reagovat

[1]:Dobrý den,
dnes jsem byla po půl roce u doktora - výsledek - vysoký krevní tlak. Vždycky jsem měla tlak nízký. Také jsem trochu přibrala na váze, ale nadváhu ještě nemám. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuju. Blanka

30 Zuzana Valentová Zuzana Valentová | E-mail | 28. července 2014 v 20:48 | Reagovat

Dobrý den, můžete mi prosím poslat jídelníček pro snížení vysokého krevního tlaku. Děkuji

31 ajka ajka | E-mail | 3. října 2014 v 6:56 | Reagovat

Dobry den,měla bych zájem o Váš jídelníček.Byla jsem u lékařky a tlak se mi hodně zvýšil.Vždy jsem měla nízký.Děkuji.

32 Ramona Ramona | E-mail | 3. listopadu 2014 v 10:33 | Reagovat

Dobrý den Pepo,
mám také neustále problém s vysokým tlakem a cholesterolem a mám také nadváhu, můžete mi prosím také poslat
váš jídelníček
Děkuji

33 vlastimil vlastimil | E-mail | 20. prosince 2014 v 8:36 | Reagovat

dobrý den Pepo
Měl bych zájem o váš jídelníček na vysoký krevní tlak .Děkuji za rychlou odpověď
Vlastimil

34 Tomáš Tomáš | E-mail | 28. ledna 2015 v 10:35 | Reagovat

Dobrý den,
tak jako většina lidí zde mám také vyšší krevní tlak a nadváhu. Mohl bych poprosit o  jídelníček z Holandska. Pohyb mám 3 krát týdně, přidal jsem k jídlu zeleninu, váha se mírně snížila, ale dál už to moc nejde. Mockrát děkuji.
Tomáš

35 Jana foltova Jana foltova | E-mail | 7. února 2015 v 11:04 | Reagovat

[1]:Dobrý den, mam zajem o vasi metodu, jak vas mohu kontaktovat?Foltova, 721913148

36 alžběta luxova alžběta luxova | E-mail | 9. března 2015 v 12:47 | Reagovat

Mám vysoký krevní tlak a nadváhu ,prosím o jídelníček ,a informaci co by jste mohl ještě nabídnout. děkuji Luxová

37 Honza Honza | E-mail | 7. května 2015 v 9:08 | Reagovat

rád bych získal radu jak snížit krevní tlak.Nadváhu mám,jsem na hormonální léčbě kvůli onkologickému problému,beru léky na tlak,ovšem efekt nic moc protože tlak mám i 200 a asi už jen náhodou přežívám,poránu je tlak v normálu,ovšem odpoledne běžně 188 / 112  186 / 111,poraďte než mě to zabije

38 jana jana | E-mail | 3. června 2015 v 13:59 | Reagovat

dobry den ja tež mam zajem o jidelnicek a rady na vysoky krevni tlak...chci to pro dedu asby konecne zmenil svuj dosavadni zivot,tak snad mu tohle otevre oci.a pro sebe tež jidelnicxek na sniženi vahy.predem moc dekuji

39 Jarmila Jarmila | E-mail | 30. června 2015 v 8:37 | Reagovat

Dobrý den,prosím o zaslání jídelníčku na vysoký krevní tlak,potřebuji změnu.Děkuji

40 Radmila Jurníková Radmila Jurníková | E-mail | 8. března 2016 v 11:39 | Reagovat

Prosím pana Pepu o zaslání jídelníčku. Mám sestru, která má vysoký tlak a já bych ji ráda nějak pomohla. Děkuji

41 Michal Lebeda Michal Lebeda | E-mail | 5. září 2016 v 16:00 | Reagovat

Dobry den ....ja  mám také zajem o jidelnicek a rady na vysoky krevni tlak. Už s tím chvilku bojujeme, kdyby jste byl tak hodný .....díky moc Lebeda.

42 Potraviny na tlak Potraviny na tlak | Web | 17. října 2016 v 11:26 | Reagovat

Zajímavé, podívejte se na další potraviny, které mají vliv na krevní tlak:

https://www.tlakomery.cz/potraviny-ktere-vam-pomohou-snizit-vysoky-tlak

43 Miroslava Miroslava | E-mail | 19. října 2016 v 10:33 | Reagovat

Dobrý den, mohu také poprosit o jídelníček a rady jak na vysoký krevní tlak.Děkuji

44 Milan Milan | E-mail | 9. listopadu 2016 v 11:19 | Reagovat

Dobrý den,mohu poprosit o jídelníček na vysoký krevní tlak. Moc dík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama