Nejnebezpečnější zbraň, kterou míříme sami proti sobě je příbor.
Rozmýšlejme dobře, co stojí za to strčit do úst.
.
Máte raději recepty v knižní podobě? Prohlédněte si mou kuchařskou knihu, která se může hodit i do vaší kuchyně. Bude mi velkou ctí pobývat ve Vaší knihovničce :-)

Ryby - jedna z nejzdravějších potravin

29. října 2006 v 9:09 | Šárka |  Ryby
logo
Rybí bistro RYBENKA - kdo jí ryby v každém čase, ten je zdráv a štíhlý v pase!
Vyspělý svět to ví dávno. Ponechme stranou země, kde konzum ryb je tradičně enormní a jdoucí do desítek kilogramů na osobu a rok (Japonsko, Norsko, Island, Portugalsko, Finsko); v celé západní Evropě však jde spotřeba ryb soustavně nahoru a to přes nasycený trh s potravinami, nabízející možné i nemožné. V pozadí tohoto trendu, doprovázeného novými typy výrobků a polotovarů z ryb, je především prověřené poznání, že s rybou si vlastně konzument kupuje kousek svého budoucího zdraví, že ví co mu ryba přinese a v čem se na ni může spolehnout.
Ale řekněme si, co vlastně je na našich sladkovodních rybách s Českým kaprem v čele tak cenného. Hned v začátku je možné poznamenat, že snad s výjimkou tučného úhoře (a ten určitě nepatří mezi standardní ryby) lze o rybách hovořit jako o víceméně vyrovnaném celku; rozdíly v obsahu tuku jsou snad jen dílčím faktorem, který může jednotlivé druhy ryb vzájemně diferencovat. Všechna ostatní nutriční hlediska jsou však vzájemně vyvážená bez ohledu na to, zda máme na talíři porci kapra či jiné ryby.
Obsah tuku v rybí svalovině je velmi nízký, což umožňuje zařadit rybí maso - namísto "všemocných" nápojů, pilulek a dalších medikamentů k snížení osobní nadváhy či do redukčních diet, aniž by nastalo zdravotní nebezpečí nutriční nevyváženosti.
Nižší podíl tuku v rybí svalovině je ovšem jen jedním z mnoha pozitivních hledisek. Možná významnějším kritériem je kvalita tohoto tuku, promítnutá do zvýšené přítomnosti především polynenasycených mastných kyselin. Právě ty totiž naše tělo potřebuje k redukci sérového cholesterolu a přeneseně tedy ke snížení rizika srdečních infarktů. Tyto kyseliny jsou sice částečně zastoupeny i v tucích jiných, nicméně ryby jsou jich schopny dodat lidskému tělu nejvíce. Jde především o polynenasycené mastné kyseliny řady omega-3, , zejména o kyselinu eikosapentaenovou a dekosahexaenovou, které patří mezi ony preventivní prvky před poškozováním našeho kardiovaskulárního systému. Před několika lety bylo v Německu Prof. Wernerem Steffensem, uznávaným odborníkem na sladkovodní ryby, jednoznačně prokázáno, že největší obsah těchto kyselin řady omega-3 je ze sladkovodních ryb obsaženo ve svalovině tolstolobika a že by vlastně stačilo konzumovat pravidelně týdně kolem 200 g masa této ryby, aby infarktová prevence byla téměř dokonalá.
Bezprostřední návaznost na nízký obsah tuku má i velmi dobrá stravitelnost rybího masa. Ta je dána jeho příznivou strukturou, tedy kratšími svalovými vlákny a zanedbatelným množstvím nestravitelného vaziva. Maso sladkovodních ryb opouští náš žaludek už za 2 až 3 hodiny po požití, tedy velice krátkou dobu , hovořící ve prospěch redukčních diet, výživy sportovců, starých lidí, dětí. Přirozeně že rybí maso obsahuje i celou řadu minerálních látek a vitamínů, ale jeho celková hodnota není jen v příznivé chemické struktuře tukem počínaje a vitaminy konče. U ryb jsou totiž argumenty nutriční doplněny i vjemy chuťové. Jemná vůně a chuť rybího masa, možnost jeho kombinace s širokou škálou dalších ingrediencí a vytváření tak nesčetných variant gurmánských prožitků - to všechno dohromady vlastně vedlo k tomu, že sladkovodní ryby se velice rychle dostaly na stůl vyspělého světa. Rozumem akceptovaná nutriční hodnota rybího masa v čele s Českým kaprem se zasnoubila s uměním jeho přeměny na pokrmy, které nám na jazyku vyvolávají pocity libosti.
text je převzat z publikace Český kapr nejen na talíři vydané Rybářským sdružením České republiky
Ryby připravované v Rybence jsou zdrojem kvalitních bílkovin - důležitých pro hubnutí. Co je podstatné, že při úpravě všech rybích pokrmů v bistru Rybenka se používá červený palmový olej CAROTINO Premium. Tento přírodní produkt má vysoký obsah karotenů /Alfa,Beta/ a vysoký obsah vitaminu E /tokotrienolů/. Je vyráběn bez chemické úpravy a bez syntetických přísad. Olej CAROTINO Premium obsahuje látky snižující hladinu cholesterolu, působí preventivně proti srdečním chorobám, podporuje imunitní systém, zvyšuje plodnost a zpomaluje procesy stárnutí. Rybí jídla z Rybenky se ideálně snoubí s tímto olejem a jsou chutné a především zdravé.
CAROTINO RPO /red palm oil/ se vyrábí z plodů palmy olejné a jeho červená barva je způsobena vysokým obsahem karotenů. Právě barvou a vysokým obsahem karotenů se RPO liší od ostatních olejů - patentově chráněný postup molekulární destilace. Firma CAROTINO je jedinou firmou na světě, která RPO komerčně vyrábí. RPO obsahuje vysoký obsah vitaminu E, zejména ve formě tokotrienolů, které mohou snižovat "špatný cholesterol", zabraňují nežádoucímu srážení krve a arterioskleroze a tím snižují riziko srdečního infarktu. RPO neztrácí při zahřátí zdraví prospěšné přírodní látky, protože obsahuje vyšší podíl přírodních nasycených mastných kyselin, zvyšující jeho tepelnou odolnost při smažení a fritování. RPO je bohatým zdrojem přírodních karotenoidů 15 x větším než mrkev a 50 x vyšším než rajčata. Všechny tyto vlastnosti RPO CAROTINO zvyšují zdravotní i chuťovou hodnotu rybích jídel podávaných v bistru RYBENKA.
Nyní už zbývá jen doufat, že nejenom v Brně si můžeme zaskočit do rybí hospůdky. Mám štěstí! Na rybky jezdím do Třeboně. Kam na ně chodíte vy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 edy edy | E-mail | 1. listopadu 2006 v 16:38 | Reagovat

Jíme ryby min. 1x týdně, vždy min. v pátek, jako praví křesťani:). Žijeme tady v Jižních Čechách a moc mě udivuje, že většina lidí tady konzumuje ryby jenom jednou do roka - na Vánoce a přitom je tady rybníků, jako snad nikde na světě. Je to normální? Nikdo mě to ještě nebyl schopen vysvětlit. Víte to Vy, proč tomu tak je?

2 mánek mánek | E-mail | 29. listopadu 2006 v 15:02 | Reagovat

Šárce:

Já chodím na rybičky kde se dá, buď na přehrady, kterých je kolem Frýdku-Místku několik, nebo do obchodu, pokud nemám možnost si je nachytat sám. Věrný svému mottu mám rád ryby nejen na talíři, takže jsem je ještě před několika málo lety choval i v akváriích, než mi to znemožnilo zaměstnání mimo bydliště.

Edymu:

To udivuje spoustu lidí, ale ještě nikdo nenašel odpověď. Možná to trochu souvisí i s tím, že ještě před nedávnou dobou bylo znakem blahobytu mít na talíři vepřový řízek a "chudoby"  jenom nějakou "obyčejnou rybu". :-)

3 Šárka Šárka | E-mail | Web | 15. ledna 2007 v 23:06 | Reagovat

Mánek:

Já chodím na ryby na jedny moc úžasné stránky - odskočím do vyhlášeného "Mánkova rybího restaurantu" a hned je život veselejší :-) Díky za tu možnost

4 Majka Majka | E-mail | 31. října 2008 v 12:08 | Reagovat

to edy:

Ryby miluju v každé úpravě, nejvíc snad čerstvé mořské ryby na dovolené, to jsem schopná jíst je denně. Pokud jde o malou konzumaci ryb v Čechách, těžko soudit, ale jedním z důvodů, proč je moje mamka dělala pouze na vánoce jsou kůstky, které se jí špatně vybíraly a možná že svou roli hraje i cena a kvalita. Ne každý má v dosahu Makro nebo dobrou rybárnu a mražené ryby jsou většinou hodně drahá voda s kouskem zmrzlé rybky.

5 Martin Martin | Web | 14. listopadu 2008 v 9:29 | Reagovat

Vyzivnej clanek :)

6 Monyka Monyka | Web | 2. listopadu 2012 v 0:19 | Reagovat

Jediný způsob, jak mít přítele, je být přítelem.

7 sexy cocktail dress sexy cocktail dress | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 8:14 | Reagovat

Q. What did the hamburger name his daughter?

8 popel popel | Web | 26. března 2014 v 11:22 | Reagovat

http://hardgold.cz/ fitness magazín o hubnutí, zdraví, sportování, sport, jak nabrat svaly, kulturistika, svalovina, velke svaly, běhání, fitness

9 nomi nomi | Web | 21. června 2015 v 20:24 | Reagovat

cetelem půjčka na auto :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama