Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Z myšlenek Platóna

12. října 2006 v 23:01 | Šárka |  Citáty
LÁSKA K MOUDROSTI
Filosofie je složena z řeckých slov filein a sofia, což v překladu znamená láska k moudrosti. Filosof miluje svou moudrost, snaží se jí dosáhnout a tím, že pozná, tedy bude moudrý, odkrýt podstatu bytí. Je nasnadě, že opravdu poznat může jenom tehdy, vyhne-li se lži a bude následovat pravdu, z čehož vyplývá, že chceme-li milovat moudrost, musíme tedy milovat i prostředky, kterými se k ní dobereme, v tomto případě tedy pravdu. Z lidské přirozenosti vyplývá, že toužíme li po jedné věci, tak věci opačného rázu jsou nám obvykle nepříjemné. Filosof tedy touží po moudrosti, rozumovém poznání, tudíž na tělesných slastech mu natolik nezáleží, bude tedy uměřený a nijak materiálně založený. Při spravování státu by takovému člověku tedy nešlo o vlastní prospěch, ale o celkové dobro. Filosofická duše, která je moudrá logicky nepodléhá všedním lidským vlastnostem, a jelikož filosof, který poznal, viděl rozlehlost jsoucna i času, tomu se nejeví lidský život ničím velkým, tudíž na něm nelpí, nebude nikdy lpět na penězích. Jedině zbabělec se bojí smrti, a tedy to rozhodně nemůže být filosof, který na životě nelpí; nelpí-li filosof na fyzickém životě, není prospěchářský a tudíž nepoctivý nebo nespravedlivý. Ten kdo miluje moudrost a je hoden vidět jsoucno, by měl být člověk uměřený, a učenlivý, protože i kdyby za něčím šel a nebyl schopen poučit se, jeho vědění by mu bylo k ničemu; snažíce se dosáhnout moudrosti, tedy poznat, musí člověk mít určité vlastnosti, které předpokládají úspěch, jsou to: učenlivost, uměřenost, zdrženlivost co se peněz týče, odvaha, spravedlivost a do jisté míry i povznesenost nad běžným životem. A pokud je filosof člověk hledající poznání, pak pravý filosof, který je hoden moudrosti, musí mít takovéto vlastnosti.
Nikdo neví, co je smrt, a přece se jí všichni bojí, jako by uznávali, že je největším zlem. Třeba je pro člověka největším dobrem.
Starajíce se o štěstí jiných, nacházíme své vlastní.
Svět by mohl být spasen jedině tehdy, kdyby se králové stali filozofy, nebo filozofové králi.
Všechno co chceš, budeš mít. Nešťastníče!

Dobrý tip: Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama